Kidokit Logo

Çocuklarımızın bitmeyen istekleri ve bitirmek için öneriler

Ağlama krizine girmiş çocuk

Önemli Noktalar

İSTEK VE İTAAT

Öncelikle istek ve itaat birbiriyle fazlasıyla ilişkilidir. Aslında, itaat bir kişinin kendi isteklerini arıtması anlamına gelebilir.

Özellikle üç yaşın altındaki çocuklar hayatın gücüne karşı itaatkârdır. Hayatın bu gücü, onun organizmasını tüm potansiyelini gerçekleştirmeye zorlar. Bununla birlikte, üç yaşından önce çocuklarımız yetişkine itaat edemezler. Onlar, iç öğretmenlerine itaat ederler. Bu yaşlarda, yetişkin her şeyi çocukla birlikte yapmalıdır. Ancak amacımız çocuğumuza “bunu yap şunu yap” diye diretmek yerine iyi bir rol model olmaktır. Hatta onun huzurlu, güvenli ve geliştirici bir ortamda büyümesini sağlamaktır.

Özellikle iç öğretmeni anlamak çok önemlidir. Çünkü çocuğun iç öğretmeni onu her şeyi denemeye zorlar. Hatta onu her şeyi keşfetme ve deneme isteğine yönlendirir. Ancak yetişkinin görevi çocuğunun sınırlarını bilmek ve buna göre çocuğumuzu tehlikeli bir pozisyona sokmayacak sınırları koymaktır.

Dr. Montessori “The Absorbent Mind(Emici Zihin)” kitabında itaati üç dereceye ayırır:
  • Çocuk bazen size itaat etmeye hazırdır, bazen değildir.
  • Çocuk bazen size itaat etmeyi seçer, bazen itaat etmek istemez. Çocuk itaat etmesi gerektiğini bilir, fakat bunu yapmamayı seçer.
  • Çocuk her zaman yetişkine itaat eder. Bunun olması için, güven ve saygı esasına göre itaat olmalıdır. Bu çocuk ve yetişkin arasındaki ilişkiye bağlıdır.

Çocuğun güven ve saygısını kazanmak yetişkinin görevidir. Yetişkin çocuğu kendisi hakkında iyi hissettirmeli ve çocuğa saygı göstermelidir ki, çocuk yetişkine karşı güven inşa edebilsin. Çocuğun kendisi hakkında iyi hissetmesini sağlamakla, çocuğa her istediğini vermek arasında ince bir çizgi vardır. Yetişkin sürekli çocuğu gözlemeli, herhangi bir şeyi göz ardı etmemelidir. Yetişkin bir şeyi göz ardı ettiğinde, çocuk yetişkinin bunu yapmasına izin verdiğini düşünür.

Çocuk içeriden hareket etmek, keşfetmek ve deneyimlemek için zorlanır. Yetişkinin görevi, sosyal bir ortam içinde bu gücün kendisini sağlıklı bir şekilde ifade edebilmesi için ortam hazırlamaktır. Yetişkinin böyle bir ortamı hazırlayabilmesi için, o çocuğun neye ihtiyaç duyduğunu ve ne yapmaya ilgi duyduğunu anlaması gereklidir.

Bulunulan ortam itaat etmeme veya itaate yönlendirebilecektir. Eğer beklenti çocuğun gelişim düzeyiyle uyumlu değilse, çocuk itaatsiz olarak değerlendirilmemelidir. Öncelikle ebeveynler olarak bizlerin bilinçli olmamız ve çocuğumuzdan beklentilerimizin gerçekçi ve zamanlı olması gerektiğini kavramamız gerekir.

Gözlem ve çocuğun ihtiyaçlarını anlamak gerekir.

Gözlem ve çocuğun ihtiyaçlarını anlama, itaatkâr çocuklara sahip olmanın en etkin yoludur. Eğer yapılması istenilen şey çocuğun yapmak istedikleriyle örtüşürse, küçük çocuklar (yürümeye yeni başlayan çocuklar) her zaman itaatkârdır.

Ebeveynler olarak çocuğumuzun ihtiyaçlarını anlayabilirsek, çocuğumuzun keyifle itaat edeceği isteklerde bulunabiliriz. Bu, çocuğumuzun itaatkâr olmayı tecrübe edebilmesine yardım edecektir.

Bir çocuğun başkasının isteklerine isteyerek itaat etmeyi seçmesi beş ile altı yaşlarından önce değildir. Grup için iyi olanı kabul etmek ve işbirliği yapmak deneyimleme ve alıştırma ister. O yüzden bu yaşlardan önce grup çalışmalarından ziyade bireysel çalışmalar ya da aktiviteler önde tutulur. Daha sonra ilkokulla birlikte grup aktiviteleri daha ön plana çıkarılabilecektir.

Son olarak çocuğumuzun doğru seçimi yapması ve doğru kararları alması için özgür olmasını sağlamak yetişkin olarak görevimizdir. Hiç kimse başkasına özgürlük veremez; hiç kimse başkasını disipline edemez. Bu kişinin içinden gelmelidir.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Kitap okuyan bebek

Bebeğinizin beyin yapısı ve sinir sistemi

Önemli Noktalar İnsan beyni eşsizdir ve sinir sistemimizin merkezidir. Gelişim süresince beynin büyüklüğünde devasa bir büyüme gerçekleşir. Sinir hücreleri, düşünce, duygu, davranış, hareket ve duyumu

18. Hafta Hamilelik

18. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 18. hafta dönemine girdiniz. İkinci trimester, tansiyonunuzda muhtemelen hayat boyu en düşük değerlerle karşılaşacağınız dönemdir. Bebeğe giden kan

Kızına sarılan anne

Bugün çocuğunuza sarıldınız mı?

Önemli Noktalar Anne babası sarıldığında çocuklarımız anne ve babalarının gücünü hissederek kendilerini güvende hissederler. Sarıldığınızda çocuğunuz sakinleşir; rahatlar ve gevşer. Sarılmanın çocuğunuza birçok faydası var.

Doğum gününü kutlayan çocuklar

Doğum günü ve yapılacaklar listesi

Önemli Noktalar Doğum günü partileri çocuklarımız ve tabii ki sizler için en özel günlerden. İlk olarak zamanlamaya karar vermeniz gerekiyor, unutmayın doğum gününün başrol oyuncusu

dil ve duyu gelişimi

Dil ve duyu gelişimini desteklemek 

Bebeğinizin algısı ve duyuları her geçen gün kuvvetlenmektedir. Giderek nesnelerin sadece görünüşü ile değil dokusu ve tadı ile de ilgilenmektedir. Nesnelerin şekil değiştirebildiğini ve soğuk

Kaykay yapan çocuk

Çocuklarda özgüven gelişimi

Epeyce bir haftadır yazılarımızda çocuklara belli değerleri kazandırma üzerine konulara odaklanıyoruz. Çocukları hızla değişen yeni çağda başarıya götürecek özellikler, bu değerlere sahip olmaları diye düşünüyoruz.

Baba Adayı ve Anne Adayı

Baba adayının doğuma katılımı

Önemli Noktalar Anne ve baba olma kararı verildikten sonra, baba adayı bu sürece dahil olabilir. Doğuma katılmak, doğumhanede bulunmak demek değildir. Baba adayı iseniz, evde

Ağrısız doğum

Önemli Noktalar • Epidural anesteziler doğum esnasında kasılmaların neden olduğu sancının hissedilmesini önler ve anne adayının, doğumun farkında olması sayesinde daha olumlu ve güzel bir

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!