Main Menu

Yeni Eklenenler

Ek gıdaya geçiş takvimi

12 Eylül, 2019

İlkokula başlarken…

5 Eylül, 2019

Bize Ulaşın

Yürümeye hazırlanan çocuk: Oyun havuzları yerine geniş hareket alanları…

Shares
Read Carefully
Oyun havuzları yerine geniş hareket alanları…

6.aydan sonra bebeğiniz hareket ettikçe merak ve korku birlikte gelişmektedir. O yüzden bebeğinize bir yandan hareket alanı sağlarken bir yandan da güvenli bir çevre sağlamanız önemlidir. Bu dönemlerde bebeğinizin gelişimine destek olmak ve korku, endişe gibi duygularından biraz daha uzak kalmasını sağlamak adına bebek/çocuk-dostu bir çevrede “dur, yapma, düşeceksin” vb. endişe kelimeleri kullanmak yerine düşebileceği, kendisine zarar verebileceği ortamları yok etmeye çalışmanız onun için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir.

Bebeğinize evinizde mümkün olduğunca geniş ama güvenli bir hareket alanı sağlamanız önem arz eder. 0-3 yaş bebeklerimizin beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bebeklerimizde beyin gelişimi ise hareket ve duyuları vasıtasıyla aldıkları uyarılar sonucu gerçekleşmektedir. Dr. Maria Montessori “Çocuğun eline koymadığınız şeyi aklına koyamazsınız.” demiş ve öğretilerinde beyin gelişimi açısından hareketin, dokunmanın ve somut deneyimlemenin büyük önemi olduğunu vurgulamıştır.

Birçok anne baba ve özellikle de bakıcılar bu dönemde bebeklerini ufak oyun alanlarına koyup; içeriye de bir dolu oyuncak koyarak, bebekleri için gerekli korunaklı ortamı sağladıklarını düşünürler.

Oysa ki bebeğinizin hareket etmeye çalışabilmesi ve motor kaslarını güçlendirebilmesi için daha geniş bir alana ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra oyun parklarında oyuncakların hepsinin bir arada olması bebeğin bir oyuncaktan diğerine hızlı geçmesine sebep olacak, daha sonrasında dikkat dağınıklığı ve  odaklanmama gibi istemeyeceğimiz davranışsal özelliklerin yerleşmesine yol açabilecektir. Bu yüzden bebeğiniz için evinizde ufak bir hareket alanı yaratmak yerine evinizi bebek/çocuk dostu haline getirecek önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz.

 Okul öncesi dönem çocuklarımızın kendilerini inşa ettikleri dönemdir ve bu dönemde yaşadıkları tecrübeler gelecekte nasıl bir insan olacaklarına dair çok fazla iz bırakmaktadır. Dolayısıyla bu dönemlerde ev düzenimizde yapacağımız ufak değişiklikler ileride büyük farklar yaratabilecek ve mutlaka buna değecektir.

Bu konularda daha fazla bilgi almak için “Montessori Felsefesine Göre Oda ve Ev Düzenlemeleri Yazı Dizisi”, “Bebek/Çocuk Dostu Bir Çevre Yaratmanın İpuçları” ve “Çocuk Dostu Evler için Güvenlik Önlemleri” isimli makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top