Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Uyku ve yemekte düzen ihtiyacı

Shares
Read Carefully

0-6 yaşta, özellikle de 0-3 yaşta,  düzen çocuklarımız için çok önemlidir. Dr. Maria Montessori, çocukların bu yaşlarda düzene karşı hassasiyetlerini bildirir ve düzenli ortamların ve rutinlerin çocuklara ihtiyaçları olan güven duygusunu kazandırdığının altını çizer. Hayatlarında düzenin olması çocuklarımızı rahatlatır ve çevrelerine daha rahat güvenerek adapte olabilmelerini sağlar.

Uyku zamanlarında mümkünse düzenli olun ve aynı rutini yakalamaya çalışın. Uyku öncesi süreçlerinde benzer bir ritüel hazırlarsanız bebeğiniz uyku zamanına daha rahat geçiş yapar. Bebeğiniz büyürken gün içerisindeki uyku sayınızı indiriyorsanız öğleden önceki uykuların saatlerinde yatakta oynamamaya ya da arabayla gezinti yapmamaya çalışın ki tekrar uyumakla uyumamak arasında gidip gelmesin bebeğiniz. Aksi takdirde düzenli bir uyku takvimine geçmekte zorlanabilirsiniz.

Aynı anlayışı yemek rutinlerine de uygulayın. Yemek saatleriniz benzer olursa çocuğunuzun o saatlerde acıktığını ve daha istekli bir şekilde yemek yemeğe geldiğini göreceksiniz. Yemeklerde mümkün olduğunca farklı çeşitlerde ve sağlıklı bir diyet uygulamaya çalışın. Hiçbir şey için çocuğunuzu zorlamayın. Bu dönemlerde genelde çocuklarınız ihtiyaçları olan miktar ve besinleri seçmede doğal bir yeteneğe sahiptirler.

Çocuklarınızın düzen ihtiyacını uyku, yemek gibi süreklilik arz eden eylemlerin yanı sıra çevre düzenlemesi, bakıcı, çocuğunuzla ilgilenen kişiler, anaokulu vb. konular ve ritüellerde de karşılamaya çalışmanızı öneriyoruz.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top