18. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Kidokit ekibi olarak yeni bir haftaya merhaba diyoruz. Bebeğinizin gelişimi hızla devam ediyor. Bakalım sizi bu hafta neler bekliyor?

Fiziksel gelişim

Bebeğinizin fiziksel gelişimi hızla devam etmektedir. Artık giderek daha istemli ve kontrollü hareket etmeye başladığını gözlemleyeceksiniz. Sizlere önceki haftalarda aktarmış olduğumuz yenidoğan reflekslerinin çoğu dördüncü ay itibarıyla kaybolmaya başlamıştır. (Özellikle moro ve arama reflekslerinin bu ay itibarıyla kaybolmuş olması gerekir. Eğer aramıza yeni katıldıysanız ve moro vb. reflekslerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “Refleksler” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.)

Motor kaslarımız güçleniyor

Bebeğiniz artık büyük ihtimalle kollarına dayanarak doğrulabiliyor. Hatta pek çoğu tek kolu üzerinde başını kaldırmaya başlayabilir. Otururken başını devamlı dik tutabilmekte böylece artık sizinle daha kolay sosyalleşebilmektedir. Onunla göz temasını artık çok daha kolay kurabilir ve bakışlarınızla onu desteklediğinizi gösterebilirsiniz.

Bebeğinizi sırtüstü yatırmayı deneyin. Artık yavaş yavaş kafasını sırtüstü yatarken kaldırabilmesini bekleyebilirsiniz. Örneğin çenesini omuzlarına dayayarak ayaklarına bakabilir. Bunu teşvik etmek için ayakları ile küçük hareketler yapabilir ya da çoraplarına örneğin küçük bir zil dikebilirsiniz. Bu zile bakmak ya da dokunmak isteği onu harekete teşvik edecektir. Kidokit uygulamamız size pek çok farklı aktiviteyle bebeğinizin gelişimine ne şekilde destek olabileceğinizi videolarla gösteriyor. Bu aktiviteleri evde yapmayı; ayrıca aktivitelerdeki önemli ipuçlarını takip etmeyi unutmayın. Örneğin bir aktiviteyi yaparken bebeğinizi ne şekilde tutacağınız ya da destekleyeceğiniz çok önemli. Tüm bu detaylar aktivitelerimizde anlatılıyor ve transkriptlerimizde yazılı olarak da sizlere sunuluyor.

Geçen aydan itibaren bebeğinizin en azından bir yana doğru dönebilmesini bekleyebiliriz. Bazı bebekler yüzü koyunken sırtüstü ya da sırtüstü durumdayken yüzükoyun dönebilirler. Bebeğinizin yanına onun ilgisini çekecek bir şey koyup bu dönme hareketini teşvik edebilirsiniz. Sırtüstü yatarken parmağınızı tuttuğunda kafasını ve bacaklarını kaldırıp oturmaya çalışacaktır. Ancak geçen ay da söylediğimiz gibi bu hareket henüz refleksiftir. Hareketi yaparken bebeğinizin sizi bir anda bırakabileceğini ve düşme ihtimali olduğunu unutmayın. Refleksler yerlerini kontrollü hareketlere yeni yeni bırakıyorlar. Bebeğiniz sırtüstü yatarken onunla pek çok oyun oynayabilirsiniz. Örneğin tekme atmaktan çok hoşlanırlar. Yukarıdan yumuşak bir top sarkıtabilirsiniz. Bacaklarını elleri ve ayaklarına ya da dizlerine dokunacak kadar kaldırabilirler. Ayrıca objelere uzanarak sallanan bir nesneyi tutabilir, ellerine ve ağızlarına götürebilirler. Yukarıdan sallanan objeler (halkalar, ziller, toplar vb.) sunmak bu dönemde bebeğinizle keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bebeğinizin tutma isteği ve kabiliyeti yükselmiştir. Genellikle bir objeye bakarken ellerini ona doğru uzatır ve parmaklarını açarlar.

Şimdi biraz da yüzüstü yatırmayı deneyin. Bazı bebekler yüzme hareketini geliştirmeye başlarlar. Bu emeklemeye hazırlık demektir. Yüzüstü pozisyondayken yapabileceğiniz bazı çalışmaları önceki ayda da paylaşmıştık. Mümkün olduğunca bu tür egzersizleri tekrarlayın. Bu egzersizlerin yanı sıra banyolardan sonra yapacağınız rahatlatıcı masajları da unutmayın. Bu masajları da küçük egzersizlere dönüştürebilir; hem bebeğinizin esnemesine hem de rahatlamasına yardımcı olurken birlikte keyif dolu dakikalar geçirebilirsiniz. www.kidokit.com sitemizde, youtube kanalımızda ve uygulamamızda sunduğumuz uzman yazıları ve videoları size bu konularda pek çok ipucu sunuyor.

Artık oturmaya başlıyorum…

Bebeğiniz artık desteklendiğinde kısa sürelerle oturabilmektedir. (Ay sonuna doğru kasları geliştikçe ufak bir destekle kucağınızda dimdik oturmaya başladığını görebilirsiniz.) Eline bir şeyler vermek istediğinizde bazen uzanıp objeleri kavrayabilir. Genelde objelere vurur. Eğer bebeğiniz bir objeyi kavrarsa ona bakarak, sallamaya çalışarak ya da ağzına götürerek keşfetmeye çalışır. Henüz tuttuğu objeyi bilinçli olarak bırakamaz; bırakırsa da bu genelde onu şaşırtan bir kazadır. Zamanla bir yandan motor kaslarının hakimiyetinin artması bir yandan da neden sonuç ilişkilerini kavraması ile bu işler onun için çok kolay hareketlere dönüşecektir.

Bu ay ve önümüzdeki aylar bebeğinizin farklı tutuşları nasıl öğrendiğini, ne hızla ustalaştığını göreceksiniz. Unutmayın ne kadar çok uyaran olursa o kadar hızlı gelişme ve daha çok deneme fırsatı bulacaktır. Şu anda bebeğiniz çoğunlukla avuç içi ile tutar. Ancak tüm elle tutmaya da başlamasını bekleriz. Kısa süre sonra farklı parmakları ve tüm eliyle tutabilmede ustalaşacaktır.

Elleri keşfetmeye devam…

Bu arada bebeğiniz kendi ellerini de çok ilginç bulur. Ellerini vurur, onlara dokunur, bazen de uzun uzun ellerini izler. Ellerini genelde hafif açık tutar. Artık ellerinin kendi uzantısı olduğunun ve ellerini kullanarak neler yapabildiğini anlamanın zamanı gelmektedir.

Bundan önceki haftalarda sizlerle beynin ve sinir sisteminin çalışma şeklini paylaşmaya başlamıştık. (Aramıza yeni katılanlar var ise “Bebeğinizin beyin yapısı ve sinir sistemi” isimli yazımızı okumanızı öneriyoruz.) Bu bilgileri çocuğunuzun gelişiminde şu anda yaptığınız küçük çalışmaların ne kadar önemli olduğunu anlamanız açısından önemsiyoruz. Gelecek haftada sizleri duyu bütünleme konusu hakkında bilgilendireceğiz. Kurucu ortaklarımızdan Nimet Altıok Türkiye’nin ilk ergoterapisti ve özellikle duyu bütünleme konusunda en önemli uzmanlarından biridir. Oyun ve aktivitelerimiz içerisinde bolca kendisi tarafından kurgulanan örneklere ve yazılara yer veriyoruz.

Bu arada unutmadan söyleyelim… Bebeğinizin bu dönemde bol miktarda salyası akıyordur ama büyük ihtimalle henüz dişleri çıkmamıştır. Bazı bebeklerin bu ay bir dişi patlayabilir. Bunu hatıra defterinize not etmeyi unutmayın.

Sevgi ve mutlulukla dolu bir hafta olsun…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Montessori’ den esinlenmiş dönenceler

Önemli Noktalar Montessori dönenceleri, çocuğun ilgi alanına göre ilk 5 ila 6 ay boyunca kullanılır. Çok küçük bir çocuk istemli olarak hareket edemez ama gözlerini

36. Hafta Hamilelik

Bu haftadan itibaren gebelik muayenelerine muhtemelen haftalık olarak çağırılacaksınız. Gebelik sürenizin tamamlanmasına yaklaşık dört hafta kaldı ve içinizi bir heyecan kaplamaya başladı bile. İlk gebeliğinizse

Soğuk algınlığı

Önemli Noktalar • Bebeklerin çoğu hayatın ilk iki yılında 7-8 kere soğuk algınlığı geçirir. • Soğuk algınlığına genelde virüsler sebep olurlar. • Bu virüsler burun,

26. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Rahiminizde bu haftalardan itibaren zaman zaman ortaya çıkan ani kasılma ve gevşemeler hissederseniz korkmayın. Bunlar Braxton-Hicks kasılmaları adı verilen ağrısız, adet krampları gibi

Aşırı korumacılığın sonuçları

Önemli Noktalar Aşırı korumacı ebeveynler son dönemde “helikopter ebeveynler” olarak da adlandırılmaktadır. Çocuğun doğal büyüme potansiyelinin baskı altına alınmasına neden olur. Çocuğun risk almasını ve

48. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu doğum gününden muhtemelen bebeğiniz fazla bir şey anlamayacak ama eminiz siz ve aileniz için önemli bir gün olacak!

Cinsiyet ve ilk keşifler

Önemli Noktalar Çocuğunuzun cinsel keşifleri 2-3 yaş arası başlar . 2 yaşından sonra çocuklar iki farklı cinsiyetin olduğunu ve kendi cinsiyetini kavramaya başlarlar. Erik Erikson

Refleksler

Önemli Noktalar Çocuğun gelişimi, psikolojik, duyusal ve motor parçaların birliği anlamına gelir. Yaşamın başında hareketler, otomatik, ani, özdeş ve belirli uyarıcılara istemsiz yanıtlara refleks denir.

Bebek masajına hazırlık

Önemli Noktalar Bebeğinize masaj yapacağınız yerin ısısı (24-26 C) ideal olmalıdır. Masaj sırasında bebeğin masaj yapan kişiyle olan iletişimini koparıp onlara yönelmesine neden olabilecek ve