Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapabiliriz?

Önemli Noktalar

Okuma alışkanlığı…

Çoğumuz çocuklarımızın bir gün donanımlı, bilgili, okuma alışkanlığı olan, okumayı ve araştırmayı seven yetişkinler olmalarını hayal ederiz. Okuma alışkanlığı, çocuklarımıza pek çok farklı dünyanın kapısını açabilecek; vizyoner, düşünen, yaratıcı kişiler olmalarını sağlayabilecek harika bir alışkanlık. Çocuklarımız şu anda anaokulundalar ve kısa bir süre sonra okullu olacaklar. Bugün okulumuzda ve evlerimizde attığımız tohumlar ve edinecekleri değer ve alışkanlıklar, bütün hayatlarını şekillendirecek en önemli adımlar olacak. Bu yüzden okulumuzda çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırılmasına büyük önem veriyoruz. Ancak alışkanlıkların kazanılmasında en önemli okulun aslında evleri ve aileleri olduğuna da gönülden inanıyoruz.

Aşağıda sizlerle birlikte çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap okumayı onlara sevdirmek için neler yapabileceğimize dair bazı ipuçları paylaştık. Umarız keyif alır ve bu güzel alışkanlığı çocuklarınıza kazandırabilmek için vakit ayırabilirsiniz.

  

1.İlk olarak bizler çocuklarımıza rol model olun.

Eğer okuma alışkanlığının önemine inanıyorsak öncelikle bu alışkanlığı kendimiz edinmeli ve hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Çocuklarımız bizi gazete, dergi ve kitap okurken görmeli, haberler ya da okuduğumuz makale ve kitaplarla ilgili tartışmalarımızı dinleyerek okumaktan aldığımız keyfi ve hayatımızda okuduklarımızı nasıl kullandığımızı gözlemlemeliler. Unutmayın çocuğunuz sizi kitap okurken gördüğünde bu alışkanlığın değerli, önemli ve eğlenceli olduğunu düşünecektir. Onlara her gün kitap okumanın ne denli önemli olduğunu söyleyip biz hiç yapmıyorsak bunun önemini anlamalarını beklememiz çok da gerçekçi olmayacaktır.

2.Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin en keyifli yollarından biri kitap okumaktır. Birlikte kitap okuma saatleri belirleyin.

Düzenli olarak çocuklarınızla okuma seansları yapın. Her gece yatmadan önce onlara kitap okumanız hem uyku öncesi yeni ufuklar açacak; hem de günü birlikte ve keyifli şekilde bitirmenizi sağlayacaktır. Güzel ve sessiz bir klasik müzik eşliğinde sevdiğiniz bir kişiyle okunan keyifli bir kitap ve yapılan küçük bir sohbetten sonra sakince uykuya dalmaktan daha güzel ne olabilir ki? Mümkünse uyku öncesi kitapların yanı sıra haftada en az 1-2 kez de beraber gündüz detaylı kitap okuma seansınız olsun. En güzeli bu saatlerde ailece kitap okuyun. Örneğin bir “Aile kitap kulübü” kurabilirsiniz. Beğendiğiniz ya da o hafta aldığınız kitapları kulüpte belli saatlerde okuyabilirsiniz.

  1. Çocuklarınızın yaşına ve ilgisine göre kitaplar seçin.

Çocuklarınızın bir şeyi ilgi ve sevgiyle yapmasını istiyorsanız öncelikle onların o dönemde neye ihtiyacı olduğunu, nelerden hoşlandığını, gelişimi için nelerin katkıda bulunabileceğini araştırın ve seçimlerinizi buna göre yapın. Bu araştırmada o yaş grubunun gelişim özelliklerini bilmek faydalıdır. Ancak en önemlisi çocuğunuzu doğru gözlemleyerek tanımaya çalışmanız olacaktır. Unutmayın aynı yaşta olsalar bile her çocuğun gelişim hızı ve bireysel özellikleri farklılık göstermektedir. Kidokit uygulamamızda çocuklarınızın yaşlarına ve ilgi alanlarına göre sınıflandırılmış kitap seçeneklerini takip edebilir ve satın alabilirsiniz.

  1. Günlük hayatınızda ve sohbetlerinizde okuduklarınızdan alıntılar ve hatırlatmalar yapın.

Günlük hayatınızı yaşarken o gün yaşadıklarınızla okuduklarınız arasında ilişki kurabilir; belli örneklerde okuduklarınızı hatırlatabilirsiniz. Böylece hem çocuğunuzun okudukları üzerinde düşünmesini hem de okuduklarını hayatına uyarlamasını sağlayarak; muhakeme yeteneğinin gelişmesine destek olabilirsiniz.

  1. Çocuklarınızla kitap alış verişi yapın; kitap fuarlarına, kütüphanelere gidin.
Çocuklarımızın kitapların büyülü dünyasına girmelerini sağlamak için onlara ne gibi seçenekler olduğunu; kitaplarda neleri bulabileceğimizi göstermeliyiz. Onları kitapçılara ve fuarlara götürün ve istedikleri, beğendikleri kitapları almalarına izin verin. Kütüphanelerde birlikte vakit geçirin; sessizce dünyadaki diğer tüm konulardan koparak kitapların büyülü dünyasına dalın.

6.Kitapları ve dergileri açıkta çocuklarınızın ulaşabileceği yerlere koyun.

Montessori sisteminde çocuklarımızın ilgi duydukları şeyi kolayca alabilmeleri için açık ve erişilebilir dolap sistemi ve “hazır çevre” mevcuttur. Bu sistemi kitaplar için de uygulayın. Özellikle küçük yaşlarda onlara gerçek hayatı tanıtacak görselleri olan kitapları seçmeye çalışın. Birlikte okuma saatlerinde kitabın bir sayfasını siz okuyun (birebir okumak zorunda değilsiniz; çocuğunuzun yaşına göre ona hitap edecek basitlikte kelimeler ve anlatım şeklini siz belirleyebilirsiniz); diğer sayfayı da onun anlatmasını isteyin. Böylece hem kendini ifade etmesine hem de yaratıcılığına destek olabilirsiniz. Ulaşılabilir yerlerdeki kitap ve dergilerin onların seviyesi ve ihtiyacına uygun nitelikte olduğuna emin olun. O dönemde özellikle ilgisini çeken konular varsa bu konularla ilgili kitap ve görsellere yer verin.

  1. Çocuk dergilerine abone olun!

Evde size ve çocuğunuza gelen dergi ve yayınlar olsun. Abone olduğunuz dergi geldiğinde birlikte açıp; o ayki bilgileri keyifle öğrenmeye başlayın.

  1. Filmleri çekilmiş ya da sahnelenen (tiyatro, bale vs) oyunların kitaplarını okuyun ve öncesinde ya da sonrasında filmini ya da ilgili gösteriyi izleyin.

Böylece çocuğunuzun kitaptaki ana temaları pekiştirmesini sağlayarak; filmde/sahnede yer alan ve almayan detaylar hakkında konuşabilir; kitapta yaşananları gözünde daha rahat canlandırmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklarımız somut öğretilerle çok daha iyi öğrenebildiklerinden bu tür bağlar kurmak kitaptaki konulara daha fazla ilgi duymalarını sağlayabilecektir.

Bu ve benzeri aktiviteler mutlaka hem size hem de çocuğunuza beraber geçirebileceğiniz çok kaliteli ve keyifli anlar sunacaktır. Böylece hem siz hem de çocuğunuz kitapların ve dergilerin bizleri götüreceği yeni ufuklara açılabilir; sınırların ancak gökyüzü olduğu geniş bir bakış açısına sahip olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Kidokit uygulaması, bu yolda sizlere, hem çocuklarımızın yaşlarına ve ilgi alanlarına göre sınıflandırılmış kitap özetleri ile seçenekler sunarak; hem de farklı aktivitelerle çocuğunuza okumayı ve yazmayı severek ve isteyerek öğrenmesinin temellerini nasıl atabileceğiniz göstererek yardımcı olacaktır.

Yazan:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Çocuklara en güzel armağan: Yaratıcılık

Önemli Noktalar Çocuklara verebileceğimiz en güzel armağanlardan birinin yaratıcılıklarını öldürmemek olduğunu her daim akılda tutmakta yarar var. Çocuğun hayallerini çok saçma ya da yanlış bulduğunuzda,

Gebelikte egzersiz ve spor

Önemli Noktalar • Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır ve belli kurallara uyulduğunda her anne adayının kendine uygun olan egzersizler olduğunu söyleyebiliriz. • İlk öncellikle

Çocuğum tenise kaç yaşında başlayabilir?

Önemli Noktalar Tenis, aletli spor dalları içinde popülerliği giderek artan ve en fazla tercih edilenlerdendir. Tenis, çocuklarımıza esneklik ve uyum kazandırır. Tenis oynarken konsantrasyon önemlidir

İştahsızlık ve yemek seçme

Önemli Noktalar Yemek seçme, yemeği reddetme çocuklarda sık görülen olumsuz beslenme davranışlarıdır. Sorun çocuğun anne-babanın beklentilerinin altında yemek yemesi veya önerilen gıdaların bazılarını istemli olarak

5. Hafta Hamilelik

Bu hafta adetiniz gecikti ve bu gecikmenin bir gebeliğe bağlı olduğundan ciddi bir şekilde şüphelenmeye başladınız. Hamile olduğunuzu öğrenmek için gebelik testi yaptırmaya karar verdiniz.

Tekerlemeler

Önemli Noktalar Çocuklarımıza tekerleme öğretirken, onların dil gelişimini ve bilişsel gelişimini olumlu bir şekilde desteklemiş oluruz. Tekerlemeler çocukların korkuları için de faydalıdır. Ayrıca iyi okuyan

Parmak kukla yapımı

Parmak kuklaları hazır almak yerine evde yapmaya ne dersiniz? Yapımı oldukça basit. Hem yaparken hem de yaptıktan sonra oynayacağınız tüm etkinliklerde işinize yarayacak bir oyuncak

Çocuklarda bağımsızlığın önemi

Önemli Noktalar İnsanlar 100 milyar nöronla doğar ve nöronların her biri potansiyel özellikleriyle beraber gelirler. Yetişkin olarak bizlerin görevi çocuklarımızın bağımsız olması için araçlar sağlamak,

Gebelik şekeri nedir?

Önemli Noktalar • Daha önceden diyabeti olmayan bir gebede ikinci trimester ve sonrasındaki bir zamanda diyabet ortaya çıkmasına gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) adı verilir. •