30. Hafta Hamilelik

Bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır.

Bu, sürekli duyduğumuz bir şeydir. Lakin yatış pozisyonu meselesi bazen anne ve baba adayında stres kaynağı olabilmektedir. Bazı baba adayları gecenin bir saatinde anne adayını uykudan uyandırıp “Sol yanına yat, bebeğini ezeceksin” veya “Bebeğe kan gitmeyecek” gibi yaklaşımlarda bulunabilmektedir, ki bu gereksizdir.

Gerçekte ise anne adayı uyku dışındaki bir istirahat pozisyonunda sol yanına yatmaya özen gösterebilir ama uykuda aldığı yatış pozisyonunu sıkı sıkıya denetlemesine gerek yoktur. Eğer riskli bir gebelik söz konusu değilse, anne adayı en rahat ettiği pozisyonda istirahat edebilir.

Vücuttaki kanı kalbe geri taşıyan ana toplardamarlar karnınızda sağ tarafta bulunduklarından sola dönük yatış pozisyonu bu büyük damarlara en az bası olmasını ve böylece organlardan kalbe kan dönüşünün mükemmel bir şekilde devam etmesini sağlar. Bu şekilde yatmakta zorlanırsanız karnınızın altına bir yastık koyun, lakin yatış pozisyonunu asla bir takıntı haline getirmeyin.

Mideden yemek borusuna asit kaçağı (“reflü”) nedeniyle mide yanması sorunu olan anne adayları yemekten hemen sonra uzanmaktan kaçınmalıdırlar. Simit, poğaça, asitli içecekler, midenin aşırı doldurulması ve bazı durumlarda yenilen herşey yanma sorunu ortaya çıkarabilir. Yatarken vücudun üst kısmının alt kısma göre hafifçe yüksekte tutulması (başın altına konan ek yastıklarla) mide asidinin yemek borusuna kaçmasını engellemede faydalı olabilir. Yemek borusu ile mide arasında bulunan kapak normalde tek yönlü çalışır. Mide yanması yaşıyorsanız bu sizin mide asidinizin yemek borunuzu tahriş ettiğini gösterir.

Yemek borusu asitlere karşı koruması olmayan bir yapıdır ve mideniz yandıkça bu bölgede kalıcı değişiklikler oluşabilir. 

Bu nedenle mide yanması sorununuzu aldığınız önlemlerle gideremiyorsanız doktorunuzun önerdiği “asit kaçağını önleyici” ilaçları mutlaka kullanmalısınız.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM 

İnsan ırkının gebelik süresi diğer canlıların çoğuna göre daha uzun olabilir ancak yine de bebeğiniz bu diğer canlılara göre birçok yetenekten yoksun bir şekilde dünyaya gelir. Memeli hayvanların çoğu doğumdan sonra annelerinin memelerini dakikalar içinde kendileri bulur ve direkt emmeye başlarlar. Yanlış emme veya emmeme gibi sorunları yoktur, böyle bir lüksleri de yoktur. Bildiğimiz kadarıyla gaz (kolik) sorunu da yaşamazlar, bu onların ayakta emmeleriyle ilgili olabilir. Yürüme, tehlikeyi algılayabilme, kendini koruyabilme, iletişim kurabilme, kendi besinlerini bulma, cinsellik ve diğer birçok beceri ya doğumda çoktan kazanılmıştır veya kısa zamanda gelişir.

Daha alt sınıf canlılarda rahim içinde kazanılan birçok özellik insanda doğduktan uzun süre sonra kazanılır. 

Bunun bizlere getirdiği en önemli kazançlardan biri, size 9 Ay 10 gün ne kadar uzun gelse de, gebelik süresini kısaltmaktır. Bu özellikleri kazanmak için bebeklerimiz rahim içinde kalmaya devam etselerdi gebelik yıllar sürerdi. Size yine de halen yıllar sürecekmiş gibi gelen bu süre aslında insan gibi mükemmel bir canlının oluşabilmesi için gerekli en az süredir ve daha da kısaltılması olağan görünmemektedir. İnsanoğlunun rahim içinde geçirdiği gelişim süreci yani gebelik süresi muhtemelen evrim süreci boyunca giderek kısalmış ve ancak bu seviyeye kadar inebilmiştir. Çok ileride eğer “yeni versiyonlarımız” ortaya çıkarsa belki gebelik süresi kısalabilir.

Bebeğinizin cildinde erken dönemlerde ortaya çıkan ve lanugo adı verilen ipeksi tüyler yavaş yavaş kayboluyor.

Bebeğiniz göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatıyor.

Kemik iliği artık kan yapma işini yavaş yavaş karaciğerden devralmaya başladı.

 

“Bebeği emzirmek…”

Anneler bebeklerine ilk gördüklerinde aşık olurlar (babalar da öyle) ve acıkmış bir şekilde meme arayan bebeklerini içgüdüsel olarak hemen emzirmeye başlarlar.

Emzirmek hem anne hem de bebek için bedensel ve ruhsal sağlığa önemli katkılarda bulunan bir olgudur.

İçgüdüsel olarak gerçekleşen bu olgu için doğum sonrasında hiç bir müdahalede bulunmasanız dahi bebeğinizi meme ucunuza yaklaştırdığınızda hemen memeyi bulacak ve emmeye başlayacaktır.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Hamilelikte evcil hayvan bakımı

Önemli Noktalar • Kedi besleyen anne adaylarının kedilerin sahip olduğu toksoplazma parazitinden dolayı kediyle direkt temastan mümkün olduğunca kaçınmaları ve temas etmemeleri gerekir. • Anne

İlk aylarda bebek nasıl uyumalıdır?

Bebekler neden kendi kendilerine uykuya dalamazlar? Bunu ne zaman öğrenebilirler? İlk aylarda bebekler nasıl uyutulmalıdır? Bebekler kendi kendilerine uykuya dalabilirler mi sizce? Cevap vermekte zorlanıyorsanız

Çalışan bir anne misiniz? Size bazı önerilerimiz var!

Önemli Noktalar Çalışan anneler çocukları ile yeteri kadar vakit geçiremedikleri için endişeli olmaları gayet normaldir. Sosyalleşerek, etkinlikler yaparak, ailece oyunlar oynayarak vb. yükünüzü hafifletebilirsiniz. Çocuklarınızla

46. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu dönem itibariyle artık bebeğiniz merdivenleri de çıkmaya başlıyor! İnmesine henüz var ama merdivenleri tırmanmaya başlaması sizin şu dönemde

Çocuklar nasıl öğrenirler?

Önemli Noktalar • Çocuklar, doğal öğrencilerdir. • Meraklıdırlar, ilgilidirler, yeni şeyler öğrenmeye çok isteklidirler. • Çocuklarımızla olan ilişkimizde, iletişimimizde ve onlara sağladığımız ortamlarda bilinmesi gereken

Emzirmeden önce…

Önemli Noktalar Bebeğinizin emmeye başlaması için çoğu zaman tek yapmanız gereken bebeğinizi rahat emzirme pozisyonunda tutmaktır. Bebeğiniz memeye kenetlendiğinde sadece göğüs ucunuzu değil areolanın büyük

14. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER İkinci trimester (ikinci üç aylık dönem) hamilelik döneminizde en çok rahat edeceğiniz dönemdir. Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan şikayetlerin önemli