Çocukluk döneminde uyku problemleri

Gelişme çağındaki çocukların fiziksel ve psikolojik sağlıkları için kaliteli ve yeterli bir uyku uyumaları çok önemlidir.

Uyku problemleri, çocukların sosyal ve duygusal gelişimini, okul başarısını sekteye uğratabilen önemli bir faktördür. Uyku çocukların gelişimi için bu kadar önemli iken ne yazık ki, yapılan araştırmalar uyku problemlerinin çocukluk çağında görülen en yaygın sorunlardan biri olduğunu ortaya koymaktadır. Çocukluk döneminde sıklıkla rastlanan uyku problemlerinden bazıları:

Uykuya dalmakta güçlük çekme:

Genellikle aşırı kaygılı çocuklarda görülür. Özellikle travma ve yas durumlarından sonra oluşabilir. Böyle durumlarda ebeveynlerin rahatlatıcı, uykuya dalmayı rahatlatacak rutinler oluşturması önemlidir.

Geç saatlere kadar uyumama:

Uyku saatinin gece yarısına hatta sonrasına sarktığı bir durumdur. Çocuk uykusunu alamadığı için sabahları çok zor uyanma, hafta sonları öğleden sonraya sarkan uyku süresi, gün içinde yorgunluk, sık sık uyuklama, düşük okul performansı vb. en sık yaşanan belirtileridir. Ebeveynlerin çocuğa tutarlı bir uyku programı hazırlaması ve hafta sonları da mümkün olduğu kadar kararlıkla uygulaması gerekir.

Kâbuslar görme:

Kâbuslar genellikle uykunun ikinci evresinde meydana gelen korkulu rüyalardır. Çocuklar ağlayarak veya ürkmüş şekilde uyanabilirler. Bu durumda, olabildiğince hızlı bir şekilde çocuğunuzun yanına gidin. Ona güvende olduğunu hissettirin. Rüyasını anlatması için onu yüreklendirin. Gece terörü; derin uyku sırasında korkular ve duygusal patlamalar sonucu aniden gelişir. Çocuğunuz dehşete kapılmış bir şekilde cam gibi gözlerle uyanabilir, titreyebilir veya hızlı nefes alıp verebilir. Öncelikle telaşlanmayın! Kâbusların aksine gece teröründe çocuklar tam olarak uyanık olmazlar. Bu nedenle çocuğunuz sizi tanımayabilir. Uyandırmaya çalışmayın. Çocuğunuzun kendine zarar vermediğinden emin olun. Bir süre sonra rahatlayıp uykuya devam edecektir.

Aileler çoğunlukla sağlıklı bir uyku alışkanlığının zamanla kendiliğinden oluşacağına inanarak, kararlı bir şeklide adım atmakta geç kalır. Ancak, uyku düzeni yemek yeme veya tuvalet alışkanlığı gibi ebeveynlerin çocuklarına destek vererek kazandırması gereken önemli alışkanlıklardan biridir.


Ebeveynlere öneriler:
  • Bir uyku saati belirleyin ve her akşam aynı saatte çocuğunuzun yatağında olmasına özen gösterin. Hafta sonları bu saatin 1-2 saatten fazla kaymamasına dikkat edebilirsiniz.
  • Uyku saati öncesinde ortamdaki ışık ve ses oranını azaltabilirsiniz.
  • Uykudan yarım saat önce, bilgisayar oyunları, tv vb. aktiviteleri kapatıp, çocuğunuzun uykuya dalmasını kolaylaştıracak aktiviteler yapın. Örneğin, sakinleştirici hafif bir müzik açabilir, ona kitap okuyabilir veya ona okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu kendi yatağınızda veya oturma odasında uyutup odasına taşımak yerine kendi odasında uyuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Yazan: Seniha Naşit Gürçağ, Uzman Psikolog

Özel Mutlu Panda Anaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Kamera analojisi ve emici zihinler

Önemli Noktalar Bebeğiniz sizinle daha fazla iletişime geçtikçe ve algıları güçlendikçe çevresindeki tüm olanları, hareketleri, konuşulanı, tattıklarını, vücut dilini adeta bir sünger gibi emmesine “Kamera

Çocuk sağlığı izlemi

Önemli Noktalar Çocukluk çağı, doğumdan erişkinliğe ulaşana dek geçen süreçte büyüme ve gelişmenin süreklilik gösterdiği bir dönemdir. Bu nedenle düzenli takip edilmeli ve gerektiği anda

Bom oyunu

Evde, arabada, yolculukta hiç malzemesiz oynanabilecek pratik bir oyun ”Bom oyunu”.

İyi olma sanatı

Önemli Noktalar Dr. Dráuzio Varella hasta olmamanın sırlarını ve sağlıklı beden, zihin ve ruh bütünlüğü için öneriler vermektedir. Saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular gastrit,

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.  

İlişkinize yaratıcılık katın!

Çocuklarımız büyürken sizlere yol arkadaşlığı yapmayı çok önemsiyoruz. Ve biliyoruz ki bir çocuğun üçüncü ebeveyni de aslında anne babasının ilişkisidir. İstedik ki siz ebeveynlik rolünüzü

Çocuklarla durmaksızın konuşalım mı?

Önemli Noktalar Çocuğu iyi gözlemlemek, verdiği sinyallerin, ihtiyaçlarının farkında olmak, bu ihtiyaçlara zamanında ve doğru cevap vermeyi bilmek çok önemli. Sürekli durmaksınız konuşmak, bir şey

Çocuklarımıza saati & zamanı nasıl öğretebiliriz?

Önemli Noktalar Takvime bakmak ve saati öğrenmeye çalışmak okul öncesinde çocuklarımıza önemli kazanımlar sağlıyor. Çocuklarımızın saatle tanışmaları için yaklaşık 3 yaşından itibaren hazırlıklara başlanabilir. Başlarda

Çocuğumun özgüvenini nasıl geliştiririm?

Epeyce bir haftadır yazılarımızda çocuklara belli değerleri kazandırma üzerine konulara odaklanıyoruz. Çocukları hızla değişen yeni çağda başarıya götürecek özellikler bu değerlere sahip olmaları diye düşünüyoruz.

Hamilelikte beslenme – Özel durumlar

Önemli Noktalar • Süt intoleransı olan anne adayları kalsiyum ihtiyacınızı süt ürünlerinden de (yoğurt, peynir vb.) karşılayabilirsiniz. • Gebelik esnasında harcanan besin maddeleri ve vücudun