Çalışan bir anne misiniz? Size bazı önerilerimiz var!

Önemli Noktalar

Çalışan anne olarak sorumluluklarınız elbette çok artıyor ve bu da sizin hem fiziksel hem zihinsel olarak çok fazla yorulmanıza ve yıpranmanıza sebep olabiliyor.

İşten eve döndüğünüzde çocuğunuza yeterince zaman ayıramadığınızı düşünerek endişeye kapılmanız son derece normal. Bu durumu azaltabilmek adına üzerinizdeki yükü hafifletmek için çevrenizden ve özellikle eşinizden destek istemekten çekinmeyin.

Gelin sizlere yükünüzü hafifletmek için birkaç ipucu verelim:
  • Unutmayın ki çocuğunuzla geçirdiğiniz vaktin uzun olması değil kaliteli olması önemlidir. Önemli olan çocuğunuzu öpmek, sarılmak, onunla duygularınızı paylaşmak, onun da duygularını ifade etmesine yardımcı olmak ve tüm dikkatinizi ona vererek oyunlar oynamaktır. Her gün yarım saat bile olsa (bir saat olabilse harika olur) sadece çocuğunuza ayırdığınız bir vakit ayırın. Bu saatlerde cep telefonunuzu kapatın ve ilginizi tümüyle çocuğunuza verin. Oynarken onun odasını ve oyuncaklarını paylaşın, yerde ya da masasında bilikte oturun ve çocuğunuzun gözlerine bakarak konuşun.
Kidokit ile;
  • Kidokit uygulamasının özellikle çalışan anneler için önemli bir destek olduğunu düşünüyoruz. Nitekim çocuğunuzun yanında sizin olmadığınız sürelerde onun gelişimini destekleyen oyun ve aktivitelerle vakit geçirdiğini bilmeniz siz eve döndükten sonraki zamanı keyifle geçirebilmenizi sağlayacaktır. Kidokit sayesinde evdeki bakıcınız ya da anneanne ve babaanneler de çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilecek; böylece siz de kendi zamanınızı daha keyifle ve güzel bir şekilde bağlanmaya ayırabileceksiniz. Tek yapmanız gereken gündüz okul sonrası saatlerde çocuğunuzun tablet ya da televizyon başında değil de keyifli oyunlarla gelişimine destek olunduğunu bilmek ve bu programları takip etmek.
Sosyalleşin;
  • Çocuğunuzu ara sıra oyun gruplarına göndermeye çalışın ya da arkadaşlarının sizin evinize gelmesine izin verin. Kidokit uygulamasında grupça yapabilecekleri birçok farklı oyun önerisi de bulmanız mümkün.
  • Çocuğunuzun ara sıra kendi başına sakin oyunlar oynaması ya da ne isterse onu yapabileceği serbest zamanlarının da olabilmesi çocuğunuza çok iyi gelecektir. O yüzden her an çocuğunuzla olamadığınız için suçluluk hissetmeyin. Ara sıra sıkılmak, kendini oyalayacak şeyler bulmak, kendi başına sakin oyun vakitleri geçirebilmek de çocuklarımıza çok iyi gelmektedir.
Ailece oyunlar oynayın ve ev içinde ona sorumluluklar verin;
  • Çocuğunuzla ailece kutu oyunları oynayın ya da Kidokit uygulamasındaki baskı odasından indireceğiniz etkinlikleri birlikte yapın. Bu şekilde hem kaliteli ve keyifli vakit geçirebilir hem de çocuğunuzun gelişimine destek olabilirsiniz.
  • Eve geldiğinizde çocuğunuzu da ev işlerinize ortak edin. Mutfakta ona da iş yapabileceği bir alan yaratın ve sorumluluklar verin. Çamaşır makinesine çamaşırları birlikte ayıklayarak koyun. Sofrayı birlikte kurup birlikte toplayın. Hem çocuğunuzun günlük yaşam becerilerinin gelişmesine katkıda bulunun (Kidokit uygulaması size bu alanda pek çok keyifli aktivite önerisi sunmaktadır) hem de siz ev işlerini yaparken çocuğunuzdan ayrı bir şekilde zaman geçirmek yerine onunla birlikte vakit geçirmenin keyfini yaşayın. Özellikle hafta içinde çocuklarınıza daha az zaman ayırabildiğiniz için hafta sonları bu tür işleri hep birlikte yapmanın yollarını arayın.
Etkinlikler çocukların vazgeçilmezi;
  • Hafta sonları ailece çocuğunuzla birlikte bazı etkinliklere katılın. Kidokit’in etkinlik takvimini takip edebilir; size yakın olan ve ailenizle birlikte keyif alabileceğiniz etkinlikleri seçebilirsiniz.
Küçük ipuçları;
  • Çocuğunuzu uykuya yatırdığınız zamanı onunla günü değerlendirmek ve duygularıyla ilgili konuşmak için kullanabilirsiniz. Bu zamanlar çocuklarınızın daha sakin olduğu; dinlemeye ve konuşmaya daha açık oldukları dönemlerdir. Çocuğunuzu zamanında yatırır; ufak bir sohbet eder ve birlikte güzel bir kitap okursanız (uygulamamız içerisinden Kidokit’in yaşa göre kitap önerilerine bakmanızı tavsiye ederiz) gerçek anlamda kaliteli bir zaman geçirmiş olursunuz.
  • Çocuklar için ilk uyandıklarında ve gece yatarken ne tür duygular hissettikleri çok önemlidir. (Hangimiz için değil ki?) O yüzden uyandıklarında onlardan ilginizi ve öpücüğünüzü eksik etmeyin. Belki küçük bir ritüel ya da şarkıyla uyandırabilirsiniz. Akşam yatarken de birlikte edeceğiniz sohbet ve iyi geceler öpücüğü ona çok iyi gelecektir.

Gördüğünüz gibi işe gitseniz bile çocuğunuz ilk uyandığındaki ufak bir dokunuşunuz, işten gelince onunla az da olsa birebir ve kaliteli vakit geçirmeye özen göstermeniz, ev işlerine onu da ortak etmeniz ve gece yatmadan önce çocuğunuzla geçireceğiniz güzel bir yarım saat çocuğunuz için dünyaları ifade edecektir. Hele bir de hafta sonlarında 1-2 etkinlik yapabilir ya da örneğin bir akşamı ailece oyun ya da film gecesi yaparsanız hem siz hem de çocuğunuz için çok güzel günler sizi bekliyor demektir. Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirdikçe onların da ilgi çekmeye yönelik aşırı hareketleri azalacak; onlarla vakit geçirmek gerçekten çok keyifli bir hal alacaktır.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Dış ortam kazaları

Önemli Noktalar • Çocukların binicilik zamanlarında karşılaşabileceği kazalar için bir kask edinin ve çocuklar 10 yaşına gelene ve yol kurallarını bildiklerinden emin olunana kadar sokakta

13. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bebeğiniz artık 3-6 ay dönemine giriyor. Bu dönem itibarıyla yepyeni oyun ve aktivitelere başlayabilirsiniz.

Çocuk dostu banyolar

Önemli Noktalar Küçük ayrıntılara dikkat ederek evinizdeki farklı yaşam alanlarını çocuk dostu hale getirebilir ve hayatı sizin için de çocuğunuz için de hem daha güvenli

Anne beni bırakma…

Önemli Noktalar Çocukların bütün ağlamaları, ayrılmamak için size yapışmaları, davranış bozukluğunun işareti değil, büyüyen çocuğunuzun doğal gelişiminin bir parçasıdır. Çoğunlukla ilk defa bebeğiniz 7-8 aylıkken

Bebeklerde dokunsal hassasiyet

Önemli Noktalar Dokunma duyarlılığı veya aşırı duyarlılık, kişiyi kendine özgü, zararlı veya acı içinde hissettiren alışılmadık veya artmış duyarlılık hissidir. Bu hassasiyeti taşıyan kişiler için

Hamilelikte çalışmak ve iş yaşamı

Önemli Noktalar • İşyerinin çalışma koşulları ne kadar ağır olursa olsun, her anne adayının yasal sınırlar kapsamında çalışma süresi üst sınırı, yasal izin ve istirahat