Kidokit Logo

Bebek arabası seçerken ipuçları

Bebek Arabası

Önemli Noktalar

Bebeğimizi dış dünya ile tanıştırmaya hazırlık yaparken, ilk aklımıza gelen şeylerden bir tanesi “bebek arabasıdır”. Bebek arabası, gezilerimizi, alışverişlerimizi ve sorumluluklarımızı daha konforlu, rahat ve güvenli bir şekilde yapmanız için gereklidir. Peki bir bebek arabası nasıl olmalıdır? Bebek arabası seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bebek arabasını en fonksiyonel şekilde nasıl kullanmalısınız? Bu yazımızda bu tür sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Bebek arabası seçerken dikkat edilecekler
 1. Bebeğimizin ay/yaş aralığı

Bebeğimiz bebek arabasının içine yattığında ya da oturduğunda, zeminin ona huzur ve rahatlık vermesi ve bedenini sarması önemlidir. Dolayısıyla bebek arabasının içindeki zemine dikkat edilmeli, mutlaka bebeğinizin yaşına uygun bebek arabası seçilmesi gerekmektedir.

 1. Açılıp kapatma fonksiyonu

  Hayatı pratik yaşamak adına, bebek arabasını hızlı şekilde kapatıp örneğin arabanızın bagajına koymak önemlidir. Bazı bebek arabaları var ki, kapatmak için bir çok düğmeye basmak, farklı yerleri çıkartmak, bükmek vs. gerekmektedir. Bunu yapmanız için, bir kişinin size ekstradan destek vermesi gerekir. Oysa bazı bebek arabalarında sadece bir düğmeyle bebek arabasının alt ve üst kısmını ayırmak mümkündür. Bu tür arabalar tercih edilmelidir.

 2. Bebek arabasının “fren” fonksiyonu

  Dışarılarda yürürken, yolların eğimli olması, bebek arabasının kendi kendine hareket etmesine neden olduğu için, güvenlik açısından bebek arabasını “frenleyebilmek” son derecede önemlidir. Bunu da çok basit bir şekilde ayağını kullanarak frenlemek ve tekrar ayağını kullanarak freni açmak, son derecede fonksiyonel ve pratik bir yaklaşımdır. Dolayısı ile fren mekanizması olan ve bu mekanizmanın kolayca kontrol edilebildiği arabalar seçilmelidir.

 3. Tekerliklerin esnek olması

  Bebek arabasını kullanırken, tekerleklerin esnek hareket ediyor olabilmesi hayatı çok kolaylaştırır. Çünkü bazı zamanlar var ki çok dar ve kıvrak köşelerden geçmek gerekebilir. Bu tür durumlarda tekerliklerin çok esnek bir şekilde hareket edebilmesi önemlidir.

 1. Taşıma bölümü

  Bebeklerimizin birçok eşyası vardır. O eşyaları taşıyabilmek ve bunu özellikle pratik bir şekilde yapabilmek önemlidir. O yüzden arabanın içinde / altında vb. taşıma (bagaj) bölümü var mı, dikkat etmekte fayda vardır.

 2. Ana kucağının yön değişebilmesi

  Ana kucağının hem size doğru bakabilmesi hem de dilediğinizde dışa doğru bakabilmesi önemlidir. Bazı durumlarda bebeğinizin size bakması ona güven verirken, bazen de dış dünyayı merak ettiklerinde etrafı daha rahat izleyebilmeleri için, ana kucağının dışa doğru bakabilmesi bir avantajdır.

 3. Tutma kısmının ayarlanabilmesi

  Bebek arabasını kullanırken, tutma kısmının farklı boyutlara ayarlanabiliyor olması avantajdır. Örneğin siz otururken, tutma kısmını indirerek, bebeğinize daha kolay ulaşabilmeniz bir avantajdır.

 4. Ana kucağı/yatağının ayarlanabiliyor olması

  Aylar ilerledikçe bebeklerimizin merakları artmaktadır. Dolayısıyla dış dünyayı merak ederler. Bunun için oturmak isterler. Dolayısıyla gerektiğinde yatar pozisyona alabilmek, gerektiğinde oturma pozisyona getirebilmek, büyük bir avantajdır.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist
Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu
Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Hamile kadın ve evcil hayvan

Hamilelikte evcil hayvan bakımı

Önemli Noktalar • Kedi besleyen anne adaylarının kedilerin sahip olduğu toksoplazma parazitinden dolayı kediyle direkt temastan mümkün olduğunca kaçınmaları ve temas etmemeleri gerekir. • Anne

Kitap okuyan bebek

Bebeğinizin beyin yapısı ve sinir sistemi

Önemli Noktalar İnsan beyni eşsizdir ve sinir sistemimizin merkezidir. Gelişim süresince beynin büyüklüğünde devasa bir büyüme gerçekleşir. Sinir hücreleri, düşünce, duygu, davranış, hareket ve duyumu

Uçak Yolculuğu ve çocuklar

Uçak yolculuğu esnasında nelere dikkat etmeliyiz?

Önemli Noktalar İlk aşamada en önemlisi hazırlamış olduğunuz el çantasını ve çocuğunuzun pasaportunu ve kimlik/aşı/doktor bilgilerini yanınıza almayı unutmamanız. Uçağa geldiğinizde ilk iş çocuğunuzun rahat

Ateş

 Ateş

Önemli Noktalar • Ateş, bir savunma mekanizmasıdır ve vücut mikroorganizmalara karşı kendini ısıtarak savunma yanıtı verir. • Mikrop varlığında el ve ayaklardaki damarlar büzülerek ısı

Kızıyla oyun oynayan anne

Tekerlemeler

Önemli Noktalar Çocuklarımıza tekerleme öğretirken, onların dil gelişimini ve bilişsel gelişimini olumlu bir şekilde desteklemiş oluruz. Tekerlemeler çocukların korkuları için de faydalıdır. Ayrıca iyi okuyan

Annesiyle sarılan kız çocuğu

Yapıcı iletişim için ipuçları…

Önemli Noktalar Yapıcı iletişim tüm ebeveynlerin öğrenmesi gereken en önemli konulardan biridir. Yapıcı bir ilişki için öncelikle yapıcı iletişim gerekmektedir. Öncellikle çocuklarınızın çocuk olduğunu unutmayın.

30. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 30. hafta dönemine girdiniz. Bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır. Bu, sürekli duyduğumuz bir şeydir. Lakin yatış pozisyonu meselesi

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!