Kidokit Logo

Anne sütü üretimini artırmak için beslenme tavsiyeleri

Anne Sütü Üretimi

Önemli Noktalar

Bu yazımızda sizlere vücudunuzdaki anne sütü üretimini artırmak için başvurabileceğiniz bazı öneri ve ipuçlarından bahsettik.
Neler içmelisiniz?
İlk olarak sağlıklı yaşamanın en önemli koşulunu önereceğiz:
  • Bol bol su için. Günde üç litre sıvı tüketmenin süt miktarını artırmakta ciddi rol oynadığı görülmektedir. Annenin yeterli düzeyde sütü olması için, günde mutlaka üç litre sıvı alması çok önemlidir. Sıvının en az yarısı (yaklaşık sekiz su bardağı) veya aslında iki litresinin su olmasını öneriyoruz. Gerisi ise komposto, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz bitki çayları (Rezene, çemen otu, dereotu, ısırgan otu, anason ve tarçın gibi bitkilerle yapılmış bitki çayları sütü artırır. Bunun yanında adaçayı ve maydanozun sütü azaltabileceği söylenmektedir.
  • Bitki çaylarını yaparken önce suyu kaynatıp kuru bitkiyi içine atın. Doğru ölçek bir su bardağı suya yaklaşık 1-2 çay kaşığı veya birkaç dal kuru bitkidir.) limonata, loğusa şerbeti, süt, ayran ve çorbalardan sağlanabilir.
  • Süt kalsiyum açısından zengin olduğundan süt ve süt ürünlerinin anne sütü üretimine yardımcı olacağı söylenir. Ayrıca bu dönemde protein tüketimi önemli olduğundan süt ve süt ürünlerinizin sofranızda olması yine önemlidir. Tabi burada kaliteli, günlük süt içmek için çaba göstermeniz gerekir. Yoğurt, ayran, kefir ve peynir tüketimi de destekleyicidir. Yoğurt ve ayranınızı evde kendinizin yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Bildiğiniz gibi malt içeceklerin de sütü artırdığı söylenmektedir. Alkolsüz bira ya da aromalı malt içeceklerini marketlerde bulmanız mümkündür. Arpa ile hazırlanmış içeceklerin anne sütünü artırdığı gözlenmektedir.
Neler yemelisiniz?
  • Bol salata yemenin sütü artırdığı görülmektedir. Salatanızı yaparken yukarıda listelemeye çalıştığımız özellikle süt artırıcı bitkilerden de faydalanabilirsiniz.
  • Proteinli besinler tüketmeye çalışın. Protein sütün ana yapısında yer alır ve annelerin beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Ayrıca süt ürünlerinin yanı sıra anneler et, yumurta ve kuru baklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarını her gün düzenli olarak tüketmelidirler.
Nelerden uzak durmalısınız?
  • Şekerli ürünler anne sütünü artırmayacak ve kilo alımına sebep olacağı için eski halinize dönmenizi geciktirerek, moralinizi bozabilecektir. O yüzden şekerli ve hamurlu ürünleri çok tavsiye etmiyoruz. Siz ne kadar sağlıklı yerseniz bebeğinizin sağlığı için o kadar iyi bir şey yapmış olursunuz. Ayrıca ileride sağlıklı beslenmesinin temelini de hamilelikte ve emzirme sürecindeki beslenmenizle atmış olursunuz.
  • Söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz ama sigara, alkol, ilaç, kola vb. sağlık açısından size ve/veya bebeğinize zararlı şeyleri tüketmemenizi öneriyoruz. Hatta havanın temiz olması, hijyen sağlanması açısından sadece sizin değil evde kimsenin sigara içmemesi gerekiyor.
  • İlaç kullanımı gerektiren herhangi bir enfeksiyonunuz varsa, bu süreçte pompa ile sağmaya devam edin ve emzirmeyi kesintiye uğratmayın. Böylece vücudunuz süt üretmeye devam eder. Ayrıca bazı annelerde gebelikten önce gelen tiroit veya kardiyak rahatsızlıklar gibi kronik hastalıklar bulunabilir. Bu hastalıklar var olduğunda annenin emzirme sırasında da ilaç kullanması gerekir. Ve süt ile uyumlu ilaçların düzenlemesi yapılarak emzirme döneminde de kullanmaya devam edebilir.

Anneler için destekleyici ürünleri kullanmak sakıncalı mıdır?

Bebeğiniz sizin aleyhinize olarak kendisi için gerekli demir, kalsiyum vb. maddeleri vücudunuzdan alır. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmek yanında hamilelik döneminde kullandığınız demir ve vitamin preparatlarına devam edebilirsiniz. Böylece hem kendi sağlığınızı korur hem de bebeğinize katkı sağlarsınız. Örneğin bebeğiniz ona ilaç olarak verilen 10 mg demirin 2 mg’ı emerken sütünüzden aldığı 10 mg demirin 5-6 mg’ı emer. Siz onun için bu tip maddeleri işler ve biyoyararlanımını artırır yani bebeğinizin kullanımını kolaylaştırırsınız.

Diyet yapmak için ne kadar beklemelisiniz?

Son olarak eski kilolarınıza dönmek istediğinizi tahmin edebiliyoruz ama mümkünse bu dönemde zayıflama diyeti yapmayın. Zaten emzirmek sizi eski kilolarınıza geri döndürecek ve doğumun vücudunuzda yaptığı değişikliklerin normale dönmesini tetikleyecektir. Dolayısı ile ayrıca bir şey yapmanıza gerek olmamaktadır. Oysa emzirme döneminde yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı bilinen bir gerçektir. Bunun yerine sağlıklı beslenir, özellikle kilo yapan ve süt açısından faydası olmayan besinlerden uzak durur ve emzirmeye devam ederseniz zaten kısa sürede doğum kilolarınızda kurtulmanız mümkün olacaktır.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekimi

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Yemek Yemekte Zorlanan Çocuk

İştahsızlık ve yemek seçme

Önemli Noktalar Yemek seçme, yemeği reddetme çocuklarda sık görülen olumsuz beslenme davranışlarıdır. Sorun çocuğun anne-babanın beklentilerinin altında yemek yemesi veya önerilen gıdaların bazılarını istemli olarak

Ağrısız doğum

Önemli Noktalar • Epidural anesteziler doğum esnasında kasılmaların neden olduğu sancının hissedilmesini önler ve anne adayının, doğumun farkında olması sayesinde daha olumlu ve güzel bir

Halka oyunu yapımı

Evde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna hazır mısınız? Plastik veya kağıt tabak, peçete rulolarıyla hazırlayacağımız halka oyunu adlı oyunu keşfetmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Özlem Denizmen

Özlem Denizmen – İş kadını

Hayatın bütününün bir eğitim olduğuna inanan Özlem Denizmen, Lisans Eğitimini Cornell Üniversitesi Endüstri İşletmeciliği bölümünde tamamlamıştır.  MIT Sloan School of Management’ta MBA (Finans) yüksek lisansı

Anne sütü sağmak

Anne sütü sağılırken 

Önemli Noktalar Süt yapımının baskılanmaması için göğsün 3-4 saat aralıklarla boşaltılması gerekir. Meme uçlarını basınçla fazla zedelemediği ve bebeğin doğal emme şeklini en iyi taklit

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme

Önemli Noktalar Gebelik dönemi; günlük kalori, alınması gerekli sıvı, protein, vitamin, mineraller, temel ve eser elementlerin ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Gebelikte günlük öğün sayınızı en

29. Hafta Hamilelik

29. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 29. hafta dönemine girdiniz. Gebelik haftanız ilerledikçe daha önce hiç yaşamadığınız sorunlarla karşılaşırsınız. El parmaklarınızdaki ödem bu haftalardan

Yeni Göbek Bağı Kesilmiş Bebek

Bebeğinizin göbek bağı…

Genelde bir ile üçüncü haftalar arasında bebeğinizin göbek bağı düşer. Bazı doktorlar bu süre içerisinde günde iki kez alkolle silinmesini tavsiye eder. Bazı doktorlar hiç

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Çocukluk döneminde uyku problemleri

Gelişme çağındaki çocukların fiziksel ve psikolojik sağlıkları için kaliteli ve yeterli bir uyku uyumaları çok önemlidir. Uyku problemleri, çocukların sosyal ve duygusal gelişimini, okul başarısını

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!