29. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bu aralar diş çıkartma sebebiyle yeni bazı zorluklarınız olabilir. Kaşınma, ateşlenme, uykusuzluk vb. derken özellikle çalışan anneler için bu dönem biraz zorlu geçebilir. Biraz daha gayret; bu seneyi bitirdiğinizde tüm bunları da geride bırakmış olacaksınız. Bakın yarısından çoğu gitti bile! Ekibimiz bu zorlukların üstesinden gelebilmek adına ipuçları ile yanınızda olmaya devam edecek. Unutmayın artık yalnız değilsiniz…

Dişlerim çıkıyor! Pek mutlu değilim…

Bebeğinizin artık iki dişi çıkmış olabilir. Bu aralar diş çıkartma hızlandığından bebeğinizin huzursuzlanması doğaldır. Diş çıkarmaya ilişkin davranışlar gösterecektir. Örneğin eline geçen her şeyi ağzına götürür, kulakları ile oynayabilir, alt dudağını emebilir vb. Bebeklerin ilk diş muayenesinin, dişleri çıkmaya başladıktan sonra, genellikle altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması önerilir. Bu muayene esnasında diş hekiminizden sizlere bebeğinizin dişlerini nasıl temizlemeniz gerektiğini göstermesini talep edebilirsiniz. Ayrıca, bu muayene sayesinde biberon çürüğü olarak bilinen ve yanlış beslenme alışkanlıkları dolayısıyla da oluşabilen erken çocukluk çağı çürüklerinden korunmanız da mümkün olur.

Bebeğiniz çevresini keşfetmek için yine en çok ağzını ve ellerini kullanmaktadır. Bu aralar ellerini ve ağzını özellikle vücudunu tanımak için kullanmaya çalıştığını fark edebilirsiniz. Örneğin parmaklarını emer, vücudunun farklı yerlerine dokunur, özellikle hareket eden organlarını yani elleri, ayakları vb.lerini uzun uzun inceler.

Ellerimi daha iyi kullanmaya başlıyorum…

Bebeğiniz kâğıt parçası gibi küçük cisimleri avuçlayarak almaya çalışacaktır. Genelde bu dönemlerde bebeğiniz bir elini diğerine tercih etmeye başlayabilir. Bir kabın içine nesneleri koyup çıkarabilir. Bu aktiviteden inanılmaz keyif alır. Önümüzdeki dönemde sık sık bir yerlere bir şeyler koyup çıkarmasına tanıklık edebilirsiniz. Onu bu konuda desteklemek için farklı büyüklükte kutular ve içine koyabileceği farklı cisimler bulabilirsiniz. Objeleriniz farklı büyüklükte ve farklı sertlikte olursa bilişsel ve duyusal yönden de uyarılmalarını sağlarsınız. Bu ve benzeri birçok etkinlik örneğini Kidokit uygulamamızda bulabilirsiniz.

Bebeğiniz artık parmaklarını kullanarak bazı yiyecekleri ağızına götürebilir. Onu kaşığın ucuyla yeni tatlarla tanıştırabilirsiniz. Eline bir kaşık verin. Kaşığı yiyecekle doldurabilmeye başlayacak ve bundan çok keyif alacaktır. Zamanla kaşığı ağzına götürme çalışmalarına da başlayacağını keyifle gözlemleyeceksiniz!

Kitaplarla buluşma

Bu dönemler bebeğinizi kitaplarla tanıştırmanın güzel bir zamanıdır. Şimdilik kitap sayfalarının birkaçını bir arada çevirebilirler ama olsun. Önemli olan kitabı keşfetmeye başlamalarıdır. Kitapların kısa sürede perişan olmaması için kalın sayfalı kitapları ya da kumaş kitapları tercih edebilirsiniz. Ara sıra dergi ve gazete de verebilirsiniz. Büyük bir merakla sayfaları çevirmeye çalışabilir. Ancak bu egzersiz sonrası ellerini iyice yıkamayı unutmayın! Eminiz yapıyorsunuz ama tüm bunları yaparken onunla küçük ve net cümlelerle konuşmayı, ona neler yaptığınızı ve hatta neden yaptığınızı anlatmayı unutmayın.

Yürüteç kullanımını önermiyoruz

Bu dönemlerde bebeğiniz minik minik kendini ayağa kaldırma ve yürüme çalışmalarına başlamış olabilir. (Başlamadıysa da çok normal, kısa bir süre sonra başlayacaktır.) Bebeğiniz için gelen hediyeler arasında yürüteç de bulunabilir. Kidokit ekibi olarak yürüteç kullanımını önermiyoruz ve kredibilitesi yüksek pek çok araştırmanın önermediğini de gözlemliyoruz. Ayrıca yürüme becerisinin kazanılmasına kadar geçen süredeki sürünmelerin, emekleme çabalarının, emeklemenin ve kendini kaldırmak için gösterdiği tüm gayretlerin çocuğunuzun bütünsel gelişimi için büyük faydaları olduğunu da bilmenizi istiyoruz. Örneğin emeklemek bebeğinizin hem kaba motor kas gelişimini destekleyecek hem de derinlik ve görsel-mekansal algısının gelişmesine destek olacaktır. Bırakın bebeğiniz her gelişim adımının keyfini çıkarsın. Yürüteci özellikle tavsiye etmememizin başka sebepleri de var. Yapılan birçok araştırma ve American Academy of Pediatrics Derneği gibi bir çok dernek yürüteç kullanmanın sağlıklı olmadığı yönünde hem fikirler. Peki, neden önerilmiyor, gelin sebeplerini birlikte görelim:

  1. Güvenliği düşük: Bebekler yürüteç sayesinde çok daha hızlı transfer oldukları için, ani hareketlerle tehlikeli olan yerlere gitme olasılıkları çok daha yüksek. Bu durum ani çarpmalara, düşmelere, ayak burkulmalarına sebep olabiliyor. Kısaca ev kazalarına davetiye çıkarttığı öne sürülüyor.
  1. Gelişim basamaklarını yavaşlatıyor: Smith Andrea Siegel ve Cleveland’ın Case Western Reserve Üniversitesi araştırmacıları 1999’da Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics’de yayınlanan bir araştırma yaptı. Araştırmanın amacı; bebek yürüteçlerinin, bebekler üzerindeki etkilerini analiz etmekti. Çalışma, 109 bebekte motor ve zihinsel gelişmeyi, yürüteç tecrübesi olanlar ve olmayanlar arasında analiz etti. Yürüteç kullanan bebeklerin yürüteç kullanmayan bebeklere nazaran daha geç oturdukları, daha geç süründükleri ve daha geç yürüdükleri tespit edildi. Aynı zamanda yürüteç kullanan bebekler kullanmayanlara göre zihinsel ve motor gelişim standart ölçeklerinde daha düşük puan aldılar.
  1. Parmak ucunda yürümeye yol açabiliyor: Bebeklerin yürüteç içinde transferi esnasında, hareket edebilmek için, kendilerini öne doğru itmeleri gerekiyor, bu durum onların parmak ucunda basmalarına sebep oluyor. Sürekli bu şekilde bir transfer olduğunda, alışkanlık haline gelip, yürümeye başladıklarında da bu alışkanlık maalesef devam edebiliyor.
  1. Motor planlama becerisi daha yavaş gelişiyor: Yürüteç kullanan ve yürüteç kullanmayan bebeklerin motor planlama becerileri karşılaştırıldığında; yürüteç kullanan bebeklerin motor planlama becerilerinde kullanmayanlara göre daha geç kaldıkları tespit edilmiştir. Bu duruma neden olarak, yürüteç kullanan bebeklerin, bir yerden bir yere transferinde motor planlama becerilerini çok kullanmadan sadece ayak ucunda transfer sağlamaya çalıştığı, yürüteç kullanmayan bebeklerin ise, kendini bağımsız bir şekilde transfer edebilmek için, sürekli vücudunu planlamak zorunda kaldığı, bu durumun yürüteç kullanmayan bebeklerde motor planlama becerisini daha hızlı geliştirdiği gözlendi.

Memorial Hastanesi internet sitesinde yürüteç sebebiyle oluşabilecek olumsuzluklara şunları da ekliyor:

  • Vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.
  • Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
  • Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  • Bebeğiniz kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürebilir veya akla gelmedik bin bir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, %90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir.
  • Bebek kısıtlı bir mekanda kaldığı için psikolojik gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kısaca yürüteç kullanımının pek çok farklı olumsuz sonucu olabilmektedir. Ayrıca daha önce birçok kez söylemeye çalıştığımız gibi bebeğinizin yürümeye çalışırken kendi kendine yapacağı her ön hazırlık ve hareket, onun farklı bir alandaki gelişimine destek verdiğinden bu süreci kendi hızında yaşamasını sağlamak çok daha faydalıdır.

Bebeğinizin kısa bir süre sonra evde gülücüklerle dolaşması dileğiyle…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

16. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Her hafta sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Küçük dokunuşların ne denli büyük farklar yaratabildiğini bildiğimizden sizlere ulaşabilmemiz bizler açısından

31. Hafta Hamilelik

Rüyalarınızın değiştiğini farkettiniz mi? Anne adayları bu gebelik haftalarında garip rüyalar görebilirler. Kısa bir uykuya dalsanız bile hemen rüya görmeye başlayabilirsiniz. Belki de gebelik döneminiz

11. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Bel ağrısı şikayetleri yaşıyor musunuz? Gebelikte bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri belinizi yanlış kullanmanızdır. Büyüyen rahiminiz ile birlikte ağırlık

39. Hafta Hamilelik

Bu ve takip eden hafta içinde doğum yapma olasılığınız oldukça yüksek. Geçen haftalardaki önerilerimiz aynen devam etmektedir: doğum sabır işidir ve bu sabrın sonunda bebeğinizi kucağınıza

Koku, tat ve görsel duyu gelişimi

Önemli Noktalar Koku duyumuzda bozukluk olduğu zaman, genelde tat duyumuz da etkilenmektedir. Koku nedeniyle bazı gıdaları tüketememe,yemeklerde/gıdalarda aşırı seçici olma vb gibi belirtiler hipersensitive belirtilerdir.

3. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu hafta size öncelikle bebeğinizin reflekslerinden bahsetmek istiyoruz. Bebeğiniz birçok refleksle doğmuştur. Refleksler, dışardan gelen uyaranlar sonucu verdiğimiz istem

Gebelikte kilo alımı

Önemli Noktalar • Ön planda olan alınan kilonun miktarı değil, bebeğin gelişimi, anne adayının tansiyonunun normal sınırlarda seyretmesi ve idrarda albumin çıkışı olmamasıdır. • Anne

31. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Artık yavaş yavaş bebeğiniz siz giderken tepki göstermeye başlayacak. Onların o bükülen ağızlarını ve üzülmelerini görmek de muhtemelen sizin içinizde