Anne sütünü artıran beslenme tavsiyeleri

Önemli Noktalar

Neler içmelisiniz?
İlk olarak sağlıklı yaşamanın en önemli koşulunu önereceğiz:
  • Bol bol su için. Günde üç litre sıvı tüketmenin süt miktarını artırmakta ciddi rol oynadığı görülmektedir. Annenin yeterli düzeyde sütü olması için, günde mutlaka üç litre sıvı alması çok önemlidir. Bu sıvının en az yarısı (yaklaşık sekiz su bardağı) ya da aslında iki litresinin su olmasını öneriyoruz. Gerisi ise komposto, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz bitki çayları (Rezene, çemen otu, dereotu, ısırgan otu, anason ve tarçın gibi bitkilerle yapılmış bitki çayları sütü artırırken adaçayı ve maydanozun sütü azaltabileceği söylenmektedir.
  • Bitki çaylarını yaparken önce suyu kaynatıp kuru bitkiyi içine atın. Doğru ölçek bir su bardağı suya yaklaşık 1-2 çay kaşığı ya da birkaç dal kuru bitkidir.) limonata, loğusa şerbeti, süt, ayran ve çorbalardan sağlanabilir.
  • Süt kalsiyum açısından zengin olduğundan süt ve süt ürünlerinin anne sütü üretimine yardımcı olacağı söylenir. Ayrıca bu dönemde protein tüketimi de önemli olduğundan süt ve süt ürünlerinizin sofranızda olması yine önemlidir. Tabi burada kaliteli, günlük süt içmek için çaba göstermeniz gerekir. Yoğurt, ayran, kefir ve peynir tüketimi de destekleyicidir. Yoğurt ve ayranınızı evde kendinizin yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Bildiğiniz gibi malt içeceklerin de sütü artırdığı söylenmektedir. Alkolsüz bira ya da aromalı malt içeceklerini marketlerde bulmanız mümkündür. Arpa ile hazırlanmış içeceklerin anne sütünü artırdığı gözlenmektedir.
Neler yemelisiniz?
  • Bol salata yemenin sütü artırdığı görülmektedir. Salatanızı yaparken yukarıda listelemeye çalıştığımız özellikle süt artırıcı bitkilerden de faydalanabilirsiniz.
  • Proteinli besinler tüketmeye çalışın. Protein sütün ana yapısında yer alır ve annelerin beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Daha önce önerdiğimiz süt ürünlerinin yanı sıra anneler et, yumurta ve kuru baklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarını her gün düzenli olarak tüketmelidirler.
Nelerden uzak durmalısınız?
  • Şekerli ürünler anne sütünü artırmayacak ve kilo alımına sebep olacağı için eski halinize dönmenizi geciktirerek, moralinizi bozabilecektir. O yüzden şekerli ve hamurlu ürünleri çok tavsiye etmiyoruz. Siz ne kadar sağlıklı yerseniz bebeğinizin sağlığı için de o kadar iyi bir şey yapmış olursunuz. Ayrıca ileride sağlıklı beslenmesinin temelini de hamilelikte ve emzirme sürecindeki beslenmenizle atmış olursunuz.
  • Söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz ama sigara, alkol, ilaç, kola vb. sağlık açısından size ve/veya bebeğinize zararlı hiçbir şeyi tüketmemenizi öneriyoruz. Hatta havanın temiz olması ve hijyen ortamının sağlanması açısından sadece sizin değil evde hiç kimsenin sigara içmemesi gerekiyor.
  • İlaç kullanımı gerektiren herhangi bir enfeksiyonunuz varsa, bu süreçte pompa ile sağmaya devam edin ve emzirmeyi kesintiye uğratmayın. Böylece vücudunuz süt üretmeye devam eder. Ayrıca bazı annelerde gebelikten önce gelen tiroit ya da kardiyak rahatsızlıklar gibi kronik hastalıklar bulunabilir. Bu hastalıklar var olduğunda annenin emzirme sırasında da ilaç kullanması gerekir ve süt ile uyumlu ilaçların düzenlemesi yapılarak emzirme döneminde de kullanmaya devam edebilir.

Anneler için destekleyici ürünleri kullanmak sakıncalı mıdır?

Bebeğiniz sizin aleyhinize olarak kendisi için gerekli demir, kalsiyum vb. maddeleri vücudunuzdan alır. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmek yanında hamilelik döneminde kullandığınız demir ve vitamin preparatlarına devam edebilirsiniz. Böylece hem kendi sağlığınızı korur hem de bebeğinize katkı sağlarsınız. Örneğin bebeğiniz ona ilaç olarak verilen 10 mg demirin 2 mg’ı emerken sütünüzden aldığı 10 mg demirin 5-6 mg’ı emer. Siz onun için bu tip maddeleri işler ve biyoyararlanımını artırır yani bebeğinizin kullanımını kolaylaştırırsınız.

Diyet yapmak için ne kadar beklemelisiniz?

Son olarak eski kilolarınıza dönmek için can attığınızı tahmin edebiliyoruz ama mümkünse bu dönemde herhangi bir zayıflama diyeti yapmayın. Zaten emzirmek size eski kilolarınıza geri döndürecek ve doğumun vücudunuzda yaptığı değişikliklerin normale dönmesini en iyi tetikleyecek şeydir. Dolayısı ile ayrıca bir şey yapmanıza gerek olmamaktadır. Oysa emzirme döneminde yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı bilinen bir gerçektir. Bunun yerine sağlıklı beslenir, özellikle kilo yapan ve süt açısından faydası olmayan besinlerden uzak durur ve emzirmeye devam ederseniz zaten kısa sürede doğum kilolarınızda kurtulmanız mümkün olacaktır.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekimi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Çocuklarla durmaksızın konuşalım mı?

Önemli Noktalar Çocuğu iyi gözlemlemek, verdiği sinyallerin, ihtiyaçlarının farkında olmak, bu ihtiyaçlara zamanında ve doğru cevap vermeyi bilmek çok önemli. Sürekli durmaksınız konuşmak, bir şey

Yemek konusunda rol model olabilmek…

Önemli Noktalar Masada tüm ailenin birlikte olması ve yemek zamanlarının önemsenmesi düzenli yeme alışkanlığı açısından önemlidir. Protein yani et yemek, süt içmek bizi büyütüyor; karbonhidrat

23. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Bu ve ilerleyen haftalarda bebeğinizin alanı bol olduğundan tekmeleme, yumruklama, omuz atma gibi değişik hareketleri birbirinden ayırt edebilir duruma geleceksiniz.

Gebelikte kanama neden olur ve ne yapılır?

Önemli Noktalar • Gebelikte kanama sıklıkla meydana gelen ve çoğunlukla sorun teşkil etmeyen bir durumdur ancak gebeliğin hangi haftasında meydana gelirse gelsin vajinal kanama mutlaka