2. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Ailenizin yeni üyesi ile ilk haftanız nasıl geçti? Ne kadar muhteşem bir şey değil mi? İnsana gerçekten inanılmaz geliyor. Bir hafta önce ortada yokken şu anda kollarınızda yatıyor! Ve biliyoruz tatlı ama bir o kadar da zor. Henüz size pek de karşılık vermiyor ama her geçen hafta bebeğinizle iletişiminizin hızla arttığını göreceksiniz. Yeni bilgilere hazır mısınız? Haydi başlayalım.

Önce siz!

Öncelikle bu hafta doktorunuzla görüşmenizi önereceğiz. Bu kez bebeğiniz için değil kendiniz için. Annelerin doğumdan 10-15 gün sonra bir rutin muayeneden geçirilmesi gerekir. Bu muayenede genital bölgenin kontrolü ya da sezaryen yöntemiyle doğum olduysa bikini bölgesindeki kesiğin kontrolü yapılır. Rahmin boyutundaki gerileme incelenir.

Emzirme konusuna devam…

Bu hafta emzirme konusuna değineceğimizi söylemiştik. Emzirme süreci bazı anneler için çok kolay bazı anneler için ise oldukça zorlu bir süreç olabilir. Www.kidokit.com isimli internet sitemizde Emzirme ve anne sütü başlığı altında emzirmeyle ilgili detaylı ipuçlarına, anne sütünü artırma yollarına, emzirme tekniklerine vb. pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu dönemde emzirseniz de emzirmeseniz de bebeğinizle evde yaşayan kişiler olarak bazı alışkanlıklardan vazgeçmeniz önemlidir. Örneğin evde sigara içen varsa bu dönemde bu alışkanlığa veda etmesi ya da en azından evde içmemesi doğru olacaktır. Sigara içilen ortamlarda olmak bebeklerin ciğerlerini zayıflatmakta, kulak iltihaplanmalarına karşı daha hassaslaşmalarına sebep olmakta, uyku düzensizliklerine yol açmakta ve SIDS (ani bebek ölüm sendromu) riskini iki katına çıkartabilmektedir.

Yenidoğan…

Bebeklerimiz doğduktan sonraki ilk 28 günlük süreçlerine yenidoğan dönemi denilmektedir. Bu süreçte bebeğinizin görünüşü de hızla değişecektir. Bebekler doğduklarında genelde başları daha geniş, yüzleri daha yuvarlak, burunları ise oldukça basıktır. Normal koşullarda ve istatistiksel ortalamalara baktığımızda bebekler doğduklarında yaklaşık 3 ile 3,6 kilo arasındadırlar ve boyları da 50-52 cm arasındadır. Daha sonra bebeklerimizin boy ve kilosundaki gelişim cinsiyetlerine, beslenmelerine ve genetik özelliklerine bağlı olarak şekillenecektir. Bebeğinizin boyu ve kilosuna ilişkin gelişmelerle ilgili detaylı bilgiye www.kidokit.com internet sitemizde “Büyüme ve gelişimin izlenmesi” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kidokit uygulamamızda çocuğunuzun doğum tarihine göre büyüdükçe kilo ve boy olarak hangi aralıklarda olması gerektiği persentil grafikleriyle verilmektedir. Bebeğinizin fiziksel gelişimini buradan takip edebilirsiniz.

Şu ana kadar annemiz de daha çok yatar ya da oturur pozisyondaydı muhtemelen. Artık ayaklanmaya başlayabilirsiniz. Ayaklanmaya başlayınca da bebeğimizi güvenli bir şekilde bir yerden bir yere taşımak konusu ortaya çıkar. Haydi biraz bu konunun üzerinde duralım.

Bebeğimi nasıl tutmalıyım?

Bebeklerde gelişim baştan ayağa olur. (Yani ilk olarak baş ve boyun kasları gelişmeye başlar sonra üst bedenden alt bedene doğru gelişim devam eder.) İlk günlerinde bebeğinizi karnından tutarak havaya kaldırdığınızda başı öne düşecektir. Aynı şekilde bebeğinizi sırtından tutup kaldırdığınızda başı desteklenmezse gevşek kalır ve düşer. Dolayısı ile onu kaldırırken bir elinizle başını desteklemeniz önemlidir. Diğer elinizle de onu sırtından destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin kafasını omzunuza dayamak ve bir elinizle poposunun altından tutarken diğer bir elinizle sırtından desteklemek de onu tutabileceğiniz güzel pozisyonlardan biridir. Böylece arada sırtını okşayabilir; küçük küçük vurarak gaz çıkarmasına yardımcı da olabilirsiniz. Omzunuza bir tülbent ya da havlu koyarsanız olası kirlenmeleri önceden önlemiş olursunuz. Özellikle ilk haftalardan sonra göz hizasının omzunuzun hafif üzerinde olmasına dikkat edin ki bebeğiniz çevresini gözlemleyebilsin.

Yeni dünyasını farklı açılardan gözlemleyebilmesi, sizlerle daha rahat iletişime geçebilmesi ve motor kaslarının farklı açılardan desteklenebilmesi için bebeğinizi hep aynı pozisyonda tutmamanızı öneririz. Doğru ve farklı bebek tutma yöntemlerine ilişkin görsel ve videolarımıza www.kidokit.com internet sitemizde “Bebeğimi nasıl tutmalıyım? isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bebeğinizi taşırken kullanacağınız araçlarla ilgili olarak da seçici olmanızın faydalarını görebilirsiniz. Örneğin bebeğinizi kanguru ile taşıyorsanız yaklaşık beş aylık olana kadar yüzü size dönük olarak taşımanızı tavsiye ederiz. Bunun iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi bebeğinizin bağışıklık sisteminin henüz olgunlaşmaması ile ilgilidir ve bu şekilde taşımak havadaki mikroorganizmaların solunum yolu ile bulaşma riskini azaltmada fayda sağlayabilir. İkincisi ise bebeğinizin ihtiyacı olan güven duygusu ile ilişkilidir. Sizin yüzünüz, sesiniz ve kokunuz bebeğinizi rahatlatır. Etrafta olan onca yeni şey henüz bebeğinizi korkutabileceğinden kendinize dönük olarak taşımanız ona kendini daha güvende hissettirecektir. Seçeceğiniz pek çok araç için farklı ipuçları söz konusu olabilir.

Bebeğinizin göbek bağı..

Genelde bir ile üçüncü haftalar arasında bebeğinizin göbek bağı düşer. Bazı doktorlar bu süre içerisinde günde iki kez alkolle silinmesini tavsiye ederken, bazı doktorlar hiç silinmemesini önermektedir. Biz hiç silinmemesini öneriyoruz. Bazı doktorlar göbek bağı düşene kadar banyo yaptırmanın mikrop kapma olasılığını arttırdığı için banyo yaptırılmamasını tavsiye ederken, bazı doktorlar sakınca olmadığını belirtmektedirler. Banyo yaptırmamayı tercih ederseniz, üşümeyeceği bir ortam hazırlayarak bebeğinizi su ve sünger ile silerek de temizleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel bir hafta geçirmenizi diliyoruz…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

5. Hafta Hamilelik

Bu hafta adetiniz gecikti ve bu gecikmenin bir gebeliğe bağlı olduğundan ciddi bir şekilde şüphelenmeye başladınız. Hamile olduğunuzu öğrenmek için gebelik testi yaptırmaya karar verdiniz.

Hassas dönemlerin nitelikleri ve engelleri

Önemli Noktalar Hassas dönemlerde, çocuklar belli becerileri ya da işlevleri görünürde bir yorgunluk ya da çaba olmadan edinir ya da tamamlarlar. Bu özel dönemi kaçırırlarsa

Anne sütünü artıran beslenme tavsiyeleri

Önemli Noktalar Günde üç litre sıvı tüketmenin süt miktarını artırmakta ciddi rol oynadığı görülmektedir. Bildiğiniz gibi malt içeceklerin de sütü artırdığı söylenmektedir. Protein sütün ana

Emzirmenin faydaları

Önemli Noktalar Uzmanlara göre, “Emzirme sadece en mükemmel besleyici gıdayı sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda emzirmenin hem psikolojiksel hem de fiziksel faydaları ile birlikte anne ile

Uyku ve yemekte düzen ihtiyacı

Önemli Noktalar 0-6 yaşta, özellikle de 0-3 yaşta, düzen çocuklarımız için çok önemlidir. Hayatlarında düzenin olması çocuklarımızı rahatlatır ve çevrelerine daha rahat güvenerek adapte olabilmelerini

Anne sütünün sağılması 

Önemli Noktalar Süt yapımının baskılanmaması için göğsün 3-4 saat aralıklarla boşaltılması gerekir. Meme uçlarını basınçla fazla zedelemediği ve bebeğin doğal emme şeklini en iyi taklit

Çiğ badem sütü

Önemli Noktalar Çiğ badem sütü, çocuklarınız için evde hazırlayabileceğiniz çok sağlıklı bir içecek. Her gün taze süt yapmak yerine birkaç günlük süt hazırlamak istenirse de

Hikaye zarı yapımı

Zar şablonunu Kidokit baskı odasından ulaşabilirsiniz. Zar üzerine şekil çizebilir, resim yapıştırabilir ya da rakamlar yazarak matematik çalışmalarında kullanabilirsiniz.  

Hafızanın sınıflandırılması

Hafıza bilginin depolanmasıdır. Hafızanın nasıl ve nerede oluşturulduğu hakkında net bir anlayış yoktur. 1920’lerde ve 1930’larda, bir nörobilimci, Wilder Penfield M.D., hafıza ile ilgili önemli