Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocuklarınız için uygun kitap seçimi

Shares
Read Carefully

Çocukların her yönden gelişimine destek veren önemli materyallerden birisi de kitaplardır. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun olarak özenle seçilmiş olan kitaplardan öğreneceği çok şey vardır. Çocuğuna kitap alan ve okuyan, onunla birlikte kitapçıyı gezen anne babalar çocuklarının okuma alışkanlığı kazanmasında oldukça büyük bir rol oynarlar.

Her çocukluk döneminin getirdiği hazır bulunuşluklar ve dönemden beklenilen görevler farklı olduğu için, bu dönemlerde çocuğun hayatında yer alan kitaplar da özellikleri bakımından birbirlerinden farklılık gösterir.

Çocukların dünyayı keşfetmeye başladıkları 0-3 yaş döneminde kitapların içerikleri genellikle etrafların gördükleri olayların ve nesnelerin resimlerini içermelidir. Çocuk anne ve babasının da desteği ile bu kitabın resimlerine bakar, nesneleri tanır, seslerini taklit eder ve ileriki yaşlarda da resimler ve anlatılanlar arasında ilişki kurup sorular sormaya başlar. 1-3 yaş çocuğu tüm duyularını kullanarak dünyayı öğrenir. Bu yüzden duyusal kitaplar, içerinde tanıdık nesnelerin olduğu, renkli, kısa yazılı ve bol resimli kitaplar ilgisini seçer. Bu dönemde seçilen kitapların kaliteli malzemeden yapılmış ve kolay yıpranmayan kitaplar olmasına özen gösterilmelidir.

3-5 yaş aralığındaki çocuklar genellikle olayların nedenlerini sorgulayabilecekleri, günlük hayatla ilgili olayları anlatan resimli kitaplardan hoşlanır. Bu dönemde çocuklar için resimli, yaratıcılığını destekleyen, kelime dağarcığını  ve zihinsel becerilerini geliştiren kitaplar seçilmelidir.

Kidokit uygulamamızda çocuklarımızın yaş aralıklarına göre gelişimlerine destek olacak kitap seçenekleri önerilmektedir. Tavsiyemiz bu kitapları da takip ederek çocuklarınızla mutlaka kitap okuma seansları yapmanız, çocuğunuza bol bol kitap okumanızdır. Okumayı sevmek ve kitaplarla dostluk kurmak çocuklarınıza yepyeni dünyaların kapısını açacaktır. Bu alışkanlığın kazanılmasında ise rol modeller olarak ebeveynlerin rolü büyüktür.

Yazan: Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Ass. Montessori Internationale

Kidokit Kurucu Ortağı ve Özel Mutlu Panda Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top