Kidokit Logo

Alternatif okullar

yapraklar ile resim yapma

Önemli Noktalar

İlk olarak alternatif eğitim modelleri çocuklarımıza nasıl katlı sağlar ve onları geleneksel eğitimden ayıran ortak özellikleri nelerdir?

 • Alternatif eğitim bireysel farklılıklara değer verirler.
 • Alternatif eğitim öğrenmek için “tek bir en iyi yol yoktur” fikrini benimser. Herkes farklı öğrenir fikri alternatif görüşün temel katkılarından birisidir.
 • Alternatif okullar yaşarak ve deneyimleyerek öğrenme sürecine dayanırlar. Çocuklar ne kadar çok duyu organını kullanarak öğrenmeye katılırlarsa o kadar kalıcı öğrenme gerçekleştiğine inanırlar.
 • Öğrenme, teorik bilgiden ziyade pratiğin içinde olma haliyle gerçekleşir.
 • Öğrenme sürecinde sonuç değil, süreç daha önemlidir.

Gelgelelim şimdi farklı sistemlere biraz daha detaylı olarak bakalım: ,

Montessori yaklaşımı:
 • Çocuk merkezli alternatif bir eğitim programıdır.
 • Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir.
 • Eğitim programının amacı; özgüven, sorumluluk alma, ne istediğini bilme ve uygulama, bağımsızlık, konsantrasyon, düzenlilik, yardımlaşma ve başkalarına karşı saygıyı yerleştirme ve geliştirmektir.
 • Çocuklar hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar.
 • Montessori okullarında tüm çocuklar için aynı günlük bir program takip edilmez. Böylece çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar.
 • Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur.
 • Montessori sınıflarında karma yaş uygulaması vardır. Küçük çocuklar büyük çocukları rol model olarak alırlar ve akran öğretimi söz konusudur. Çünkü büyük çocuklar ise küçük çocuklara empati göstermeyi öğrenmenin yanı sıra onlara materyalleri kullanmayı öğretirken kendileri de öğrenme sürecini tümüyle içselleştirirler.
 • Montessori sınıflarında belirtilen amaçlara ulaşma yollarından biri, çocuğu zorlama yerine çocuğun öğrenme zevkini kendisinin yaşaması; ikincisi de çocuğun öğrenme mekanizmasını mükemmelleştirmeye yardımcı olmaktır.
 • Bu yaklaşımda materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Böylelikle başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Ayrıca Montessori yaklaşımı, çocuğun kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.
 • Bu eğitim sisteminde kullanılan araç ve gereçler sisteme özeldir. Sınıftaki tüm materyaller çocuğun gelişiiz özelliklerini farklı yönlerden destekleme amacıyla vardır. Hatta her yaş seviyesine göre kullanılan materyaller değişmektedir.
Waldorf Yaklaşımı nedir?
 • 1919 yılında Rudolf Steiner tarafından geliştirilen yaklaşımın temel amacı, çocuğun tüm gelişim alanlarına odaklanarak eğitim almasıdır.
 • Waldorf yaklaşımı özellikle 7 yaşına kadar oyun merkezlidir.

Öncelikle Waldorf yaklaşımın amacı çocukların sosyal, duygusal, ruhsal, ahlaki, fiziksel ve zihinsel açıdan dengeli bir biçimde ve çok yönlü olarak gelişebilmesidir. Ayrıca çocukların bireyselliğini, özgüvenlerini ve bütünlüğünü desteklemeye ayrıca önem verir. Bunun yanında bu yaklaşımda onların sanat, müzik ve hareket ile öğrendikleri; keşfederek, deneyimleyerek yaşantılarını zenginleştirdikleri düşünülür. Böylece çocukların birbiriyle rekabet etmektense birbirlerine saygı duyarak, yardımlaşarak toplumsal aidiyet duygusu edinmelerini teşvik eder.

 • Karma yaş grubu Waldorf yaklaşımında da geçerlidir. Belirli etkinlikler ve rutin çerçevesinde farklı yaş gruplarındaki çocukların aynı sınıflarda eğitim alması sağlanmaktadır. Hatta aynı öğretmen ile birkaç yıl devam edilmektedir.
 • Yoğun bahçe zamanının olduğu programda, çocukların doğa ile iç içe olması, doğa bilinci ve sevgisinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Her gün hava yağmurlu bile olsa bahçe oyunlarına programda yer verilmektedir. Sabahları güne başlarken çocuklar bedenlerini, koşarak, zıplayarak, tırmanarak yeteri kadar hareket ettirmektedirler.
 • Tüm etkinliklerin yaratıcı yollarla planlanması ve uygulanması amaçlanmıştır.
 • Eurithmy Waldorf yaklaşımının önemli bir parçasını oluşturur. Çocukların eğitmenleri liderliğinde ve sakin sesle söylenen rahatlatıcı bir müzik, hikaye ya da şiir eşliğinde ritmik dans ve hareketler yapılmasıdır.
 • Çocuklara modern hayatın kargaşasına atılmadan doğayı gözlemleme fırsatı verilmekte ve bunlara ek olarak doğa sevgisini kazandıracak şarkılar, şiirler öğretilmekte, öyküler okunmaktadır.
 • İlkokulla birlikte Matematik, fen bilimleri gibi alanlar programda önemli bir yer teşkil etmektedir. Ayrıca öğretmen deneyleri hazırlamakta, çocukları deneyleri dikkatlice gözlemlemek ve bulduklarını tartışmak için güdülemektedir.
Reggio Emilio Yaklaşımı:
 • Reggio Emilia yaklaşımı çocukların araştırmaya teşvik edilmesi ve öğretmenlerin de çocukları araştırmaya yönlendirmesi üzerine geliştirilmiştir.
 • Proje merkezli olarak bilinen Reggio Emilia okulları, birçok okul öncesi programı içinde barındırır. Projeler çocukların ilgilerine göre seçilir ve müfredat oluşturulur. Örneğin, bahçede bulduğu bir çiçeğin nasıl büyüdüğünü soran bir öğrencisine, öğretmen doğrudan cevap vermek yerine, çocuklarla cevabı bulmak üzerine çalışır. Çocuklarla bir bahçe oluştururlar ve bitkileri araştırırlar. Öğretmenin rolü çerçeveyi belirlemek ve içinde çocukların araştırmasını ve özgürleşmesini sağlamaktır.
 • Çocuklarla ilgili gözlemlerin belgelenmesi, yazılı, video ve fotoğrafların depolanması önemlidir.
 • Portfolyo da diyebileceğimiz bu çalışmalar yıl içinde çocuklarla beraber oluşturulur ve üzerinden geçilerek çalışmalara devam ettirilir.

Son olarak alternatif okullarla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Dr. Eylem Korkmaz tarafından kurulan http://alternatifokullar.comsitesi oldukça zengin ve faydalı bir kaynaktır.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Doğa sevgisi ve çocuk

Koku, tat ve görsel duyu gelişimi

Önemli Noktalar Koku duyumuzda bozukluk olduğu zaman, genelde tat duyumuz da etkilenmektedir. Koku nedeniyle bazı gıdaları tüketememe,yemeklerde/gıdalarda aşırı seçici olma vb gibi belirtiler hipersensitive belirtilerdir.

Bebek Arabası

Bebek arabası seçerken ipuçları

Önemli Noktalar Bebek arabası, bebeğimiz ile gezilerimizi, alışverişlerimizi ve sorumluluklarımızı daha konforlu, rahat ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için gereklidir. Bebeğimizin ay/yaş aralığı, açılıp kapatma

Annesiyle Vakit Geçiren Çocuk

Soğuk algınlığı

Önemli Noktalar • Bebeklerin çoğu hayatın ilk iki yılında 7-8 kere soğuk algınlığı geçirir. • Soğuk algınlığına genelde virüsler sebep olurlar. • Bu virüsler burun,

Hikaye zarı yapımı

Zar şablonunu Kidokit baskı odasından uaşmanızı tavsiye ederiz. Zar üzerine şekil çizer, resim yapıştırır veya rakamlar yazarak matematik çalışmalarında kullanırsınız. Detaylı anlatım için hikaye zarı

İyi vakit geçiren aile tablosu

İlişkinize yaratıcılık katın!

Çocuklarımız büyürken sizlere yol arkadaşlığı yapmayı çok önemsiyoruz. Ve biliyoruz ki bir çocuğun üçüncü ebeveyni de aslında anne babasının ilişkisidir. İstedik ki siz ebeveynlik rolünüzü

Ağlama krizine girmiş çocuk

Disiplin

Önemli Noktalar Disiplin gerekli olduğunda, bir hayat kuralını takip edebilmek ve optimal insan gelişimini yöneten kurallara tabi olmaktır. Bir birey kendi dürtülerini ve isteklerini kontrol

Anne Adayı

Bebekler karnınızda nasıl yaşıyor?

Önemli Noktalar • Bebeğin anne karnında yaşarken beslenmesi ve ihtiyacı olan oksijeni alabilmesi iki organ aracılığı ile olur; plasenta ve göbek kordonu. • Plasenta bebeğe

İyi vakit geçiren anne ve kız

Çocuğunuzla göz teması kurun

Çocuğunuzla iletişimde ne kadar göz teması kuruyorsunuz? Sorularını yanıtlarken gözünüz onda mı, telefonunuzda ya da televizyonda mı? Unutmayın ki çocuğunuzla iletişiminizde sözleriniz kadar mimik ve

Banyo Yapan çocuk

Oyuncak seçerken

Önemli Noktalar Her yaş döneminin kendine göre bir gelişim basamağı olduğu için, ayına ve yaşına uygun malzeme seçmek önemlidir. Oyuncak seçiminde malzemelerin hangi maddeden yapıldığına

Resim Yapan Kız çocuğu

İlkokula başlarken…

İlk Okul Günü Çocuklarımız 5 yaşına geldiklerinde pek çok anne babayı yavaş yavaş bir ilkokula başlama heyecanı sarar. Anne babalardaki bu telaş biraz daha erken

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!