Kidokit Logo

Gece korkuları (Gece terörü)

Gece Korkuları (Gece Terörü)

Önemli Noktalar

Gece korkuları, başka bir deyişle gece terörü, genellikle, 4 ile 12 yaş aralığında görülen bir uyku rahatsızlığıdır.

Geceleri, kan ter içinde, çığlıklarla uyanan küçük çocuğunuz, kimi durumlarda etrafta koşturabilir. Gece korkuları, ebeveynleri oldukça endişelendiren bir uyku rahatsızlığıdır. Çocuğunu, kan ter içinde, çığlıklar atarken gören bir ebeveynin, bu durumdan endişe duyması çok doğaldır.

Gece terörü, derin uyku sırasında korkular ve duygusal patlamalar sonucu aniden gelişir.

Çocuğunuz dehşete kapılmış bir şekilde uyanabilir, titreyebilir veya hızlı nefes alıp verebilir. Öncelikle telaşlanmamaya çalışın. Kâbusların aksine gece teröründe çocuklar tam olarak uyanık olmazlar. Bu nedenle çocuğunuz sizi tanımayabilir. Çocuğunuzu uyandırmaya çalışmamanız en doğrusudur. Çocuğunuzun kendine zarar vermediğinden emin olun. Bir süre sonra rahatlayıp uykuya devam edecektir. Başında olup gözlemleyin.

Ama çocuğunuzun, sabah, yaşadığı gece korkusuyla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını görmek, sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Böylece, yaşanan bu gece korkuları çocuğunuzda, herhangi bir psikolojik sorun yaratmadan, zamanla düzelecektir. Birkaç küçük uygulamayla, bu zamanı kısaltmaya çalışabilirsiniz. Gece korkuları, genellikle uykunun erken saatlerinde meydana gelir. Bunu bilmek, size, durumla baş edebilmek açısından bir avantaj sağlayacaktır.

Korkularını nasıl azaltabilirsiniz?
  • Birçok çocukta, uyku saatini yarım saat öne çekmek, gece korkularının azalmasında etkili bir yöntemdir.
  • Ayrıca çocuğunuzu gözlemleyerek gece terörünün hangi aralıklarda olduğunu gözlemleyebilir; bir dönem bu korkular başlamadan önce (genellikle uyuduktan yarım saat ya da bir saat sonra), çocuğunuzu uyandırabilirsiniz. Bu şekilde, gece korkularını henüz baş göstermeden önleyebilirsiniz. Böyle bir yöntem için iyi bir gözlem şarttır.
  • Çocuğunuzun, genellikle uyuduktan ne kadar sonra gece terörü yaşadığını bilirseniz, onu uykusundan uyandıracağınız zamana doğru karar verebilirsiniz. Ancak çocuğunuzu uyandırma taktiğini denemek istiyorsanız bunu gece korkularını yaşadığı esnada yapmamaya özen gösterin.

Yaşadığı sorunu tam anlayamayacak olan çocuğunuz, endişeye kapılacak ve bu endişe de, beraberinde başka uyku problemlerini getirecektir. Çoğu zaman inlemeler, ağlamalar, terlemeler ya da yatağı dağıtma gibi hareketler şeklinde görülen semptomlar sizi endişelendirir. Ancak böyle bir durumda, çocuğunuzu uyandırmadan tekrar uykuya dalmasını beklemeli, eğer yatağının dışındaysa, mümkün olduğunca onu uyandırmamaya özen göstererek, sakince yatağına götürmelisiniz. Bu şekilde, zamanla düzelecek olan bu uyku rahatsızlığının, çocuğunuz üzerinde olumsuz bir etki bırakmasına engel olursunuz.

Yazan ve Derleyenler:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Dr. Şahika Erer, Psikolog
“Uyusunda Büyüsün” Kitabı Yazarı

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

26. Hafta Hamilelik

26. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 26. hafta dönemine girdiniz. Rahiminizde bu haftalardan itibaren zaman zaman ortaya çıkan ani kasılma ve gevşemeler hissederseniz korkmayın.

Çocuklar ve Korkuları

Korkular ve Çocuklarımız

Korkular tüm duygular gibi insanidir ve çocuklar birçok nedenle korku hissedebilir. Örneğin, bir hayvanı görmekten, bir eşyaya dokunmaktan, denize girmekten, tuvalete gitmekten, anne babadan ayrı

Yeni Göbek Bağı Kesilmiş Bebek

Bebeğinizin göbek bağı…

Genelde bir ile üçüncü haftalar arasında bebeğinizin göbek bağı düşer. Bazı doktorlar bu süre içerisinde günde iki kez alkolle silinmesini tavsiye eder. Bazı doktorlar hiç

İlk anne sütünü tadan bebek

Kolostrum nedir

Önemli Noktalar Doğumdan hemen sonra ilk üç gün içinde gelen ve kolostrum olarak adlandırılan süt özel bir yapıya sahiptir ve bu sıvıda otuzdan fazla madde

Emzirirken Meme Bakımı ve Hijyen

Uyku ve yemekte düzen ihtiyacı

Önemli Noktalar 0-6 yaşta, özellikle de 0-3 yaşta, düzen çocuklarımız için çok önemlidir. Hayatlarında düzenin olması çocuklarımızı rahatlatır ve çevrelerine daha rahat güvenerek adapte olabilmelerini

Halka oyunu yapımı

Evde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna hazır mısınız? Plastik veya kağıt tabak, peçete rulolarıyla hazırlayacağımız halka oyunu adlı oyunu keşfetmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Kidokit yazısı

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR KODU TARATIN. UYGULAMAYI HEMEN İNDİRİN

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!