34. Hafta Hamilelik

Dikkat: Braxton-Hicks kasılmaları (hazırlayıcı kasılmalar) bu haftadan itibaren biraz sıklaşabilir. 

Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler, düzensizdirler ve genellikle sizde büyük bir rahatsızlığa neden olmazlar. Rahim kasları bu şekilde antrenman yapmakta ve bebeğiniz miyadına geldiğinde 10 dakikada üç kez gelen ve yaklaşık 50 saniye süren gerçek doğum kasılmalarına dönüşmektedirler.

Anne ve baba adaylarının önemli bir kısmı bu gebelik haftalarından itibaren gebelikte cinsel ilişkiyle ilgili bazı kaygılar duyabilirler.

Öncelikle özel bazı durumlar hariç, cinsel ilişkiyi gebeliğin bazı dönemlerinde kısıtlamak için geçerli bir neden olmadığını bilmelisiniz.

Orgazm olma esnasında rahminizde kısa süreli kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu kasılmaların bebeğinize zarar verdiğine dair kanıt yoktur.

Cinsel ilişki için en rahat pozisyonu kendiniz belirlemelisiniz. Önceden alışkın olduğunuz cinsel ilişki pozisyonunu karnınızın üzerine baskı olmayacak şekilde ayarlamalısınız. Eğer kendinizi vajinal ilişkide rahat hissetmiyorsanız karşılıklı uyarma , oral seks gibi alternatif yöntemlerle cinselliğinizi yaşamaya devam edebilirsiniz. Bu haftalarda fiziksel ve psikolojik durumunuz nedeniyle cinsel arzunuz azalmış ve hatta yok olmuş olabilir. Kendinizi zorlamayın, eşiniz bunu mutlaka anlayışla karşılayacaktır.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM

Epidural bir doğum şekli değil, bir anestezi şeklidir.

Epiduralli normal doğum, doğumda ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrılı olması durumunda belinizden ince bir iğne yerleştirilerek omurilik zarının etrafına verilen anestezi ilacıyla ağrınızı hafifletme yöntemidir. Bebeğiniz vajinal yoldan dünyaya gelir. Normal doğumda epidural dışında damardan veya kalçadan veya ender durumlarda rahimağzından verilen ilaçlarla da ağrının hafifletilmesi söz konusu olabilmektedir.

Epiduralli sezaryen ise yine aynı yöntemin biraz daha farklı dozlarda anestezi ilacı verilmesiyle siz uyanıkken bebeğinizin karnınıza yapılan bir kesiden sezaryan ile doğurtulması işlemidir. Sezaryan, epidural dışında spinal anestezi, kombine epidural anestezi ve genel anestezi kullanılarak da gerçekleştirilebilir.

Spinal anestezide anestezi ilacı direkt omurilik sıvısı içine, kombine epiduralde hem omurilik zarı etrafına, hem de omurilik sıvısı içine verilir. Omurilik sıvısı içine anestezi ilacı verildiğinde istemli çalışan kaslar da geçici olarak uyuşur. İstemli kaslarınız çalışmadığında ıkınmanız da mümkün olamayacağından spinal ve kombine anestezi normal doğumda tercih edilmez.

Genel anestezi bilincinizin ve ağrı duyunuzun geçici olarak tümüyle ortadan kalktığı bir anestezi şeklidir. Bu anestezi şekli solunum yolunuza yerleştirilen plastik bir borudan size solutulan anestezi ilaçlarıyla gerçekleştirilir. Sadece sezaryan ile doğumda kullanıldığı gibi bazı doktorlar normal doğumda bebeğin başının doğması esnasında kısa süreli genel anestezi uygulamasını tercih edebilmektedirler.

Yanda bebeğinizin ultrasonda hemen göğüs kafesinin altından alınmış bir kesitini görüyorsunuz. Karın çevresinin (AC=abdominal circumference) de ölçüldüğü bu kesitte karaciğer ve içindeki damar yapıları gözleniyor. Bu haftadan itibaren bebeğinizin solunum hareketleri giderek artan sıklıkta bu kesitte gözlenebilir.

Bebeğiniz tarafından bu solunum hareketleri dış dünyadaki gerçek solunuma hazırlık olarak sıklıkla uygulanır.

Bu hareketlerin varlığı bebeğinizin sağlıklı olduğunu gösteren en önemli bulgulardan biridir. Doktorunuzdan size bu hareketleri göstermesini talep edin, zira bebeğinizin marifetlerine bu hareketleri görerek daha yakından tanık olabilirsiniz. :-)) Bu haftadan itibaren bebeğiniz günde 20-30 gram arası alacak.


Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 43 cm. ve ağırlığı 2200 (1680-2930) gram!


HAFTANIN ÖNERİSİ 

Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan annelerin en büyük endişelerinden biri hastaneye yetişemeden doğum yapmaktır.

Bu, ilk gebeliğini yaşayan anne adayları için teorik olarak söz konusu olabilmekle beraber pratikte ender rastlanan bir durumdur. Gerçek doğum kasılmaları başlamasıyla birlikte rahim ağzı açılmaya başlar ve “tam açık” yani yaklaşık 10 santimetre olana kadar 6-10 saatlik bir süre geçer. Daha sonra başlayan ıkınma evresi ise 0.5-2 saat arası sürer. Doğum yapacağınız hastaneye bu kadar uzak bir mesafede oturmuyorsanız doğum kasılmalarınız başladığında doktorunuzu haberdar edin, sakin bir şekilde hazırlıklarınızı yapın ve hastaneye kendinizi trafikte tehlikeye atmayacak şekilde ulaşın.

Eğer kasılmalarınız başlamasına rağmen hastaneye uzun süre gitmezseniz ve özellikle de daha önce çok sayıda doğum yapmış olmanıza rağmen evde oyalanırsanız arabada veya takside doğum yapmanız elbette mümkündür. Doğum doğal bir süreçtir ve doğadaki canlılar doğum eylemleri başlayınca herkesten uzak bir köşeye çekilerek doğum yaparlar. Yani doğa onları doğum yapacakları konusunda uyarır. Biz insanoğlunu da doğa bu alarm sisteminden mahrum etmez.

Doğum kasılmalarınızdan önce sularınız gelmiş olsa dahi çoğu durumda bu sizin “apar topar” hastaneye gitmeniz için bir neden teşkil etmez. Dakikalar içinde hastaneye ulaşılması gereken durumlar çok ender görülürler.

Gecenin bir saatinde ve 35+6’da doğmaya karar veren bebeğin ve bu bebeğin anne babasının öyküsü:

Bu yazı bir doğum öyküsü olacaktı, bir türlü yazılamadı ve Batuhan’ın yaklaşmakta olan birinci doğum gününe (5/2/03) bile yetişemedi…

Yazının diğerlerinden bir farkı var: İçimizden Biri bölümünde bugüne kadar hep anneler öykülerini yazdı. Bu yazı bir baba tarafından yazılmış olmasıyla bir ilki oluşturuyor. Umarım arkası gelir…

Batuhan Kocatepe (BK)

BK, annesi Tülin, babası Kağan olan bir şahıstır. Planlananın aksine yaklaşık 2 sene önce oldukça “erken” olarak dünyaya gelmiştir. Üstüne üstlük muhtemel doğum tarihi 8/3/2002 olmasına karşın bu süreyi bekleyemeden 5/2/02 tarihinde 35+6 haftada doğmuştur.

Doğum verileri 3000 gram/51cm/36cm (kilo/boy/baş çevresi) şeklindedir.

Erken Doğum…

Batuhan’ı heyecanla beklerken ve henüz odasındaki mobilyalar yeni gelmişken Batuhan içinde yüzmekte olduğu su kesesini patlatmış ve doğumuna bir ay kala annesinin rahminde kasılmaları da başlatarak, “Ben daha fazla bekleyemem” diyerek bize sürpriz yapmıştır.

Henüz doğum çantası bile hazır değilken, gecenin saat 02.05’inde beni acil olarak doğum çantasını hazırlamaya teşvik etmiş ve henüz gardrobun üzerinde yer alan doğum bavulunu indirmeye çalışırken bavulun benim kafama düşmesiyle bende ufak çaplı bir darbe oluşturmuş bir şahıstır bizim sevgili oğlumuz.

Anne ve babanın ikisinin de Kadın-Doğum Uzmanı olması insanda doğum heyecanına karşı bağışıklık oluşturmuyor. Acele bir şekilde hazırlanan doğum çantası, otoparka kadar gittikten sonra yanlış anahtarların alındığının fark edilmesiyle geri dönülmesi, ve normalde gözü kapalı olarak bile bulunabilen hastanenin yerinin “değişivermesi” nedeniyle hastaneye iki katı sürede ulaşılması…

Batuhan’la ilk karşılaşma…

Batuhan’ın adı 12. haftada belliydi. İlk olarak aklımıza gelen bu ismi ikimiz de kolayca benimsedik. Ancak Batuhan’ın nasıl görünebileceğine dair aklımda en ufak bir resim dahi oluşturamamıştım Tülin’in hamileliği boyunca sürekli olarak National Geographic ve Discovery Channel’da diğer canlı türlerini seyretmesi bende bir tedirginlik yaratıyordu. Bir bilim insanı olmama rağmen batıl inançlardan kurtulamıyordum:))

Batuhan’ı saat 05.10’da ilk gördüğümde ve onun ilk ağlayışını duyduğumda bu kişinin Batuhan değil de başka birisi olabileceğini düşündüğümü itiraf etmeliyim. Ne bana ne de Tülin’e benziyordu. Kulakları başına sıkıca yapışık, burnu basık, gözleri şiş ve çok ufak biriydi orada yatan. Hiçbir şey hissetmeden öylece bakakaldım. Dondum da denebilir.

Tülin kendine gelirken ilk sorduğu “Kağan nerede?” oldu. Sanırım o da tam farkında değildi.

Tülin servise geldiğinde ben de hemen bebek odasına koşturdum. Kıyafetleri giydirilmiş ve saçlarındaki verniksten arındırılmış halde olan küçük Batuhan’ı kucağıma aldığımda ilk kez gerçekten baba olmanın muazzam duygusunu hissettim. Çenesini titreterek ağlıyordu ve gözlerini açmış bana bakıyordu. O iri gözlerdeki bakış hiç değişmedi.

Batuhan’ı İlk Öğrendiğimizde Yaşadıklarımız…

Tülin bir Haziran akşamında beni aramış ve aniden “ben hamileyim” demişti. Tülin’in uzun zamandan beri sürekli uykuya meyilli olması nedeniyle böyle bir haberi beklememe rağmen ben buna “hiç şaşırmamış” ve “nasıl yani?” demiştim sadece. Tülin’le bütün gece boyunca bebeği konuştuk. Plansız olmasına karşın kesinlikle hazırdık…

Bir Kadın Doğum Uzmanının Hamileliği Nasıl Geçer?

Tülin’in hamile olduğunu öğrendiğimiz andan itibaren gebelik takiplerine başladık. Kan ve idrar incelemeleri, 11-14 testi, ayrıntılı ultrasonografi gibi.

Benim içimde Batuhan’ın sağlıklı doğacağı konusunda hiçbir zaman en ufak bir kuşku dahi oluşmadı. Tülin için de aynısı geçerli oldu. Bu nedenle Tülin’in hamilelik döneminin bu açıdan oldukça keyifli geçtiği söylenebilir.

Tüm bunlara rağmen Tülin bir doktor olarak yoğun çalışma temposunu son hızla sürdürdü. Karnında taşıdığı bebeğin başta farkında olmayan anne adayları bir süre sonra onun da aynen kendileri gibi karnının büyümeye başlaması müthiş hoşlarına gitmiştir. Özellikle de son haftalarda Tülin’in onların doğumunu gerçekleştirirken karnında bir bebek taşıyor olması onlara ayrı bir keyif vermiş ve doğumlarının rahat geçmesine katkıda bulunmuştur.

BK ile geçen bir yıl…

Kolik, diş çıkarma, ateşlenme, gecede 50 kez uyanma, ona her gün Ataköy’den Levent’e gelerek sonsuz destek veren anneanne, ilk baba deyişi…

Bu arada bizim dilimizde bir sorun olduğunu keşfettim:

Bebekler aslında ilk önce annelerini çağırıyor, lakin bizim dilimiz bunu algılamamıza izin vermiyor (bizde “anne”, yabancı dillerin çoğundaki “mamma” yani anne kelimesinin karşılığı. Biz yemek yemeyi seven bir ulus olarak bebeğimiz “mama” veya “ma…ma” diyerek annesini çağırdığında hep onun “mama” istediğini sanıyor ve ona mama veriyoruz… Buna bir çare bulunmalı ve annelere yapılan haksızlığın önüne geçilmeli.

Batuhan birinci yılı itibarıyla oldukça yaramaz bir çocuk. Bir saniye dahi (gerçekten bir saniye) yalnız bırakmaya gelmiyor.

İtiraflar…

Tülin’in bir ay erken doğum yapmasına ağır bir tempoyla çalışması neden oldu. Batuhan erken doğumdan herhangi bir zarar görmedi ancak yine de Tülin’in bu kadar çalışmasına izin vermemeliydim…

Anne olmak gerçekten kutsal bir iş. Annem Nuran Kocatepe’yi ve Tülin’i bir kez daha takdir ederek saygılarımı iletiyorum…

Baba olmak zor iş ve güzel. Babam Atalay Kocatepe’ye bir kez daha hayran oldum…

Bebek olmak da kolay sayılmaz…

Çocuk sahibi olunca insanın hayatı değişiyor. Lakin buna değiyor…

Öneri…

Sitede muhtelif yerlerde tekrarlanan öneriyi burada bir kez daha sunuyorum. Gebeliklerin önemli bir kısmı sağlıklı bir şekilde başlar ve ailenize sağlıklı bir bireyin katılmasıyla yeni bir sonla yeni bir hayat başlar. 9 ay insan hayatında önemi yadsınamayacak kadar uzun bir dönemdir. Bu dönemin keyfini çıkarın. Olumlu düşünmek için birçok nedeniniz var. Bunlardan en önemlisi olasılık hesaplarının sizin bu dönemi iyi bir şekilde atlatacağını göstermesi, diğeri doktor kontrollerinizde gebeliğinizin iyi seyrettiğinizin doktorunuz tarafından onaylanması, bir diğeri de çıkabilecek sorunların önemli bir kısmının günümüz tıp bilimi sayesinde aşılabilir olmasıdır.

Gebeliğiniz boyunca doktorunuza güvenin, size olumlu duygular aşılayanlarla birlikte olun, olumsuzluk aşılamaya çalışanları ise “geri dönüşüm kutusuna” gönderin.

Temenni…

Siz tüm anne ve baba adaylarına sağlıklı bir gebelik dönemi ve sizin kadar sağlıklı ve sizin kadar zeki, başarılı ve mutlu bir bebek sahibi olmanızı dilerim.

Dr. Kağan Kocatepe

Genlerinize güvenin….

Sağlıklı bir genetik yapı, sağlıklı bir geleceğe atılan ilk adımdır…Bunun anlamı şudur: Siz genetik olarak sağlamsanız bebeğiniz de muhtemelen sizin kadar sağlıklı olacaktır…

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

3-6 ay kilometre taşları

Tüm ay ve yaşlara ait kilometre taşlarımıza uygulamamız içerisinde yanıtlayacağınız değerlendirme soruları sayesinde ulaşabilir, sonucunda çocuğunuza özel hazırlanmış olan günlük plan sayesinde hangi oyun ve

Bebeğinizin ilk testleri ve aşıları

Önemli Noktalar Bebeğiniz doğduktan sonra bebek bakım ünitesine alınarak sağlık testleri yapılır. Doğum sonrası birinci ve beşinci dakikalarda iki kere Apgar skoruna bakılır. Sağlık Bakanlığı’nın

Avantaj kulübü

Kidzania’ya Kidokit avantajlarıyla gidilir! KidZania, 4 -14 yaş arasındaki çocukların 65 aktiviteye katılarak sanatsal, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirdiği, tercih ettikleri 100’den fazla mesleği deneyimlediği,

2-3 yaş çocuklarınıza yemek pişirirken…

Önemli Noktalar 2-3 yaş arası çocuğunuzun beslenmesiyle ilgili dikkat etmeniz gerekenlerden bir kaçı; yemekler pişirilirken kavurma ve kızartma tercih edilmemeli, ilk tercihiniz öncelikle buharda pişirme

Evde güvenlik

Önemli Noktalar Çocuğumuzun kendine zarar vermeksizin rahatça hareket edebilmesi için güvenli bir çevre hazırlamak önemlidir. Bu potansiyel riskleri minimize eder ve yetişkinin müdahale etme ihtiyacını

Alternatif okullar

Önemli Noktalar Alternatif eğitim bireysel farklılıklara değer verirler ve alternatif okullar yaşarak ve deneyimleyerek öğrenme sürecine dayanırlar. Montessori yaklaşımı ise çocuk merkezli alternatif bir eğitim

Bebeğinizin acıktığını nasıl anlarsınız?

Önemli Noktalar Bebeğiniz henüz konuşamasa da şayet ağlama şekillerini iyi dinlerseniz genelde farklı ihtiyaçları için gösterdiği tepkilerin de farklılaştığını gözlemleyebilirsiniz. Bebeklerinin beslenmesine önem veren anneler,