Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

1-2 yaş arası çocuk beslenmesi

Shares
Read Carefully
Bebeklerimiz 9 aydan sonra egoları gelişmeye başladığı için bu dönemde daha muhafazakar olabilir, yeniliklere karşı dirençli ve tepkisel davranabilirler.

Karşımızda bir “kişi” bulunduğunu ve onun da kendisine bir inisiyatif alanı yaratmaya çalıştığını hep aklımızda tutmalıyız. Çocuğumuzu beslerken miktarlar konusunda çok ısrarcı davranıp onu zorlamak ağızda tutma, istemli kusma gibi tepkisel davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir.

1-2 yaş arası beslenmede süt grubu (yoğurt, süt, peynir); et grubu (et, tavuk, balık, hindi, yumurta, kuru baklagil); tahıl grubu (buğday, pirinç, mısır ve bunlardan yapılan erişte , makarna, bulgur, şehriye vb; patates gibi nişastalı besinler) ve sebze –meyve grubu besinlerden önerilen miktarlarda tüketmeleri gerekir. Anne sütünün 18-24 aya dek verilmesini önerenler olmakla birlikte eğer anne sütü çocuğun diğer besinleri almasına engel oluşturuyorsa kesilmesi düşünülebilir. Anne sütünden kesme işlemi ani yapılmamalı, kolaydan zora doğru geçişlerle önce gündüz öğünleri, arkasından da gece anne sütü kaldırılmalıdır.

Bu yaş aralığında çocuklar genelde bir öğünü tam yiyip diğer öğünleri geçiştirme eğilimindedirler. Bu nedenle bizim gibi 3 öğün beslenmek yerine üç ana, iki veya üç ara öğünle beslenme gün içine yayılmalıdır. Öğün saatleri olabildiğince düzenli olmalı, çocuğunuz ne zaman yemek yiyeceğini bilmelidir.  Mutlaka kendi tabak , çatal ve kaşığıyla yedirilmeli ve ne kadar yediği gözlenmelidir. Yemeğe ara verdiklerinde biraz bekleyip yeniden denenebilir.

Çocuk mümkünse sofraya ailesi ile birlikte oturmalı, kendi yemek yemesine izin verilip gerektiğinde yardımcı olunmalıdır. Çok hızlı beslenmek veya öğünün yarım saatten uzun sürmesi istenmez. Ara öğünler ana öğünlerden en az iki saat önce verilmiş olmalıdır. Yemek öncesinde veya sırasında çok su verilmez. Uykudayken beslenmemeli, aşırı acıkıp sinirlenmesine fırsat yaratılmamalıdır. Kaşığını-çatalını kullanır, yemeğini kendi yerken etrafın temizlenecek duruma gelmesine göz yumulmalıdır.

1 yaş bebeği için örnek menü

Sabah öğünü

1 kibrit kutusu peynir/bir yumurta

1-2 adet çekirdeği çıkarılmış zeytin

1 ince dilim ekmek, 1-2 dilim mandalina veya domates (C vitamini desteği için)

Anne sütü/devam formülü/pastörize süt 100-150ml

Öğle öğünü

2-3 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği

1 dilim ekmek

1-2 kaşık yoğurt

İkindi öğünü

1 küçük boy meyve/meyve püresi

Akşam öğünü

1 kase yayla çorbası(havuçlu, nohutlu)

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Muayenehane Hekimi

Leave a reply

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top