Kidokit Logo

35. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 35. hafta dönemine girdiniz. 

Ne kadar vurgulansa az: “Bebek hareketlerine dikkat…” Bebek hareketleri sağlıklı olduğunu gösteren en önemli bulgulardandır. Sağlıklı bebek, fazla enerjisini hareket ederek harcar. Bu hareketler bebeğinizin kaslarının gelişmesi açısından önemlidir. Bebeğiniz ayrıca yaptığı solunum hareketleriyle solunum kaslarını da güçlendirerek dış dünyaya hazırlanır.

Çeşitli nedenlerle (aç, yorgun, uykusuz olmanız gibi) bebeğiniz belli zamanlarda nispeten daha az oynar. Hareket azalmasının tanımını her anne adayı kendisi yapmalıdır. Hareket alışkanlıkları aniden değişen bir bebekte mutlaka problem var denemez. Ancak ileri inceleme amacıyla NST (nonstres test) yapılması gerekir.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM

Yandaki resimde bebeğinizin doğum kanalına girişini görüyorsunuz. 

Pelvis (leğen) kemiklerinin oluşturduğu “çatı” içinde etrafı kas ve bağ dokusu ile kaplıdır. Yaklaşık 10X10 cm. çapında bir kanal olan doğum kanalı, bebeğin dış dünyaya açıldığı yoldur. Bu kanalın içi dümdüz değil, girintili çıkıntılıdır. Rahim kasılmaları, leğen kemiklerinin oluşturduğu doğal tümsek ve çıkıntılar bebeğe nereden nasıl geçmesi gerektiğini gösterir.

Bebeğiniz leğen kemiklerinin üst sınırlarının oluşturduğu kanal girişine (resim) başını yatay sokar. Sonra kanalın ortasına geldiğinde başını 90 derece hareket ettirerek yüzünü size doğru döndürür. Kanalın çıkımına geldiğinde halen bu pozisyondadır. Bu şekilde başını çıkarır. Baş çıktıktan sonra omuzların da doğum kanalına girmesi için başını sizin bacaklarınızdan birinin iç yüzüne doğru döndürür.

Bu esnada doğum yardımı yapan kişinin yardımıyla tüm vücut doğurtulur…

Doğum kanalını yol, bebeği yolda seyreden araç, birinci evrede rahim kasılmalarını, ikinci evrede anne adayının ıkınmasını da motor (yani itici güç) olarak gördüğümüzde bazen doğum eyleminin neden ilerlemediğini anlarız:

 • Yol bozuksa (çatının hafif darlıkları), motor yavaş çalışıyorsa veya durmuşsa (rahimde kasılmaların zayıflaması veya durması, ikinci evrede anne adayının ıkınamaması).

 • Araç yolda düzgün seyredemiyorsa veya yola ters girmişse (bebeğin kanal içinde ilerlemek için gerekli manevraları çok çeşitli nedenlerle yapamaması, makat ile doğum kanalına girmesi). yolculuk (doğum eylemi) usulüne uygun devam edemez. Yolculuğun zor da olsa tamamlanmama ihtimali olmasına karşın araç güvenliğini sağlamak için yol değiştirilir.

 • Yolun önünde engel varsa (plasentanın doğum kanalını tıkaması, çatının aşırı dar olması), araç yola enlemesine girmişse (bebeğin yan durması) yolculuğun başlaması bile mümkün değildir.

Yolculuk hangi evresinde takılırsa takılsın doktor müdahalesiyle bebeğiniz yolunda gitmeyen olayın düzeltilmesi suretiyle veya başka bir yol kullanılarak sağlıklı bir şekilde bizim dünyamıza getirilecektir.

Yandaki ultrason kesitinde ince uzun çizgiler bebeğinizin uyluk kemikleridir. Uyluk kemiği (bacağın üst kısmında bulunan kemik) insan vücudunun en uzun kemiğidir. Bu kemiğin uzunluk ölçümü üçüncü trimesterde yapılan gebelik haftası tayininde hata payı en düşük olan incelemedir.

Her ultrason incelemesinde doktorunuz bu kemiğin uzunluğunu da ölçmektedir.

Bebeğiniz gelecek haftanın sonunda, yani 36+0’da doğsa bile sorunsuz bir şekilde (“küvöze girmeden”, yani yoğun bakım gerektirmeden) yaşamını sürdürme ihtimali son derece yüksektir.


Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 44 cm. ve ağırlığı 2490 (1850-3200) gram!


HAFTANIN ÖNERİSİ

Normal doğum için uygun bir anne adayıysanız bu olasılığınızı artırmanız mümkündür. Bunun için size bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak önereceklerim şu şekilde olacaktır:

 • Normal doğum yapmayı çeşitli nedenlerle istemeyebilirsiniz. Bu doğaldır. Bu konuda kendinize karşı dürüst olun. Normal doğum yapmaya kesinlikle karar verdikten sonra ise bunu doktorunuza mutlaka söyleyin. Bir doktor için en zor anlardan biri “normal doğuma kararlı” olan anne adayının doğum başladıktan sonra “ben vazgeçtim” demesidir.                                                                                             
 • Başarının belki de en önemli unsuru hastaneye başvurma zamanınızdır.                             
 • Henüz doğum eyleminiz başlamadan başvurduğunuzda muhtemelen hayal kırıklığıyla evinize geri döneceksiniz. İkinci kez yine eylem başlamadan başvurursanız bu kez sizi geri göndermek zor olacak. Hastaneye yatış işleminiz yapılacaktır. Doğum eyleminiz başlamamış olsa dahi hem yakınlarınız hem de siz “saat tutmaya” başlayacaksınız. Bir süre sonra gelişen “neden hala doğum yapamadım?” tutumu doktorunuza yansıyacaktır. Dışarıda bekleyen yakınlarınız da yine doktorunuza “hala doğum yapmadı, neden?, “olmazsa sezaryan yapıverin.” gibi yaklaşımlarda bulunacak. Doktorunuz kendini baskı altında hissedecektir. “Bir arkadaşıma doğumhanede 2 gün sancı çektirdiler, sonra doğurdu” gibi hikayeler çoğunlukla doğumhaneye erken başvuranlara aittir.
 • Anadolu’da çoğu kadın doğumhaneye son anda başvurur ve kısa zamanda doğum yapar. Anneleri onlara “iyice sancını çek, rahim ağzın iyice açılsın ki doktor sezaryan yapmasın” şeklinde öğütlemiştir. Bu da sakıncalı bir durumdur. Zira doğum eyleminin bebek açısından en kritik anları evde atlatılmıştır.
 • Epidural imkanınız varsa bunu mutlaka değerlendirin, bu sizin ağrınızı hafifletecektir.
 • Aile büyükleri ve arkadaşlarınıza hemen haber vermek yerine biraz zaman geçmesini ve doğum eyleminin yoluna girmesini bekleyin.
 • Etrafınızda sezaryan ile doğum yapmış örnekleri değil, normal doğum örneklerini bulun. Hemen her anne kendi doğum şeklinin en iyi olduğunu söyler. Zira hem bebeği hem de kendisi sağlıklıdır. 
 • Bazı hastanelerde sezaryan doğumlar çok yüksek orandadır. Buralara normal doğum için gecenin bir yarısında geldiğinizde size serviste yataklarının kalmadığını bile söylerler. Hatta bazı hastanelerde doğumhane o kadar az kullanılır durumdadır ki burası malzeme deposu veya başka bir şey için hizmet vermektedir. Bazı hastanelerde gece nöbetçi doktor bile bulunmamaktadır. Doğum yapacağınız hastanenin doğumhanesini mutlaka görün. Gece acil bir durum için gerekli donanımın bulunup bulunmadığını sorun. Normal doğumun iyi işlediği hastanelerde hem tecrübeli bir ebe, hem de nöbetçi doktor mutlaka bulunur.
 • Doktorunuzun baştan sona tüm doğum eylemi boyunca sürekli yanınızda olmasını talep etmek onun enerjisini azaltır.  Bu gerçekçi bir istek değildir. İlk muayenenizi veya ilk birkaç muayenenizi muhtemelen doğumu gerçekleştirecek doktor yapmayacaktır. Bunu bilmelisiniz. Doktorunuz doğum eyleminiz yoluna girdiğinde sizin yanınızda mutlaka olacaktır.

Bu öneriler normal doğum yapacak olan anne adaylarının bu olasılıklarını sonuna kadar kullanmaları için verilmiştir ve dikkatinizi çektiği üzere anahtarın biri sizde biri de doktordadır…

Sabırlılık ve sabırsızlık doktordan anne adayına veya anne adayından doktora bulaşan bir şeydir.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

İlk Emzirme ve Kolostrum

İlk emzirme ve kolostrum

Anne sütü bebeğiniz için sağlayabileceğiniz en faydalı ve ekonomik besin kaynağıdır. Bebeğiniz doğumdan sonra yanınıza getirildiğinde hemen emzirmeye başlamanız önermektedir doktorlar. İlk kez anne olduysanız

Masaj yapılan bebek

Bebek masajına hazırlık

Önemli Noktalar Bebeğinize masaj yapacağınız yerin ısısı (24-26 C) ideal olmalıdır. Masaj sırasında bebeğin masaj yapan kişiyle olan iletişimini koparıp onlara yönelmesine neden olabilecek ve

Oyun oynayan minik bebek

Hassas dönemlerin gerçekleştiği alanlar nelerdir?

Önemli Noktalar Dr. Maria Montessori, hassas dönemleri özellikle düzen, hareketin geliştirilmesi, dil ve duyuların geliştirilmesine ilişkin dört başlık altında toplamıştır. Düzen için hassas dönem doğumdan

8. Hafta Hamilelik

8. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER 8. hafta döneminde rahiminiz artık bir portakal büyüklüğüne erişmiş durumda. Yandaki resimde rahim ile çevre organlarınız arasındaki komşuluğu görüyorsunuz. Rahiminiz

30. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 30. hafta dönemine girdiniz. Bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır. Bu, sürekli duyduğumuz bir şeydir. Lakin yatış pozisyonu meselesi

Çiğ Badem Sütü

Çiğ badem sütü

Önemli Noktalar Çiğ badem sütü, çocuklarınız için evde hazırlayabileceğiniz çok sağlıklı bir içecek. Her gün taze süt yapmak yerine birkaç günlük süt hazırlamak istenirse de

duygular-ve-çocuklar

Duygular ve Çocuklarımız…

Duygular ihtiyaçların işaretidir Duygular bir ihtiyaç işaretidir. Öncelikle bunu hatırlamak önemlidir. Hem çocuklar hem yetişkinler bir duygu ifadesi gösterdiklerinde aslında bir fiziksel, ilişkisel, sosyal bir

Figürlü çoraplar

Bebeğiniz küçük aylarda henüz oyuncaklarla oynayamadığı için ona sunacağınız görsel materyaller dikkat ve görsel algsını geliştirecektir. Çorabına yapıştıracağınız renkli özellikle siyah, kırmızı ve beyaz ponponlar

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!