Kidokit Logo

Dijital dünya ve çocuklarımız

Telefon Kullanan Bebek

Önemli Noktalar

Çocuğunuz tablet, bilgisayar ve televizyon hayranı mı? 

Çocuklarımız ve Dijital Dünya

Çocuklarınızı dijital dünyadan ayrı tutmak gittikçe zorlaşıyor. Hatta daha 2 yaşından itibaren ellerinde ipadlerle dolaşan ya da televizyonun karşısından ayrılmayan çocuklar görüyoruz.  Elbette dijital dünya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak 0-6 yaş, çocukların somut materyalleri 3-boyutlu halleriyle dokunarak/hissederek tüm duyularıyla öğrendikleri önemli bir yaş. Ayrıca bu yaşlarda çocukların sosyalleşmelerine, duyu bütünlemeye, zihinsel gelişimlerine önem vermek istiyorsak dijital dünyayla ilişkilerinin ölçülü olması çok önemli. Belli limitler içerisinde ve gelişimlerine destek olacak programlar dahilinde tutmaya çaba göstermemiz gerekiyor. Birçok kaynak, doğru/dengeli kullanılırsa aslında teknolojik araçların 3-6 yaş arası gelişimi desteklemek için kullanılabileceğini öngörüyor. Burada en önemlisi “ölçülü” ve “doğru” kullanıma odaklanabilmek. 

İşte bu kriterlerle ilgili işinize yarayabilecek bazı ipuçları:
  • 2012 yılında ABD’de resmi bir rapor yayınlandı.(The National Association for the Education of Young Children, January 2012 Paper). Bu raporda, 0-8 yaş arasında interaktif medya, teknoloji kullanımı üzerine önerilen sınırlamalarla ilgili derleme yapıldı. Bu kaynaklardaki öneriler üzerinden bir çalışma yaptığımızda, ortalamada, 2 yaşına kadar çocukların ekran karşısına geçmemeleri gerektiğini2 yaşından sonra da tüm elektronik araçların kullanımında günlük en fazla 1-2 saatlik kullanım öngörüldüğünü gözlüyoruz.
  • Tabletler, i-padler, televizyon ya da bilgisayar asla bir bakıcı gibi çocuğumuzu oyalamak amacıyla kullanılmamalı. Amaç sınırlı bir zaman diliminde eğitici ve kaliteli vakit geçirmek olmalı.
  • Teknolojik araçların kullanımındaki en önemli çekincelerden biri çocuğun pasif izleyici konumunda olması. Bu sürelerde çocuğumuzla birlikte olarak; izlediğimiz ya da oynadığımız şeyler hakkında konuşup bilgi vererek bu pasif zamanı biraz daha öğretici hale getirmemiz mümkün olabiliyor.
  • Ayrıca çocuğunuz bir ekrana bakacaksa; gelişimlerini destekleyen tablet uygulamaları televizyona oranla çok daha fazla öneriliyor. Tabletlerde çocuğunuza uygun uygulamalar seçmek, tabletleri daha güvenli hale getirmek için korumacı kontroller getirmek mümkün.
  • Çocuğunuz akıllı tablet kullanacaksa kullanılmış, ekran korumalı, kalın kılıfı olan tablet seçmemiz daha uygun olacaktır.
  • Çocuğunuz ille de televizyon izleyecekse mümkün olduğunca eğitici çocuk kanalları seyretmesine özen göstermeliyiz. Reklamlar veya yetişkin kanallarının yanlış görseller, kontrolsüz ses düzenleri ve hızlı geçişleri dolayısı ile çocuklarınızda farklı korkulardan kötü alışkanlıklara karar istenmeyen birçok etki bırakabileceği biliniyor.

“Tablet ve internet kullanımını nasıl daha kontrollü yapabiliriz?” hakkında bilgi almak için tıklayınız.  Ayrıca “2-6 yaş çocuklar için önerebileceğimiz internet siteleri ve uygulamalar”a göz atmak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

38. Hafta Hamilelik

Artık gebelikte 38. hafta dönemine girdiniz. Evet, artık sınıra girmek üzeresiniz. Doğumların %75’i 38-42. gebelik haftaları arasında gerçekleşir. Yaklaşık %5 anne adayında doğum eylemi 42.

Annesiyle sarılan kız çocuğu

Yapıcı iletişim için ipuçları…

Önemli Noktalar Yapıcı iletişim tüm ebeveynlerin öğrenmesi gereken en önemli konulardan biridir. Yapıcı bir ilişki için öncelikle yapıcı iletişim gerekmektedir. Öncellikle çocuklarınızın çocuk olduğunu unutmayın.

Ağzından harfler dökülen çocuk

3 aşamalı dil çalışması

Önemli Noktalar Çocuklarınızın dil gelişimine destek olmak istiyorsanız onlarla bol bol konuşun. Cümlelerinizi başta sadece özne-yüklem olarak kurun. Çocuğunuz dil gelişiminde mesafe aldıkça cümleleri biraz

34. Hafta Hamilelik

Öncelikle artık gebelikte 34. hafta dönemine girdiniz. Dikkat: Braxton-Hicks kasılmaları (hazırlayıcı kasılmalar) bu haftadan itibaren biraz sıklaşır.  Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler.

Uzanan Mutlu Çocuklar

Bireyselleştirilmiş eğitim

Önemli Noktalar Geleneksel öğretim yaklaşımı öğrencilerin hepsinin ihtiyaçlarının aynı olduğunu, aynı seviyede öğrendiklerini ve aynı motivasyona sahip olduklarını varsayar. Herkesin aynı olduğu anlayışının sonucunda birçok

Resim Yapan Kız çocuğu

İlkokula başlarken…

İlk Okul Günü Çocuklarımız 5 yaşına geldiklerinde pek çok anne babayı yavaş yavaş bir ilkokula başlama heyecanı sarar. Anne babalardaki bu telaş biraz daha erken

Çocuğuna Kitap Okuyan Anne

Reggio Emilia felsefesi

Önemli Noktalar İtalya’nın Emilia bölgesinde yaşayan anne-babalar ve İdealist bir öğretmen olan Loris Malaguzzi, çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi umuduyla yeni bir eğitim yaklaşımı

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!