32. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamızda tekrar birlikteyiz.

Gördüğünüz gibi bebeğinizle her dönemin kendine özgü yeni güzellikleri ve yeni zorlukları var. Aslında böyle de olmaya devam edecek; her dönem artıları ve zorlukları ile birlikte gelecek. Önce yürüme telaşı, sonra konuşma çabaları, iki yaş ego savaşları, sonra anaokulu, ilkokula başlama, sosyalleşme, okul başarısı, ergenlik derken liste uzayıp gidecek. Ancak aranızdaki bağ, size tepkileri, paylaşımları giderek artacak ve içinizde gittikçe büyüyen bir sevgi tohumu yeşerecek. Bir süre sonra o minik gülümsemenin size destek olmaya başladığını, sizi düşündüğünü, sizin için bir şeyler yapabilme çabasında olduğunu göreceksiniz ki işte o anlar tüm bu çabalara fazlasıyla değecek. O yüzden sıkı durun ve güzelliklere odaklanmaya devam edin!

Aynada bana bakan kim?

Bu aralar bebeğinizin aynadaki görüntüsüne elleriyle vurduğunu görebilirsiniz. Ona bebek resimleri ya da kendi fotoğraflarını gösterin. Bebek resmini kendisiyle özdeşleştirmeye başlar. Artık kim olduğunu, ismini, ailenizin bir parçası olduğunu anlamaktadır. Üstelik anladıklarını daha güzel bir şekilde dile getirmeye de başlamıştır.

İletişim becerileri hız kazanıyor…

Bu aydan sonra iletişim becerileri hız kazanır. Bu aylarda bebeğinizin “da-da”, “ba-ba” hecelerini sıkça kullanmasını bekleyebilirsiniz. “ma, mu, da, di gibi heceleri söyleyebilir. Şayet söylemiyorsa dil çalışmalarına biraz daha ağırlık verin. Onunla bol bol ve tane tane konuşun. Şayet yabancı bir bakıcınız varsa ya da evinizde birden fazla dil konuşuluyorsa bebeğinizin konuşması biraz gecikebilecektir. Mümkün olduğunca bebeğinizleyken dokunduğunuz şeyleri ya da yaptığınız eylemleri isimlendirerek konuşun.

Şayet yabancı bir bakıcınız varsa ancak siz bebeğinizin bu dili konuşmasını özellikle istemiyorsanız bakıcınızdan kendi dilindeki TV, radyo vb. bebeğinizin yanında dinlememesini; bebeğiniz varken Türkçe radyonun açık kalmasını rica edebilirsiniz. (Televizyonu hiç bir koşulda tavsiye etmiyoruz. Baby TV olsa bile. İki yaşına kadar dijital dünyadan bebeğinizi ne kadar uzak tutabilirseniz o kadar iyi. Televizyonun ve dijital dünyanın zararları ve ne zamandan itibaren ne şekilde çocuklarımızın hayatlarına sokulmasını incelediğimiz Dijital dünya ve çocuklarımız adlı yazımızı okumayı lütfen unutmayın.)

Ali babanın bir çiftliği var

Bebeğinizin dil gelişimini desteklemek için müzik ve kukla oyunları oynayabilirsiniz. Bebeğiniz basit hayvan seslerini (“möö”, “miyav”, “havv” gibi) taklit eder. Bu hayvanların maketlerini / oyuncaklarını (mümkün olduğunca gerçeğine yakın bir görseli olmalıdır) birlikte oynatıp, daha sonra resimlerine bakıp isimlendirebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde çoğunlukla duyduğu sesleri taklit eder. Artık bir nefeste birkaç ses çıkarabilmektedir. Bebeğinize dinletmek için spotify üzerinde hazırladığımız kidokit listelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda size her hafta yeni şarkı önerilerimiz mevcuttur. bu şarkılar çocuğunuzun yaş aralığına uygun seçildi. Hem de bir tuşla spotify’dan açıp dinleyebilirsiniz.

Artık siz konuştuğunuzda bebeğiniz bazı kelimelerin anlamını anlayabilmektedir. Örneğin “hayır” ve “güle güle” sözlerini anlar.

Kitap okumaktan vazgeçmeyin… hem sizin için hem de bebeğiniz için…

Bebeğinize bol bol kitap okuyabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığı (önceleri sizin ona sonrasında kendi başına) dünyanın en güzel alışkanlıklarından biridir. Bebeğinize kitap okumanızın pek çok olumlu yönü vardır. Dinleme becerisini destekler, kelime tanımasına yardımcı olur, kelimelerin anlamlarını öğrenmeye başlar, odaklanmasını ve hafızasını geliştirir, yaratıcılığını teşvik eder, okuma becerisinin temellerini atar ve kitap okuma alışkanlığının bebeğinize de geçmesine yardımcı olur.

Fantastik hikayeler için henüz erken…

0-3 yaş döneminde okuduğunuz kitaplarda mümkün olduğunca fanteziden uzak durmanızı tavsiye edebiliriz. Bu yaşlarda çocuklarımız neyin gerçek neyin fantezi olduğunu henüz bilemediklerinden onlara öncelikle “gerçek” dünyanın kapılarını açmak ve öğretilerini paylaşmak daha doğrudur. Sizlere tavsiyemiz yatmadan önce bebeğinize mutlaka kitap okumanız ve ayrıca da gün içinde uyanıkken de belli bir zamanı kitap okuma seanslarına ayırmanızdır. Uyanıkken olan bu zamanı daha çok birebir kelime öğretileri ve hikaye betimlemelerine ayırabilir; okuduklarınızı dramatize edebilir, sesinizi alçak ve yüksek tonlarda tutarak bebeğinizin dikkatini daha fazla çekebilirsiniz. Uyku öncesini ise daha ziyade yumuşak bir okuma seansı şeklinde yapabilirsiniz. Bebeğiniz artık kendi başına oturabildiğinden kitapları çevirme çalışmalarına başlayacak; hatta verirseniz gazete ve dergilere bakmaktan da keyif alacaktır.

Hazır olun… Amaca yönelik hareketlere başlıyorum…

Önümüzdeki hafta bebeğiniz yeni bir döneme giriyor. Bilişsel gelişimin temel kurucularından olan Jean Piaget, 8 ve 12. aylar arasındaki dönemi bebeğinizin bugüne kadar edindiği yetilerin koordinasyonu ve amaca yönelik davranışlar aşaması olarak tanımlamıştır. Bebeğiniz artık sadece size tepki vermekle kalmayıp belli hareketleri bir amaca yönelik olarak yapmaya başlayacaktır!

Bebeğinizle bol bol iletişim kurduğunuz güzel bir hafta olsun…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

İki yaş: Sınır genişletme yaşı

Önemli Noktalar Herkes “iki yaş sendromu” denilen potansiyel bir kriz döneminden bahsediyor. Çocuğunuzun olumsuz yanıtlarının, hayırların ve kendisini kabul etmemiz için verdiği bir savaşın olduğu

Bebek/çocuk odasında renk seçimi

Önemli Noktalar Boya seçimi çocuk odası düzenlenirken önemli konulardan biri olabiliyor. Bebeğinizin/çocuğunuzun odasını boyatırken gözlerini yormayacak, olumlu etkisi ve sakinleştirici etkiye sahip olan pastel renkler

Emme, emzirme ve anne sütü

Önemli Noktalar Emzirmenin doğru bir zamanda başlanması ve sonlandırılması çocuğun bağlanma ve ayrılma sürecine adapte olabilmesi için konfor sağlar. Ebeveynlerin emzirme döneminde karşılaşacakları rahatsızlıklar, potansiyel

El kuklası yapımı

Eski çoraplarınızı değerlendirmek ve çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek için bu harika el kuklasını kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Çocuk sağlığı izlemi

Önemli Noktalar Çocukluk çağı, doğumdan erişkinliğe ulaşana dek geçen süreçte büyüme ve gelişmenin süreklilik gösterdiği bir dönemdir. Bu nedenle düzenli takip edilmeli ve gerektiği anda

Parmak kukla yapımı

Parmak kuklaları hazır almak yerine evde yapmaya ne dersiniz? Yapımı oldukça basit. Hem yaparken hem de yaptıktan sonra oynayacağınız tüm etkinliklerde işinize yarayacak bir oyuncak

Çocuğunuz için 3 kumbara metodu!

Önemli Noktalar Çocuğunuza üç ayrı kumbara hazırlayacaksınız. Birinci kumbara harcamak, ikinci kumbara biriktirmek ve üçüncü kumbara da paylaşmak için. Bu kumbaralarda görsellik de çok önemli,