Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Yemek konusunda rol model olabilmek…

Shares
Image: PxlSolutions Media, inc
Read Carefully

Çocukların sağlıklı beslenmesinde en önemli şartlardan biri çocuğumuzun masada mutlu olmasıdır. Masada tüm ailenin birlikte olması ve yemek zamanlarının önemsenmesi düzenli yeme alışkanlığı açısından önemlidir.  Anne babanın yapabileceği en güzel şey yemek boyunca rol model olabilmek ve çocuğa çok müdahale etmemektir. Bu arada yemek yemenin faydalarından bahsedilebilir. Örneğin protein yani et yemek, süt içmek bizi büyütüyor; karbonhidrat bize enerji veriyor, vitaminler bizi hastalıklara karşı koruyor gibi kısa bilgiler verebilir. Örneğin; portakal yerken “hımm, portakalda c vitamini var; bizi hastalıklardan koruyor” diyebiliriz.

Süpermarket alışverişlerine çocuğumuzla çıkmak ve satın almada nelere dikkat ettiğimizi görmesini sağlamak önemlidir. Alışveriş yaparken ve birlikte yemek hazırlarken birçok şeyi çocuklarımıza öğretebiliriz. Farklı meyve ve sebzelerin yanından geçerken faydalarından kısaca bahsedebilir, satın almak için torbamıza atarken minik konuşmalarla bilgi verebiliriz. Kutuda bir şey alıyorsak etiketini okumayı önemsediğimizi gösterebiliriz (tabi ileride etiket okumayı da öğretebiliriz).  Ayrıca daha sonra yemeği pişirirken de birlikte yaparsak çocuğumuzu mutfakla çok daha barışık bir şekilde büyütmemiz mümkün olur. Birlikte yiyecekleri nasıl temizlediğimizi, nasıl sakladığımızı ya da nasıl pişirdiğimizi gösterebiliriz.

Çocuklarımızın olumlu alışkanlıklar edinmesini istiyorsak; en başta bu konularda bizim iyi birer rol model olmamız gerekir. Yemeğe zamanında gelmek, yemeğimizi bitirmeden sofradan kalkmamak, sağlıklı bir diyet uygulamak, zararlı besin tüketiminden kaçınmak gibi alışkanlıklar çocuklarımıza söyleyerek değil ancak yaparak ve örnek olarak kazandırabileceğimiz alışkanlıklardır.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top