Dijital dünya ve çocuklarımız

Önemli Noktalar

Çocuğunuz tablet, bilgisayar ve televizyon hayranı mı?  Çocuklarınızı dijital dünyadan ayrı tutmak gittikçe zorlaşıyor. Daha 2 yaşından itibaren ellerinde ipadlerle dolaşan ya da televizyonun karşısından ayrılmayan çocuklar görüyoruz.  Elbette dijital dünya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak 0-6 yaş, çocukların somut materyalleri 3-boyutlu halleriyle dokunarak ve hissederek tüm duyuları ile öğrendikleri çok önemli bir yaş. Bu yaşlarda çocukların sosyalleşmelerine, duyu bütünlemeye ve zihinsel gelişimlerine önem vermek istiyorsak dijital dünyayla olan ilişkilerini ölçülü, belli limitler içerisinde ve gelişimlerine destek olacak programlar dahilinde tutmaya çaba göstermemiz gerekiyor. Birçok kaynak, doğru ve dengeli kullanılırsa aslında teknolojik araçların 3-6 yaş arası gelişimi desteklemek için kullanılabileceğini öngörüyor. Burada en önemlisi “ölçülü” ve “doğru” kullanıma odaklanabilmek. İşte bu kriterlerle ilgili işinize yarayabilecek bazı ipuçları:
  • 2012 yılında ABD’de resmi bir rapor yayınlandı.(The National Association for the Education of Young Children, January 2012 Paper) Bu raporda, 0-8 yaş arasında interaktif medya ve teknoloji kullanımı üzerine önerilen sınırlamalarla ilgili bir derleme yapıldı. Bu kaynaklardaki öneriler üzerinden bir çalışma yaptığımızda, ortalamada, 2 yaşına kadar çocukların ekran karşısına geçmemeleri gerektiğini2 yaşından sonra da tüm elektronik araçların kullanımında günlük en fazla 1-2 saatlik kullanım öngörüldüğünü gözlüyoruz.
  • Tabletler, i-padler, televizyon ya da bilgisayar asla bir bakıcı gibi çocuğumuzu oyalamak amacıyla kullanılmamalı. Amaç sınırlı bir zaman diliminde eğitici ve kaliteli vakit geçirmek olmalı.
  • Teknolojik araçların kullanımındaki en önemli çekincelerden biri çocuğun pasif izleyici konumunda olması. Bu sürelerde çocuğumuzla birlikte olarak; izlediğimiz ya da oynadığımız şeyler hakkında konuşup bilgi vererek bu pasif zamanı biraz daha öğretici hale getirmemiz mümkün olabiliyor.
  • Çocuğunuz bir ekrana bakacaksa; gelişimlerini destekleyen tablet uygulamaları televizyona oranla çok daha fazla öneriliyor. Tabletlerde çocuğunuza uygun uygulamlar (applications) seçmek ve tabletleri daha da güvenli hale getirmek için korumacı kontroller (parental control) getirmek mümkün.
  • Çocuğunuz akıllı tablet kullanacaksa mümkünse kullanılmış olan; ekran korumalı ve kalınca bir kılıfı olan tablet seçmemiz daha uygun olacaktır.
  • Çocuğunuz ille de televizyon izleyecekse mümkün olduğunca eğitici çocuk kanalları seyretmesine özen göstermeliyiz. Reklamlar ya da yetişkin kanallarının yanlış görseller, kontrolsüz ses düzenleri ve hızlı geçişleri dolayısı ile çocuklarınızda farklı korkulardan kötü alışkanlıklara karar istenmeyen pek çok etki bırakabileceği biliniyor.
“Tablet ve internet kullanımını nasıl daha kontrollü yapabiliriz?” hakkında bilgi almak için tıklayınız.  Ayrıca “2-6 yaş çocuklar için önerebileceğimiz internet siteleri ve uygulamalar”a göz atmak için tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

42. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le bir hafta daha sizlerle beraberiz. Bu haftaya bebeğinizin dil gelişiminden bahsederek başlayacağız.

22. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Rahiminizi artık göbeğinizin iki parmak üstünde rahatlıkla hissedebilirsiniz. Gebelikte vücudunuzun ağırlık merkezi sürekli olarak değişir ve bu yüzden bel kemikleri

Jölede renkli boncuklar etkinliği

Buzdolabı poşeti gibi basit bir malzemeden yola çıkarak hazırlayacağınız bu etkinlik çocuklarınızın parmak kontrolü için çok geliştirici olacaktır.

Çocuklarda yaratıcılık ve hayal gücü

Önemli Noktalar Yaratıcılık ve hayal gücünün gelişmesi her çocuğun zihinsel gelişimi için büyük önem taşıyor. Yaratıcılığın gelişmesi için en verimli çağ okul öncesi dönem, nitekim

Aşı uygulamaları

Önemli Noktalar Çocuklarınızın aşılanmaları maliyet/yararlılık oranı en düşük yani en “cost-effective” çocuk sağlığı uygulamasıdır. Aşılamanın en önemli amaç çocukları ölümcül olabilecek hastalıklara karşı korumaktır, toplumun

2 yaş dönemi çocukların temel ilgi kaynakları

Önemli Noktalar İki yaşında artık çocuklarınız sadece yürümüyor; koşup zıplamaya ihtiyaç duyuyorlar. 7 ile 22 aylık süreç içerisinde çocukların temel ilgi kaynakları şunlardır: dünyayı keşfetmek,

Aşırı korumacılığın sonuçları

Önemli Noktalar Aşırı korumacı ebeveynler son dönemde “helikopter ebeveynler” olarak da adlandırılmaktadır. Çocuğun doğal büyüme potansiyelinin baskı altına alınmasına neden olur. Çocuğun risk almasını ve