Kidokit Logo

Anne sütü üretimini artırmak için beslenme tavsiyeleri

Anne Sütü Üretimi

Önemli Noktalar

Bu yazımızda sizlere vücudunuzdaki anne sütü üretimini artırmak için başvurabileceğiniz bazı öneri ve ipuçlarından bahsettik.
Neler içmelisiniz?
İlk olarak sağlıklı yaşamanın en önemli koşulunu önereceğiz:
  • Bol bol su için. Günde üç litre sıvı tüketmenin süt miktarını artırmakta ciddi rol oynadığı görülmektedir. Annenin yeterli düzeyde sütü olması için, günde mutlaka üç litre sıvı alması çok önemlidir. Sıvının en az yarısı (yaklaşık sekiz su bardağı) veya aslında iki litresinin su olmasını öneriyoruz. Gerisi ise komposto, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz bitki çayları (Rezene, çemen otu, dereotu, ısırgan otu, anason ve tarçın gibi bitkilerle yapılmış bitki çayları sütü artırır. Bunun yanında adaçayı ve maydanozun sütü azaltabileceği söylenmektedir.
  • Bitki çaylarını yaparken önce suyu kaynatıp kuru bitkiyi içine atın. Doğru ölçek bir su bardağı suya yaklaşık 1-2 çay kaşığı veya birkaç dal kuru bitkidir.) limonata, loğusa şerbeti, süt, ayran ve çorbalardan sağlanabilir.
  • Süt kalsiyum açısından zengin olduğundan süt ve süt ürünlerinin anne sütü üretimine yardımcı olacağı söylenir. Ayrıca bu dönemde protein tüketimi önemli olduğundan süt ve süt ürünlerinizin sofranızda olması yine önemlidir. Tabi burada kaliteli, günlük süt içmek için çaba göstermeniz gerekir. Yoğurt, ayran, kefir ve peynir tüketimi de destekleyicidir. Yoğurt ve ayranınızı evde kendinizin yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Bildiğiniz gibi malt içeceklerin de sütü artırdığı söylenmektedir. Alkolsüz bira ya da aromalı malt içeceklerini marketlerde bulmanız mümkündür. Arpa ile hazırlanmış içeceklerin anne sütünü artırdığı gözlenmektedir.
Neler yemelisiniz?
  • Bol salata yemenin sütü artırdığı görülmektedir. Salatanızı yaparken yukarıda listelemeye çalıştığımız özellikle süt artırıcı bitkilerden de faydalanabilirsiniz.
  • Proteinli besinler tüketmeye çalışın. Protein sütün ana yapısında yer alır ve annelerin beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Ayrıca süt ürünlerinin yanı sıra anneler et, yumurta ve kuru baklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarını her gün düzenli olarak tüketmelidirler.
Nelerden uzak durmalısınız?
  • Şekerli ürünler anne sütünü artırmayacak ve kilo alımına sebep olacağı için eski halinize dönmenizi geciktirerek, moralinizi bozabilecektir. O yüzden şekerli ve hamurlu ürünleri çok tavsiye etmiyoruz. Siz ne kadar sağlıklı yerseniz bebeğinizin sağlığı için o kadar iyi bir şey yapmış olursunuz. Ayrıca ileride sağlıklı beslenmesinin temelini de hamilelikte ve emzirme sürecindeki beslenmenizle atmış olursunuz.
  • Söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz ama sigara, alkol, ilaç, kola vb. sağlık açısından size ve/veya bebeğinize zararlı şeyleri tüketmemenizi öneriyoruz. Hatta havanın temiz olması, hijyen sağlanması açısından sadece sizin değil evde kimsenin sigara içmemesi gerekiyor.
  • İlaç kullanımı gerektiren herhangi bir enfeksiyonunuz varsa, bu süreçte pompa ile sağmaya devam edin ve emzirmeyi kesintiye uğratmayın. Böylece vücudunuz süt üretmeye devam eder. Ayrıca bazı annelerde gebelikten önce gelen tiroit veya kardiyak rahatsızlıklar gibi kronik hastalıklar bulunabilir. Bu hastalıklar var olduğunda annenin emzirme sırasında da ilaç kullanması gerekir. Ve süt ile uyumlu ilaçların düzenlemesi yapılarak emzirme döneminde de kullanmaya devam edebilir.

Anneler için destekleyici ürünleri kullanmak sakıncalı mıdır?

Bebeğiniz sizin aleyhinize olarak kendisi için gerekli demir, kalsiyum vb. maddeleri vücudunuzdan alır. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmek yanında hamilelik döneminde kullandığınız demir ve vitamin preparatlarına devam edebilirsiniz. Böylece hem kendi sağlığınızı korur hem de bebeğinize katkı sağlarsınız. Örneğin bebeğiniz ona ilaç olarak verilen 10 mg demirin 2 mg’ı emerken sütünüzden aldığı 10 mg demirin 5-6 mg’ı emer. Siz onun için bu tip maddeleri işler ve biyoyararlanımını artırır yani bebeğinizin kullanımını kolaylaştırırsınız.

Diyet yapmak için ne kadar beklemelisiniz?

Son olarak eski kilolarınıza dönmek istediğinizi tahmin edebiliyoruz ama mümkünse bu dönemde zayıflama diyeti yapmayın. Zaten emzirmek sizi eski kilolarınıza geri döndürecek ve doğumun vücudunuzda yaptığı değişikliklerin normale dönmesini tetikleyecektir. Dolayısı ile ayrıca bir şey yapmanıza gerek olmamaktadır. Oysa emzirme döneminde yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı bilinen bir gerçektir. Bunun yerine sağlıklı beslenir, özellikle kilo yapan ve süt açısından faydası olmayan besinlerden uzak durur ve emzirmeye devam ederseniz zaten kısa sürede doğum kilolarınızda kurtulmanız mümkün olacaktır.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekimi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

İlk Emzirme ve Kolostrum

İlk emzirme ve kolostrum

Anne sütü bebeğiniz için sağlayabileceğiniz en faydalı ve ekonomik besin kaynağıdır. Bebeğiniz doğumdan sonra yanınıza getirildiğinde hemen emzirmeye başlamanız önermektedir doktorlar. İlk kez anne olduysanız

Kızıyla oyun oynayan anne

Refleksler

Önemli Noktalar Çocuğun gelişimi, psikolojik, duyusal ve motor parçaların birliği anlamına gelir. Yaşamın başında hareketler, otomatik, ani, özdeş ve belirli uyarıcılara istemsiz yanıtlara refleks denir.

İyi vakit geçiren anne ve kız

Çocuğunuzla göz teması kurun

Çocuğunuzla iletişimde ne kadar göz teması kuruyorsunuz? Sorularını yanıtlarken gözünüz onda mı, telefonunuzda ya da televizyonda mı? Unutmayın ki çocuğunuzla iletişiminizde sözleriniz kadar mimik ve

Ateş

Tarama testleri ve erken müdahalenin önemi

Önemli Noktalar Bebeğinizin sağlık yönünden gelişimini dikkatle izlemek gerekir ve gerekli tarama testlerinin de mutlaka yaptırılması gerekir. Doğumsal kataraktı olan bir bebek eğer ilk üç

Annesiyle sarılan kız çocuğu

Çocuk gelişiminde 10 altın kural…

Önemli Noktalar Anton Makarenko UNESCO tarafından modern eğitimin temellerini atan iki pedagog’dan biri olarak tanınır. HT hayat tarafından 4 Nisan 2017 tarihinde “Tüm zamanların en

Arkadaşları ile oturan çocuklar

Çocuklara en güzel armağan: Yaratıcılık

Önemli Noktalar Çocuklara verebileceğimiz en güzel armağanlardan birinin yaratıcılıklarını öldürmemek olduğunu her daim akılda tutmakta yarar var. Çocuğun hayallerini çok saçma ya da yanlış bulduğunuzda,

Yürüteç kullanan bebek

Yürüteç kullanımının zararları

Önemli Noktalar Bu dönemlerde bebeğiniz minik minik kendini ayağa kaldırma ve yürüme çalışmalarına başlamış olabilir. Getirilen hediyeler arasında ya da bebeklerin ihtiyaçları için alınan bir

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!