Kidokit Logo

Lohusalık dönemini için ipuçlarımız

Ağlayan Bebek

Önemli Noktalar

 • Yardım istemekten çekinmeyin
 • Bu dönemin zorluklarının farkında olun ve yardım isteyin. Eşinizden, evdekilerden, annenizden, bakıcınızdan ya da bu dönemi birlikte geçirdiğiniz herhangi bir kişiden. Dönemin özellikleri ile ilgili onları bilgilendirin ve duygusal olarak desteklerine ihtiyacınız olduğunu belirtin. Ayrıca fiziksel olarak da yardımlarını isteyin. Ara sıra dinlenin ve sorumlulukları paylaşın.
 • Bu dönemde duygusal yönden sağlıklı olmak fiziksel yönden de sağlıklı olmaktan geçer. Bol su içmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Yine bu dönemde sizin üzerinizde en fazla baskı oluşturacak konulardan biri emzirmek. Bu nedenle sağlıklı ve anne sütünü artıracak şekilde besleniyor, dinleniyor olmanız size çok iyi gelecektir. Eğer kaçırdıysanız Anne sütünü artırmanın yolları” makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.
 • Doğumu takip eden ilk günlere özgü, parlak kırmızı renkli, adet kanamasına yakın miktarda ve ‘loşi’ olarak isimlendirilen bir akıntı olur. Günler içinde bu akıntının miktarı azalır, rengi açılır ve beyaz bir akıntıya dönüşür. Bu dönemde vajinal bölgenizin temizliği çok önemlidir. Tampon kullanmamanız, ped kullanımını tercih etmeniz ve sık sık değiştirmeniz tavsiye edilir. Aşırı kanama olması, rahim içinde plasenta dokusu kalmasının ya da nadir olarak görülen ve rahim iç zarı tabakasından başlayarak rahimde yayılan bir enfeksiyonun habercisidir. Bazen ateş, karın ağrısı ya da yoğun kanamalar da gözlenebilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora danışmanızı öneriyoruz.
 • Doğumdan sonraki dönemde bazı anneleri duygusal çalkantıların yanı sıra fiziksel olarak da rahatsız eden durumlar söz konusu olur. Bu tür bir durumunuz varsa kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Örneğin bazı normal doğumlarda genital bölgeye dikiş atılması gerekir. Bu dikişlerin neden olduğu hassasiyeti gidermek için önerilen lokal anestezik kremlerin kullanılması, ılık oturma banyoları yapılması ve yumuşak yastıklar kullanılması rahatsızlıkları bir derecede olsa azaltacaktır. Sezaryen doğumlarda ise karın bölgesindeki dikişlerin yarattığı ağrıyı azaltması amacıyla bazen emzirmeye uyumlu ağrı kesiciler kullanılması önerilebilir. Bazı durumlarda ise ilaç kullanmaya hiç gerek kalmamaktadır. Buradaki en önemli nokta herhangi bir krem/ilaç vs kullanacaksınız bunu doktor gözetiminde yapmanızdır.
 • Ara ara yürüyüşler yapmak ve temiz hava almak size çok iyi gelecektir.
 • Uykunuza çok önem verin. Uykunuz vücudunuzun kendini tekrar şarj ettiği dönemdir. İnanın bu enerjiye ihtiyacınız çok olacak!
 • İnsanların eleştirilerini duymamayı öğrenin ama insanlardan da kendinizi izole etmeyin. Günün/haftanın farklı zamanlarını bebeğinizle, eşinizle, kendinizle ve birlikte olmaktan keyif aldığınız kişilerle olacak şekilde düzenlemeye çalışın. Şu dönemde hepsine ihtiyacınız var!
 • Bebeğinizin her ihtiyacını siz karşılamaya çalışmayın. Emzirin, kucaklayın, sevin, rahatlatıcı bir sesle konuşun vb. Ama bırakın bazı zamanlarda eşiniz ya da bebeğinize bakacak olan kişi direksiyona geçsin ve bebeğinizle onların arasında da sağlıklı bir bağ oluşmaya başlasın. Zamanı ve yükümlülükleri paylaşın ki herkes bu süreçteki rolüne daha çabuk ısınsın.
 • Emzirme Yöntemlerine göz atabilirsiniz.
 • Kendinizi rahatlatmaya ve emzirmeye yönelik teknikleri önceden çalışın. (Veya bu satırları ancak okuduysanız ve bu konuda önceden bilginiz yoksa şimdi başlamanız geç değil.) Emzirme teknikleri ile ilgili ise bu başlıktaki makalemizi tavsiye ederiz. Ve lütfen anne sütünü artırmaya yönelik olan makalemizi atlamayın. Emzirme süreci bebeğinizin sağlıklı büyümesine katkıda bulunacak, bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Ayrıca kafa ve çene yapısının sağlıklı şekillenmesini sağlayacaktır. Ayrıca anne-bebek arasındaki bağ sağlamlaşacak, annenin lohusalıktan çıkıp eski haline dönmesine katkıda bulunacaktır. Emzirebiliyorsanız harika ama sütünüz azsa veya herhangi bir sebepten dolayı emziremiyorsanız o da önemli değil. O zaman bebeğinizle bu güzel bağı kurmanın farklı yolları var. Bebeğinizi kucaklayarak, onunla konuşarak, ona masaj yaparak kısaca ten ve ruh temasıyla bu bağı her zaman kurarsınız. Mümkünse mamasını yerken yine emziriyormuş gibi onu kucaklayın ve bir süre bir taraftan yedirdikten sonra bir süre de diğer kolunuza geçirip yedirin. Bu dönemlerde bebeğiniz bol bol sizi gözlemleyecektir. Koldan kola geçirmeniz sizi farklı açılardan görmesini sağlar.
 • Bu dönemde temizlik ve hijyenin çok önemli olduğunu hatırlatmamız gerekli. Bu sadece özel bölgelerin hijyeni değil bulunduğunuz ortamların hijyenini de kapsar. Havanın, odanın, malzemelerin, meme başınızın kısaca her şeyin temiz olmasına çalışın. Evi bol bol havalandırın ve sigara dumanından uzak durun.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Meyve-sebze ve Bebek

Gökkuşağı beslenmenin önemi…

Önemli Noktalar Gökkuşağı beslenme ismi, farklı renkteki besinlerin tüketilmesi ile olan ilişkiden kaynaklanmaktadır. Çocuklarda gökkuşağı beslenme ile amaç bu renkleri yeteri kadar kullanmaları ve yeterli

yapraklar ile resim yapma

Alternatif okullar

Önemli Noktalar Alternatif eğitim bireysel farklılıklara değer verirler ve alternatif okullar yaşarak ve deneyimleyerek öğrenme sürecine dayanırlar. Montessori yaklaşımı ise çocuk merkezli alternatif bir eğitim

Muayene olan kız çocuğu

Krup

Önemli Noktalar Krup; genellikle virüslerin etken olduğu, üst solunum yollarında daralma ile giden, özellikle ses tellerinin bulunduğu bölgeyi etkilediği için çok gürültülü öksürüğe yol açan,

Resim Yapan Kız çocuğu

Çocuklarda yaratıcılık ve hayal gücü

Önemli Noktalar Yaratıcılık ve hayal gücünün gelişmesi her çocuğun zihinsel gelişimi için büyük önem taşıyor. Yaratıcılığın gelişmesi için en verimli çağ okul öncesi dönem, nitekim

Kızıyla oyun oynayan anne

Ebeveynlik tutumları

Okul öncesi eğitimi uzmanı Burcu Erdem Çakar ebeveynlik tutumları üzerine bilgilendiriyor.

Çiğ Badem Sütü

Çiğ badem sütü

Önemli Noktalar Çiğ badem sütü, çocuklarınız için evde hazırlayabileceğiniz çok sağlıklı bir içecek. Her gün taze süt yapmak yerine birkaç günlük süt hazırlamak istenirse de

Halka oyunu yapımı

Evde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna hazır mısınız? Plastik veya kağıt tabak, peçete rulolarıyla hazırlayacağımız halka oyunu adlı oyunu keşfetmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

babalik

Babalık ve erkeklik üzerine..

Nasıl bir erkekse, öyle bir baba Erkeklerin sahip olduğu önemli toplumsal rollerden biri babalıktır. Genellikle erkekler, erkeklikle ilgili öğrendiklerini babalık yaparken de kullanmaktadır. Bir başka

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!