22. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bebeğiniz büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Gelin bu hafta sizi neler bekliyor kısaca özetleyelim:

Ses tekrarları başlıyor…

Bebeğiniz artık sesleri ve hareketleri taklit etmekte ilerlemeye başlamıştır. Sesin geldiği yönü kolayca belirleyebilmektedir. Bazı sesli ve sesiz harfleri daha sık bir araya getirip heceler oluşturmaya başlar. (d, b, l, m gibi. Örneğin “da-da”lar başlar.) Aslında bebeğiniz kendi kelimeleri ile konuşmaya başlamıştır bile. Durmadan mırıldanmaları esnasında kim bilir size neler anlatıyordur.

Artık uçabiliyorum

Beşinci ayda bebeğinizin omuz ve baş kontrolü gelişmiştir; çoğunlukla sallanarak ve dönerek hareket eder. Artık yüzükoyun pozisyondan sırtüstü ya da sırtüstü pozisyondan yüzüstüne dönebilir. Artık bebeğiniz yüzükoyun yatarken sadece başını değil; gövdesini de yerden kaldırmaya başlar.

Bebeğiniz yüzükoyun yatarken ellerini, ayaklarını açıp kafasını kaldırarak “uçak” hareketini yapabilir. Bu hareketler geçtiğimiz ay başlamış da olabilir. Bu emeklemeye hazırlık hareketidir. Bebeğinizi ara sıra yüzüstü yatırarak bu hareketi teşvik etmeniz faydalı olacaktır. Bebeğinizin uzanma ve ulaşma isteği de artmıştır ki bu dürtü de emeklemenin temelini oluşturacaktır. Bazı bebeklerde emekleme denemesi 5. aydan itibaren görülmeye başlanabilir, bazılarında ise 7-8. aylarda görülür. Bazı bebekler geri geri bazıları direkt öne doğru emeklemeye başlayabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi önemli olan bebeğinizin henüz yapamadığı bir hareketi sizlerden gelen desteklerle yapmasını sağlamaktan ziyade onu heveslendirecek uyaranlarla kendi kendisine bunu gerçekleştirmesini teşvik etmenizdir. Ne tür uyaran ve aktivitelerle bebeğinizi cesaretlendirebileceğinizi Kidokit uygulamamızdaki videolardan izleyebilirsiniz.

Her şeyi ağzıma götürmek istiyorum…

Bebeğinizin dünyayı keşfetme arzusu hızla büyümektedir. Uzanabileceği her şeyi keşfetmek ve denemek ister. Objeleri bir elinden diğerine geçirebilir ya da iki eliyle tutabilir. Tuttuktan sonra da çok büyük ihtimalle ağzına götürür. Ayağını da ağzına götürmeye çalışır ve ayak parmağını emerse hiç şaşırmayın.

Bebeğiniz artık kalın bir halkayı tutabilir. Sağlam ve kalınca bir kurdelenin ucuna bağladığınız içi boş halka bir oyuncağı yukarıdan sarkıtarak bebeğinize sunarsanız çok hoşuna gidebilir.

Uyku düzeni

Umarız bebeğinizin güzel bir uyku düzeni oluşmuştur. Uyku bebeklerimiz için çok önemlidir. İyi bir uyku düzeni başlatmanız çok önemlidir. Uyku öncesi ritüelleri ve böylece bir düzen oturtabilmeniz bebeğinizin de ihtiyacıdır. Lütfen hatırlayalım uyku lüks değil bir ihtiyaçtır. Bebeğinizin diş çıkarma, hastalık, alerji, gaz sancısı, fizyolojik, bilişsel, duygusal gelişim ve daha pek çok nedenle uyku düzeninin zaman zaman bozulabileceğini göz önünde  bulundurmanızı ve hep stabil kalmasını beklememenizi de öneririz. (www.kidokit.com‘dan uyku ve diğer merak ettiğiniz konularla ilgili pek çok uzman yazısına ulaşabilirsiniz.)

Bebeğiniz uykuda zorlanıyorsa uyku öncesinde ılık bir banyo ve rahatlatıcı bir masaj ona iyi gelecektir. Uykunun faydalarına daha önce de değindik ama çok önemli olduğunu düşündüğümüz için ara ara hatırlatmaya çalışacağız. Bebeğinizin uyku düzenini sağlayabilmek için daha önce de belirttiğimiz gibi uykusu gelmişken ancak henüz uyanıkken yatağa götürmeniz önerilir. Böylece yatağa gitme ve uyuma ritüeline alışacaktır. Yeterli uyku bebeklerimiz ve çocuklarımız için çok önemlidir. Büyüme hormonlarının etkin çalışmasını sağlar. Bebeğimiz dinlenir, vücudunun kendini yenilemesine olanak verir, hafızası güçlenir, konsantre olması kolaylaşır. İyi uyku çocuklarımızı obeziteden korur, dinç ve dinamik olmalarını sağlar. Kaliteli ve yeterli uykunun hiperaktivite ve depresyonu azalttığı bilinmektedir. Her ne kadar bebeğiniz henüz bu problemlerle uğraşmak için çok küçük olsa da belli alışkanlıkların temelleri daha bu dönemden atıldığından şimdiden bu konulara önem vermek gerekmektedir. İyi uyuyan bebeklerimiz gün içerisinde daha neşeli ve uyumlu olacaklardır. Tüm bu sebeplerden ötürü uyku alışkanlıklarının şimdiden kazandırılması için çaba göstermeniz ileride ortaya çıkabilecek problemleri engellemek için güzel bir yatırımdır.

Uykusuzluk bebeklerde çok yaşanan bir problem…

Araştırmalara göre Türkiye’de bebeklerin %72’sinin her gün uykusuzluk sorunu çektiği gözlenmektedir. Dolayısıyla şimdiden güzel bir uyku ritminin oturtulması çok faydalıdır. Uykusundan önce karnının doyduğundan emin olmanız (mesela sohbet eşliğinde keyifli bir emzirme), ağız ve dişlerini temizlemeniz, belki kısa bir gezinti yapmanız (özellikle temiz havada olabilirse harika olur), ılık bir banyo ve rahatlatıcı bir masaj uygulamanız, yattığı ortamın uykuya elverişli olduğundan emin olmanız (rahat ve güvenli bir yatak, sessizlik, oda ısısı vb. gibi koşulların uygunluğu) ve sessizce bir masal okuyarak bebeğinize uyuma alışkanlığı kazandırmanız sizinle paylaşabileceğimiz önemli ipuçlarıdır. Youtube kanalımızda bu konulara ilişkin uzman videolarımızı izlemek sizlere yardımcı olabilecektir.

Katı gıdaya geçiş sürecine ön hazırlıklara devam…

Hatırlarsanız sizlere ilk altı ay anne sütünün en önemli besin kaynağı olduğunu ve bu dönemde sütünüz yeterli ise bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemenizin yeterli olduğunu söylemiştik. Altıncı aydan sonra ek gıdalara sağlıklı bir geçiş yapılması gerekir. Katı gıdaya geçiş öncesinde bir hazırlık sürecinin olması, bu sürecin çok daha sağlıklı işlemesine yararlı olur. Şayet geçen aylarda da bizi takip ettiyseniz yaklaşık 4 aylıkken ilk hazırlıklarımıza çay kaşığı ile meyve suyu tatma (yeme değil sadece dil ucundan tatma) egzersizleriyle başladığımızı hatırlarsınız.

Şimdi gelin beşinci aylarda neler yapabileceğimize:

Bu aylarda bebeğinize küçük ve sert bir parça ekmek vermeye başlayabilir, masada sizinle birlikte oturmaya başlamasına olanak sağlayabilirsiniz. Sert bir parça ekmek vermeniz, bebeğinizi kendi ağzına yiyecek götürmeye ve sıvılardan başka katı yiyecekleri de ağzına koymaya alışmasını sağlayacaktır. Bırakın bu sert ekmekle diş etlerini kaşısın ve yumuşatmaya çalışsın. Ancak yumuşayınca elinden alın ki yemeye başlamasın. Aynı zamanda, günde bir kere meyve suyu vermeye devam edebilirsiniz. Yine meyve suyunu vermemizdeki amacımız çay kaşığı ile sadece dudaklarına değdirip tadına bakmasını sağlayarak farklı tat ve kokulara alışkanlık kazandırmamızdır. Yoksa bebeğimizi anne sütünden farklı bir besinle besleme gibi bir amacımız yok. Çocuğun kendi başına iş yapabildiği her durum, egosuna ve özgüvenine güç katar ve çevreyle olan ilişkisini değiştirir. Dolayısıyla bu tecrübeler minik yaşlarda bebeğimizin kendisini iyi hissetmesi için atabileceğimiz ilk adımlardır.

Bebeğiniz kahkaha atıyor mu?

Dördüncü ay itibarıyla bebeğiniz artık kahkahalar atmaya başlayabilir. Kahkaha atmak, psikolojik olarak da fizyolojik olarak da bir sağlık ve denge belirtisidir. Kahkaha sırasında yüz, göğüs, karın iç organları ve sindirim sistemindeki kaslar uyarılır. Buna bağlı olarak sindirim hızı ve solunum derinliği artacaktır. Görüyorsunuz ya vücudumuzdaki her şey birbiri ile bağlantı halindedir. Bebeğinizin gözlerinin içine bakarak onunla bağ kurmanız ve onu keyiflendirecek hareketler yaparak kahkaha atmasını sağlamanız hem sizi hem de onu çok mutlu edecektir. Bir yandan da pek çok yönden gelişimine katkıda bulunacaktır.

Kahkahanızın bol olduğu bir hafta geçirmenizi dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

12. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Gebeliğinizin inanılmaz bir hızla ilerlediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı anne adayları daha bu haftalarda bir an önce bebeklerine kavuşmanın hayalini kurarlar.

27. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Son dönemlerde ruh halinizde birçok ani değişim oldu. Artık bu ani değişimlere maruz kalan sadece siz olmayacaksınız, bebeğinizin de bu

Ayrılık kaygısı

Önemli Noktalar Çocukların bütün ağlamaları, ayrılmamak için size yapışmaları, davranış bozukluğunun işareti değil, büyüyen çocuğunuzun doğal gelişiminin bir parçasıdır. Bu dönemdeki çocuk annesinin yanındayken kendini

Gözlem yapmak

Önemli Noktalar Bakmakla, izlemek, izlemekle gözlemlemek arasında fark vardır. Gözlemleyen yetişkin çocuğun davranışlarına, beden diliyle ne ifade ettiğine odaklanır. Kendi iç dünyasını ve bunun dışa

Bebeğin emzirilmeyeceği durumlar

Önemli Noktalar Bebeğin anne tarafından emzirilmesini engelleyebilecek durumlar bebek ya da anne kaynaklı olabilir. Bebeğinizde şayet galaktozemi tanısı konulduysa bebeğinizi emzirmeniz mümkün olmayacaktır. Anneden kaynaklı

3. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu hafta size öncelikle bebeğinizin reflekslerinden bahsetmek istiyoruz. Bebeğiniz birçok refleksle doğmuştur. Refleksler, dışardan gelen uyaranlar sonucu verdiğimiz istem

Parmak kukla yapımı

Parmak kuklaları hazır almak yerine evde yapmaya ne dersiniz? Yapımı oldukça basit. Hem yaparken hem de yaptıktan sonra oynayacağınız tüm etkinliklerde işinize yarayacak bir oyuncak

12. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Gelin bu haftalarda sizi neler bekleyecek bir bakalım

15. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Rahiminizi artık dışarıdan elle hissedebilirsiniz. Elinizi karnınıza koyduğunuzda elinize top gibi, yumuşak bir kitle gelecektir. İşte bebeğiniz buradadır. Birkaç hafta

Bebeğinizin cilt bakımı

Önemli Noktalar Bebeğinizin altını sık değiştirmeniz, nemli kalmamasına özen göstermeniz ve bebekler için üretilen (kimyasal içermeyen) kremlerden kullanmanız faydalı olur. Bebeğinizin cildi çok kuru ise