Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Bebek arabası seçerken

Paylaşım
Dikkatli Okuyun

Bebeğimizi dış dünya ile tanıştırmaya hazırlık yaparken, ilk aklımıza gelen şeylerden bir tanesi “bebek arabasıdır”. Bebek arabası, bebeğimiz ile gezilerimizi, alışverişlerimizi ve sorumluluklarımızı daha konforlu, rahat ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için gereklidir. Peki bir bebek arabası nasıl olmalıdır? Bebek arabası seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bebek arabasını en fonksiyonel şekilde nasıl kullanabiliriz? Bu yazımızda bu tür sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Bebek arabası seçerken dikkat edilecekler:
 1. Bebeğimizin ay/yaş aralığı.

Bebeğimiz bebek arabasının içine yattığında ya da oturduğunda, zeminin ona huzur ve rahatlık vermesi ve bedenini sarması önemlidir. Dolayısıyla bebek arabasının içindeki zemine dikkat edilmeli, mutlaka bebeğinizin yaşına uygun bir bebek arabası seçilmesi gerekmektedir.

 1. Açılıp kapatma fonksiyonu.

  Hayatı pratik yaşayabilmek adına, bebek arabasını hızlı bir şekilde kapatıp örneğin arabanızın bagajına koyabilmek çok önemli bir özelliktir. Bazı bebek arabaları var ki, kapatabilmek için bir çok düğmeye basmak, farklı yerleri çıkartmak, bükmek vs. gerekmektedir. Bunu yapabilmeniz için, bir kişinin size ekstradan destek verebilmesi gerekir. Oysa bazı bebek arabalarında sadece bir düğmeyle bebek arabasının alt ve üst kısmını ayırabilmek mümkündür. Bu tür arabalar tercih edilmelidir.

 2. Bebek arabasının “fren” fonksiyonu.

  Dışarılarda yürürken, yolların eğimli olması, bebek arabasının kendi kendine hareket etmesine neden olduğu için, güvenlik açısından bebek arabasını “frenleyebilmek” son derecede önemlidir. Bunu da çok basit bir şekilde ayağını kullanarak frenlemek ve tekrar ayağını kullanarak freni açmak, son derecede fonksiyonel ve pratik bir yaklaşımdır. Dolayısı ile fren mekanizması olan ve bu mekanizmanın kolayca kontrol edilebildiği arabalar seçilmelidir.

 3. Tekerliklerin esnek olması.

  Bebek arabasını kullanırken, tekerleklerin esnek hareket ediyor olabilmesi hayatı çok kolaylaştırır. Çünkü bazı zamanlar var ki çok dar ve kıvrak köşelerden geçmek gerekebilir. Bu tür durumlarda tekerliklerin çok esnek bir şekilde hareket edebilmesi önemlidir.

 1. Taşıma bölümü.

  Bebeklerimizin birçok eşyası vardır. O eşyaları taşıyabilmek ve bunu özellikle pratik bir şekilde yapabilmek önemlidir. O yüzden arabanın içinde / altında vb. taşıma (bagaj) bölümü var mı, dikkat etmekte fayda vardır.

 2. Ana kucağının yön değişebilmesi.

  Ana kucağının hem size doğru bakabilmesi hem de dilediğinizde dışa doğru bakabilmesi önemlidir. Bazı durumlarda bebeğinizin size bakması ona güven verirken, bazen de dış dünyayı merak ettiklerinde etrafı daha rahat izleyebilmeleri için, ana kucağının dışa doğru bakabilmesi bir avantajdır.

 3. Tutma kısmının ayarlanabilmesi.
  Bebek arabasını kullanırken, tutma kısmının farklı boyutlara ayarlanabiliyor olması avantajdır. Örneğin siz otururken, tutma kısmını indirerek, bebeğinize daha kolay ulaşabilmeniz bir avantajdır.
 4. Ana kucağı/yatağının ayarlanabiliyor olması.

  Aylar ilerledikçe bebeklerimizin merakları artmaktadır. Dolayısıyla dış dünyayı merak ederler. Bunun için oturmak isterler. Dolayısıyla gerektiğinde yatar pozisyona alabilmek, gerektiğinde oturma pozisyona getirebilmek, büyük bir avantajdır.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist
Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu
Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Yorum yapın

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top