Kidokit Logo

17. Hafta Hamilelik

17. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Artık gebelikte 17. hafta dönemine girdiniz. Rahiminiz göbek deliği seviyesine ulaşmak üzere ve bunu elinizle hissersiniz. Bebeğiniz bu haftadan itibaren önceki haftalara göre daha hızlı kilo almaya ve gelişmeye başlar. Bu nedenle siz de biraz daha hızlı kilo almaya başlayacaksınız. Bu döneme kadar anne adayları ortalama ortalama olarak 2.5-5 kilo alırlar.

Bazı anne adaylarının “karınları” kendi “haftadaşlarına” göre daha büyük olur. Bunun en muhtemel nedeni bağırsaklar içinde biriken gazdır. “Karnı” daha küçük gösteren anne adaylarında ise muhtemel neden karın ciltlerinin sıkı olmasıdır.


Bu hafta veya en geç 18. haftanın sonuna kadar dörtlü test (veya üçlü test) incelemenizi yaptırmalısınız. Bazı laboratuvarlar kullandıkları bilgisayar programlarının yardımıyla üçlü test değerlendirmesini 20. hafta ve hatta sonrasına kadar yapsalar bile risk belirlemesinin daha erken yapılmasında fayda vardır.

Bazı doktorlar 11-14 testi (İkili Test) yapıldığında üçlü test yapılmasını gerekli görmezken, diğerleri hem 11-14 testi, hem de dörtlü test (veya üçlü test) yapılmasını önerirler.

Bir kaç doktor ise 11-14 testinin yapılması sonrası üçlü test uygulanmayacaksa gebelik takibinde nöral tüp defekti (NTD) riskini belirlemek için yıllardan beri kullanılagelen alfafetoprotein (AFP) ölçümü yapılmasını önerirler.

Çoğu doktorsa detaylı yapılan ultrasonografide NTD tanısı mümkün olduğundan bu amaçla üçlü test yapılmasını istemez.

Anne adayının kanında bebeğin kromozomlarını inceleyen fetal DNA testi giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle kromozom bozukluğu olan bebek doğurma açısından nispeten daha yüksek riske sahip anne adaylarına (ileri yaşlarda olan anne adayları veya daha önceden kromozom bozukluğu olan bebek sorunu yaşamış anne adayları gibi) ikili test, üçlü test veya dörtlü test yapmak yerine direkt olarak bu testin yapılması önerilir.

Doktorunuz hangi yaklaşımı uyguluyorsa ve size ne önermişse siz de ona uyun.

Amniyosentez Nedir?

Çeşitli nedenlerle (bebekte yapısal kusurlar, fetal DNA testinde sorun gibi) Down sendromu ve diğer kromozom bozukluklarının araştırılması gerekli olduğunda (ultrasonografide çeşitli bulguların saptanması, daha önce kromozom bozukluğu olan bebek doğurmuş olmak gibi) anne adaylarına 16-18. gebelik haftaları arasında amniyosentez önerilir. Bu, bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan bir enjektör yardımıyla bir örnek alınması işlemidir. Bu sıvıda bebeğinize ait olan hücreler ve diğer bazı maddeler incelenerek kesin tanı konur.

Vajinal akıntı sorunu

Vajina sürekli yenilenen bir dokudur ve eski dokular akıntı şeklinde atılır. Bu akıntı bazı kadınlarda çok az iken, bazılarında günlük ped kullanılmasını gerektirecek kadar fazla olmaktadır.
Vajinanın doğal olan akıntısı beyaz-sarı renktedir, genellikle kokusuzdur, beraberinde idrar yaparken yanma/ağrı/kaşıntı gibi belirtiler yoktur.

Gebelik döneminde bazı kadınlarda vajinal akıntıda bir artış olur. Akıntınız yukarıdaki özellikleri taşıyorsa bu, fizyolojik bir akıntıdır ve size ve bebeğinize zarar vermez. Koyu kıvamlı, yeşil, kahve renkli, beraberinde ağrı, yanma, kaşıntı gibi belirtiler olan akıntılar ise kanamaya, bir enfeksiyona veya rahim ağzında bir soruna işaret ederler ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirirler.

“Su gibi bir akıntı” ise genellikle gebeliğin sonlarına doğru görülen bir belirtidir.

Bu tür bir akıntı bebeğin başının idrar torbasına yaptığı baskı sonucu istemsiz bir idrar kaçırma olmaktadır. Aynı şekilde gebelik kesesinin herhangi bir nedene bağlı yırtılması sonucunda amniyos sıvısı boşalması yani “su gelmesi” olur.

Bu haftalarda çok çok ender görülen, ancak konumuz akıntı olduğu için burada anlatılmış olan bu “suların erken gelmesi” durumu mutlaka doktora başvurmayı gerektirir.


17. HAFTA BEBEĞİNİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğin cilt altı yağ depoları bu gebelik haftasından itibaren hızla artmaya başlar. Bebek ve plasenta bu haftada yaklaşık aynı boyutlardadır. Ufacık kalp günde 30 litre kan pompalar.

Yandaki resimde ilk görüntü 17. gebelik haftasında bir bebeğin ayağını, ikinci görüntü ise yüz profilini belirgin olarak göstermektedir.

Bebeğinizin emme, yutma ve göz kırpma refleksleri de bu gebelik haftalarında ortaya çıkar. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kemiklerinde kalsiyum depolanma işlemi hızlanır. Bu nedenle kalsiyum içeren gıdaları bolca tüketmeniz son derece önemlidir.

Bebeğiniz asla kalsiyumsuz kalmaz, ancak siz yeterince kalsiyum almazsanız kemiklerinizdeki depolarınız azalır.

Kalsiyum almanın en iyi yolu ilaç şeklindeki kalsiyum takviyesi değil, doğal besinlerdir. Kalsiyumdan zengin besinler doğanın lütfu olarak beraberinde bu kalsiyumun iyi emilmesini sağlayacak maddeleri de içerirler!

Gebelik ve cilt çatlakları

Gebelikte vücudun belli bölgelerinde cildin hızlı genişlemesiyle, kalıtsal olarak yatkın olan anne adaylarında çatlaklar oluşur. Çatlaklar özellikle karın bölgesinde oluşurlar. Ancak meme dokusunun ve basenlerin genişlemesi göğüs bölgesinde, kalçalarda çatlakların ortaya çıkmasına neden olur. Çatlaklar kalıcıdır ve tedavi yöntemlerinin başarı şansı yüksek değildir. Çatlak önleyici kremler, badem yağı gibi nemlendiriciler cildinizin genişlemeye dayanıklılığını artırarak çatlak oluşumunu azaltır. Hatta hiç oluşmamasını sağlar. Bu ürünleri bu haftalardan itibaren düzenli olarak çatlak oluşma riski yüksek bölgelere tatbik etmenizde fayda vardır. Bunun yanında bol sıvı almak, antioksidan maddeleri bol miktarda içerir. Hatta sebze-meyve tüketimine özen göstermek, düzenli egzersiz yapmak, uygun kilo almak çatlakları önlemede faydalı olurlar. Bazı anne adaylarında hiç bir önlem almamış olmalarına rağmen hiç çatlak ortaya çıkmazken, bazılarında maalesef tüm önlemlere rağmen yaygın çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Bu cildin yapısıyla ilgili bir durumdur.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

33. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 33. hafta dönemine girdiniz. Bazı anne adaylarının ileri gebelik haftalarına kadar “karınları çıkmaz. Bu, doktorunuz ultrasonda bebeğinizin ölçülerini normal bulmuşsa bebeğin gelişmesinde problem

Bebek Arabası

Bebek arabası seçerken ipuçları

Önemli Noktalar Bebek arabası, bebeğimiz ile gezilerimizi, alışverişlerimizi ve sorumluluklarımızı daha konforlu, rahat ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için gereklidir. Bebeğimizin ay/yaş aralığı, açılıp kapatma

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Hangi yaşta, ne kadar uyku?

Önemli Noktalar Yenidoğan bir bebeğin 16-20 saat arası uyuduğu ve uykunun geceye ve gündüze eşit dağıldığı bilinmektedir. Bebek 8-12 haftalık olduğunda uyku geceye yoğunlaşmaya başlar.

Halka oyunu yapımı

Evde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna hazır mısınız? Plastik veya kağıt tabak, peçete rulolarıyla hazırlayacağımız halka oyunu adlı oyunu keşfetmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Oyun oynayan çocuk

Bebeğinizin beyin gelişimi

Önemli Noktalar Bilişsel gelişim, düşünme ve kavrama sistemindeki gelişmelere verilen isimdir. Gözlemleri, dokunması, hissetmesi, duyması, koklaması gibi beş duyuya ait yaşadığı her bir deneyim beyninin

Ağzından harfler dökülen çocuk

3 aşamalı dil çalışması

Önemli Noktalar Çocuklarınızın dil gelişimine destek olmak istiyorsanız onlarla bol bol konuşun. Cümlelerinizi başta sadece özne-yüklem olarak kurun. Çocuğunuz dil gelişiminde mesafe aldıkça cümleleri biraz

Sibel Bilge

Sibel Bilge – Akademisyen/Çocuk Gelişimi

Sibel Bilge Ankara Tevfik Fikret Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimini takiben Bilkent Üniversitesi

Tablet ile vakit geçiren çocuklar

Çocuklarda kontrollü tablet ve internet kullanımı

Önemli Noktalar Sosyalleşmek ve bütünsel gelişim için çocukların arkadaşlarıyla ve gerçek materyallerle çalışmaları ve oynamalarının yerini hiçbir şey tutamaz. Elektronik araçlar sadece destek olarak günde

Banyo yapan bebek

Apgar skoru

Önemli Noktalar Apgar skoru yenidoğan bebeğin doğumdan hemen sonra dış ortama uyumunun hızla değerlendirildiği pratik bir skorlama sistemidir. Bebeğin kalp hızı, solunum eforu, kas tonusu,

Yüzen çocuklar

Spora başlamak için uygun yaş

Önemli Noktalar Düzenli spor yapmak çocukların dengesi, esnekliği, dayanıklılıkları ve güçlü motor becerileri için oldukça önemli. Spor yapmak ve özellikle de ileride profesyonel bir sporcu

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!