Main Menu

Yeni Eklenenler

Ek gıdaya geçiş takvimi

12 Eylül, 2019

İlkokula başlarken…

5 Eylül, 2019

Bize Ulaşın

Oyuncak seçerken

Shares
Read Carefully
Bebeğimize ve /veya çocuğumuza oyuncak ya da etkinlik malzemesi seçerken öncelikle yaşlarına göre bir seçim yapılması önemlidir.

Her yaş döneminin kendine göre bir gelişim basamağı olduğu için, ayına ve yaşına uygun malzeme seçmek önemlidir. Kidokit uygulamasında çocuğunuzun doğum tarihini girdiğinizde size o yaşa uygun oyun, oyuncak ve aktiviteler önerilmektedir. Böylece çocuğunuzun gelişim basamaklarını destekler nitelikte seçimler yapabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Oyuncak seçiminde malzemelerin hangi maddeden yapıldığına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bebeklik döneminde bebeklerimiz neredeyse her şeyi ağızlarına götürdüğü için, ellerine alacakları malzemelerin kalitesi ve sağlığa zararlı olmaması çok önemlidir. Boya kullanılıp kullanılmadığı önemsenmeli mümkün olduğunca doğal malzemeden yapılan oyuncaklar ve materyaller tercih edilmelidir.

Oyuncak seçiminde bir başka kriter ise güvenliktir.

Özellikle bebeklik döneminde, bebeğimize verdiğimiz oyuncaklarda çıkarılabilecek bir parçanın olmaması çok önemlidir. Yukarıda da yazdığımız gibi bebeklerimiz oyuncakları ağızlarına aldıkları için, o ara ağızında bir parça kalma durumunda, boğulma tehlikesi geçirebilirler. Aynı şekilde seçtiğimiz oyuncakların özellikle keskin parçaları olmaması da çok önemlidir. Çocuğumuza verdiğimiz oyuncaklarda düşerse ne şekilde parçalara ayrılabileceği ve tehlikeli olup olmayacağı düşünülmelidir.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist
Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu
Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top