35. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz!

Bebeğinizin kişiliği artık daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. Sizlere hala bağımlı olmakla birlikte muhtemelen kendi isteklerini de göstermeye ve kendi varlığını ispat etmeye daha istekli hale geliyor.

Bebeğiniz artık istemediği şeylere karşı direnir, objeleri iter. Eve kapanmaktan hoşlanmaz. Tanımadıklarına ters tepkiler verebilirken tanıdıklarını gördüğünde sevinç gösterileri yaparak sarılıp öpebilir. Artık geçmiş olayları hatırlamaya başlar. Yani yaptığınız ve söylediğiniz şeylerde daha da dikkatli olmanız gerekmektedir. Sizden gelecek tepkilere çok önem verir. “Hayır” dediğinizi anlar ama genelde uymakta zorlanabilir ve ancak yardımla durabilir.

Genetik mi çevrenin etkisi mi?

Peki, bebeğinizin kişiliği ya da yeteneklerinin ne kadarı genetik yapısı ile ne kadarı sizin ona verdiğiniz uyarılar, hissettirdiğiniz duygular ya da onu yetiştirdiğiniz ortam ile ilişkilidir?

Bu konuda 2011 yılında 1. baskısı yayınlanan “Siz Çocuğunuzu Büyütürken” isimli kitaplarında Prof. Dr. Mehmet Öz ve Prof. Dr. Michael F. Roizen’ın kitabından bir alıntıyı sizinle paylaşmak istiyoruz. Bizce konuyu oldukça net ve güzel bir şekilde aktarmışlar. Çocuk yetiştirmeyi genetiğe karşı kürek çekmek olarak tanımladıkları paragraflarında Öz ve Roizen şöyle demiş: “…hamilelik ve çocuk gelişimi hakkındaki son bilgiler, genlerin kendilerini ifade etme (ya da özelliklerimizi etkileme) şekillerini, daha çocuk rahimdeyken bile başlayarak değiştirebileceğimizi söylüyor. Yani bir çocuk, doğuştan kendisinde bulunan DNA’ların eylemlerine bağlı değil. Bunları, çocuğunuzu nelere maruz bıraktığınızı ayarlayarak değiştirmeniz mümkün. Genlerinizi açıp kapatabilirsiniz. Yani çocuğunuzun kişiliğinin ve davranışlarının gelişiminden, gelecekteki sağlığına kadar her tür gelişimini şekillendirmekten siz sorumlusunuz. Gerçekten inanılmaz. Çocuğunuzun genlerinin işlev gösterme yönetimini değiştirerek, hayatını da değiştirebilirsiniz. Peki, bunun ucu nereye varıyor? Doğru bildiniz, çevresine.”

Kısaca bebeğinizin genetik özellikleri ne olursa olsun maruz bulunduğu ÇEVRENİN GELİŞİMİNDEKİ EN ÖNEMLİ ŞEY olduğu vurgulanıyor. Dr. Öz ve Dr. Roizen bunu epigenetik ile açıklıyorlar ve seçtiğimiz oyuncaklar, hazırladığımız yiyecekler, çaldığımız müzik ve elbette çocuğumuzla etkileşimlerimize kattığımız duygular ve tavırların çocuğun tüm yapısını etkilediğini söylüyorlar. Kitaplarında açıkladıkları gibi “Epigenetik bize, genlerin çalışmasının, çocuğunuzun bulunduğu eylemlere ve çocuğunuzun büyüdüğü çevreye göre değiştiğini gösteriyor.”

Hazır Çevrenin Önemi

Aslında gelişimin kalıtım (genetik) ve çevrenin etkileşimi olduğu daha 1800’lü yıllarda bilişsel gelişimin temel kurucularından olan Jean Piaget tarafından da söylenmiştir. Piaget, zekâyı çevreye uyum gösterme becerisi olarak tanımlamıştır. Piaget’e göre çocukların sorun çözmede kullandıkları düşünme ve mantık, gelişme düzeyleri ve deneyimleri arasındaki etkileşimin birleşimini yansıtmaktadır. Çocuğun gelişiminde çevrenin önemi Dr. Maria Montessori tarafından yazılan tüm kitap ve öğretilerde de çok vurgulanmıştır. Dr. Maria Montessori de çocuğun kendi potansiyeline ulaşmasında ebeveynlerin yapabileceği en iyi şeyin gereksiz müdahalelerden kaçınarak çocuğun gelişimini destekleyecek olan “Hazır Çevreyi sunmak olduğunu söylemiştir. Hazır çevrenin ise çocuğun farklı alanlardaki gelişimini destekleyen materyal ve aktivitelerin ve çocuğa hareket imkânı ve sınırlı (güvenlik ve disiplini içselleştirmiş) özgürlük tanıyan, çocuğun ihtiyaçlarını karşılayan ortamı sunabilmek olduğu kastedilmiştir. Montessori felsefesi kapsamında hazır çevrenin önemi ve bunu nasıl sunabileceğimizi daha detaylı öğrenmek için bu konudaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kidokit olarak sizlere sunduğumuz tüm öğretiler, oyun ve aktiviteler çocuğunuzun gelişimine destek olabileceğiniz sağlıklı ve geliştirici ortamı sunabilmek adına hazırlanmaktadır. Çünkü şu dönemlerde çocuğunuz için yaptığınız her şey gelecekte onun nasıl bir insan olduğunu şekillendirmektedir. Ve en önemlisi de tüm bunların yanında bebeğinizle kuracağınız temas, göstereceğiniz şefkat ve vereceğiniz dikkat onun için paha biçilmezdir.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Hafızanın sınıflandırılması

Hafıza bilginin depolanmasıdır. Hafızanın nasıl ve nerede oluşturulduğu hakkında net bir anlayış yoktur. 1920’lerde ve 1930’larda, bir nörobilimci, Wilder Penfield M.D., hafıza ile ilgili önemli

6. Hafta Hemilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Gebelikte östrojen ve progesteron hormonlarının salgısında önemli değişiklikler meydana gelir ve hormonların günlük salgılanma miktarı ve hatta gün içindeki salgılanma

Çocuğumun özgüvenini nasıl geliştiririm?

Epeyce bir haftadır yazılarımızda çocuklara belli değerleri kazandırma üzerine konulara odaklanıyoruz. Çocukları hızla değişen yeni çağda başarıya götürecek özellikler bu değerlere sahip olmaları diye düşünüyoruz.

Çocuk sağlığı izlemi

Önemli Noktalar Çocukluk çağı, doğumdan erişkinliğe ulaşana dek geçen süreçte büyüme ve gelişmenin süreklilik gösterdiği bir dönemdir. Bu nedenle düzenli takip edilmeli ve gerektiği anda

Evet hayır oyunu

Evet hayır oyunu siz ebeveynlerin çocukluğuna dair nostaljik bir dikkat-konsantrasyon oyunudur. Yolculuk veya herhangi bir yerde kolayca oynanabilir. Gülmek garanti..

4. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu haftaki buluşmamıza öncelikle bir hatırlatma ile başlayalım. Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre bebeğiniz dört haftalık iken Hepatit B

Adım adım masaj aşamaları

Bebeğinizin vücudunda her bölge için farklı masajlar yapabilirsiniz. Yüz masajı: Parmaklar bebeğin alnının ortasına koyulup oradan şakaklara doğru masaj yapılır.  Göz kapakları şakaklara doğru hafifçe

Öfke nöbetleri

Önemli Noktalar Bu beklenmedik öfke ve ağlama krizileri, çocuğu iki yaşına yaklaşan pek çok anne babanın ortak sıkıntısıdır. Genellikle 1 ile 3 yaş arası görülen