Kidokit Logo

Çalışan anne misiniz? Size bazı önerilerimiz var!

Çalışan Anne

Önemli Noktalar

Çalışan anne olarak sorumluluklarınız elbette çok artıyor ve bu da sizin hem fiziksel hem zihinsel olarak çok fazla yorulmanıza ve yıpranmanıza sebep olabiliyor.

İşten eve döndüğünüzde çocuğunuza yeterince zaman ayıramadığınızı düşünerek endişeye kapılmanız son derece normal. Bu durumu azaltabilmek adına üzerinizdeki yükü hafifletmek için çevrenizden ve özellikle eşinizden destek istemekten çekinmeyin.

Gelin sizlere yükünüzü hafifletmek için birkaç ipucu verelim:
  • Unutmayın ki çocuğunuzla geçirdiğiniz vaktin uzun olması değil kaliteli olması önemlidir. Önemli olan çocuğunuzu öpmek, sarılmak, onunla duygularınızı paylaşmak, onun da duygularını ifade etmesine yardımcı olmaktır. Hatta tüm dikkatinizi ona vererek oyunlar oynamaktır. Her gün yarım saat bile olsa sadece çocuğunuza ayırdığınız bir vakit ayırın. Bu saatlerde cep telefonunuzu kapatın ve ilginizi tümüyle çocuğunuza verin. Oynarken onun odasını ve oyuncaklarını paylaşın, yerde ya da masasında bilikte oturun ve çocuğunuzun gözlerine bakarak konuşun.
Kidokit ile;
  • Kidokit uygulamasının özellikle çalışan anneler için önemli bir destek olduğunu düşünüyoruz. Nitekim çocuğunuzun yanında sizin olmadığınız sürelerde onun gelişimini destekleyen oyun ve aktivitelerle vakit geçirdiğini bilmeniz siz eve döndükten sonraki zamanı keyifle geçirmenizi sağlayacaktır. Kidokit sayesinde evdeki bakıcınız ya da anneanne ve babaanneler de çocuğunuzla kaliteli vakit geçirecek; böylece siz de kendi zamanınızı daha keyifle ve güzel bir şekilde bağlanmaya ayırabileceksiniz. Tek yapmanız gereken gündüz okul sonrası saatlerde çocuğunuzun tablet ya da televizyon başında değil de keyifli oyunlarla gelişimine destek olunduğunu bilmek ve bu programları takip etmek.
Sosyalleşin;
  • Çocuğunuzu ara sıra oyun gruplarına göndermeye çalışın ya da arkadaşlarının sizin evinize gelmesine izin verin. Kidokit uygulamasında grupça yapabilecekleri birçok farklı oyun önerisi de bulmanız mümkün.
  • Çocuğunuzun ara sıra kendi başına sakin oyunlar oynaması ya da ne isterse onu yapabileceği serbest zamanlarının da olabilmesi çocuğunuza çok iyi gelecektir. O yüzden her an çocuğunuzla olamadığınız için suçluluk hissetmeyin. Ara sıra sıkılmak, kendini oyalayacak şeyler bulmak, kendi başına sakin oyun vakitleri geçirmek de çocuklarımıza çok iyi gelmektedir.
Ailece oyunlar oynayın ve ev içinde ona sorumluluklar verin;
  • Çocuğunuzla ailece kutu oyunları oynayın ya da Kidokit uygulamasındaki baskı odasından indireceğiniz etkinlikleri birlikte yapın. Bu şekilde hem kaliteli ve keyifli vakit geçirir hem de çocuğunuzun gelişimine destek olursunuz.
  • Eve geldiğinizde çocuğunuzu da ev işlerinize ortak edin. Mutfakta ona da iş yapabileceği bir alan yaratın ve sorumluluklar verin. Çamaşır makinesine çamaşırları birlikte ayıklayarak koyun. Sofrayı birlikte kurup birlikte toplayın. Hem çocuğunuzun günlük yaşam becerilerinin gelişmesine katkıda bulunun (Kidokit uygulaması size bu alanda pek çok keyifli aktivite önerisi sunmaktadır) hem de siz ev işlerini yaparken çocuğunuzdan ayrı bir şekilde zaman geçirmek yerine onunla birlikte vakit geçirmenin keyfini yaşayın. Özellikle hafta içinde çocuklarınıza daha az zaman ayırabildiğiniz için hafta sonları bu tür işleri hep birlikte yapmanın yollarını arayın.
Etkinlikler çocukların vazgeçilmezi;
  • Hafta sonları ailece çocuğunuzla birlikte bazı etkinliklere katılın. Kidokit’in etkinlik takvimini takip edebilir; size yakın olan ve ailenizle birlikte keyif alabileceğiniz etkinlikleri seçebilirsiniz.
Küçük ipuçları;
  • Çocuğunuzu uykuya yatırdığınız zamanı onunla günü değerlendirmek ve duygularıyla ilgili konuşmak için kullanabilirsiniz. Bu zamanlar çocuklarınızın daha sakin olduğu; dinlemeye ve konuşmaya daha açık oldukları dönemlerdir. Çocuğunuzu zamanında yatırır; ufak bir sohbet eder ve birlikte güzel bir kitap okursanız (uygulamamız içerisinden Kidokit’in yaşa göre kitap önerilerine bakmanızı tavsiye ederiz) gerçek anlamda kaliteli bir zaman geçirmiş olursunuz.
  • Çocuklar için ilk uyandıklarında ve gece yatarken ne tür duygular hissettikleri çok önemlidir. (Hangimiz için değil ki?) O yüzden uyandıklarında onlardan ilginizi ve öpücüğünüzü eksik etmeyin. Belki küçük bir ritüel ya da şarkıyla uyandırabilirsiniz. Akşam yatarken de birlikte edeceğiniz sohbet ve iyi geceler öpücüğü ona çok iyi gelecektir.

Gördüğünüz gibi işe gitseniz bile çocuğunuz ilk uyandığındaki ufak bir dokunuşunuz, işten gelince onunla az da olsa birebir ve kaliteli vakit geçirmeye özen göstermeniz, ev işlerine onu da ortak etmeniz ve gece yatmadan önce çocuğunuzla geçireceğiniz güzel bir yarım saat çocuğunuz için dünyaları ifade edecektir. Hele bir de hafta sonlarında 1-2 etkinlik yapabilir ya da örneğin bir akşamı ailece oyun ya da film gecesi yaparsanız hem siz hem de çocuğunuz için çok güzel günler sizi bekliyor demektir. Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirdikçe onların da ilgi çekmeye yönelik aşırı hareketleri azalacak; onlarla vakit geçirmek gerçekten çok keyifli bir hal alacaktır.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Kaşık kukla yapımı

Evde kaşık-kukla yapmak için videomuzu izleyip, yaptığınız kaşık-kuklalarla çocuğunuzun sosyo-duygusal, ince motor gelişimine katkıda bulunursunuz.

bebek odasında uzanan bebek

Hazır çevre ve bebek odası düzenlemeleri

Önemli Noktalar Hepimiz bebeğimizi beklerken heyecanla bebek odaları hazırlarız. Miniğinizin bebeklikten çocukluğa hatta gençliğe uzanan yolculuğunda en fazla zaman geçireceği yer odası olacak. Çocuklarınızın yaşam

Emekleyen bebek

Bebeklerde kaba motor gelişimi

Önemli Noktalar Bazı çocuklarımız çok daha çabuk konuşurken bazıları çok daha çabuk yürürler, bu tip kaba motor kaslarının gelişimine dayalı aktiviteler bir çocuğun diğerinden daha

37. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 37. hafta dönemine girdiniz. Bu haftadan itibaren ev işlerinden de izne ayrılın. Eşiniz ve yakınlarınız tüm ev işi görevlerini seve seve sizin yerinize

Gebelik Şekeri

Gebelik şekeri nedir?

Önemli Noktalar • Daha önceden diyabeti olmayan bir gebede ikinci trimester ve sonrasındaki bir zamanda diyabet ortaya çıkmasına gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) adı verilir. •

Ateş

Tarama testleri ve erken müdahalenin önemi

Önemli Noktalar Bebeğinizin sağlık yönünden gelişimini dikkatle izlemek gerekir ve gerekli tarama testlerinin de mutlaka yaptırılması gerekir. Doğumsal kataraktı olan bir bebek eğer ilk üç

Ateş

 Ateş

Önemli Noktalar • Ateş, bir savunma mekanizmasıdır ve vücut mikroorganizmalara karşı kendini ısıtarak savunma yanıtı verir. • Mikrop varlığında el ve ayaklardaki damarlar büzülerek ısı

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!