28. Hafta gelişim

Kidokit’le yeni bir haftaya hoş geldiniz.

Her sözünüz, her hareketiniz bebeğiniz için çok kıymetli. Hareketleriniz öncelikle hem sevgiyi hem de güven duygusunu hissedebilmesi için önemli. Ancak aynı zamanda rol model olarak sizleri algılayıp kişiliğini oluşturması ve gelişiminin desteklenebilmesi adına da çok çok değerli. Gelin bakalım bu hafta için neleri bilmeli neleri yapmalıyız…

Meraklı bakışlar ve çevreye karşı artan ilgi…

Bu haftalarda bebeğiniz çevresinde olup bitenlere büyük ilgi duymaktadır. Özellikle şekil değiştiren, ses çıkaran, farklı dokuları olan oyuncaklar ilgisini çeker. Dikkatinizi çekmek için eşyaları düşürüp atarak ve gürültü çıkararak sizinle oynamak isteyecektir. Bunu aynı zamanda neden sonuç ilişkilerini kavramak, mekân ve kaybolma fikirlerini denemek için de yapar.

Objeleri çevirip farklı şeyler görmekten hoşlanır. O yüzden birbirine geçmeli oyuncaklardan da keyif almaktadır. Artık iki objeyi birbiriyle kıyaslayabilir. Bu bebeğiniz için önemli bir gelişmedir. Bilişsel açıdan gelişimindeki değişiklikleri önümüzdeki dönemde hızla görmeniz mümkün olacaktır. Bebeğiniz ellerini ağzı açık bir kabın içine sokarak nesneleri çıkarabilir ve bundan büyük bir keyif alır. İçerisine farklı şekil ve boyutlarda hatta farklı dokularda objeler koyarak bu tür kaplar, kutular ve sepetler hazırlayabilirsiniz. Objeleri alıp inceleyecek, elden ele geçirecektir. Objeleri evirip çevirerek bütün parçalarını ayrı ayrı incelemekten hoşlanabilir.

Farklı sesler, renkler ve hareketli oyuncaklar…

Bu dönemde bebeğinize uzanıp alabileceği renkli ve ses çıkaran oyuncaklar verebilirsiniz. Oyuncakların her birini aynı zamanda vermeyin ki tek bir oyuncağı keşfetmek için zamanı olsun ve ilgisi çok hızlı dağılmasın. Oyuncaklarını onun da çok rahat ulaşabileceği ikili bir raf ya da sehpa üzerine koyabilirsiniz. Ucunda zili olan oyuncaklar, müzik kutuları, ahşap birbirine geçmeli oyuncaklar, farklı toplarla dolu bir sepet, farklı duyuları uyaracak objelerden oluşturacağınız bir oyun sepeti bebeğinizin hem çok hoşuna gidecek hem de ona yeni dünyaların kapılarını açacaktır. Bu dönemde ne tür oyunları bebeğinizle nasıl oynayacağınızı merak ediyorsanız uygulamamızı indirmeyi unutmayın. Unutmayın doğru oyuncak kadar ne şekilde oynadığınız da çok önemlidir. Kidokit uygulamasındaki günlük planlar hem çocuğunuza ne gibi oyuncaklar sunabileceğimizi hem de oyun ve aktiviteleri videolar yoluyla nasıl kullanabileceğimizi göstermektedir. Böylece bebeğiniz hem siz hem de varsa başka bakım veren kişiler tarafından doğru zamanda doğru dokunuşların keyfini çıkarabilir. 

Haydi, ellerimizi ve vücudumuzu keşfedelim.

Bebeğinizin ellerini ve vücudunu keşfedebileceği oyunlar yaratabilirsiniz. Bebeğinizle birlikte ayna karşısında konuşma ve hareketler yapabilir, farkındalıklarının artmasına yardımcı olabilirsiniz. Her zamanki gibi oyun oynarken, üstünü değiştirirken, banyo yaparken, kısaca birlikte olduğunuz her anda onunla yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşmanızı; ona çevrenizdekileri, dokunduğu objeleri, yaptığınız aktiviteleri kısaca tanımlamanızı tavsiye ederiz. Farklı duyularını geliştirmek için farklı oyunlar üretebilirsiniz. Örneğin işitsel yeteneklerini artırmak için bebeğinize şarkılar söyleyebilir, müzik kutuları ile oynayabilir, bebeğinizin göremeyeceği alanlardan sesler çıkararak sesin nereden geldiğini bulmasına yardım edebilirsiniz. Tat duygusunu geliştirmek için yeni besinleri tatma oyunu oynayabilirsiniz. Sevmediği bir şeyi o an tekrar vermeyip (sonraları tekrar deneyebilirsiniz), sevdiği şeyi  vererek damak zevkine güvendiğinizi ona göstermeniz mümkün!

Motor kaslar tam gaz ileri…

Eliyle itebileceği, çekebileceği ve parmakla basabileceği oyuncakları gösterebilirsiniz. Bu hareketler özellikle ince motor kaslarına faydalı olacaktır. Şayet tavsiyemize uyarak bebeğinizin odasında bir hareket alanı yaratabildiyseniz şu sıralar yerdeki yumuşak minderi daha sert bir zeminle (örneğin halı ile) değiştirmenin vakti olabilir. Örneğin sert zeminde oturtarak dengesini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken bebeğinizin hem mutlu olduğu hem de huysuzlandığı zamanlar olacaktır. Tavsiyemiz bebeğinizi uzun süre ağlatmamanız ve ihtiyaçlarını zamanında karşılamaya özen göstermeniz. Ağladığı zamanlar birlikte sakin, sessiz ortamda müzik dinleyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz kucağınızda dolaşıyorsanız (ki dolaşmanızı çok tavsiye ediyoruz) artık dışarıya dönük olmasını öneriyoruz. Böylece çevreyi izlemesi kolaylaşır. İlk aylarda bebeğinizin sizi hissetmesi için size dönük olması daha iyi bir fikir olabilirdi ancak artık dünyayı keşif zamanı.

Dijital dünya için çok erken!

Bebeğinizin olduğu ortamlarda televizyon izlemekten kaçının. Özellikle yemek yedirirken televizyon, telefon vb. görsel elektronik cihazlardan uzak durmanızı öneririz.

Bebeğiniz sizinle iletişime geçmek için küçük çığlık benzeri sesler çıkarırsa şaşırmayın. Bu ses çalışmaları, çığlıklar ve mırıldanmalar sayesinde çene kemiğinden ve kaslarından uyaranlar alırlar. Beyin bu uyaranları organize etmeyi başardıkça, daha karmaşık sesleri de çıkarmayı başaracaktır. Artık bazı sessiz harfleri çıkarmasını bekleyebilirsiniz. Örneğin f, v, s, z, m, n gibi. Altıncı ayın sonunda bebeklerin çoğu sessiz harflerin hemen hepsini söyleyebilir.

Güzel bir hafta dileriz…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

24. Hafta Hamilelik

Doktor kontrollerinize düzenli olarak gidiyor musunuz? Doktorunuz size bu haftalarda “şeker yükleme” ya da “şeker tarama testi” şeklinde bir test yapılmasını önerebilir. Hiçbir belirti vermeden de

Anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Önemli Noktalar Küçük çocuğunuzu ilk defa okula başlıyorsa, çoğumuz için bu hiç de kolay alınan bir karar değildir. Okul seçim işine kendinize sorular sorarak başlayabilirsiniz.

Beyinde kablolaşma: Miyelinleşme

Çocuk, rahimde tüm yaşamda ihtiyaç duyulandan çok daha fazla nöron üretir.  Nöronlar aktivite ile desteklenmediği ya da sürekli olarak kullanılmadıklarında, doğum sonrası nöral budama gerçekleşir.

Etkili soru sormanın 6 yolu

Önemli Noktalar Birçok eğitimci etkili soru sormanın öğrencilerde eleştirel düşünme, kendi düşüncesi ve davranışı üzerine düşünme gibi becerileri desteklediğini ileri sürer. Weimer Etkili soru sormak

47. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bebeğiniz artık amaç-sonuç bağlantılarını kurabilmeye başladı. Bu ilk zekâ belirtilerinden biri. Artık bir yaşını dolduracak ve her gün söylediği