Kidokit Logo

Çocuklarımıza ne tür oyuncaklar almalıyız?

Oyuncakların ortasında duran bebek

Önemli Noktalar

Çocuklarımıza aldığımız oyuncaklar ve hatta bu oyuncakları sunuş şeklimiz özellikle küçük yaşlardaki gelişimlerine katkıda bulunmak açısından çok önemlidir.

Oyuncaklar, çocuğumuzun bütünsel gelişimini destekleyen, problem çözme alışkanlıklarını, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştiren materyallerdir. Aynı zamanda sadece vakit geçirmek amaçlı değil; üstelik eğitici/öğretici özellikleriyle ön plana çıkması gereken materyallerdir.

Dr. Maria Montessori “oyun çocuğun işidir” der.

Aynı zamanda 0-6 yaşları çocukların kendilerini inşa ettikleri dönem olarak tanıtır. Bu dönemde çocuklarımızın en çok yaptıkları şey oyun oynamak olduğuna göre, bu oyunların ve oyunlarda kullanılan araçların seçimi kendilerini inşa etme süreçlerinin en önemli parçalarındadır. Özellikle önemli olan alınan oyuncağın maddi değeri değil; çocuklarımızın gelişim alanlarını destekler nitelikte olmalarıdır. Hatta çoğu zaman ip, boş sepet, mandal pahalı pilli arabalardan gelişimsel açıdan çok daha değerlidir.

Peki çevremizde bu kadar farklı seçenek varken çocuklarımıza hangi oyuncakları alacağımıza nasıl karar vereceğiz? Aşağıda bu konuda bazı önemli ipuçlarını tavsiye ederiz:
Özellikle bebeklik döneminde:
 • Öncelikle çocukluk dönemindeki gelişim adımlarının farkında olmanızı öneririz. Kidokit uygulamamızda çocuğunuzun farklı dönemlerindeki kilometre taşlarını, o döneme ait gerçekleşmesini beklediğimiz gelişim özelliklerini bulursunuz.
 • Gelişim adımlarını bildiğinizde, bu gelişim özelliklerini ne tür oyuncaklarla ve aktivitelerle besleyeceğinizi daha kolay anlarsınız. Kidokit, her yaşa ve gelişim özelliğine göre farklı etkinlikler ve bu etkinlikler için kullanacağınız evde yapılacak ya da satın alınacak materyal ve oyuncak örnekleri sunmaktadır.
 • Oyuncakçılarda sıkça gördüğümüz pilli ya da pelüş oyuncaklar, çocuklarımızın gelişimini desteklemek açısından yeterli değildir. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, ”Bir araştırma, hazır bir oyuncağın bir çocuğun ilgisini ancak 90 saniye çektiğini gösteriyor. Üzerinde çalışacağı, monte edeceği, parçalayıp yeniden değişik şekiller vereceği bir oyuncak ise çocuk için bulunmaz nimet” demiştir. Uzun süredir dünyadaki yaygın alternatif eğitim sistemlerinden olan Montessori’de sınıflarda pilli, pelüş, fantastik öğeler bulunmaz. Çocukların mümkün olduğunca gerçek dünyayla bağdaştıracakları, somut ve gelişim alanlarını destekleyen materyaller bulunur. Her materyalin farklı yönlerden çocuğun gelişmesine destek olmasına özen gösterir. (Farklı duyulara hitap eden, odaklanmayı artıran, el-göz koordinasyonunu destekleyen, ince motor kaslarını geliştiren vb.)
 • Seçtiğiniz oyuncağın pahalı olması gerekmez ancak oyuncak seçiminde dikkatli olmak önemlidir. Oyuncaklarda kullanılan bazı boyalar, kimyasallar ve zehirli gazlardan uzak durmak gerekir. Mümkün olduğunca doğal malzemelerden yapılmış oyuncakları seçmek en doğrusudur.

Çocukluk döneminde:
 • Pozitif duyguları geliştirecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Savaşlar, kavgalar, dövüşmeler, sürekli yenmeye odaklanma vb. alışkanlıklar, daha bu dönemdeki oyun kurgularıyla yeşerir.
 • Çocukların ince motor kaslarını ve farklı duyularını geliştiren oyuncaklar seçilmelidir. Çocuğun şekillendireceği, parçalayıp monte edeceği, oynarken odaklanarak problem çözme veya koordinasyon fonksiyonlarını kullanacağı oyunlar/etkinlikler seçilmelidir. Legolar, yap-bozlar, bloklar vb. oyuncakların her yaş grubuna hitap edecek versiyonları vardır ve her yaş grubu için faydalıdır.
 • Evcilik türü oyunlar da faydalıdır. Özellikle sosyal-duygusal ve dil gelişimi alanlarında oldukça işe yararlar. Evinizdeki her türlü mutfak aracı ve temizlik malzemesi (tehlikeli olmadıkları sürece (hele ki küçük sorumluluklarla birleştirilirse) çocuğunuz için harika oyuncaklar haline gelirler.
 • Oyuncak seçiminde çocuğunuzun ilgi alanlarına yönelik oyuncak ve materyaller seçmek çok önemlidir. İlgisini seçen malzemeler olursa odaklanması artar ve etkinlikten alacağı öğretiler çok daha verimli hale gelir. Bireysel gözlemle çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarını tespit etmeye çalışın.
 • Bu yaşlarda somut materyaller üzerinden deneyimlemeyle yapılan öğretim etkinlikleri çok önemlidir. Bir problemi, çocuğunuz için siz çözmeye çalışmayın, oyuncağı keşfetmesine ve hata yapmasına izin verin. Çocuğunuza bir oyuncağın nasıl kullanılacağı konusunda rehber olun ama onun deneyimleyerek kendi başına yapması için gerekli özgürlüğü tanıyın.
 • Mümkün olduğunca gerçek hayattan objelerle çalışın. Hem ucuz hem de keyifli olacaktır.
 • Kutu oyunları hem ailece oynamak için keyifli hem de çocuklarımıza pek çok kazanımı bir arada vermesi açısından değerlidir. Bu oyunlar esnasında oyunun spesifik kazanımlarının yanı sıra çocuklarımız sıra beklemeyi, ara ara yenilmenin de normal olduğunu, odaklanmayı ve sabretmeyi öğrenirler.
 • Kidokit’te çocuğunuzun yaşına uygun pek çok kutu oyunu örneği mevcuttur. Hatta baskı odamızdan belli oyunları bastırarak yapmanız da mümkündür.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Kızına sarılan anne

Bugün çocuğunuza sarıldınız mı?

Önemli Noktalar Anne babası sarıldığında çocuklarımız anne ve babalarının gücünü hissederek kendilerini güvende hissederler. Sarıldığınızda çocuğunuz sakinleşir; rahatlar ve gevşer. Sarılmanın çocuğunuza birçok faydası var.

Gece Korkuları (Gece Terörü)

Gece korkuları (Gece terörü)

Önemli Noktalar Gece korkuları, başka bir deyişle gece terörü, genellikle, 4 ile 12 yaş aralığında görülen bir uyku rahatsızlığıdır. Gece terörü, derin uyku sırasında korkular

Piyano çalan çocuk

Çocukların müzik yeteneği nasıl anlaşılır?

Önemli Noktalar Ebeveynlerin, çocuklarında var olan ya da gelişmekte olan müzik becerilerini gözlemlemeleri gerekmektedir. Yetenekli 2-3 yaş grubu çocuklarda bile ritimsel bellek kendisini göstermeye başlar.

Babasının kucağında uyuyan bebek

Yenidoğan döneminde babanın rolü…

Önemli Noktalar Genelde bebeklerin ilk yılında ön planda olan kişi anne olsa da babaların da çok önemli rolleri vardır. Her şeyden önemlisi bebeğinizin anneyle olduğu

35. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 35. hafta dönemine girdiniz.  Ne kadar vurgulansa az: “Bebek hareketlerine dikkat…” Bebek hareketleri sağlıklı olduğunu gösteren en önemli bulgulardandır. Sağlıklı bebek, fazla enerjisini hareket

Çocuğuyla Konuşan anne

Inner teacher: İçimizdeki öğretmen

Önemli Noktalar Emici zihin, insan zihnine özgü bir niteliktir ve özellikle 0-6 yaş arası dönemde çok etkindir. Çocuklar bu dönemde çevresinde gördükleri her şeyi ve

Anne Adayı

Hamilelikte beslenme – Özel durumlar

Önemli Noktalar • Süt intoleransı olan anne adayları kalsiyum ihtiyacınızı süt ürünlerinden de (yoğurt, peynir vb.) karşılayabilirsiniz. • Gebelik esnasında harcanan besin maddeleri ve vücudun

Emekleyen bebek

Cinsiyet ve ilk keşifler

Önemli Noktalar Çocuğunuzun cinsel keşifleri 2-3 yaş arası başlar . 2 yaşından sonra çocuklar iki farklı cinsiyetin olduğunu ve kendi cinsiyetini kavramaya başlarlar. Erik Erikson

Bebek Arabası

Bebek arabası seçerken ipuçları

Önemli Noktalar Bebek arabası, bebeğimiz ile gezilerimizi, alışverişlerimizi ve sorumluluklarımızı daha konforlu, rahat ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için gereklidir. Bebeğimizin ay/yaş aralığı, açılıp kapatma

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!