Main Menu

Yeni Eklenenler

Ek gıdaya geçiş takvimi

12 Eylül, 2019

İlkokula başlarken…

5 Eylül, 2019

Bize Ulaşın

Ayrılma kaygısı ve gitme kal gözyaşları…

Shares
Read Carefully
Nasıl ayrılacağız?

Yedinci ay itibarıyla pek çok bebek için annesi hâlâ dünyanın merkezidir. Hatta bu ay itibarıyla pek çok bebek anneden ayrılmayı protesto etmeye başlar. Anne çalışıyorsa sabahları ağlamalı ayrılma seansları başlayacaktır. Burada annelere tavsiyemiz ayrılmadan önce bebekleriyle güzelce sohbet etmeleri, onlara işten çıkınca tekrar döneceklerini söylemeleri ve mümkünse her gün düzenli şekilde o saatlerde geri gelmeleridir.

Bebekler bir düzen oluştuğunda ve anne babalarının bir rutin içerisinde geri geldiklerini gördüklerinde duydukları endişe azalacaktır. Unutmayın bebeğiniz bir sünger gibi sizin sadece söylediklerinizi ve yaptıklarınızı değil; hissettiklerinizi ve gözlerinizdeki endişeleri de emebilir ve içselleştirirler. O yüzden ayrılırken siz de aynı endişe ve üzüntü içerisinde görünürseniz bu bebeğinizin daha da endişeli ve üzgün hissetmesine sebep olacaktır. Siz ne kadar sakin, sevgi dolu ve düzene sadık bir şekilde ayrılırsanız bebeğiniz de zamanla bu durumu sakinlikle karşılayacaktır.

Ayrılma sendromu çocuğunuz ile hayat boyu farklı dönemlerde yaşayacağınız bir sendromdur ve çocuğunuz üzerindeki etkisi öncelikle size bağlıdır. Çocuğunuz okula başladığında, arkadaşları ile sosyalleştiğinde, ilk gezisine katıldığında vb. kendisini iyi hissetmesini, çevresindekilerle sosyalleşebilmesini istiyorsanız öncelikle sizin endişelerinizden arınmanız gerekir. Bu dönemler bebeğinizi endişelerinden arındırmak ve kendine güvenli bir kişi olmasının tohumlarını ekmek için önemli dönemlerdir.

Bebeğinizden ayrılmanız gereken zamanlarda suçluluk duymamanız gerekir.

Keşke hepimiz bu özel dönemleri bebeklerimizle geçirebilsek ancak çoğumuz aynı zamanda çalışmak da zorundayız. Aslında çalışarak da onların geleceğine katkıda bulunuyoruz. Çalışıp para kazanmanızın da onun için bir fayda yaratmak adına önemli olduğunu hiçbir zaman unutmayın. İşe gitmeniz aileniz ve bebeğiniz için aslında önemli bir katkı. Ancak önceliklerinizi belirlemeniz gerektiğinde de lütfen bebeğinizin bu dönemlerde sizin ilginize olan ihtiyacını küçümsemeyin. Bu dönemler gelecekte kim olacaklarını belirleyen, kendilerini inşa ettikleri dönemler. Sadece bakıcının ilgisine bırakılamayacak kadar önemli dönemler. O yüzden lütfen işiniz var diye suçluluk duymayın ama bebeğinize ve çocuğunuza vakit ayırmayı da ihmal etmeyin. Daha da önemlisi şunu hep hatırlayın: Önemli olan bebeğinizle sadece vakit geçirmeniz değil kaliteli vakit geçirmeniz. Yani ona sevginizi birebir gösterebilecek şekilde ve gelişimini destekleyecek etkinlikler yaparak birlikte olmanız. Şayet çocuğunuzun ayrılık kaygısının yüksek olduğunu hissediyor ya da bu kaygıyı ileride yaşama ihtimalini azaltmayı arzuluyorsanız Ayrılık kaygısını azaltmaya yönelik öneriler isimli makalemizi okumanızı öneririz.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top