Kidokit Logo

Montessori’yle matematik mucizesi

oyuncaklardan ev yapımı

Önemli Noktalar

Montessori’yle Matematik Mucizesi (Sibel Bilge Kancal’ın kaleminden)

Matematik okul hayatında kimi çocuk için eğlence kimisi için ise bir kabustur. Bu çoğunlukla ilk sıralarda nasıl başlarsa sonuna kadar da öyle gider. Bir noktada kendini doğrulayan kehanete dönüşür. “Benim kafam matematiğe basmaz!” düşüncesi çocuğun zihnine kazındıkça matematikten uzaklaşmaya, yabancı lisanmış gibi duymaya başlar. Hatta anlamak için çaba dahi sarf etmemeye başlar. Oysa işin sırrı çocuğun matematikle nasıl tanıştığında yatar. Aslında erken çocukluk döneminde, aynı konuşmak, dil öğrenmek gibi, her çocukta matematik öğrenme potansiyeli vardır. Çocuğun bu potansiyeli gerçekleştirmesi gerekli uyaranlar ve etkin bir yöntemin uygulanmasıyla mümkündür.

Montessori sisteminde çocuğun matematikle tanışması, diğer alanlarda olduğu gibi çocuğun zihinsel gelişimini dikkate alarak tasarlanmış uygulama, materyallerle sağlanır.  Soyut kavramlarla çalışmaya hazır olmayan çocukların matematiği öğrenmeleri için en etkin yöntem matematiği somutlaştırarak aktarmaktır. Bu yaklaşımla sunulan matematik programları çocuğun erken yaşlardan itibaren matematiğin temeli olan kavramları anlamasını sağlar.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarla Montessori matematik çalışmaları yapan ve programın mucizevi etkilerini defalarca gözlemlemiş Montessori öğretmeni Gülnur Yıldız’dan Montessori matematik uygulamalarının başarısının sırrını bizimle paylaşmasını istedik. İşte Montessori’yle Matematik Mucizesi’ne dair bazı gerçekler:

– Okul öncesi dönemdeki çocuk soyutlukları kavramakta zorlanır, ancak kendisine sunulan somut örnekler, materyallerle kavramları anlamlandırır. Montessori uygulamaları matematikle yeni tanışan çocuğun somut ve mantıksal düşünce yapısına uygun bir şekilde, matematik düzenini dokunarak ve hissederek öğrenmesini sağlar ve kendi matematik yöntemini bulma fırsatı verir.

– 2 yaşından itibaren çocuk matematikle tanışmaya ve matematiksel kavramları anlamlandırmaya hazırdır. 5-6 yaşına gelen çocuk artık somut işlemlerden soyut işlemlere doğru gelişme gösterir. Ayrıca Montessori matematik çalışmaları 2-2.5 yaşından itibaren uygulanmaya başlanır.

Okul öncesi dönemde Montessori’yle Matematik

– Okul öncesi dönemde Montessori matematik çalışmaları yapan çocuklar 5-6 yaşına geldiklerinde sayıları ve bu sayıların ne ifade ettiğini, 1’den 9000’e kadar olan sayıların yazılışı ve okunuşunu, dört işlem yapmayı, iki ya da üç işlemli soruları çözmeyi, kesir kavramını, geometrik kavramları öğrenirler.

– Montessori matematik sınıflarında her materyal sadece bir kavramı sunar. Böylece kavram anlamına etki edebilecek diğer tüm uyaranlardan ayrılır ve dikkat sadece onun üstüne yoğunlaştırılır.

– Her materyal sunmayı amaçladığı kavramın en fazla ve en az değerlerini gösteren parçalara sahiptir. (uzun ve kısa, büyük ve küçük, geniş ve dar gibi). Göreceli kavramlar okul öncesi dönemde en etkin bu şekilde sunulur.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Hamile kadın ve erkek

Hamilelikte cinsellik

Önemli Noktalar • İnsanda açlık, susuzluk, korunma gibi içgüdülerin yanında amacı insan neslini devam ettirmek olan cinsellik içgüdüsü vardır. • İlk üç aylık hamilelik döneminde

15. Hafta Hamilelik

15. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 15. hafta dönemine girdiniz. Rahiminizi artık dışarıdan elle hissersiniz. Elinizi karnınıza koyduğunuzda elinize top gibi, yumuşak bir kitle

Yemek Yiyen Bebek

İlk yemek ne zaman verilmelidir?

Önemli Noktalar Çocuk kendi başına oturabildiğinde,çocuk ortamda hareket edebildiğinde,demir rezervi bittiğinde, dişleri çıkmayı başladığında, çocuk ellerini kontrol ettiğinde, çocuk çevresine daha fazla ilgi gösterdiğinde ve

Çocuklarda Bağımsızlık ve Önemi

Çocuklarda bağımsızlık ve önemi

Önemli Noktalar İnsanlar 100 milyar nöronla doğar ve nöronların her biri potansiyel özellikleriyle beraber gelirler. Yetişkin olarak bizlerin görevi çocuklarımızın bağımsız olması için araçlar sağlamak,

26. Hafta Hamilelik

26. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 26. hafta dönemine girdiniz. Rahiminizde bu haftalardan itibaren zaman zaman ortaya çıkan ani kasılma ve gevşemeler hissederseniz korkmayın.

Bebekleriyle uyuyan anne ve baba

Bebeğinize sevildiğini hissettirmek…

Önemli Noktalar Bebeğinize sevildiğini hissettirmek için, onunla olduğunuz zamanlar cep telefonunuzu kapayın ve kendinizi ona vererek oyunlar oynayın. Konuşurken bebeğinizin gözlerine bakın ve onunla bağ

dramatik

Dramatik oyunun çocuğunuza katkıları

Dramatik oyun türünde çocuğunuz sizlerin, yetişkinlerin ya da farklı kişilerin rollerini oynar. Bu sayede gelecekteki rollerini ya da dünyada varolan diğer farklı insanların rollerini ve

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!