30. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bugünkü yazımıza denge konusuyla başlıyoruz.

Bebeğiniz büyük ihtimalle artık kafasını tam olarak kontrol edebiliyordur. Birçok bebek bu dönem itibarıyla sürünmede ustalaşmış, emeklemede çaba içerisindedir. Bebeklerimizin bir kısmı emekleme pozisyonunda ileri geri sallanabilir ya da geri geri gidebilir.

Emekleme pozisyonunda bebeklerin kollarına ve dizlerine ağırlıklarını vermesi kendisini daha iyi hissetmesini sağlamakta, gücünü hissetmesine olanak vermektedir. Böylece gövdesini ve ellerini kontrol edebilmeye başladığını görür.

Yedinci ay içinde birçok bebekte desteksiz oturma görülür. Bir kısmı hâlâ ellerini destekleyerek oturmaya çalışabilir. Sırtüstü yatarken kalçalarını öne arkaya kaldırarak hareket etmeye çalışıp vücut koordinasyonu ve kas çalışmaları ile ilgili kendilerince egzersizler yaparlar.

Bu ay itibarıyla bebeğiniz objelere daha rahat uzanabilecektir. Bu uzanma hareketi bebeğinizin artık yıllarca sizi özel hissettirecek bir hareketi yapmaya başlamasını da sağlayacaktır! Artık bebeğiniz kollarını size uzatacak ve sizin onu almanızı isteyecektir. Anne baba için bebeğinizin kollarını uzatarak size gelmesi ve sarılması inanılmaz güzel bir duygudur. Önümüzdeki dönemde size uzanan bu kolların, bebeğinize sarılmanın bol bol keyfini çıkarmanızı öneriyoruz.

Biraz da ince motor kasları

Bebeğiniz denge ve koordinasyon konusunda hızla gelişmektedir. El ve ayak koordinasyonunu artık daha iyi sağlayabilmektedir. Aynı anda iki eliyle farklı objeleri tutabilir ve birbirlerine vurabilir. Objeleri tutmak için parmaklarını kullanmaya başlamıştır.

Bebeğiniz bu dönemde erişebileceği her şeyi tutar, sıkar, çevirir, atar, vurur. Objeleri masaya vurarak çıkardığı seslerle bir hayli gürültü çıkarabilir. Unutmayın tüm bu hareketler onun öğrenme ve keşfetme sürecinin bir parçasıdır. Yoksa sizi aslında çok seviyor ve sizi gürültü çıkararak deliye çevirmek gibi bir niyeti hiç mi hiç yok.

Meğerse objelerin sürekliliği denen bir şey varmış…

Hatırlarsanız bu döneme kadar bebeğiniz bir şeyi düşürdüğünde görüş alanından giderse o objenin varlığını unutuveriyordu. Bu ay itibarıyla objelerin sürekliliğini anlamaya başlar. Artık görmediği şeylerin de var olduğunu, kendisinden saklanan objelerin yok olmadığını anlayacaktır. Objelerin sürekliliğini algılayabilmek önemli bir kilometre taşıdır. Önümüzdeki birkaç dönemde değerlendirme sorularımızda bu konuya ilişkin sorularımızı göreceksiniz. Her dönem başında değerlendirme sorularımızı yanıtlamanız; her dönem sonunda da kilometre taşlarını bir kez daha gözden geçirmeniz, size bu döneme dair neler bekleyebileceğinizi gösterir. Aynı zamanda da uygulamamızın çocuğunuzu daha iyi tanıyarak onun gelişimini en iyi şekilde destekleyecek günlük planları oluşturmasını sağlar. Bu yeni bilgi size de yeni oyun fırsatları verir. Artık küçük oyuncakları saklayarak bebeğinizle saklambaç oyunları oynayabilirsiniz. Nitekim saklanmış olan objeleri aramaya başlar. Bir objenin bir kısmını göstererek onu bulmasını sağlayabilirsiniz. Artık objenin tümünün orada olduğunu ve objenin genelinin neye benzediğini anlayabileceği döneme gelmiştir.

Neden-sonuç ilişkileri

Bebeğinizin artık dikkatini daha çok topladığını, detaylarla daha fazla ilgilenmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu vurmalar, düşürmeler, saklamalar, bulmalar sonucu hareketlerinin sonuçlarını anlamaya; neden-sonuç ilişkisini kavramaya başlamıştır.

Çocuklarımızı gözlemlememiz ve bir problem varsa erken müdahale etmemiz onların hayatlarını değiştirmemizi sağlayacak en önemli adımdır.

Diğer alanlarda olduğu gibi bilişsel gelişim süreçlerinde bebeğinizi takip etmeniz önemlidir. Gelişim sürecini bilmeniz size, bebeğiniz için her şeyin yolunda gidip gitmediğini gözlemleyebilme şansını verir.

Ebeveynlerde hiçbir problem olmasa bile bazen bebeklerde belli sorunlar olabilir. Şayet sorun varsa en önemli konu bu sorunun erken tespit edilmesi ve erken müdahale edilmesidir. Çocuğunuzu gözlemlemeniz, belli gecikmeler fark ederseniz (örneğin bu dönemlerde bebeğiniz sizinle hiç göz kontağı kurmuyorsa, sese doğru yönelmiyorsa vb. ya da ilerleyen dönemlerde o dönemlere ait gelişim basamaklarının çok gerisinde kalıyor ve özellikle de kırmızı alarm vereceğimiz hareketleri yapamıyorsa) bir uzmana danışmanız önemli olabilir. Kidokit uygulamamızda her gelişim dönemi sonunda gelişim ikonu altındaki kilometre taşları sorularına yanıt vermeniz, “henüz değil” yanıtı verdiğiniz sorularla ilişkili aktiviteleri tekrar yapmanız ve “kırmızı alarm” veren “red flag” sorularına “henüz değil” denildiyse önerilen uzmanlık alanında bir yetkiliyi görmeniz bu konuda sizin için önemli bir referans noktası olabilecektir.

Sağlıklı ve keyifli bir hafta dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

1-2 yaş arası çocuk beslenmesi

Önemli Noktalar Bebeklerimiz 9 aydan sonra egoları gelişmeye başladığı için bu dönemde daha muhafazakar olabilir, yeniliklere karşı dirençli ve tepkisel davranabilirler. 1-2 yaş arası beslenmede

Bebek/çocuk odasında renk seçimi

Önemli Noktalar Boya seçimi çocuk odası düzenlenirken önemli konulardan biri olabiliyor. Bebeğinizin/çocuğunuzun odasını boyatırken gözlerini yormayacak, olumlu etkisi ve sakinleştirici etkiye sahip olan pastel renkler

30. Hafta Hamilelik

Bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır. Bu, sürekli duyduğumuz bir şeydir. Lakin yatış pozisyonu meselesi bazen anne ve baba adayında stres

3. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu hafta size öncelikle bebeğinizin reflekslerinden bahsetmek istiyoruz. Bebeğiniz birçok refleksle doğmuştur. Refleksler, dışardan gelen uyaranlar sonucu verdiğimiz istem

Pamukçuk ve perleş

Önemli Noktalar Pamukçuk, sağlıklı bebeklerin %2-5’inde görülen ağız içinde yerleşimli bir mantar enfeksiyonudur. Bulgu vermeyebilir. Bazen ağrı, yanma ve tat duyusunda bozulma yapabilir. Tedavide mantar

Çocuklarda vitamin ve mineral kullanımı

Önemli Noktalar • Mikrobesinler adı altında toplanan mineral ve eser element eksiklikleri dünya çocuklarının sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alır. • Demir, çinko, iyot,

Montessori’yle matematik mucizesi

Önemli Noktalar Matematik okul hayatında kimi çocuk için eğlence kimisi için ise bir kabustur. Oysa işin sırrı çocuğun matematikle nasıl tanıştığında yatar. Montessori sisteminde çocuğun