20. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Birçoğunuz şu aralar artık işe dönmeye hazırlanıyor olabilirsiniz. İş ve bebeğiniz/aileniz arasında bir denge kurmak önceleri zor olabilir. Çalışma esnasında süt sağmak, dondurmak vb. işler hiç de kolay değildir. Ancak anneler tüm bunların üstesinden gelebilecek donanımlara sahiplerdir! Yine de yardıma ihtiyacınız olacaktır ve belli bir düzene sahip olmanız işleri kolaylaştırır.

İşe başlamadan önce planlama ihtiyacı

İşe başlamadan önce evdeki diğer aile bireyleriyle bu dönemi kolaylaştıracak bir iş paylaşımı yapabilirsiniz. Bu paylaşım önemlidir; çünkü eve geldiğinizde iş yapmaktan çok bebeğinizle kaliteli zaman geçirmeye ihtiyacınız vardır. Unutmayın önemli olan çok fazla vakit geçirmek değil, kısa da olsa onlara tümüyle adayabildiğiniz kaliteli vakit geçirmenizdir. Bunun için de sorumlulukların paylaşılması ve size vakit kalması çok çok önemlidir. Hele evde sizi bekleyen başka çocuklar da varsa bu konu daha da önem kazanacaktır. Gelin size bazı örnekler verelim:

 • Yatakları düzeltmek, oyuncakları toplamak, kirlileri sepete atmak gibi basit işleri çocuklar bile yapabilir. Eğer evde büyük çocuklarınız varsa onlardan yardım alabilirsiniz. Herkes kendi sorumluluk alanına hakim olsun yeter. Hem bunun sonucunda onlarla oyun ve aktiviteler için daha fazla vaktiniz olduğunu bilirlerse size yardımcı olmaktan daha da keyif alırlar.
 • Sofra kurmak, kirli tabağı bulaşık makinesine koymak, çöpü çıkarmak gibi işlerde eşinizden yardım alabilirsiniz; bir süre sonra bu işleri yapmak için çocuğunuz da devreye girecektir.
 • Ertesi günün yemeği ve çocukların öğle beslenmeleri için yatmadan kısa bir hazırlık ertesi gün için kurtarıcı olacaktır.
 • Eşinize sütün saklanma koşullarını, nasıl çözüleceğini ve bebeğinizin nasıl besleneceğini öğretin. Çalışmaya da başladıktan sonra uykusuzluk giderek daha zorlayıcı olacaktır. Ara sıra eşinizin gece nöbetlerini tutması hepinize iyi gelecektir. Ne de olsa onun da bebeğinizle bağ kurma ihtiyacı vardır.
 • Bütün bu yoğunlukta kendinizi de unutmayın ve haftada 1-2 kez eşinizle birlikte eğlenceli sosyal yaşam aktivitelerini ihmal etmeyin. Sağlıklı “biz”ler için herkesin kendine ayırdığı bir “ben” zamanına ihtiyacı vardır!

Biraz da bebeğinizle ilgili konulara değinelim…

Bebeğinizin arama refleksi artık gelişmiştir. Artık neye baktığının ve ne gördüğünün tamamen bilincindedir. Başını sesin geldiği yöne rahatça çevirir. Sizi odanın diğer ucunda fark edebilir ve siz hareket ettikçe gözleriyle takip eder. Artık her davranışınız takip altındadır ve hafızasına kaydolmaktadır. Doğru rol model olmanızı engelleyecek alışkanlıkları gözden geçirmenizi tavsiye edebiliriz.

Bebeğiniz artık sizin için kısa da olsa onun için çok daha uzun sayılabilecek bir süre odaklanabilir. Yani gözü ilgisini çeken nesneler üzerinde daha uzun süre ile kalır. Artık görme ve işitmenin koordinasyonunu gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca göz ve el koordinasyonunun başlangıcı da dördüncü aya rastlar. Hatırlarsanız bu ayın başında size duyu bütünlemeden bahsetmiştik. Duyuların uyarılması, doyurulması ve koordinasyonu bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemli olacaktır.

Bebeğinizin görüşü de güçlenmektedir. Örneğin bu ay sonundan itibaren artık her şeyi renkli olarak görmeye başlar. Artık 3 m’lik görüş alanı içerisindeki her şeyi görebilse de 50 cm önüne bakmayı tercih eder. O yüzden siz ilgisini çekmek istediğinizde yine de yakınında olmayı ihmal etmeyin. Bebeğiniz artık yatay hareket eden nesneleri de izleyebilmektedir. Oyunlarınızı çeşitlendirmenin vakti geldi.

Bebeğinizin nelere erişebildiğini her zaman akılda tutmanız önemlidir. Henüz tutma refleksleri yeni geliştiğinden düşürme ve devirme olasılığı çok yüksektir. Bunun yanı sıra her şeyi ağzına götürme çabası içerisinde olacaktır. Ellerini ve ağzını en önemli keşif noktaları olarak kullanmaya devam etmektedir. Artık burnunu kullanmakta da ustalaşmaya başlamıştır. Artık kokuları birbirinden ayırt edebilmeye başlamıştır.

Çocuğunuzun doktor kontrolleri ve ölçümleri

Yaşamın ilk üç yılında çocukların ölçülerini bilmemiz onlar için doğru çevreyi hazırlamamız açısından önemlidir (giyim, mobilya, psikomotor gelişim için yardımcı olur).

Vücudun bazı farklı kısımları farklı oranlarda büyür. Örneğin, başın büyüklüğü iki kat artar, toraks üç kat artar, kollar dört kat, bacaklar beş kat artar. Kidokit uygulamamızda size sorulan boy, kilo bilgilerini girdiğinizde bebeğinizin o yaş dönemine ait boy-kilo aralıklarına göre nerede olduğunu persentil grafiklerinden görebilirsiniz.

Çocuktan yetişkine vücut oranlarındaki değişim

Vücudun farklı bölümlerinin biçimi ve boyutundaki değişimler, hayatın farklı dönemlerinde gerçekleşir.

Doğumdan bir yaşa: Üst bedenin büyümesi.

Bir yaştan ergenliğe: Bacakların büyümesi.

Ergenlik: Üst bedenin büyümesi.

Bebeğimizin boyu ilk yılında yaklaşık ne kadar büyüyecek?

 • Yenidoğan 48 ila 51 cm arasında boya sahiptir.
 • İlk iki ayda aylık 3 cm büyür.
 • Üçüncü ve dördüncü aylarda aylık 2,5 cm büyür.
 • Beş ve altıncı aylarda aylık 2 cm büyür.
 • İlk altı ay içinde toplam 14 cm büyür.
 • 6-12 aylar arasında 7 cm büyür.
 • 7-9 aylar arasında, aylık 1,5-2 cm büyür.
 • 10-12. aylarda ayda 1-2 cm büyür.

Peki yıllar içerisinde nasıl büyüyecek?

0 yaş- 46 cm.

2 yaş- 72 cm.

6 yaş- 100 cm.

12 yaş- 140 cm.

25 yaş- 185 cm.

Bebeğimizin kilosu önümüzdeki dönemde yaklaşık ne kadar artacak?

 • Yaklaşık ağırlığımız:
 • Yenidoğan 2,5 -3,5 kg
 • İlk üç aylık dönem, günlük 30 g alır.
 • İkinci üç aylık dönem, günlük 25 g alır.
 • Üçüncü üç aylık dönem, günlük 20 g alır.
 • Dördüncü üç aylık dönem, günlük 15 g alır.
 • Beşinci ayda 6,5-7 kg ağırlığındadır (doğum kilosu ikiye katlanmıştır).
 • Onuncu ayda doğum kilosunun 3 katı ağırlığındadır.
 • İki yaşında doğum kilosunun 4 katı ağırlığındadır.
 • İki ile 10 yaş arasında yılda 1 kg alır.
 • Ergenlikte yılda 5 kg alır

Merak ettiğiniz konularla ilgili uzman yazılarımızı okumak için www.kidokit.com internet sitemize göz atmanızı öneririz. Umarız hepimiz bebeklerimizin sağlıkla büyüyerek gelişmelerine gün ve gün tanık olabiliriz.

Hayallerinizin gerçekleştiği çok güzel bir hafta olsun…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Apgar skoru

Önemli Noktalar Apgar skoru yenidoğan bebeğin doğumdan hemen sonra dış ortama uyumunun hızla değerlendirildiği pratik bir skorlama sistemidir. Bebeğin kalp hızı, solunum eforu, kas tonusu,

Çocuğunuzla göz teması kurun

Çocuğunuzla iletişimde ne kadar göz teması kuruyorsunuz? Sorularını yanıtlarken gözünüz onda mı, telefonunuzda ya da televizyonda mı? Unutmayın ki çocuğunuzla iletişiminizde sözleriniz kadar mimik ve

45. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit haftalık buluşmalarımızda bir kez daha birlikteyiz. Bazı ebeveynler için bebeklik en tatlı zaman iken bazıları için de en zorlayıcı dönem olabiliyor. Zorluklarıyla keyifleriyle

Gebelikte kilo alımı

Önemli Noktalar • Ön planda olan alınan kilonun miktarı değil, bebeğin gelişimi, anne adayının tansiyonunun normal sınırlarda seyretmesi ve idrarda albumin çıkışı olmamasıdır. • Anne

Beynin Çalışması

Önemli Noktalar İnsan beyni eşsizdir ve doğum öncesi dönemde, beynin gelişimi ve büyümesi vücudun geri kalanıyla karşılaştırıldığında muazzamdır. Sinir hücreleri, düşünce, duygu, davranış, hareket ve

Bugün çocuğunuza sarıldınız mı?

Önemli Noktalar Anne babası sarıldığında çocuklarımız anne ve babalarının gücünü hissederek kendilerini güvende hissederler. Sarıldığınızda çocuğunuz sakinleşir; rahatlar ve gevşer. Sarılmanın çocuğunuza birçok faydası var.

16. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Bu haftalardan itibaren yüzünüzde ve vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde lekelenmeler oluşmaya başlayabilir. Kanda artan östrojen hormonunun cilt rengini sağlayan

 Ateş

Önemli Noktalar • Ateş, bir savunma mekanizmasıdır ve vücut mikroorganizmalara karşı kendini ısıtarak savunma yanıtı verir. • Mikrop varlığında el ve ayaklardaki damarlar büzülerek ısı