Alternatif okullar

Önemli Noktalar

Alternatif eğitim modelleri çocuklarımıza nasıl katlı sağlar ve onları geleneksel eğitimden ayıran ortak özellikleri nelerdir?
 • Alternatif eğitim bireysel farklılıklara değer verirler.
 • Alternatif eğitim öğrenmek için “tek bir en iyi yol yoktur” fikrini benimser. Herkes farklı öğrenir fikri alternatif görüşün temel katkılarından birisidir.
 • Alternatif okullar yaşarak ve deneyimleyerek öğrenme sürecine dayanırlar. Çocuklar ne kadar çok duyu organını kullanarak öğrenmeye katılırlarsa o kadar kalıcı öğrenme gerçekleştiğine inanırlar.
 • Öğrenme, teorik bilgiden ziyade pratiğin içinde olma haliyle gerçekleşir.
 • Öğrenme sürecinde sonuç değil, süreç daha önemlidir.
Gelin şimdi farklı sistemlere biraz daha detaylı oalrak bakalım: , Montessori yaklaşımı:
 • Çocuk merkezli alternatif bir eğitim programıdır.
 • Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir.
 • Eğitim programının amacı; özgüven, sorumluluk alma, ne istediğini bilme ve uygulama, bağımsızlık, konsantrasyon, düzenlilik, yardımlaşma ve başkalarına karşı saygıyı yerleştirme ve geliştirmektir.
 • Çocuklar hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar.
 • Montessori okullarında tüm çocuklar için aynı günlük bir program takip edilmez. Çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar.
 • Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur.
 • Montessori sınıflarında karma yaş uygulaması vardır. Küçük çocuklar büyük çocukları rol model olarak alırlar ve akran öğretimi söz konusudur. Büyük çocuklar ise küçük çocuklara empati göstermeyi öğrenmenin yanı sıra onlara materyalleri kullanmayı öğretirken kendileri de öğrenme sürecini tümüyle içselleştirirler.
 • Montessori sınıflarında belirtilen amaçlara ulaşma yollarından biri, çocuğu zorlama yerine çocuğun öğrenme zevkini kendisinin yaşaması; ikincisi de çocuğun öğrenme mekanizmasını mükemmelleştirmeye yardımcı olmaktır.
 • Bu yaklaşımda materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Montessori yaklaşımı, çocuğun kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.
 • Bu eğitim sisteminde kullanılan araç ve gereçler sisteme özeldir. Sınıftaki tüm materyaller çocuğun gelişiiz özelliklerini farklı yönlerden destekleme amacıyla vardır. Her yaş seviyesine göre kullanılan materyaller değişmektedir.
Waldorf Yaklaşımı nedir?
 • 1919 yılında Rudolf Steiner tarafından geliştirilen yaklaşımın temel amacı, çocuğun tüm gelişim alanlarına odaklanarak eğitim almasıdır.
 • Waldorf yaklaşımı özellikle 7 yaşına kadar oyun merkezlidir.
Waldorf yaklaşımın amacı çocukların sosyal, duygusal, ruhsal, ahlaki, fiziksel ve zihinsel açıdan dengeli bir biçimde ve çok yönlü olarak gelişebilmesidir. Çocukların bireyselliğini, özgüvenlerini ve bütünlüğünü desteklemeye ayrıca önem verir. Bu yaklaşımda onların sanat, müzik ve hareket ile öğrendikleri; keşfederek, deneyimleyerek yaşantılarını zenginleştirdikleri düşünülür. Çocukların birbiriyle rekabet etmektense birbirlerine saygı duyarak, yardımlaşarak toplumsal aidiyet duygusu edinmelerini teşvik eder.
 • Karma yaş grubu Waldorf yaklaşımında da geçerlidir. Belirli etkinlikler ve rutin çerçevesinde farklı yaş gruplarındaki çocukların aynı sınıflarda eğitim alması sağlanmaktadır ve aynı öğretmen ile birkaç yıl devam edilmektedir.
 • Yoğun bahçe zamanının olduğu programda, çocukların doğa ile iç içe olması, doğa bilinci ve sevgisinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Her gün hava yağmurlu bile olsa bahçe oyunlarına programda yer verilmektedir. Sabahları güne başlarken çocuklar bedenlerini, koşarak, zıplayarak, tırmanarak yeteri kadar hareket ettirmektedirler.
 • Tüm etkinliklerin yaratıcı yollarla planlanması ve uygulanması amaçlanmıştır.
 • Eurithmy Waldorf yaklaşımının önemli bir parçasını oluşturur. Çocukların eğitmenleri liderliğinde ve sakin sesle söylenen rahatlatıcı bir müzik, hikaye ya da şiir eşliğinde ritmik dans ve hareketler yapılmasıdır.
 • Çocuklara modern hayatın kargaşasına atılmadan doğayı gözlemleme fırsatı verilmekte ve bunlara ek olarak doğa sevgisini kazandıracak şarkılar, şiirler öğretilmekte, öyküler okunmaktadır.
 • İlkokulla birlikte Matematik, fen bilimleri gibi alanlar programda önemli bir yer teşkil etmektedir. Öğretmen deneyleri hazırlamakta, çocukları deneyleri dikkatlice gözlemlemek ve bulduklarını tartışmak için güdülemektedir.
Reggio Emilio Yaklaşımı:
 • Reggio Emilia yaklaşımı çocukların araştırmaya teşvik edilmesi ve öğretmenlerin de çocukları araştırmaya yönlendirmesi üzerine geliştirilmiştir.
 • Proje merkezli olarak bilinen Reggio Emilia okulları, birçok okul öncesi programı içinde barındırır. Projeler çocukların ilgilerine göre seçilir ve müfredat oluşturulur. Örneğin, bahçede bulduğu bir çiçeğin nasıl büyüdüğünü soran bir öğrencisine, öğretmen doğrudan cevap vermek yerine, çocuklarla cevabı bulmak üzerine çalışır. Çocuklarla bir bahçe oluştururlar ve bitkileri araştırırlar. Öğretmenin rolü çerçeveyi belirlemek ve içinde çocukların araştırmasını ve özgürleşmesini sağlamaktır.
 • Çocuklarla ilgili gözlemlerin belgelenmesi, yazılı, video ve fotoğrafların depolanması önemlidir.
 • Portfolyo da diyebileceğimiz bu çalışmalar yıl içinde çocuklarla beraber oluşturulur ve üzerinden geçilerek çalışmalara devam ettirilir.
Alternatif okullarla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Dr. Eylem Korkmaz tarafından kurulan http://alternatifokullar.comsitesi oldukça zengin ve faydalı bir kaynaktır.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Bebeğinizin beyin gelişimi

Önemli Noktalar Bilişsel gelişim, düşünme ve kavrama sistemindeki gelişmelere verilen isimdir. Gözlemleri, dokunması, hissetmesi, duyması, koklaması gibi beş duyuya ait yaşadığı her bir deneyim beyninin

Parmak boyası yapımı

Evde parmak boyası yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde parmak boyası üretiminin keyfini çıkarın:)

Yenidoğan döneminde babaların rolü…

Önemli Noktalar Genelde bebeklerin ilk yılında ön planda olan kişi anne olsa da babaların da çok önemli rolleri vardır. Her şeyden önemlisi bebeğinizin anneyle olduğu

34. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bebeğiniz artık büyüyor ve ileride kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüveni yüksek bir birey olması için yapabileceğiniz en güzel şeylerden birini

1. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Öncelikle sizleri bu özel süreci başarıyla geride bıraktığınız için kutluyoruz. Hamilelik çok güzel ancak zaman zaman zorlayıcı bir süreç.

30. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bugünkü yazımıza denge konusuyla başlıyoruz. Bebeğiniz büyük ihtimalle artık kafasını tam olarak kontrol edebiliyordur. Birçok bebek bu dönem itibarıyla sürünmede

Aşırı korumacılığın sonuçları

Önemli Noktalar Aşırı korumacı ebeveynler son dönemde “helikopter ebeveynler” olarak da adlandırılmaktadır. Çocuğun doğal büyüme potansiyelinin baskı altına alınmasına neden olur. Çocuğun risk almasını ve

Riskli gebelik nedir?

Önemli Noktalar • Gebelikte anne adayının kendisiyle ve/veya bebeğiyle ilgili normaldışı durumların ortaya çıkma olasılığını artıran faktörlere GEBELİKTE RİSK FAKTÖRLERİ adı verilir. • Risk faktörleri