Kidokit Logo

İyi bir ebeveyn olmak için öncelikle kendinizi düşünmelisiniz…

Anne ve Babasını Elini Tutan Bebek

İyi birer ebeveyn olmak için bilinçli olmanın yanı sıra sağlıklı da olmak gerekiyor. Hem fiziksel hem de psikolojik yönden. Bizlerin sağlıklı olması, çocuklarımızla olan ilişkimizi ve onların gelişimini birebir etkiliyor. Peki, anne babaların sağlıklı, huzurlu ve mutlu olması için neler gerekli? Gelin biraz da bunlardan bahsedelim.

Bebeklik döneminden çocukluğa, ergenlikten gençliğe her dönemin kendine ait güzellikleri ve zorlukları var. İlk başlarda, bebeklerimiz bize çok daha bağımlı olduklarından, kaygılarımızdan, kırılganlıklarından ve biraz da tecrübesizliğimizden dolayı çok fazla zorlanabiliyoruz. Sonraki yıllarda ise büyük emekler verdiğimiz çocuklarımızın baş kaldırmaları bizim için zorlayıcı olabiliyor. Çocuk yetiştirirken hepimizin bir rahatlama alanına ya da destek eline ihtiyacımız oluyor. Tüm bu koşuşturma içerisinde bazen kendimizi unutup gidiyoruz. Oysa sadece çocuklarımızı düşünsek bile hayatta en çok ihtiyaçları olan şeylere en fazla özeni göstermemiz gerekmez mi?

Gelin işyerlerimizde birçok çalışan anne-babaya koçluk yapmış uzmanlar olarak bu dönemi biraz daha rahat geçirebilmek için size bazı ipuçlarını hatırlatalım.

İyi bir ebeveyn olmak için

  • Tüm sorumlulukları tek başınıza üstlenmeye çalışmayın. Evde mutlaka bir işbirliği ve paylaşım planınız olmasını öneririz.
  • Uykunuzu iyi almaya çalışın. Güzel bir uyku sağlıklı ve dinç olmanız için en temel şarttır.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Çeşitli ve dengeli beslenmeniz enerjik ve huzurlu hissetmeniz için önemlidir.
  • Bebeğinizle ne kadar çok zaman geçirebilirsiniz o kadar iyi. Ancak daha önemli olan bebeğinizle geçirebildiğiniz kaliteli zaman. Bunun için bize kulak verip ve ipuçlarımızdan faydalanabilirsiniz. Uygulamamızda önerdiğimiz aktiviteleri yaptığınızda ekstra bir çaba göstermenize gerek kalmayacağını göreceksiniz.
  • Kendiniz ve eşiniz için mutlaka zaman ayırın ancak bebeğinizi uzun süre yalnız bırakmamaya da özen gösterin. Özellikle ilk yıllarda uzak ve uzun iş seyahatleriniz olacaksa bebeğiniz ve eşinizin de sizinle seyahat edebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmanızı öneririz.
  • Önceden planlamayı hayatınızın bir parçası haline getirin. Planlı bir hayat daha az stresli olmanızı sağlayacaktır. Daha az stresli olduğunuz zamanlarda ailenizle daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz.
  • Siz işteyken bebeğinize kim bakıyorsa bebeğinizle ilgili bakım konusundaki temel prensiplerinizi bu kişiyle mutlaka paylaşın. Yazılarımızı o kişinin de okumasını sağlayın ve bebeğinizle oynaması için Kidokit uygulamasından minik ödevler verin. Böylece bebeğinizin gelişimini düzenli olarak destekleyebilirsiniz ve işteyken de içiniz rahat olur.
  • Ara sıra hayatın koşuşturmasına bir dur demeyi ve uzun vadeli planlar yapmayı unutmayın.
  • Ara sıra eğlenmeye ve dinlemeye mutlaka zaman ayırın. Yemekleri ailece yemeye çalışın ve bebeğinizle keyifli aktiviteler düzenleyin. Bol bol müzik dinleyin, dans edin ve kitap okuyun.
  • Çok yorgun ya da gergin olduğunuzda önce sakinleşip enerji toplayıp sonra bebeğinizle olmaya çalışın. Bebeklerimiz bizim enerjilerimizi adeta hisseder ve çok kısa sürede yansıtırlar. Zaten yorgun ve gergin olduğumuz bir dönemde bebeğimiz de gergin olursa yorgunluğumuz ve gerginliğimiz daha da artacaktır. O yüzden önce biraz rahatlamak sonra kaliteli vakit geçirmeye çalışmak daha doğru olacaktır.

Yazan: 

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Vakit geçiren baba ve kız

Bebek taşımanın incelikleri

Önemli Noktalar Bebeklerde gelişim, ilk olarak baş ve boyun kaslarında başlar ve sonra üst bedenden alt bedene doğru gelişim devam eder. Bebeğinizi kaldırırken bir elinizle

Mutlu Aile Tablosu

Kamera analojisi ve emici zihinler

Önemli Noktalar Bebeğiniz sizinle daha fazla iletişime geçtikçe ve algıları güçlendikçe çevresindeki tüm olanları, hareketleri, konuşulanı, tattıklarını, vücut dilini adeta bir sünger gibi emmesine “Kamera

Annesiyle Vakit Geçiren Bebek

Sünnet

Önemli Noktalar • Sünnet penisin ucunda bulunan prepisyum adı verilen deri parçasının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. • Yahudi ve Müslüman toplumlarında dini ve kültürel nedenlerle

bebek odasında uzanan bebek

Hazır çevre ve bebek odası düzenlemeleri

Önemli Noktalar Hepimiz bebeğimizi beklerken heyecanla bebek odaları hazırlarız. Miniğinizin bebeklikten çocukluğa hatta gençliğe uzanan yolculuğunda en fazla zaman geçireceği yer odası olacak. Çocuklarınızın yaşam

Evet hayır oyunu

Evet hayır oyunu siz ebeveynlerin çocukluğuna dair nostaljik bir dikkat-konsantrasyon oyunudur. Yolculuk veya herhangi bir yerde kolayca oynanır. Eğlence garanti..

Yatakta uzanan bebek

Montessori metodu

Önemli Noktalar Montessori metodunun 1900’lü yılların başında ortaya çıktığı düşünülecek olursa yüz yıldır giderek yaygınlaşması ve daha çok kabul görmesi şaşırtıcı bulunabilir. Montessori metodu evrenseldir

Annesinin kucağında uyuyan bebek

İki haftadan uzun süren ishaller! 

Önemli Noktalar İshal (diyare) günlük kaka sayısında artma ve kıvamında yumuşama olarak tanımlanır. Akut ishaller ani başlar ve genellikle bir hafta içinde düzelir. İki haftadan

Çimenlere basan minik ayaklar

Bebeklerde dokunsal hassasiyet

Önemli Noktalar Dokunma duyarlılığı veya aşırı duyarlılık, kişiyi kendine özgü, zararlı veya acı içinde hissettiren alışılmadık veya artmış duyarlılık hissidir. Bu hassasiyeti taşıyan kişiler için

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!