4. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bu haftaki buluşmamıza öncelikle bir hatırlatma ile başlayalım. Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre bebeğiniz dört haftalık iken Hepatit B aşısı olmalıdır. Aşı takviminin tümünü görmek için www.kidokit.com isimli internet sitemizdeki aşı uygulamaları yazımızı okumak için tıklayınız. (Kidokit uygulamasını indirdiğinizde uygulamamız bebeğinizin aşı takvimiyle ilgili tüm hatırlatmaları yapacaktır.)

Bebeğinizle bir ayı tamamlamak üzeresiniz. Nasılsınız diye sorsak çoğunuzdan “yorgun, bitkin, şaşkın, tükenmiş” gibi bazı olumsuz kelimeler duyarsak hiç şaşırmayacağız. Ayrıca korkmayacağız da çünkü biliyoruz ki bunlar çok normal, her geçen gün bu acemiliği üzerinizden atacak ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Biz de size her aşamada destek olmaya çalışacağız. Mottomuzu unutmayın. “Kidokit ile artık yalnız değilsiniz!”

Yalnız değilsiniz!

Öncelikle şunu söylemek istiyoruz. Yorgun hissediyorsanız bunun sebepleri var ve bu dönemlerde böyle hisseden yalnızca siz değilsiniz. Hormonlarınızın size karşı çalışmasının yanı sıra muhtemelen üzerinizde sürekli bir baskı var. Pek çoğunuzun evinde anneler, kayınvalideler, ablalar ve arkadaşlar, uzman olarak küçük tavsiyelerde bulunuyor hatta nutuklar atıyor. Bazen herkes başka bir şey söylüyor ya da bir şeyleri doğru yapmadığınızı imâ ediyor, söyledikleri küçücük şeyler bile canınızı sıkıyor. (Bu sadece onların değil aynı zamanda hormonlarınızın da suçu!) Hiç önemli değil. Öncelikle derin bir nefes alın ve güzelce arkanıza yaslanın. Önemli olan tek şey sizin ve bebeğinizin sağlıklı olması. Gerekirse dış dünyaya ara ara kulaklarınızı kapayıverin. Amerika’da Time dergisinin 2017 yılında yayınladığı bir araştırmanın sonuçlarına göre yeni annelerin %70’i kendilerini iyi bir anne olabilme yolunda baskı altında hissediyor. Çoğu da hayal kırıklıkları ve utanç hissettiklerini söylüyorlar. Düşünün her 100 kadının 70’i kendini kötü ve baskı altında hissediyor. Sadece 30’u bu dönemi çok rahat geçiriyor. Üstelik bizim kültürümüzde yardım etme amaçlı olarak “karışma ve tavsiyede bulunma” alışkanlığının biraz daha da fazla olduğu düşünülürse muhtemelen aynı çalışma bizlerde yapılsa bu oran daha da yüksek çıkabilir. Yani kendinizi kötü hissetmenize hiç gerek yok. Şayet %30’un içerisindeyseniz de bunun ayrıcalık olduğunu bilin ve keyfini çıkarın.

Maalesef çevrenizde size ders verenler ya da sizi eleştirenler kolay kolay bitmeyecek. Hatta bazen sokakta karşılaştığınız kişiler bile olur olmaz yorumlarda bulunabilecekler. Bunu değiştirmek elinizde değil. Ancak değiştirebileceğiniz iki önemli şey var:

  • Dikkat edeceğiniz en önemli şey bu davranışlar karşısındaki tutumunuz! (Derin nefesler, sakin olma ve olumsuz şeylere odaklanmaktansa alınacak dersleri bir kenara not alıp kendinize, güzel bebeğinizle ilişkinize ve yeni ailenize odaklanmak, size de bebeğinize de çok iyi gelecektir). Unutmayın bu eşsiz güzellikteki birliktelik bir süre sonra yoğunluğunu kaybedecek. Elinizdeki o minicik eller büyüyecek ve paylaştığınız zaman aralıkları azalacak. Sadece sizinle olmak isteyen bu minik beden artık başkalarıyla da vakit geçirmek isteyecek. Biz sizin yerinizde olsak şu anın keyfini çıkarmaya çalışır, bebeğinizin ve ebeveynliğin size verdiği bu ayrıcalığı kucaklardık. Problemleri çok da büyütmeyerek biraz da görmezden gelerek, doğru bir gelecek inşa etmenin yollarını arardık. Çünkü siz de göreceksiniz ki zaman çok ama çok çabuk geçecek. Hayatta pek çok güzel şey zorluklarla elde ediliyor. Bu da farklı değil. Buradaki tek fark zorlukları görmemeyi öğrendiğinizde dünyada eşi ve benzeri olmayan bir hediyeye sahip olduğunuz. Ne kadar şanslı olduğunuzu ve bu güzel bebeği kollarınızda tutmanın ayrıcalığını her zaman kendinize hatırlatmanızı öneririz. Miniğinizi bol bol kucaklayın, sevin ve şükredin. Çok kısa zamanda siz de bebeğinizin kucaklamalarının ve öpücüklerinin keyfini yaşamaya başlayacaksınız.
  • Dikkat edeceğiniz, sizin kontrolünüzde olan diğer bir konu ise yaklaşımlarınızdaki bilinç ve bilgi düzeyiniz. Annelik yolculuğunda kendinizi mümkün olduğunca eğitin ve bilinçli bir anne olma yolunda çaba gösterin. O zaman söylenenlere verdiğiniz yanıtlar da doğru olur, yaptıklarınıza olan güveniniz de artar, doğru şeyler yapmış olmanın keyfini de rahatlıkla yaşarsınız. Kidokit’in kurulma amacı budur. Bilinçli anne babalar yetiştirebilmek. Çünkü bu yeni başlayan ilişkinin güzelliği, sizi tatmin ve memnun etmesi, en önemlisi bebeğinizin doğmuş olduğu potansiyele ulaşabilmesi için bilinçli ebeveynlere ihtiyacı var. Bilinçli bir ebeveynin küçük dokunuşları çocuklarımız için inanılmaz büyük ve olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kidokit hem uygulaması hem de www.kidokit.com web sitesi ile her zaman sizin yanınızda olacak & uzman kadrosuyla sizlere rehberlik edecektir.

Geçen hafta sizlere bu hafta bebeğinizin gelişimini desteklemeye yönelik ipuçlarından bahsedeceğimizi söylemiştik. Şimdi gelelim önce gelişimsel olarak sizleri neler bekliyor. Sonra da ne yaparak bu süreci destekleyebilirsiniz birlikte inceleyelim:

Siyah-beyaz objelerin cazibesi…

Bebeğiniz doğumdan sonraki birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemez. Kontrast renklerin kullanıldığı objeler ve çalışmalar bebeğinizin ilgisini ve dikkatini çok daha fazla çekecektir. Bu kontrast yaklaşım ayrıca bebeklerde derinlik algısını da geliştirir. Www.kidokit.com internet sitemizden yenidoğan döneminde siyah-beyaz objelerin önemi ve kullanımı ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Ayrıca Kidokit uygulamamızda bu dönemlerde bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabileceğinizi videolardan izleyebilir, ilgili videoların altından ya da baskı odamızdan siyah-beyaz kartlar vb. farklı materyalleri yazdırarak evinizde hazırlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bundan sonraki gelişim serüveninde ona sunacağınız çevre, oyun ve aktiviteler inanılmaz önemli bir rol oynayacaktır. Aşağıda bebeğinizin beyin gelişimine ilişkin önemli bilgiler aktararak her oyun, oyuncak ve aktivitenin bebeğiniz için yeni bir uyaran olduğundan ve bunların bebeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi için öneminden bahsettik. Bebeğinizin odasının ve evinizdeki çevre düzeninin çocuk dostu olması işinizi önemli derecede kolaylaştırır. Şayet aramıza yeni katılan bir üye iseniz bulunduğumuz aşamaya geldiğinizde muhtemelen bebek odanızı zaten hazırlamış durumdasınız. Ancak yine de bebeğinizin gelişimine destek olabileceğini düşündüğümüz bazı önemli püf noktaları var. Bunların ne kadarını hayata geçirebilirseniz o kadar faydalı olabileceğine inanıyoruz. “0-12 ay bebek odası ve ev düzenlemelerinde dikkat edebileceğiniz püf noktaları”na bu linkten ulaşabilirsiniz. Püf noktalarını hazırlarken Montessori felsefesinin bir parçası olan “hazır çevre” bağlantılı önerilere yer vermenin yanı sıra düzenlemelerin sağlık ve güvenlik açısından önemine de vurgular yaptık. Çocuk gelişiminde faydalarının oldukça önemli olduğu gözlenmiş ve ispatlanmış olan Montessori Felsefesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için linki tıklayınız.

Bebeğinizin beyin gelişimi

Siz bebeğinizi tanımaya çalışırken bebeğiniz için de bu günlerdeki en önemli konu, onu çevreleyen yeni dünyayı öğrenmek ve anlamaya çalışmaktır. Düşünün bir kere öğreneceği ve keşfedeceği çok ama çok fazla şey var. Bilişsel gelişim, düşünme ve kavrama sistemindeki gelişmelere verilen isimdir. Bebeğiniz duyuları ile öğrenmektedir. Gözlemleri, dokunması, hissetmesi, duyması, koklaması gibi beş duyuya ait yaşadığı her bir deneyim beyninin ve fiziksel gelişiminin bir parçasını oluşturarak bebeğinizin kendini inşa etmesine yardımcı olmaktadır. Deneyimler bilişsel gelişim sürecini önemli derecede artırır. Bu süreç, bebeğinizin çevreye uyum sağlayabilmesine ve karşılaştığı sorunlara çözüm bulabilmesine yönelik bir gelişim sürecidir. Tahmin edebileceğiniz gibi bilişsel gelişimi pek çok faktör etkilemektedir. En önemlisi ona sunacağımız hazır çevre ve doğru uyaranlardır. Önümüzdeki dönemde onun için her dokunuş, her his, her gözlem, her deneyim yeni bir uyarı ve beyninde yeni bağlantıların oluşması anlamına gelecektir. Bu süreci hızlandırmak, bebeğimize verebileceğimiz farklı uyaran ve deneyimlerin önemini anlatabilmek için öncelikle sinir sisteminin ve zihninin nasıl çalıştığını öğrenmeniz faydalı olur.

O yüzden teknik olan bu konuyu en kolay anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştığımız “Bebeğinizin beyin yapısı ve sinir sistemi” adlı yazımıza ve sizi destekleyecek diğer bilgilere www.kidokit.com internet sitemizden ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Kidokit uygulamamız boyunca sizlere önerdiğimiz aktiviteleri bebeğinizle yapmanız onları bu tür farklı uyaranlarla tanıştırmanız anlamına gelecektir. Bebeğiniz bu tarz aktiviteleri tekrarladıkça bahsedilen konularda uzmanlaşacak, ilgili bağlantılar güçlü ve sürekli kılınacaktır. Bebeğinizin bir aktivitede uzmanlaştığını hem yapış şeklinden hem de bir süre sonra bu aktiviteye olan ilgisini yavaş yavaş kaybederek bir sonraki aşamaya hazır hale gelmesinden anlayabilirsiniz.

Bolca dinlenebileceğiniz bir hafta geçirmenizi dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Beyinde kablolaşma: Miyelinleşme

Çocuk, rahimde tüm yaşamda ihtiyaç duyulandan çok daha fazla nöron üretir.  Nöronlar aktivite ile desteklenmediği ya da sürekli olarak kullanılmadıklarında, doğum sonrası nöral budama gerçekleşir.

17. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu haftaya bebeğimizin yeni yeni başlayacak ve belki de hiç bitmeyecek hareketliliğine değinerek başlayacağız.

Hamilelikte cinsellik

Önemli Noktalar • İnsanda açlık, susuzluk, korunma gibi içgüdülerin yanında amacı insan neslini devam ettirmek olan cinsellik içgüdüsü vardır. • İlk üç aylık hamilelik döneminde

1-2 yaş arası çocuk beslenmesi

Önemli Noktalar Bebeklerimiz 9 aydan sonra egoları gelişmeye başladığı için bu dönemde daha muhafazakar olabilir, yeniliklere karşı dirençli ve tepkisel davranabilirler. 1-2 yaş arası beslenmede

Duygular: Farkında mıyım?

Önemli Noktalar Otantik duygu denilen asıl duyguları değil, raket duygu denilen ve gösterilmesi ebeveyn figürleriniz, toplum, kültür tarafından onaylanan duyguları göstermeye izinliyiz. Çocuklarınıza duygularınızı aynalamak

Soğuk algınlığı

Önemli Noktalar • Bebeklerin çoğu hayatın ilk iki yılında 7-8 kere soğuk algınlığı geçirir. • Soğuk algınlığına genelde virüsler sebep olurlar. • Bu virüsler burun,

42. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le bir hafta daha sizlerle beraberiz. Bu haftaya bebeğinizin dil gelişiminden bahsederek başlayacağız.