Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Çocukların müzik yeteneği nasıl anlaşılır?

Shares
Read Carefully

ÇOCUĞUMUN MÜZİK YETENEĞİNİ NASIL ANLARIM?

Her anne baba gibi bizler de çocuklarımızın hayatları boyunca sürdürebilecekleri bir hobiye sahip olmalarını isteriz. Benliklerini ortaya koyabildikleri resimler çizip, güzel melodiler çalabilmelerini arzularız. Peki kaç yaşında enstrüman çalmaya başlanmalıdır?

 Ebeveynlerin, çocuklarında var olan ya da gelişmekte olan müzik becerilerini gözlemlemeleri gerekmektedir. Yetenekli 2-3 yaş grubu çocuklarda bile ritimsel bellek kendisini göstermeye başlar.  Çaldığınız küçük şarkıları sizinle beraber alkışlayarak ya da vurarak eşlik edebilen, dans ederken adımlarını  veya zıplamalarını doğru yapan çocuklar gözlemlenmelidir. Yetenek becerisi sadece bununla sınırlandırılmaz. 4-6 yaş çocuğunun sevdiği bir şarkıyı melodilere uygun tekrar edebilmesi ezgisel belleğin geliştiğinin, enstrümandan çıkan tek bir  notayı çocuğunuzun sesiyle tekrar edebilmesi ise müziğe olan yeteneğinin bir göstergesidir.

 Hangi enstrüman seçilmeli?

 Çocuğunuzun psikomotor gelişimi, el ve parmak kaslarının hazır bulunuşluğu,  çalabileceği enstrümanın önceden tanıtılması gibi faktörler “ Hangi enstrüman?” sorusunun cevabını verir. Nota bilgi ve becerisinin ilerlemesini istiyorsanız ritim enstrümanlarını  seçmemelisiniz. Parmaklarının rahatlıkla basabileceği tuşlu çalgılar en doğru seçim olabilir. Günümüzde çocuğunuzun çalabileceği, boyuna uygun olarak tasarlanmış doğru sesi alabileceğiniz piyanolar üretilmektedir, bunlardan temin edebilirsiniz. Fakat her çocuk piyano çalarak müziğe başlamalıdır diye bir kural yoktur. Uzak doğudaki ülkelerde 4 yaş çocuklarının temiz ses elde ederek başarıyla keman çaldıkları görülür. Sistemli çalışmaya sahip çocuklar bunu başarabilir. Bateriye meraklı bir öğrencinin eline gitar vermekte hiç doğru bir davranış değildir. Unutmamak gerekir ki bugün davul çalmak isteyen çocuğunuz müziğe o enstrümanla bağlanır ve ilerleyen zamanlarda farklı enstrümanlara ilgi duyabilir. Ama ebeveynin çocuğunun çalmasını istediği bir enstrüman  vermesi, isteksizlik ve müziğe karşı olan ilginin azalmasına neden olabilir. Çocuğunuzun istekleri doğrultusunda gözlem yaparak ve bu konuda bilir bir kişiye sorarak enstrüman temin etmek en doğru karar olacaktır.

   Anneler için öneriler;

Çocuğunuzu enstrümanları daha yakından tanıması için satış yapılan  showroomlara götürebilir ve ya yaş aralığına uygun düzenlenmiş müzik atölyelerine katılabilirsiniz. Yurtdışı seyahatlerinizde çocuğunuz da size eşlik ediyorsa, eski zamanlardan günümüze ulaşmış çalgılardan oluşan müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Büyük şehirlerde oturuyorsanız mutlaka bir konservatuar ve ya müzik okuluna gidebilir, internet aracılığı ile tanıtıcı videolar izletebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki çocuğumuzun dokunarak ve işiterek  deneyimlediği bilgiler kalıcı olur. Kaliteli zaman geçirmeniz dileğiyle.

Başak Özalp, Müzik Öğretmeni

Mini Mozart Müzik Atölyeleri

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top