Kidokit Logo

19. Hafta Hamilelik

19. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Artık gebelikte 19. hafta dönemine girdiniz. Bu gebelik haftasından itibaren cildinizdeki değişiklikler belirginleşir.

Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik etkileri (rahimin büyümesi) sonucu oluşurlar. Kloazma denilen alın, yanak, burun, çenede yama tarzında kızarıklıklar özellikle güneşe maruz kalmanız durumunda belirginleşir.

Bu lekeler genellikle kalıcı olmasalar da gitmesi zor olur.

Bahsettiğimiz gibi, karnınızın, meme dokunuzun ve kalçaların büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşmaya başlar. Çatlak olan cilt alanlarında kaşıntılar da sıktır. Cildinizin kuru olması kaşıntı şikayetini artırır.

Çatlaklar sıklıkla kalıtsal özelliklere bağlı olarak anne adaylarının %50’sinde oluşurlar. Badem yağı veya diğer özel kozmetik ürünlerle çatlak oluşan bölgelerde cildinizin kurumasını ve kaşınmasını önlersiniz.

Bol sıvı almanız ve sağlıklı beslenmeniz de cilt kuruluğunu önlemede yardımcı olur.

“Çatlak önleyici kremler” cildi nemlendirerek ve esnekliğine katkıda bulunarak çatlakların şiddetini azaltırlar. Ancak eğer çatlak oluşturmaya eğiliminiz varsa hiç bir ilaç bunu tam olarak önleyemez.

Pahalı çatlak önleyici kremler yerine badem-kakao yağı gibi nemlendiriciler kullanan çok sayıda anne adayı vardır.

Çatlaklar doğum sonrasında kısa zamanda gümüş bir renk alırlar ve kalıcıdırlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorunuz

Gebelik muayeneleriniz esnasında sürekli karşılaştığınız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı (veya Asistanı) nasıl eğitim görmüştür? Ülkemizde liseyi bitirdikten sonra girilen üniversite sınavında doktor olmayı tercih eden ve sınavda başarılı olarak bir tıp fakültesinde eğitim görmeye hak kazananlar 6 yıllık eğitim sonrası tıp doktoru olurlar. Sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) denilen sınavda başarılı olan doktorlar uzmanlık eğitimi yapmaya hak kazanırlar. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık Eğitimi genellikle tıp branşları arasında oldukça yüksek bir puanla elde edilen bir eğitimdir ve sizin gebeliğinizi takip eden doktor bu sınavı geçmiş bir kişidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı eğitimi ülkemizde 5 yıl devam eder. Ve bu süreçte olan doktor, gebelik, doğum ve jinekolojiyle ilgili en sık görülen sorunları çözecek şekilde eğitim alır ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ünvanını alarak mezun olur. Eğitim sürecinde olan doktor ortalama olarak dört günde bir her biri 24 saat süren nöbetler tutar ve çoğu durumda nöbet ertesi de mesaiye devam ederek ilerideki meslek yaşamı için sıkı bir antrenmandan geçmiş olur.


19. HAFTA BEBEĞİNİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğinizin cildi lanugo adı verilen ipeksi tüylerle kaplı. Bu haftadan itibaren vernix caseosa (verniks kazeoza okunur) adlı madde de üretilmeye başlandı.

Bu madde beyaz renkli, krem kıvamında ve bebeğinizin cildini kaplayarak koruyan bir maddedir.

Bebeğiniz doğduğunda bu maddenin nasıl bir şey olduğunu göreceksiniz.

Verniksin amacı bebeğinizin cildini sürekli olarak maruz kaldığı sıvı ortamdan korumaktır.

9 ay boyunca bir su dolu bir küvette kalsanız cildinizin alacağı şekli düşünebiliyor musunuz?


Bebekler rahim içindeki duruşlarını bazen baş aşağı, bazen baş yukarı duracak şekilde pozisyonlarını sürekli değiştirirler. Ve genellikle 34. hafta civarında (bazen daha geç ve bazen daha erken) kalıcı baş aşağı pozisyon alırlar.

Bebeklerin %4’ü ise miyadına baş yukarı pozisyonda girer. Doktorunuz size bebeğinizin duruş pozisyonunun baş aşağı olduğunu söylediğinde eğer o anda gebeliğinizin erken aşamalarından birinde bulunuyorsanız “doğum pozisyonu mu aldı acaba?” şeklinde bir kaygı duyarsınız.

Bebeğin erken bir dönemde baş aşağı durması erken doğum belirtisi olarak kabul edilmez, yalnızca onun o an için duruş tercihini yansıtır.
Resim: Leonardo Da Vinci (“rahim içindeki bebek”), 16.YY

Bu hafta sonunda bebeğinizin boyu 22 cm. ve ağırlığı tam 280 gram!


Gebelik ve Tatil Önerileri

9 ay süren gebeliğiniz boyunca çeşitli tatil dönemlerine denk geleceksiniz. Tatile çıkarken otobüs, araba veya uçak gibi taşıma vasıtalarından birini kullanacaksınız. Tatil anne ve baba adayı için çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Fiziksel ve ruhsal olarak dinlenme fırsatı elde edeceğiniz bu dönemle ilgili olarak mutlaka önceden doktorunuzdan onay alın. Genel olarak söylemek gerekirse yukarıda bahsedilen taşıma araçlarının tümü hamilelikte güvenlidir ve sağlıklı seyreden gebeliğinizi riskli bir duruma sokmaz. “Kesinlikle bir sorun çıkmaz” diyemesek de ortaya çıkan riskin siz zaten bu tatile çıkmasanız da oluşacak bir risk olduğunu söylemekteyiz.

Doktorunuzdan seyahat edeceğiniz yönünde onay aldıktan sonra eğer kendi aracınızla gidecekseniz 2 saatte bir mola vermeyi ve bu molalarda kısa yürüyüşler yaparak dolaşım sisteminizi rahatlatmayı aklınızda bulundurun. Otobüs yolculuklarında da molalardan bu amaçla faydalanın. Dört saatten daha uzun sürecek uçuşlar için doktorunuza mutlaka ayrıntılı olarak danışın. Çoğu hava yolu şirketi 36. haftaya kadar uçmaya izin vermektedir. Doktorunuzdan mutlaka yazılı bir onay belgesi alın.

Hamile yolcular için Türk Hava Yollarının kuralı:

28. haftayı doldurmamış anne adaylarının seyahatinde beyan yeterlidir. 28. haftadan sonra anne adaylarının doktorlarından gebelik haftasının net olarak belirtildiği ve “uçakla seyahatinde sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı bir rapor almaları gerekmektedir. Bu raporun tarihi 7 günden eski olmamalıdır.

Doktorunuzdan dönüş için de ayrı rapor almanız gerektiğini unutmayın.

Bebekler doğum sonrası ilk seyahatlerini ne zaman yapabilirler?

Bebek yolcu kabulü ve taşıma kurallarına göre; doğumundan sonraki ilk 7 gününü bitirmemiş bebekler, sağlıkları açısından istisnai bir durum olmadıkça, ebeveynleri ile olsa dahi THY uçuşlarına kabul edilmez. Sağlık açısından istisna arz eden bebeklerin taşınması, ancak doktor raporu ile gerçekleşir.

İster normal doğum, ister sezaryan doğum yapın, lohusalığınızın ilk 7 günü uçak seyahati uygun olmaz.

Yukarıdaki kurallar çeşitli hava yollarında değişiklik gösterse de genelde benzerdir.

Özellikle uzun süren uçak yolculuklarında dolaşım sisteminizin olumsuz etkilenmesini engellemek için varis çoraplarından faydalanmanız önemlidir.

Yanda anne adaylarının kullanımına uygun ve tüm bacağı içine alan bir varis çorabı modeli görülmektedir.

Ciddi bir kalp-dolaşım sistemi sorunu olan anne adayları için uzun süren uçuşlar uygun değildir.

Özellikle uzun süreli olarak doğum yapacağınız yerden ayrılacaksanız yanınızda gerekli tıbbi belgeleri mutlaka götürün ve bulunacağınız yerdeki sağlık kuruluşlarını öğrenin.

Yaz tatiline çıkıyorsanız güneşte uzun süre kalmamaya özen gösterin ve hatta sadece gölgede güneşlenin. Güneşlenirken çok yüksek koruma faktörlü güneş yağları ile cildinizi korumanız kalıcı cilt lekelerini önlemek açısından son derece önemlidir. Yazın, her zaman olduğu gibi sıvı alımınızın yeterli olmasına dikkat edin. Yaz ishalleri genellikle bozuk gıdaların alınmasıyla ortaya çıktığından bu konuya özen gösterin. Ülkemizde popüler bir yaz sporu olan tüplü dalma  gebelik döneminde sakıncalı olabilir. Yazın en iyi yapılacak spor iyi klorlanmış bir havuzda veya belediye tarafından bakteriyolojik ölçümleri yapılmış bir havuzda yüzmektir.

Kış tatiline çıkıyorsanız üst solunum yolu enfeksiyonlarından ve gribal enfeksiyonlardan korunmak için gerekli önlemleri mutlaka alın ve mevsime uygun giyinin. Kış sporları gebelik döneminde önerilmediğinden bu sene seyirci olacaksınız demektir.

Gideceğiniz yer çeşitli enfeksiyonlar açısından riskli bir bölgeyse gerekli aşılar için doktorunuza danışın (bu tür yerler genellikle tropikal bölgelerdir ve çoğu anne adayının bu tür yerlerde pek işi olmaz).

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Baba Adayı ve Anne Adayı

Baba adayının doğuma katılımı

Önemli Noktalar Anne ve baba olma kararı verildikten sonra, baba adayı bu sürece dahil olabilir. Doğuma katılmak, doğumhanede bulunmak demek değildir. Baba adayı iseniz, evde

Bebeğini emziren anne

Anne sütünü artırmanın yolları

Önemli Noktalar Emzirmek anne sütünü artırmak için en önemli ilaçtır ve bununla birlikte emzirmenin şekli de süt üretimini etkilemektedir. Göğsünüze yapacağınız kısa ve nazik masajlar

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.

Sınır Genişletme Yaşı: 2 Yaş

2 yaş sendromu

Önemli Noktalar Herkes “iki yaş sendromu” denilen potansiyel bir kriz döneminden bahsediyor. Çocuğunuzun olumsuz yanıtlarının, hayırların ve kendisini kabul etmemiz için verdiği bir savaşın olduğu

Evet hayır oyunu

Evet hayır oyunu siz ebeveynlerin çocukluğuna dair nostaljik bir dikkat-konsantrasyon oyunudur. Yolculuk veya herhangi bir yerde kolayca oynanır. Eğlence garanti..

Birlikte Kitap Okuyan Çocuklar

Etkili soru sormanın 6 yolu

Önemli Noktalar Birçok eğitimci etkili soru sormanın öğrencilerde eleştirel düşünme, kendi düşüncesi ve davranışı üzerine düşünme gibi becerileri desteklediğini ileri sürer. Weimer Etkili soru sormak

Doğum gününü kutlayan çocuklar

Doğum günü ve yapılacaklar listesi

Önemli Noktalar Doğum günü partileri çocuklarımız ve tabii ki sizler için en özel günlerden. İlk olarak zamanlamaya karar vermeniz gerekiyor, unutmayın doğum gününün başrol oyuncusu

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!