Kidokit Logo

Çocukluk döneminde uyku problemleri

Annesinin kucağında uyuyan bebek
Gelişme çağındaki çocukların fiziksel ve psikolojik sağlıkları için kaliteli ve yeterli bir uyku uyumaları çok önemlidir.

Uyku problemleri, çocukların sosyal ve duygusal gelişimini, okul başarısını sekteye uğratabilen önemli bir faktördür. Uyku çocukların gelişimi için bu kadar önemli iken ne yazık ki, yapılan araştırmalar uyku problemlerinin çocukluk çağında görülen en yaygın sorunlardan biri olduğunu ortaya koymaktadır. Çocukluk döneminde sıklıkla rastlanan uyku problemlerinden bazıları:

Uykuya dalmakta güçlük çekme:

Genellikle aşırı kaygılı çocuklarda görülür. Özellikle travma ve yas durumlarından sonra oluşabilir. Böyle durumlarda ebeveynlerin rahatlatıcı, uykuya dalmayı rahatlatacak rutinler oluşturması önemlidir.

Geç saatlere kadar uyumama:

Uyku saatinin gece yarısına hatta sonrasına sarktığı bir durumdur. Çocuk uykusunu alamadığı için sabahları çok zor uyanma, hafta sonları öğleden sonraya sarkan uyku süresi, gün içinde yorgunluk, sık sık uyuklama, düşük okul performansı vb. en sık yaşanan belirtileridir. Ebeveynlerin çocuğa tutarlı bir uyku programı hazırlaması ve hafta sonları da mümkün olduğu kadar kararlıkla uygulaması gerekir.

Kâbuslar görme:

Kâbuslar genellikle uykunun ikinci evresinde meydana gelen korkulu rüyalardır. Çocuklar ağlayarak veya ürkmüş şekilde uyanabilirler. Bu durumda, olabildiğince hızlı bir şekilde çocuğunuzun yanına gidin. Ona güvende olduğunu hissettirin. Rüyasını anlatması için onu yüreklendirin. Gece terörü; derin uyku sırasında korkular ve duygusal patlamalar sonucu aniden gelişir. Çocuğunuz dehşete kapılmış bir şekilde cam gibi gözlerle uyanabilir, titreyebilir veya hızlı nefes alıp verebilir. Öncelikle telaşlanmayın! Kâbusların aksine gece teröründe çocuklar tam olarak uyanık olmazlar. Bu nedenle çocuğunuz sizi tanımayabilir. Uyandırmaya çalışmayın. Çocuğunuzun kendine zarar vermediğinden emin olun. Bir süre sonra rahatlayıp uykuya devam edecektir.

Aileler çoğunlukla sağlıklı bir uyku alışkanlığının zamanla kendiliğinden oluşacağına inanarak, kararlı bir şeklide adım atmakta geç kalır. Ancak, uyku düzeni yemek yeme veya tuvalet alışkanlığı gibi ebeveynlerin çocuklarına destek vererek kazandırması gereken önemli alışkanlıklardan biridir.


Ebeveynlere öneriler:
  • Bir uyku saati belirleyin ve her akşam aynı saatte çocuğunuzun yatağında olmasına özen gösterin. Hafta sonları bu saatin 1-2 saatten fazla kaymamasına dikkat edebilirsiniz.
  • Uyku saati öncesinde ortamdaki ışık ve ses oranını azaltabilirsiniz.
  • Uykudan yarım saat önce, bilgisayar oyunları, tv vb. aktiviteleri kapatıp, çocuğunuzun uykuya dalmasını kolaylaştıracak aktiviteler yapın. Örneğin, sakinleştirici hafif bir müzik açabilir, ona kitap okuyabilir veya ona okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu kendi yatağınızda veya oturma odasında uyutup odasına taşımak yerine kendi odasında uyuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Yazan: Seniha Naşit Gürçağ, Uzman Psikolog

Özel Mutlu Panda Anaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Banyo yapan bebek

Çocuk dostu banyo düzenlemeleri

Önemli Noktalar Küçük ayrıntılara dikkat ederek evinizdeki farklı yaşam alanlarını çocuk dostu hale getirebilir ve hayatı sizin için de çocuğunuz için de hem daha güvenli

Birlikte Kitap Okuyan Çocuklar

Etkili soru sormanın 6 yolu

Önemli Noktalar Birçok eğitimci etkili soru sormanın öğrencilerde eleştirel düşünme, kendi düşüncesi ve davranışı üzerine düşünme gibi becerileri desteklediğini ileri sürer. Weimer Etkili soru sormak

Uyuyan bebek

0-12 ay bebek odası ve bakım alanı yaratmak

Önemli Noktalar 0-5 ayda bebeğinizin bakım köşesinde bir alt değiştirme ünitesi bir minik bebek küveti, malzemelerin durması gereken çekmece ya da raflar, kirlilerin atılabileceği bir

Jölede renkli boncuklar etkinliği

Buzdolabı poşeti gibi basit bir malzemeden yola çıkarak hazırlayabilirsiniz. Bu jölede renkli boncuklar etkinliği çocuklarınızın parmak kontrolü için çok geliştirici olacaktır.

Gebelikte egzersiz ve spor

Gebelikte egzersiz ve spor

Önemli Noktalar • Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır ve belli kurallara uyulduğunda her anne adayının kendine uygun olan egzersizler olduğunu söyleyebiliriz. • İlk öncellikle

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.

Telefon Kullanan Bebek

Dijital dünya ve çocuklarımız

Önemli Noktalar Dijital dünya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, ancak çocukları dijital dünyadan ayrı tutmak gittikçe zorlaşıyor. 0-6 yaş, çocukların somut materyalleri 3-boyutlu halleriyle dokunarak

Resim Yapan Kız çocuğu

Çocuklarda yaratıcılık ve hayal gücü

Önemli Noktalar Yaratıcılık ve hayal gücünün gelişmesi her çocuğun zihinsel gelişimi için büyük önem taşıyor. Yaratıcılığın gelişmesi için en verimli çağ okul öncesi dönem, nitekim

Bebeklerini seven anne ve baba

Emzirmeye destek olacak 10 ipucu

Önemli Noktalar Emzirme ile ilgili yaşanabilecek muhtemel durumlar için birinci öneri; emzirmeye başlamadan önce gevşeyin ve rahat bir yer seçin, sağlıklı beslenmeyi aksatmayın ve susuz

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!