Read Carefully
0-3 aylık dönemde bebeğinizin görüş yeteneği yavaş yavaş güçlenecektir.

Bu güçlenme sürecinde bazı bebeklerin gözleri farklı boyutlarda olabilir; görüş yetenekleri güçlendikçe çoğunlukla gözlerin boyutu da eşitlenir. Unutmayın bebekler ilk aşamalarda ancak kendilerinden 25-50 cm uzaklıktaki kişileri ya da cisimleri seçebilirler. Bebeğinizin görme kapasitesine destek olmak için yüzünüzü ona yaklaştırın ve göz göze temas kurun. Yüzünüzü sağa sola çevirerek sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. İlk başta başını oynatamayan ya da yanlara bakamayan bebeğiniz zamanla sizi takip edebilmeye başlar. 6 aylıktan itibaren yakında olan hareketli cisimleri izlemesi artacaktır.

Çocuklarımızın görüş düzeyi yaklaşık 5 yaş civarında erişkinlerle aynı düzeye ulaşmakla birlikte gelişmenin tamamen tamamlanması 7-9 yaşlarıdır.

Bebeğiniz başta daha ziyade siyah-beyaz zıt renklere ve parlak renklere ilgi duyacaktır. Kidokit uygulamamızda bu dönemde bebeğinizle yapabileceğiniz çalışmalar için farklı dönence örnekleri ya da görsel çıktılar bulmanız mümkündür. Dr. Maria Montessori bebekler için çok keyifli dönenceler önermektedir. İlk birkaç ayı takiben bebeğiniz daha renkli objelere ilgi duymaya başlayabilir. Bu yönde ilgisini fark ettiğinizde onu yeni dönence/mobillerle ve yeni oyun, oyuncaklarla tanıştırmanın zamanı gelmiştir. Hareket alanında çocuğunuza sunabileceğiniz farklı dönenceler/mobiller gelişimini desteklemek için bu aylarda harika araçlardır. Farklı dönemlerde kullanabileceğiniz “dönenceler/mobiller” ve bu dönenceleri nasıl yapabileceğinize dair ipuçlarını Montessori metodu ve bebekler için dönenceler isimli makalemizde okuyabilirsiniz.

Bebeğinizin hangi dönemde ne kadar görebileceğini Göz Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Pınar Aydın’ın “Az Gören Çocukların Aileleri İçin El Kitabı” isimli kitabından alıntılarla aşağıda özetliyoruz:

0-2 ay:

25-50cm mesafeden ışığı, canlı ve tek renkli (mavi hariç), parlak ve büyük cisimleri görür, ışığa bakar. Annesini fark eder. Çevredeki cisimleri merkezdekilerden daha iyi görür. Görme yaklaşık yüzde 5 düzeyindedir.

2-3 ay:

Kendisine yakından bakan birisiyle göz göze gelebilir. Yatay eksende hareket eden ışık ve canlı renkli, parlak, büyük cisimleri izlemeye başlar. Bir süre sonra da dikey eksende hareket eden ışık ve canlı renkli, parlak, büyük cisimleri izlemeye başlar. Dairesel şekilde dönen cisimleri izleme en son gelişir.

3-6 ay:

Canlı renkli, parlak, büyük cisimlerin yerini algılar ve tutmaya çalışır.

6-10 ay:

Giderek daha küçük cisimleri daha uzaktan (1-3 m) görebilir ve tutmaya çalışır. Daha önceden tanıdığı bir cismim yarısını da görse tamamını tahmin edip tanıyabilir. Görme yaklaşık yüzde on düzeyindedir.

10-18 ay:

Daha uzak mesafelerdeki (3-6m) cisimleri görebilir, kişileri tanıyabilir.

18 ay:

Oyuncakların ayrıntısını, resimli kitaplardaki resimleri net görebilir, tanıyabilir.

24 ay:

Cisimlerin en küçük ayrıntısını görebilir, benzerlikleri ve farklıkları ayırt edebilir.

3 yaş:

Görmesi erişkin görmesinin yaklaşık yüzde 80’ine ulaşmıştır.

Yazan ve Derleyen: 

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu