Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Bebeklerde dokunsal hassasiyet

Shares
Read Carefully

Kafasına her su döküldüğünde, bebeğiniz ağlama krizi mi geçiriyor? Tırnaklarını kestirmekten rahatsız mı oluyor? Eğer cevabınız evet ise çocuğunuz dokunsal hassasiyet yaşıyor olabilir.

Dokunma duyarlılığı veya aşırı duyarlılık, kişiyi kendine özgü, zararlı veya acı içinde hissettiren alışılmadık veya artmış duyarlılık hissidir. Başka bir deyişle dokunsal hassasiyet veya dokunsal hipersensitivite olarak da adlandırılır. Diğer duyusal işleme konularında olduğu gibi, dokunsal duyarlılık hafiften ağıra doğru derecelendirilir.

Dokunsal hassasiyetin, beynin dokunsal girdiyi işleme biçiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu hassasiyeti taşıyan kişiler için temas, kişiye eziyet hissettirir ve mümkün olduğunca dokunmadan kaçınır.

Dokunsal hassasiyet yaşayan bebeklerimiz özellikle bazı tür giysilerden, patiklerden, şapkalardan, eldivenlerden hoşlanmazlar. Etiketler, kumaş türü, vb. onları rahatsız eder. Banyo yapmaktan, tırnaklarını kestirmekten ve bunun gibi öz bakım becerilerinden ciddi anlamda rahatsız olup tepki gösterirler.

Böyle bir durumda dikkat edeceğiniz en önemli nokta bu hassasiyetin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyip etkilemediğidir. Bebeğiniz bunları anlamanız için henüz çok küçük olabilir ancak bu tarz gözlemleriniz varsa bu konuyu takip etmeniz önemlidir. Unutmayın ki her zaman erken müdahale en doğru yaklaşımdır. Eğer bu tür davranışların çok olduğunu hissediyor ve bunların bebeğinizin hayatını etkilediğini gözlemliyorsanız muhakkak bir Ergoterapist tarafından değerlendirilmesini öneririz. Kidokit uygulamamızda her dönem dokunsal uyaranlara yer veren farklı aktiviteler öneriyoruz. Bu aktivitelere bebeğinizin duyu gelişimi ve bilişsel gelişimi açısından çok faydalıdır.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist
Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu
Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top