Kidokit Logo

Montessori’yle matematik mucizesi

oyuncaklardan ev yapımı

Önemli Noktalar

Montessori’yle Matematik Mucizesi (Sibel Bilge Kancal’ın kaleminden)

Matematik okul hayatında kimi çocuk için eğlence kimisi için ise bir kabustur. Bu çoğunlukla ilk sıralarda nasıl başlarsa sonuna kadar da öyle gider. Bir noktada kendini doğrulayan kehanete dönüşür. “Benim kafam matematiğe basmaz!” düşüncesi çocuğun zihnine kazındıkça matematikten uzaklaşmaya, yabancı lisanmış gibi duymaya başlar. Hatta anlamak için çaba dahi sarf etmemeye başlar. Oysa işin sırrı çocuğun matematikle nasıl tanıştığında yatar. Aslında erken çocukluk döneminde, aynı konuşmak, dil öğrenmek gibi, her çocukta matematik öğrenme potansiyeli vardır. Çocuğun bu potansiyeli gerçekleştirmesi gerekli uyaranlar ve etkin bir yöntemin uygulanmasıyla mümkündür.

Montessori sisteminde çocuğun matematikle tanışması, diğer alanlarda olduğu gibi çocuğun zihinsel gelişimini dikkate alarak tasarlanmış uygulama, materyallerle sağlanır.  Soyut kavramlarla çalışmaya hazır olmayan çocukların matematiği öğrenmeleri için en etkin yöntem matematiği somutlaştırarak aktarmaktır. Bu yaklaşımla sunulan matematik programları çocuğun erken yaşlardan itibaren matematiğin temeli olan kavramları anlamasını sağlar.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarla Montessori matematik çalışmaları yapan ve programın mucizevi etkilerini defalarca gözlemlemiş Montessori öğretmeni Gülnur Yıldız’dan Montessori matematik uygulamalarının başarısının sırrını bizimle paylaşmasını istedik. İşte Montessori’yle Matematik Mucizesi’ne dair bazı gerçekler:

– Okul öncesi dönemdeki çocuk soyutlukları kavramakta zorlanır, ancak kendisine sunulan somut örnekler, materyallerle kavramları anlamlandırır. Montessori uygulamaları matematikle yeni tanışan çocuğun somut ve mantıksal düşünce yapısına uygun bir şekilde, matematik düzenini dokunarak ve hissederek öğrenmesini sağlar ve kendi matematik yöntemini bulma fırsatı verir.

– 2 yaşından itibaren çocuk matematikle tanışmaya ve matematiksel kavramları anlamlandırmaya hazırdır. 5-6 yaşına gelen çocuk artık somut işlemlerden soyut işlemlere doğru gelişme gösterir. Ayrıca Montessori matematik çalışmaları 2-2.5 yaşından itibaren uygulanmaya başlanır.

Okul öncesi dönemde Montessori’yle Matematik

– Okul öncesi dönemde Montessori matematik çalışmaları yapan çocuklar 5-6 yaşına geldiklerinde sayıları ve bu sayıların ne ifade ettiğini, 1’den 9000’e kadar olan sayıların yazılışı ve okunuşunu, dört işlem yapmayı, iki ya da üç işlemli soruları çözmeyi, kesir kavramını, geometrik kavramları öğrenirler.

– Montessori matematik sınıflarında her materyal sadece bir kavramı sunar. Böylece kavram anlamına etki edebilecek diğer tüm uyaranlardan ayrılır ve dikkat sadece onun üstüne yoğunlaştırılır.

– Her materyal sunmayı amaçladığı kavramın en fazla ve en az değerlerini gösteren parçalara sahiptir. (uzun ve kısa, büyük ve küçük, geniş ve dar gibi). Göreceli kavramlar okul öncesi dönemde en etkin bu şekilde sunulur.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Emzirirken Meme Bakımı ve Hijyen

Uyku ve yemekte düzen ihtiyacı

Önemli Noktalar 0-6 yaşta, özellikle de 0-3 yaşta, düzen çocuklarımız için çok önemlidir. Hayatlarında düzenin olması çocuklarımızı rahatlatır ve çevrelerine daha rahat güvenerek adapte olabilmelerini

Saati öğrenen çocuk

Çocuklarımıza zaman kavramını nasıl öğretebiliriz?

Önemli Noktalar Takvime bakmak ve saati öğrenmeye çalışmak okul öncesinde çocuklarımıza önemli kazanımlar sağlıyor. Çocuklarımızın saatle tanışmaları için yaklaşık 3 yaşından itibaren hazırlıklara başlanabilir. Başlarda

Normal Doğum Anı

Normal doğum için nefes egzersizleri

Önemli Noktalar • Normal doğum esnasında “ıkınırken” güçlü bir nefese ve güçlü karın kaslarına ihtiyaç duyacaksınız. • Doğru nefes almanın birinci önemi, derin bir nefes

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Bebeğin emzirilmeyeceği durumlar

Önemli Noktalar Bebeğin anne tarafından emzirilmesini engelleyebilecek durumlar bebek ya da anne kaynaklı olabilir. Bebeğinizde şayet galaktozemi tanısı konulduysa bebeğinizi emzirmeniz mümkün olmayacaktır. Anneden kaynaklı

Oyun hamuru yapımı

Evde oyun hamuru yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde oyun hamuru yapmanın keyfini çıkarın:)

Anne ile birlikte dış fırçalayan çocuk

Küçük çocuklara özbakım becerileri kazandırmak

Özellikle 1,5 yaş sonrası dönemde çocuğunuz sizi taklit etmeye bayılır. Dolayısı ile bu dönem çocukları özbakım becerileri açısından hazırlamak için harikadır. Özellikle artık yürüyebiliyorsa birçok

Yemek Yiyen Bebek

Çocuklarda sağlıklı yeme alışkanlığı…

Önemli Noktalar Çocuğunuzu sevmediği yemeklere, örneğin farklı sebze yemeklerine vb. alıştırmak için yemeği eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bugün dünyada hızla yaygınlaşan bir eğilim çocuğunuza yemeği

21. Hafta Hamilelik

21. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 21. hafta dönemine girdiniz. Bebek hareketleriniz başladı ve bu haftadan itibaren bebeğinizin oynama sıklığı ve hareketlerin hissedilebilirliği artacak.

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!