Main Menu

Yeni Eklenenler

Bize Ulaşın

Bebeğimle aynı odayı paylaşabilir miyim?

Shares
Read Carefully

Bir çok yeni anne ve baba bebekleriyle aynı odada olmanın sakıncalı olup olmadığını sormaktadır. American Academy of Pediatrics’e göre bunun bir sakıncası yoktur; hatta ilk altı ay ile bir yıla kadar olan süre zarfında bebeğinizle aynı odayı paylaşmanız önerilmektedir. American Academy of Pediatrics uzmanları ebeveynlerin bebekleriyle aynı odayı paylaştıklarında çok daha rahat bir emzirme süreci yaşadıklarını vurgulamakta ve bebek ile daha rahat ve kolay temasta olunabileceği için aynı odada kalmayı önermektedirler.

Bebeğinin beşiğini, ebeveyn yatağının yanına yerleştirmek çok daha rahat ve fonksiyoneldir. Böylece emzirme zamanlarında çok daha pratik bir şekilde bebeğinize ulaşıp, emzirebilirsiniz. Bazen uyku aralarında bebeğiniz sizin temasınıza ihtiyaç duyabilir, öyle bir durumda yine yakınınızda olunca, çok hızlı bir şekilde bebeğinize ulaşıp, ihtiyacını giderebilirsiniz.

Bazı ebeveynler, yataklarından hiç kalkmadan, bebeğinin ihtiyaçlarını aynı yatakta gidermek isterler. Ancak bu özellikle de 0-4 ay döneminde önerilmemektedir. Önerilmemesinin en önemli sebebi SİDS (Sudden İnfant Death Syndrome) yani ani bebek ölümleridir. Bebekler herhangi bir yetişkin ile veya kardeş ile aynı yatağı paylaşmamalıdır. Bebekler korumasız olduğu için, bu tür durumlarda boğulma riski ciddi oranda artmaktadır. Aynı yatakta yatmak boğulma riskinin yanı sıra bebeğin yetişkinden alacağı mikroplar, farklı kokular vb.leri nedeni ile de önerilmemektedir.

Bebekle aynı yatakta yatılması genel olarak önerilmemekle birlikte bazı özel durumlarda birlikte yatmanın daha da tehlikeli bir durum arz ettiği vurgulanmaktadır. Örneğin;
  • 4 aydan küçük bebekler için,
  • Prematüre bebekler için,
  • Anne/babası ilaç kullanan bebekler için,
  • Anne/babası sigara kullanan bebekler için,
  • Anne/babası alkol alan bebekler için,
  • Anne/babasında herhangi başka bir hastalık olan (epilepsi vb.) bebekler için vs.. gibi durumlarda birlikte yatmak çok daha tehlikelidir.

Yazan: Nimet Altıok, Ergoterapist
Kidokit Kurucu Ortağı ve Scandic O.T. İstanbul Merkezi Kurucusu
Sensory Scandic O.T. İzmir Merkezi Kurucu Ortağı

Kaynak: Making informed choices on co-sleeping with your baby
Avoid smoking, alcohol, recreational drugs, and co-sleeping on the sofa
Peter J Fleming professor of infant health and developmental physiology , Peter S Blair reader in medical statistics

https://www.researchgate.net/publication/272076587_Making_informed_choices_on_co-sleeping_with_your_baby

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/A-Parents-Guide-to-Safe-Sleep.aspx

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top