Cinsiyet ve ilk keşifler

Önemli Noktalar

Çocuğunuzun cinsel keşifleri 2-3 yaş arası başlar. 2 yaşından sonra çocuklar iki farklı cinsiyetin olduğunu ve kendi cinsiyetini kavramaya başlarlar.

Bu dönemde; bezlenme ve tuvalet eğitimi sürecinde çocuklar cinsel organına dokunur ve bu dokunuşlarda hoşa giden farklı duygularını keşfetmeye başlayabilirler. Bazı çocuklarda başta rastlantısal olarak başlayan bu davranış, sonra bilinçli dokunuşlarla sık olarak tekrar edebilir.  Bu davranışın engellenmeye çalışılması çocuğunuzun dikkatini daha çok çeker ve merakını arttırır. Özellikle de 2 yaş çocuğunun inatlaşma özelliği bu davranışın pekişmesine sebep olabilir.

Sürekli yapılacak uyarılar çocuğunuzun kendini suçlu hissetmesine ve hata yaptığı düşüncesine kapılmasına neden olabilir. Bu dönemlerde çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz ve dikkatini başka yönlere çekerek bu davranıştan uzaklaşmasını sağlamanız daha doğru olacaktır.

Cinsiyetin keşfedilme süreci ne kadar sürer?

Cinsiyetin keşfi okul öncesi yıllarda devam edecektir. Amerikalı bir psikanalist olan Erik Erikson’un psikososyal gelişim kuramına göre çocuklarımız 4- 6 yaşlarında “Girişimciliğe Karşı Suçluluk” olarak isimlendirdiği bir evreye girerler. Erikson cinsiyete olan ilginin özellikle bu dönemde merak duygusuyla arttığını belirtir. Artık kendisini daha iyi ifade eden ve daha bilinçlenmeye başlayan çocuklar bu yaşlardan itibaren cinsel içerikli sorular yöneltmeye başlayabilirler.

Bu dönemde bu merakın normal olduğunu bilmek, çocuklarınıza ve sorularına sabırlı davranarak uygun cevaplar verebilmek önemlidir. Katı ve cezalandırıcı yanıt ve tepkiler çocuklarda suçluluk duygusunun artmasına ve gizli keşifler peşine düşmelerine sebep olabilecektir.

Bazı çocuklar diğer çocukları gördüklerinde ya da televizyona ve kitaplardaki resimlere baktıklarında neyin ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Cinsiyeti keşfetme ve merak etme dönemlerinde çocuklarda tuvalette, banyoda, giyinirken veya soyunurken başkalarını izleme davranışı gözlenebilir. Farklı cinsten kardeşi olanlar ya da anaokuluna giden çocuklar bu tür keşiflere maruz kalabilirler. Bazen de sizleri uygunsuz bir şekilde görmesi, bir kitapta gördüğü resim ya da televizyondaki bir kare çocuğunuzun merakını uyandırabilir. O yüzden bu dönemlerde ne izlediğiniz ne gibi yayınların evde açıkta olabileceği vs. gibi detaylar önemlidir.

Bazı çocuklar bize sorularla gelirken bir kısmı da farklılıkları normal karşılar ve henüz bu konulara fazla merak duymazlar (ya da bu merakı paylaşmazlar). 6 yaş öncesi çocuklar genelde cinsiyet ayırımı yapmaksızın birbirleriyle oynarlar. Ancak cinsiyetin farkına varan bazı çocuklar karşı cins yerine kendi cinsiyetindeki yaşıtlarıyla oynamayı tercih edebilirler. Bu özellik çocuklarda 6-12 yaş arasında artış gösterir.

Şu ya da bu sebeple çocuğunuz ” Neden pipim yok?” , “ Babamın neden memesi yok?” gibi sorularla karşınıza geçerse hiç şaşırmayın. Gelelim bu tür sorular geldiğinde neler yapabileceğinize? Elbette her zaman olduğu gibi yanıtlarınız gelen sorunun ne kadar spesifik olduğuna ve çocuğunuzun bilinç düzeyine göre farklılık gösterecektir ancak biz yine de üç önemli bazı ipuçlarını paylaşmaya çalışalım:
  • Öncelikle bu tarz soruları yanıtsız bırakmayın ve gidip başkasına sormasını söylemeyin. Bu konuları sizinle rahatça konuşabilmesini bilmek çocuğunuzun her zaman size açılabilmesini sağlayacaktır. Bu tür konuları konuşurken çocuğunuz ile kurduğunuz iletişim şekli de oldukça önemli. Sizlere daha önce yapıcı iletişimle ilgili farklı ipuçları vermiştik. Şayet bu yazılarımızı okuma fırsatı bulamadıysanız okumanızı öneririz.
  • Sağlıklı bir iletişim, çocuğunuz ve sizin için sağlıklı bir cinsel eğitimin kapısını da aralar. Çocuğunuz her konuda öğrenmek istediklerini ve artan merakını ilk olarak sizinle karşılamaya çalışır. Unutmayın sizler çocuğunuzun yaşına uygun doğru cinsel eğitimi alması için birincil kaynaklarsınız. Çocuğunuza zamanında ve yeterli cinsel bilgiyi vererek onların meraklarını gizli ve tehlikeli yollarla gidermelerinin önüne geçebilirsiniz. Aksi halde çocuğunuz yanlış bilgilere ulaşıp yanlış öğrenmeler gerçekleştirebilir.
  • Çocuğunuza mümkün olduğunca gerçekçi yanıtlar vermeye çalışın. Örneğin neden babasının memelerinin farklı olduğunu sorduğunda “Ben bir kadınım, baban ise bir erkek. Erkeklerin memeleri yoktur. Kadınlar ise çocuk sahibi olabildikleri için memeleri vardır. Böylece bebekleri olduğunda annelerin memelerinden gelen sütle beslenirler.’’ gibi cevaplar verebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun neler sorabileceğiniz düşünün ve yanıtlarınız önceden hazır olsun. Böylece bir anda ne yapacağınızı şaşırarak sonradan pişman olacağınız yanıtlar vermemiş ve gereksiz müdahalelerde bulunmamış olursunuz.
  • Bazı sorular için kendinizi hazırlamış olsanız bile çocuğunuz sorduğu sorular karşısında şaşırıp ne cevap vereceğinizi bilemediğiniz durumlar olabilir. Böyle zamanlarda “Senin daha iyi anlayabileceğin şekilde cevap vermek için biraz düşünmek istiyorum. Bu soruyu yarın seninle tekrar konuşalım.” gibi bir yanıt vererek küçük bir araştırma yapabilir, en uygun ne şekilde yanıt verebileceğinizi düşünebilir ya da bir uzmana danışabilirsiniz. Şaşkınlığınızı çocuğunuza hissettirmemeniz, doğal ve rahat tavırlarınız ile cinselliğin normal bir süreç olduğunu çocuğunuza öğretmiş olursunuz.

Çocukluk döneminde doğru bir şekilde kazanılan temel bilgiler, ergenlik ve yetişkinlik dönemi için oldukça önemlidir. Nitekim ergenlik döneminin getirdiği bedensel değişikler süreci daha da zorlaştırabilir. Tüm bu cinsel eğitim süreçlerinde zorlanabilir ve kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Oldukça doğal olan bu durum karşısında bir uzmana danışmak en doğrusu olacaktır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.  

1. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Öncelikle sizleri bu özel süreci başarıyla geride bıraktığınız için kutluyoruz. Hamilelik çok güzel ancak zaman zaman zorlayıcı bir süreç.

Çocuklarınız için uygun kitap seçimi

Önemli Noktalar Çocukların her yönden gelişimine destek veren önemli materyallerden birisi de kitaplardır. Çocukların dünyayı keşfetmeye başladıkları 0-3 yaş döneminde kitapların içerikleri genellikle etrafların gördükleri

Hazır çevre ve bebek odası düzenlemeleri

Önemli Noktalar Hepimiz bebeğimizi beklerken heyecanla bebek odaları hazırlarız. Miniğinizin bebeklikten çocukluğa hatta gençliğe uzanan yolculuğunda en fazla zaman geçireceği yer odası olacak. Çocuklarınızın yaşam

Çocuklar neden öfke nöbetleri geçirir?

Önemli Noktalar Öfke nöbeti, duygusal bağlamda yaz yağmuruna benzer, aniden gelir ve bazen çok şiddetlenir. 1 ve 3 yaş arası çocuklar, öfke nöbetlerine çok yatkındır.

İlk aylarda bebek nasıl uyumalıdır?

Bebekler neden kendi kendilerine uykuya dalamazlar? Bunu ne zaman öğrenebilirler? İlk aylarda bebekler nasıl uyutulmalıdır? Bebekler kendi kendilerine uykuya dalabilirler mi sizce? Cevap vermekte zorlanıyorsanız

5. Hafta Hamilelik

Bu hafta adetiniz gecikti ve bu gecikmenin bir gebeliğe bağlı olduğundan ciddi bir şekilde şüphelenmeye başladınız. Hamile olduğunuzu öğrenmek için gebelik testi yaptırmaya karar verdiniz.

Refleksler

Önemli Noktalar Çocuğun gelişimi, psikolojik, duyusal ve motor parçaların birliği anlamına gelir. Yaşamın başında hareketler, otomatik, ani, özdeş ve belirli uyarıcılara istemsiz yanıtlara refleks denir.