5. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bebeğiniz artık bir aylık…

Bir aylıkken bebeğinizin bacakları hala rahimdeki pozisyonlarından dolayı eğridir. Bebeğinizin birinci senesinde bacaklarının yavaş yavaş düzleşmesini ve yürümeye başladığında normal görünümüne kavuşmasını bekleyebilirsiniz. Fiziksel ihtiyaçlarının etkisiyle bebeğiniz bacaklarını iterek, çekerek vb. hareketler ile minik egzersizler yapar. Bu ay itibarıyla bazı kontrolsüz bebek refleksleri yerlerini kontrollü hareketlere bırakmaya başlayacaktır. 

Bebeğiniz kaslarını çalıştırmak için ellerini ve ayaklarını uzatmaya, çekmeye, vurmaya ve havaya kaldırmaya çalışır. Gelişim & vücuttaki kontrolü sağlama baştan ayaklara doğru olacaktır. Yani başa yakın kasların kontrolü daha çabuk gelişirken; ayaklara doğru gelişim kademeli olarak daha geç olacaktır. Çocuğunuzun sinir sistemi geliştikçe hareketlerini daha iyi kontrol edebilmeye başlayacağını göreceksiniz. Bebeğinizin ikinci aya girmesiyle beraber omuz, boyun kasları ve baş kontrolü görülmeye başlanır. Yani bu bölgedeki miyelinleşme / kablolaşma tamamlanmıştır. (Miyelinleşme ne mi demek? “Bebeğinizin beyin yapısı ve sinir sistemi” yazımızı kaçırdıysanız okumak için www.kidokit.com internet sitemizdeki uzman yazımıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bebeğinizin kasları gelişiyor!

Kafası hâlâ vücuduna göre büyük ve ağırdır; ancak omuz kaslarını kontrol edebilmeye başlaması ile birlikte yavaş yavaş yüzükoyun (yüzü aşağıya gelecek biçimde) başını yerden kaldırabilmeye başlar. Hatta kafasını birkaç saniye dik tutabilir. Bebeğinizi bu konuda cesaretlendirmek için onu hareket alanında yüzükoyun yere bırakabilir; siz de önüne geçerek yüzünüz yüzüne bakacak şekilde yere uzanabilirsiniz. Bu pozisyonda onunla yumuşak konuşmalar yapıp ya da örneğin zilli bir oyuncakla sesler çıkartıp size bakması için cesaretlendirebilirsiniz. Kidokit uygulamamızda bebeğinizin kaslarındaki kontrolünü artırmasına, güçlenmesine ve duyu gelişiminin desteklenmesine, yardımcı olacak pek çok keyifli egzersiz bulacaksınız. Bunları sıklıkla yapmanızı öneririz. Kafasını kaldırmaya çalıştıkça ve daha uzun size bakabildikçe bu kasların kontrolünü daha fazla ele geçirmeye başlayacaktır! Bu tür minik uyaranlarla bebeğinizi cesaretlendirmeniz önerilmekle birlikte bebeğinizin henüz hazır olmadığı hareketleri sizin yardımınızla yaptırmanız pek çok doktor ve gelişim uzmanı tarafından önerilmemektedir. O yüzden bebeğinizi iyi gözlemleyerek kendi ritmini anlamaya çalışmanız önemlidir. Kidokit’teki çalışmalarımızla sizlere iyi bir gözlemci olmayı öğretmek ve doğru çevreyi hazırlamanızı sağlamak ilk hedefimizdir. İyi bir gözlemci olmak için önyargısız ve başkalarıyla karşılaştırmadan bebeğinizi izlemeniz ancak bu arada o yaşın gelişimsel özelliklerinin de farkında olmanız gerekir. Hazır çevre için ise odasını nasıl düzenlemeniz gerektiğini, ne tür oyuncak ve aktiviteleri hangi dönemde ve ne şekilde sunmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Gerisini çocuğunuz kendisi halledecektir. Bu aşamada yapabileceğiniz en güzel şey sabırlı olmak, bebeğinize güvenmek, sevgiyle yaklaşmak, gelişim basamaklarının farkında olarak bilinçli yaklaşmak ve etiketlemelerden uzak durarak kendi başarılarından kendisinin tatmin olmasına katkıda bulunmaktır.

İlk aylarda bebeğinizin önüne geçin, göz temasında bulunun ve onunla konuşun. Mobiller, dönenceler ve bazı oyuncaklar kullanarak bir şeye ilgisini çekip zamanla bu şeyi izlemek, ona ulaşmak ya da ona doğru bir hareket yapmak için bebeğinizi cesaretlendirin. Kidokit uygulamamızda bebeğiniz için yaratabileceğiniz montessori felsefesinden esinlenen dönencelerin şablonlarını ya da yapılış klavuzlarını baskı odasında bulabilirsiniz. Mümkünse odasında bir duvara büyükçe bir ayna koyun ve bu aynanın önünde onun için bir hareket alanı oluşturun. Bu alanda ona küçük uyaranlar sunun. Eğer odasında ayna varsa bir süre sonra siz olmasanız da yansıması ile oyalanacaktır. Ancak örneğin bebeğinizin başını siz elinizle destekleyip kaldırmayın ya da bir şeye ulaşması için siz fiziksel bir yardımda bulunmayın. Bebeğinizin bir hareketi yapmak için her minik çabası onun gelişimine ayrı bir destek sağlar. Bazı basamakların sizin yardımınızla atlatılması ya da hızlandırılması o alandaki gelişimin tam arzulandığı gibi olmamasına yol açabilir. İşte bu yüzden çocuklarımıza doğru bir çevre hazırlayıp; onlara yeterli uyaranı sağlamamız gerekir. www.kidokit.com sitemizde bebeğiniz için oda düzenlemeleriyle ilgili pek çok yazı bulunmaktadır. Hazır çevreye ilişkin ipuçlarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bunu yaparken en az müdahale ile gelişimlerine kendi ritimlerinde ve ihtiyaçları olduğu kadar tekrar ile yardımcı olmamız, sağlayabileceğimiz en güzel destektir! İleriki dönemlerde lütfen bu kuralı hep aklınızda tutun.

Bebeğinizin hareketlenmesi sizin de daha dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir!

Bebeğiniz artık yatağın içinde yer değiştirmeye başlayabilir. Bu da olası tehlikelere karşı daha dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Bebeğiniz için önerilen “Bebeğinizi rahat ve güvenli tutmanın 8 yolu” na ilişkin yazımız için tıklayabilirsiniz.

Bebeğinizin görüş yeteneği yavaş yavaş güçlenmektedir. Bu güçlenme sürecinde bazı bebeklerin gözleri farklı boyutlarda olabilir; görüş yetenekleri güçlendikçe çoğunlukla gözlerin boyutu da eşitlenir. Bebeğinizin görme kapasitesine destek olmak için yüzünüzü ona yaklaştırın ve göz göze temas kurun. Yüzünüzü sağa sola çevirerek sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz artık daha renkli objelere ilgi duymaya başlayabilir. Bu yönde ilgisini fark ettiğinizde onu yeni dönence/mobillerle ve yeni oyun ve oyuncaklarla tanıştırmanın zamanı gelmiştir. Hareket alanında çocuğunuza sunabileceğiniz farklı dönenceler/mobiller gelişimini desteklemek için bu aylarda harika araçlardır. Farklı dönemlerde kullanabileceğiniz Dönenceler / mobiller” ve “Görsel, dokunsal ve işitsel deneyimler için dönenceler” ile ilgili yazılarımıza www.kidokit.com internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu dönencelerin yapımına dair bilgileri Kidokit uygulamamızda bulabilirsiniz.

Birinci ayından sonra bebeğiniz yakınındaki objelere uzanabilir; hatta objelere vurabilir. Yakınına bir obje koyduğunuzda buna karşı heyecan duyabilir. Bebeğinize farklı renk, şekil ve seste objeler sunmanızı öneririz. Mümkünse her birini tek tek koyun ve gözlem yapmasına, uzanmaya çalışmasına kısaca o objeyi kendince keşfetmesine zaman tanıyın. Bebeğiniz ikinci ay içerisinde kollarını simetrik olarak sallayabilmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin hareketlerini rahatça yapması için kıyafetlerinin de rahat olması önemlidir. Bu dönemde seçtiğiniz kıyafetlerdeki önceliğiniz sağlıklı olmaları (nefes alabilmesi, kimyasal içermemesi vb.) ve hareketi engellememeleridir. Fazla sıkı, kolları ya da bacakları çeken (örneğin ayaklı tulumlar gibi) ve bebeğinizin duyularını etkin şekilde kullanmasını engelleyen kıyafetler (eldivenler gibi) önerdiğimiz tarz giysiler değildir. Peki sağlıklı olması için bebeğinizin kıyafetlerinin temizliğine ilişkin nelere dikkat etmeniz gerekir? Gelin bu konudaki önerilerimizi de sizlerle paylaşalım:

Bebek cildi, yetişkin insanlara göre mikroplara ve kimyasallara karşı çok daha hassastır. Bu nedenle bebeğinizin tenine dokunacak tüm giysi, çamaşır ve battaniyeleri yıkamanız gerekmektedir. Toz, kir ve bakteriler açısından temiz olmalarını sağlamak son derece önemlidir.

Kullanılacak deterjanı seçerken formülünde en az parfüm ve boya maddesi içeren deterjanı tercih etmelisiniz. Yumuşatıcılar bebeğinizde alerjik reaksiyon oluşturabilir, alerjik olup olmadığına emin olmadan kullanmamanız gerekmektedir. Bebek çamaşırlarına özel kokusuz, güvenilir markalı deterjanları kullanmanızda yarar vardır. Giysileri etiketlerinde yazan maksimum sıcaklıkta yıkamanız hijyen açısından önemlidir. Özellikle bebek bezleme ile ilgili çamaşırları ayırarak yıkamanız hijyenik olarak daha iyidir. Bebek çamaşırlarını yıkarken çamaşır filesi kullanmak ise minik çorapların makineye sıkışmasını engelleyecektir. Çamaşırları yıkamak kadar kurutmakta hassas bir işlemdir. Kurutma işlemi için en uygun yöntem ise açık havadır. Ancak aşırı nemli, soğuk, isli veya kimyasal madde içeren bir havada çamaşır kurutmak oldukça tehlikelidir. Bu nedenle günümüzde kurutma makineleri tercih edilir hale gelmiştir. Birçok kişi bebekler için uygun olmadığından endişe edebiliyor fakat azaltılmış ısı dereceleri ile kurutmak bebek çamaşırları için zararsız bir seçim olacaktır.

Güzel ve keyifli bir hafta geçirmenizi diliyoruz.

 

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Dil ve duyu gelişimini desteklemek 

Bebeğinizin algısı ve duyuları her geçen gün kuvvetlenmektedir. Giderek nesnelerin sadece görünüşü ile değil dokusu ve tadı ile de ilgilenmektedir. Nesnelerin şekil değiştirebildiğini ve soğuk

11. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu haftaya güzel bir başlıkla başlamak istedik ve ismine “Bebeğinizle şarkılar ve masallar dünyasına yolculuk” dedik.

Anne sütü yetersizse…

Bebeğin memeye doğru oturtulamaması, sıklık ve süre olarak yetersiz emzirme en sık rastlanan problemlerdendir. Memeler yeterince boşalamadığı için üst merkezlere ‘süt yeterli’ mesajı gider ve

Anne sütünün sağılması 

Önemli Noktalar Süt yapımının baskılanmaması için göğsün 3-4 saat aralıklarla boşaltılması gerekir. Meme uçlarını basınçla fazla zedelemediği ve bebeğin doğal emme şeklini en iyi taklit

Kitapların gizemli dünyası

Kitap okumanın önemini her fırsatta sizlerle paylaşıyoruz. Gelin bu dönemde çocuğunuz için seçeceğiniz kitapların özelliklerini bir kez daha hatırlayalım: Bu dönemde seçtiğiniz kitapların boyutlarının büyük

36. Hafta Hamilelik

Bu haftadan itibaren gebelik muayenelerine muhtemelen haftalık olarak çağırılacaksınız. Gebelik sürenizin tamamlanmasına yaklaşık dört hafta kaldı ve içinizi bir heyecan kaplamaya başladı bile. İlk gebeliğinizse

Evde güvenlik

Önemli Noktalar Çocuğumuzun kendine zarar vermeksizin rahatça hareket edebilmesi için güvenli bir çevre hazırlamak önemlidir. Bu potansiyel riskleri minimize eder ve yetişkinin müdahale etme ihtiyacını

38. Hafta Hamilelik

Evet, artık sınıra girmek üzeresiniz. Doğumların %75’i 38-42. gebelik haftaları arasında gerçekleşir. Yaklaşık %5 anne adayında doğum eylemi 42. hafta dolmasına rağmen başlamaz. Geri kalan

1-2 yaş arası çocuk beslenmesi

Önemli Noktalar Bebeklerimiz 9 aydan sonra egoları gelişmeye başladığı için bu dönemde daha muhafazakar olabilir, yeniliklere karşı dirençli ve tepkisel davranabilirler. 1-2 yaş arası beslenmede