Kidokit Logo

29. Hafta Hamilelik

29. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Artık gebelikte 29. hafta dönemine girdiniz. Gebelik haftanız ilerledikçe daha önce hiç yaşamadığınız sorunlarla karşılaşırsınız.

El parmaklarınızdaki ödem bu haftalardan itibaren ellerinizi yumruk yapmanızı zorlaşır. Bu arada yüzüklerinizin dar geldiğini fark edersiniz. Yüzükleriniz parmaklarınızdan çıkamaz duruma gelmeden önce onları çıkarın ve kaldırın.

Ellerde ve yüzdeki şişmeler çok aşırı oluyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bacaklarınızda kasılmalar ve kramplar hissederseniz bu sizin mutlaka kalsiyumu az aldığınız anlamına gelmemektedir.

Magnezyum-kalsiyum dengesizliği de aynı sorunlara neden olur. Doktorunuza danışarak magnezyum takviyesi almalısınız.


Egzersiz yapıyor musunuz?

Daha önceden alışkın değilseniz asla kendinizi yoracak egzersizler yapmayın.
Yürüme, yüzme veya jogging, gebelik için en iyi egzersizlerdir.

Yüzme bir sorun olmadığı sürece gebeliğin sonuna kadar devam ettirir.

Yüzeceğiniz havuzun temiz olduğundan, denize giriyorsanız girdiğiniz denizin belediye tarafından bakteriyolojik kontrollerinin yapıldığından emin olmalısınız.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM

Meme dokusu prolaktin adı verilen bir hormon sayesinde süt üretir. Üretilen bu süt, aynı zamanda rahim kasılmalarını sağlayan oksitosin denilen hormon sayesinde süt kanallarında ilerler.

Prolaktin hormonu salgılandıkça yumurtlama olgusunu baskılar. Bu nedenle emziren annelerde belli bir süre yumurtlama olmaz.

Yumurtlama devre dışı olduğu sürece normal şartlarda adet kanaması da olmaz.

Prolaktin hormonu gebe olunmayan dönemlerde kanda düşük seviyelerde olduğundan süt üretimi olmaz. Gebelik başlar başlamaz kanda seviyesi artan bu hormon, gebeliğin erken haftalarında memede süt üretimini başlatır. Üretilen süt doğum sancılarının (rahim kasılmalarının) başlamasını sağlayan oksitosin hormonu salgısı başlayana kadar kanallarda bekler.

Doğum sancısı çekmeye başlamadan sezaryanla doğum yapan annelerde süt salgısının biraz gecikmesinin nedeni oksitosin hormonu salgısının başlamamış olmasıdır. Bu annelerde oksitosin bebek doğduktan ve plasenta çıktıktan sonra kanamayı azaltmak amacıyla rahimin kasılmasına hizmet etmek üzere salgılanır. Ve süt salgısı gecikmeli de olsa mutlaka başlar. Emzirmenin kendisi de oksitosin hormonu salgısını kat kat artırır. Bazı annelerin emzirirken rahimlerinde ağrı hissetmesinin nedeni emzirmenin oksitosin hormonu salgısını artırmasıdır. Ve bu hormonun rahimin kasılmasını sağlamasıdır.

Bazı anne adaylarında bu haftalarda dahi kanallarda beklemekte olan süt akar. Bu bir erken doğum işareti olarak kabul edilmemektedir. Meme ucu uyarısının süt salgısını artırıcı ve aynı zamanda oksitosin hormonu salgısını artırarak rahimde kasılmaya neden olan etkileri nedeniyle süt gelip gelmediğini kontrol etmek amacıyla asla meme uçları sıkılmamalıdır.

İnsan sütünün özelliklerinden biri de sütün içerdiği maddelerin çeşitliliği, miktarlarının gebelik haftasına göre farklı olmasıdır. Bu, bebek erken doğduğunda premature bebeğin farklı ihtiyaçlarını karşılamak açısından son derece önemlidir.

Anne sütünün aynı zamanda ait olduğu bebeğe özgü özelliklerşinin de bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle anne sütünü bire bir taklit etmek hemen hemen imkansız gibidir.

29. HAFTA BEBEĞİNİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Bu gebelik haftalarında doğan bebeklerin sayısı arttıkça prematüre bebekler ile ilgili bilgiler de artıyor.

Bilimsel çalışmalar bu haftada doğmuş bebeğin ses/tat/koku gibi algılarının tümüyle, ışık algısıysa kısmen gelişmiştir.

Bu hafta bir gelişme de bebeğinizin bağışıklık sistemi ile ilgili. Şimdiye kadar tümüyle sizden gelen yardımla yürüyen “beden savunması”na bebeğin gelişen savunma sisteminin yardımı eklenmektedir.

Bebeğinizin doğduğunda nispeten gelişmiş bağışıklık sistemi olsa da özellikle sütünüzle geçen antikorlar birçok enfeksiyondan koruyacak.


Ayrıca üsteki resimde bebeğinizle plasentanız arasındaki alışverişi şematik olarak görürüsünüz.

Plasentanın size ait olan yüzünde (resimde kırmızı alan) bebeğin kordon kanıyla gelen artık maddeler temizlenmekte, bebeğinize besin ve enerji maddeleri gönderilmekte, bebekten gelen oksijeni tüketilmiş kan, oksijenden zengin hale getirmektedir.

Yani plasentanız “bebeğinizin hem akciğeri, hem karaciğer ve böbreği, hem de sindirim sistemidir”.

Doğumda kordon kesilir kesilmez, o ana kadar nispeten atıl durumda olan organlar hemen çalışmaya başlar. Hatta ilk ağlamayla bebeğinizin akciğerleri ilk kez havayla dolar. Plasentanızın da işlevi böylece son bulur.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 38 cm. ve ağırlığı 1300 (900-1900) gram!


HAFTANIN ÖNERİSİ

Sağlık mevzuatındaki değişiklikler sayesinde Emekli Sandığı ve SSK’ya bağlı anne adaylarına da genellikle ekstra bir ücret ödemeleri koşuluyla özel hastanelerde doğum yapma imkanı sunulmaktadır. 2004 yılının sonunda başlayan ve henüz yeni olan bu uygulama her an değişikliklere uğrayacağından konuyla ilgili güncel bilgileri kurumların internet sitelerinden öğrenmelisiniz.

Özel bir hastanede doğum yapacaksanız beklenmedik bir faturayla karşılaşmamak için bazı noktaları göz önünde bulundurmalı ve dikkatli olmalısınız:
  • Doktorunuz hastanenin kadrolu doktoru değilse hastanenin “doktor hariç” fiyatını hem normal doğum hem de sezaryan için ayrı ayrı (KDV dahil fiyatını) öğrenin. Doktorunuz hastanenin kadrosundaysa size verilen fiyat doktor dahil fiyat olacaktır.
  • Epidural anestezi, ağrı pompası (sezaryan sonrası ağrıyı kesmede oldukça etkili bir alettir), sezaryan esnasında doktorunuza yardımcı olacak “asistan doktor”, standart dışı oda, pakete dahil olan yatış günü sayısından daha fazla yatış süresi (pakete dahil süre bazı hastanelerde normal doğum için 1, sezaryan için 2 gün, bazılarında ise birer gün daha fazladır) ekstra ücretlendirilir.
  • Sezaryan esnasında uygulanan ekstra prosedürler (tüplerin bağlanması, miyom veya yumurtalık kisti operasyonu ve hatta eski bir ameliyat nedbesinin düzeltilmesi bile) çoğu hastanede ayrıca ücretlendirilir.
  • Hastaneler fiyatlarını TTB (Türk Tabipler Birliği) tarafından açıklanmış fiyat listesine göre belirlerler. TTB fiyatları hastaneler tarafından uygulanacak en düşük fiyatlardır ve bazı hastaneler “TTB uygularken” bazıları TTB’nin katlarını uyguluyor olurlar. TTB fiyatları ocak ve temmuz aylarında yeniden düzenlenir.
  • Bazı hastaneler “bebek paketi” adı altında ekstra bir ücret talep ederler. Bu ücret çocuk doktoru muayenesi, bebeğe yapılan rutin kan incelemeleri, bebek hemşiresi bakımı ve bazı yerlerde bebeğe uygulanan kalça ultrasonunu (bu inceleme son yıllarda doğuştan kalça çıkığının erken tanısı için uygulanmaktadır, hiç bir risk faktörü olmayan bebeklere rutin olarak yapılmasının gerçekten gerekli olup olmadığı henüz tartışmalıdır. Eğer ailede doğuştan kalça çıkığı öyküsü varsa veya bebek makat gelişi ile doğmuşsa yapılması faydalı olur) içerir. Bebek paketi ücreti bazı hastanelerde oldukça yüksek olmaktadır.
  • Bebekte veya sizde beklenmedik bir sorun çıktığında yapılan incelemeler, uygulanan tedaviler ve hastanede fazladan kalınan günler ayrıca ücretlendirilir.

Eşler doğuma girer mi?

Devlete bağlı hastanelerde eşler hiçbir şekilde doğuma alınmazlar. Genel anestezi ile sezaryanda eşler özel hastanelerde de doğuma giremezler. Normal doğum ve epidural sezaryandaysa bazı özel hastaneler doğuma eşleri almazlarken, çoğunda eşler içeri alınmaktadır. Eşler dışında diğer yakınlar ise hiçbir şekilde doğuma alınmamaktadır.


Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Emekleyen bebek

0-6 yaş neden önemli?

0-6 yaş neden önemli? Beyin gelişiminin 5 yaşından önce %90’ı, 5 yaşından sonra ise sadece %10’u gerçekleşir, dolayısıyla bu süreç çocuğunuzun gelişimi için çok kritiktir.

Kocaman Adımlar Atan Bebek

Aşırı korumacılık ve bağımsızlık ihtiyacı

Önemli Noktalar Bağımsızlık çocuklarımız için çok önemlidir. Bağımsızlığı verilmeyen çocuk kendine güven duyamaz, denemekten korkar ve aslında kendi başına yapabileceği birçok şeyi yardım almadan yapamayacağı

Ağzından harfler dökülen çocuk

3 aşamalı dil çalışması

Önemli Noktalar Çocuklarınızın dil gelişimine destek olmak istiyorsanız onlarla bol bol konuşun. Cümlelerinizi başta sadece özne-yüklem olarak kurun. Çocuğunuz dil gelişiminde mesafe aldıkça cümleleri biraz

Banyo yapan bebek

Çocuk dostu banyo düzenlemeleri

Önemli Noktalar Küçük ayrıntılara dikkat ederek evinizdeki farklı yaşam alanlarını çocuk dostu hale getirebilir ve hayatı sizin için de çocuğunuz için de hem daha güvenli

Mi Casa Montessori Anaokulu

Mi Casa Montessori Anaokulu

Özel Minik Canlı Sardunya Montessori Anaokulu Association Montessori Internationale (AMI) ve North American Montessori Center montessori eğitim programlarını tamamlayan kurucularımız, okulumuzu, Türkiye’de Montessori felsefesini global

Banyo yapan çocuk

Banyo yapmaktan hoşlanmıyor mu?

Önemli Noktalar Dokunma duyarlılığı veya aşırı duyarlılık, kişiyi kendine özgü, zararlı veya acı içinde hissettiren alışılmadık veya artmış duyarlılık hissidir. Bu hassasiyeti taşıyan kişiler için

11. Hafta Hamilelik

11. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 11. hafta dönemine girdiniz. Bel ağrısı şikayetleri yaşıyor musunuz? Gebelikte bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri belinizi yanlış

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!