13. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bebeğiniz artık 3-6 ay dönemine giriyor. Bu dönem itibarıyla yepyeni oyun ve aktivitelere başlayabilirsiniz.

Bebeğinizle birlikteliğiniz giderek daha keyifli bir hal alacak! Yeni döneme geçerken Kidokit uygulamasındaki değerlendirme sorularını yanıtlamayı lütfen hatırlayın. Bu sorular bebeğinizin gelişimine ilişkin kilometre taşları çerçevesinde hazırlanmaktadır. Değerlendirme sorularını yanıtlamanız, o dönem içerisinde bebeğinizin gelişim basamaklarının hangi aşamasında olduğunu görmemizi ve ona özel bir program hazırlayabilmemizi sağlar. Böylece desteklenmesi gereken alanlara yönelik daha fazla oyun ve aktivite önerilerinde bulunabiliriz.

Refleksler yerlerini kontrollü hareketlere bırakıyor…

Üçüncü ay itibarıyla miyelinleşme (beyindeki kablolaşma) baş, üst gövde, kollar ve eller için gerçekleşmiştir. (Yeni üyemiz iseniz bebeklerde beyin gelişimi ve miyelinleşme ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz.) Dolayısı ile bu bölgelerdeki refleksif hareketler artık kendini kontrollü hareketlere bırakmaktadır. Bu geçisin sağlıklı olması önemlidir. Dolayısıyla bu konuda bilgili olmanız ve yaptığınız gözlemler de önemlidir.

Bu aralar bebeğiniz bol bol ellerine bakar ve elleriyle oynar. Ancak onların kendi uzantısı olduğunu henüz tam anlamış değildir. Yumrukları açılmaya, elleri daha serbest hareket etmeye başlar. Bu dönem bebeğiniz ellerini her gördüğünde şaşırarak, yeniden bulduğuna sevinecektir. Artık ellerini nadiren yumruk yapar. Bazen ellerine verilen objeyi kısa süre tutabilir. Bu dönemde farklı uyarılar alması için bebeğinizin eline farklı dokudaki objeleri sürebilirsiniz. Bazen avcuna bazı objeleri koyarak elinde tutması için ufak çabalar göstermesini sağlayabilirsiniz. Bunlar henüz kontrollü tutmalar değildir ama kasları ufak ufak güçlenmekte ve güçlü tutuşlara hazırlanmaktadır.

Bu dönemde bebeğinizin el-göz koordinasyonu hızla gelişmektedir. Bebeğiniz üçüncü ay itibarıyla kollarını yanlardan havaya kaldırabilir ve her iki elini de havada vücudunun ortasında birleştirir. Yüksekten bebeğinize objeler sarkıtarak bu hareketi yapması için bebeğinizi destekleyebilirsiniz. Bazı nesneleri yakınına getirdiğinizde bebeğiniz onlara vurabilir.

Bu dönemde bebeğinizi hareket alanında orta yumuşaklıktaki bir minder üzerine koyabilirsiniz. Mümkünse yan tarafta bir ayna olması hatta onun boyuna uygun bir bar özellikle önümüzdeki aylarda işinize çok yarayacaktır. Bebeğinizin gelişimine destek olabilecek nitelikte bir oda düzenlemesi için www.kidokit.com internet sitemizden “0-12 Ay Bebek Odası Ve Düzenlenmesi” ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğiniz yüzü önünde kendi elleri ve parmaklarıyla oynamayı çok sever. Bebeğinizi ara ara yüzüstü ara ara da sırt üstü yatırarak çeşitli hareketleri yapabilmesine olanak sağlayabilir, farklı kaslarını çalıştırması için ona gerekli uyarıları yapabilirsiniz.

Bebeğiniz bir yandan da bacak kaslarını güçlendirmeye çalışmaktadır. Bacaklarını birbiri ardına hareket ettirerek güçlü tekmeler atabilir. Pek çok bebek bu dönemde yardımla kucakta oturabilir ve yarı oturur duruma geçebilir. Bebeğinizi zorlamadan onu destekleyerek kucağınızda oturtabilir; ayna karşısında onunla konuşabilirsiniz. Ya da bebeğiniz babasının kucağında otururken siz de öne geçerek onunla küçük mimik ve hareketlerle iletişim kurmaya ve vücudunu hareket ettirmeye çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Üç ile beşinci aylarda bebeğiniz için kullanabileceğiniz yine güzel mobil/dönence seçenekleri mevcuttur. Kurdele üzerine iliştirerek asabileceğiniz küçük çan, lastik banttan sarkacak içi boş ahşap daire, ana renklerden oluşan ahşap mobil, kelebek mobili, anne ve bebek balina dönenceleri bunlara örneklerdir. Bu dönencelerin her biri bebeğinizin dikkatini toplaması, gözleri ile takip etme egzersizi yapması, farklı renk ve tonlara yoğunlaşabilmesi ve duyularını çalıştıracak zengin uyaranlar içermesi açısından önereceğimiz materyallerdir. Üstelik çoğunu arzularsanız evinizde yapabilirsiniz. Dönencelerin görselleri, detayları ve nasıl yapabileceğiniz ya da nereden temin edebileceğiniz ile ilişkili linklerimizi ekte bulabilirsiniz.

Bebeğinizin hareketleri hızlanıyor…

Bebeğinizin hareketleri artık hızla gelişmeye başlayacaktır. Fiziksel gelişimdeki ilerlemeleri iki farklı şekilde inceliyoruz. Bunlardan birincisi kaba motor kaslarıdır; yani büyük kas gruplarını çalıştıran hareketleri (yürüme, koşma, kolunu uzatma gibi) içerir. Diğeri ise ince motor kaslarıdır. Bunlar ise küçük kas gruplarına (parmak kasları ve dil kasları) ve özellikle de tutuş şekillerine ilişkin gelişmelerdir.

Kidokit uygulaması farklı dönemlerde çocuğunuzun hem ince hem de kaba motor becerilerini geliştirecek farklı öneriler sunmaktadır. Her yaş aralığında sizler için yüzlerce video hazırladık. Bu becerilerin gelişimi çocuğunuzun bağımsız bir şekilde hareket edebilmesi ve kendini güvende hissetmesi açısından çok önemlidir. Kaba motor becerileri, gövde ve ekstremitelerin (kollar ve bacaklar) geniş kaslarının koordinasyonuyla yapılır. Bu hareketler postüral (dengede durma) ve lokomotor (düzlemde hareket) faaliyetlerle ilgilidir. Bu aktiviteleri yapmak bebeğinizin ilerde sağlıklı bir fiziki alt yapı ile büyümesini sağlayacaktır.

Kaba motor gelişiminde neler beklemeliyiz?

Gelin isterseniz kaba motor kaslarının gelişimine ilişkin önümüzdeki dönemde bizi neler bekliyor kısaca göz atalım. Ancak listemize bakarken şunu unutmayın: Bahsedilen dönemler ortalama olarak belirtilmiştir ve her çocuğun gelişim çizelgesi kendisine özeldir. Bazı çocuklarımız çok daha çabuk konuşurken bazıları çok daha çabuk yürürler. Bu bir çocuğun diğerinden daha gelişmiş olduğu anlamına gelmez. Önemli olan kilometre taşlarının farkında olmaktır. Yalnız bazı beceriler var ki belli bir yaşta hâlâ kazanılamadıysa diğer alanlardaki becerilerin gelişmesinde de gecikmelere sebep olur. Biz bunlara “red flags” ya da uyarı nitelikli gelişim gecikmesi diyoruz. Kidokit uygulamamızda farklı yaş aralıklarında sizlere sorular yönelterek, şayet “red flag” yani uyarı nitelikli gelişim gecikmelerine rastlarsak bir uzmana danışmanızı tavsiye edeceğiz. Bu panikle karşılanacak bir durum olmamakla beraber gelişimde bir gecikme yaşanmadığından emin olmak ve gerekirse destek almak için geç kalmamak açısından önemlidir.

Temel kaba motor kas gelişimi basamakları:

2 ay                 Yüzüstü başını kaldırabilir ve dik tutulduğunda başını tutabilir.

2-3 ay              Yüzüstü pozisyondayken kollarına dayanarak göğüs ve başını yukarı kaldırabilir.

5 ay                 Sırtüstünden yüzüstüne dönme başlar.

5-6 ay              Yardımla oturmaya başlar.

7 ay                 Yüzüstünden sırtüstüne döner; emeklemeye başlar.

6-8 ay              Desteksiz oturabilir.

8 ay                 Bağımsız oturma, dönme ve sürünmede başarılıdır.

9 ay                 Ayakta durmak için kendini yukarı çekmeye başlar

9-10 ay            Elinden tutarak yürür (gezinmek)

11-12 ay          Tek başına ayakta durmaya başlar.

12-13 ay          Bir elinden tutulursa yürür.

15 ay               Yardımsız kalkar ve yürür.

Daha detaylı olarak 6 yaşına kadar ki harekete ve kaba motor kaslarına ilişkin gelişim adımları için www.kidokit.com internet sitemizde “Kaba motor kaslarının gelişimi” dosyamızı incelemeyi unutmayın. Bir sonraki hafta ise ince motor kaslarındaki genel gelişim zamanlamalarına göz atacağız.

Çok güzel bir gün ve hafta geçirmenizi dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Avantaj kulübü

Kidzania’ya Kidokit avantajlarıyla gidilir! KidZania, 4 -14 yaş arasındaki çocukların 65 aktiviteye katılarak sanatsal, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirdiği, tercih ettikleri 100’den fazla mesleği deneyimlediği,

İlk yemek ne zaman verilmelidir?

Önemli Noktalar Çocuk kendi başına oturabildiğinde,çocuk ortamda hareket edebildiğinde,demir rezervi bittiğinde, dişleri çıkmayı başladığında, çocuk ellerini kontrol ettiğinde, çocuk çevresine daha fazla ilgi gösterdiğinde ve

Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırmak

Önemli Noktalar Sorumluluk, çocuğun kendisine verilen görevleri yerine getirmesi, yaptığı bir davranışın olumlu ya da olumsuz sonuçlarını kabullenmesi ve başkalarına saygı göstermesidir. Çocuğunuza sorumluluk bilinci

34. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bebeğiniz artık büyüyor ve ileride kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüveni yüksek bir birey olması için yapabileceğiniz en güzel şeylerden birini

Dr. Maria Montessori’ye göre gelişimin 4 evresi

Bu yazımızda size bebeklikten yetişkinliğine kadar olan dönemde çocuğunuzla nasıl bir serüvenin eşiğinde olduğunuzu kısaca özetlemeye çalışacağız. Bakın sizi hangi dönemlerde ne gibi değişiklikler bekliyor.

26. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Rahiminizde bu haftalardan itibaren zaman zaman ortaya çıkan ani kasılma ve gevşemeler hissederseniz korkmayın. Bunlar Braxton-Hicks kasılmaları adı verilen ağrısız, adet krampları gibi

Jölede renkli boncuklar etkinliği

Buzdolabı poşeti gibi basit bir malzemeden yola çıkarak hazırlayacağınız bu etkinlik çocuklarınızın parmak kontrolü için çok geliştirici olacaktır.