41. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Şu günler sizler için çok heyecanlı günler. Bebeğiniz muhtemelen önümüzdeki aylarda ilk adımlarını atacak. Yürüme ile birlikte de yepyeni bir dönem başlayacak!

Az sayıda da olsa bazı bebeklerimiz bu aylarda yürümeye başlarlar. Sizinki henüz başlamadıysa hiç tasalanmayın, önünüzde henüz zaman var. Bazı bebekler daha önce başlasa da birçok bebek ancak 13-15 aylar arasında yürümeye başlarlar. Henüz yürümeye başlamadıysa da muhtemelen bebeğiniz oturma ve buna bağlı her hareketi artık rahatlıkla gerçekleştirebiliyordur. Çoğu bebekler bu dönemde yardımla ayakta durabilirler. Çoğu bebek 10. ayda emeklemede ustalaşmıştır. Genellikle kendi kendine tutunarak ayağa kalkabilir. Bir kısmı mobilya etrafında dolaşır ve birkaç adım atmaya başlar. Sandalyeye ya da koltuğa çıkıp inme çalışmalarına bayılırlar.

Yürüme çabalarına destek

Geçen hafta da detaylıca anlatmaya çalıştığımız gibi bebeğinizin yürüme çabalarında fazla müdahale etmeksizin deneme yapabileceği geniş alanlar yaratabilirseniz ona en büyük desteği sağlamış olursunuz. Siz rahatça hareket edebileceği bir alan ayarlayın; bırakın o keşfe çıksın. Bu çalışmalar esnasında kendisini çekip kaldırabileceği mekanizmalar çok yardımcı olacaktır. (Bar, yuvarlak köşeli sağlam bir sehpa, sağlam bir puf ya da tutunabileceği bir koltuk gibi) Yürüteci önermediğimizi daha önce de belirtmiştik.

Yürüme çabalarında mümkünse ayakkabı giydirmeden çıplak ayakla bu çalışmaları yapmasını sağlarsanız bebeğinizin hem ayak formasyonunun daha doğru bir şekilde gelişmesine katkınız olur hem de kas ve duyu gelişimine daha fazla destek sağlamış olursunuz.

Yürüme çalışmalarının yapıldığı yerlerde farklı zeminler kullanmak yine duyu ve kas gelişiminde destekleyicidir. Çıplak ayakla kumda, çimde, halıda, parkede, mermerde, yastıkların üzerinde, su ya da çamur birikintilerinin üzerinde emeklemesi ve yürümeye çalışması bebeğiniz için harika olur. Mümkünse siz yanınızdayken merdivenleri tırmanma çabalarında bulunsun ya da minderlerin üzerine çıkıp insin. Emeklemesi hatta kendisini sürüklemesi bile onun için çok faydalıdır.

Keyifli su oyunları…

Bebeklerin çoğu suyla oynamaktan hoşlanır. Siz de bebeğinizle keyifli su oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin banyo zamanlarını çok keyifli hale getirebilirsiniz. Ancak sulu oyunlarda onu asla yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Bunun yanında jöle vb. yumuşak maddelere dokunmayı da çok sevecektir. Kidokit uygulamamızda bu tarz oyun önerilerini bulabilirsiniz. Unutmayın dokundukları her farklı doku onların duyu gelişiminde yeni bir uyarı demektir.

Ne tür oyuncaklar?

Bebeğinizin zihinsel gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu dönemde bebeklerinizi zihinsel ve duygusal yönden destekleyecek oyun ve materyaller seçmeniz önemlidir. Kidokit bu yönden sizlere yüzlerce seçenek sunmaktadır. Bebeğinize yeni objeleri tanıtırken mümkün olduğunca somut, gerçek hayattan ve üç boyutlu objelerle çalışmaya özen gösterin.

Bebeğinize oyuncak seçerken basit, kolay oyuncaklarla başlayın; çocuğunuzun herhangi bir aktiviteyi yaptığını ve bir konuda iyileştiğini gördükçe bir sonraki adıma geçmenin zamanı geliyor demektir. Oyuncak seçiminde de buna özen gösterin. Basitten karmaşığa, kolaydan, zora, somuttan soyuta geçişlerde hızlı davranmayın. Çocuğunuzun hızını ve ilgi duyduğu alanları iyi gözlemleyip; buna göre oyunlar ve oyuncaklar seçmeye çalışın.

Uyku Düzeni

Bu aylarda bebeğinizin uyku düzeni değişmeye başlayabilir. Gün içerisindeki uykularının artık yavaş yavaş kısalmasını ve geceleri uzamasını bekleyebilirsiniz. Bu özellikle çalışan anneler için çok güzel bir haberdir. Birinci yıl içinde anneliğin en zor aşamalarından biri uykusuzluk olduğu için bebeğinizin uyku ritminin de sizinkine yakın bir hale gelmesi sizi çok rahatlatacaktır. Bebeklerimizin çoğu bu günlerde artık gün içinde iki uykuyu birleştirip daha uzun tek seferlik uykuya yatmayı tercih edebilirler. Bu tür geçişler başta zor olabilecektir. Nitekim uyku araları uzayacağı için uykusuna yakın bebeğinizin huzursuzlanmaları artabilir. Özellikle öğleden sonra uykusuz kaldıysa siz eve geldiğinizde artık uykusu gelmeye başladığı için huzursuzlanan bir bebekle karşılaşabilirsiniz. Ancak merak etmeyin bu sadece bir alışma dönemidir. Şayet bebeğinizin uyku aralarında çok zorlandığını düşünüyorsanız öğle yemeğini erken yedirerek, yemek sonrasında hemen uyumasını sağlayarak tek uykuya geçişi biraz daha zamana yayabilirsiniz.

Düzenli uykunun pek çok faydası vardır. Bebeğiniz uykusu sırasında gün boyu öğrendiklerini düzenler, enerji depolarını yeniler. Büyüme, uyku esnasında devam eder. Sağlıklı uyku bebeklerimizin gün içinde neşeli ve uyumlu, dinç ve dinamik olmalarını sağlar. Daha düzenli yemek yemelerine katkısı olur. İleride hiperaktiviteyi, depresyonu ve obeziteyi azaltır. Hafızayı güçlendirir ve konsantre olmayı sağlar. Kısaca düzenli uyku önem vermemiz gereken konulardan biridir.

Bebeğiniz uykuda zorlanıyorsa size bazı tavsiyelerimiz var. Öncelikle uyku öncesi “uyarıcı” aktiviteler değil; sakinleştirici aktiviteler seçmelisiniz. Akşamları uyku öncesi ılık bir banyo ve hafif bir masaj bebeğinizin uyku rutinine çok iyi gelecektir. Mümkünse bu aşamadan önce dışarıda temiz havada kısa bir gezinti harika bir fikir olur. Ayrıca bebeğiniz artık daha hareketli olduğu için daha çok kirlenecektir ve her gün ılık bir banyo hijyen açısından da faydalıdır. Güzel bir uykudan önce bebeğinizin karnının doyduğundan emin olmanız önemlidir. Emziriyorsanız bu esnada yumuşak ve sakinleştirici bir sohbet, o gün yaşadıklarını konuşmanız bebeğinize de size de çok iyi gelir. Beslenme sonrası ağız ve diş temizliğine mutlaka özen gösterin. Bebeğinizin uyurken rahat ve onu sıkmayacak, cildini tahriş etmeyecek, terlemesine ya da üşümesine sebep olmayacak bir kıyafetle yine rahat bir yerde yatmasını sağlayın. Üzerine rahat ve nefes alan bir örtü örtün. Uyku öncesinde bebeğinize masal okumayı bir alışkanlık haline getirin. Kısık sesle sakinleştirici bir müzik de çalabilirsiniz. Eğer bizden destek isterseniz, sizin için spotify’da kidokit_uyku öncesi isimli bir albüm hazırladık.

Uykularınızın derin, günlerinizin enerjik geçtiği mutlu bir hafta dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Oyun hamuru yapımı

Evde oyun hamuru yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde oyun hamuru üretiminin keyfini çıkarın:)

Çocuk sağlığı izlemi

Önemli Noktalar Çocukluk çağı, doğumdan erişkinliğe ulaşana dek geçen süreçte büyüme ve gelişmenin süreklilik gösterdiği bir dönemdir. Bu nedenle düzenli takip edilmeli ve gerektiği anda

Pamukçuk ve perleş

Önemli Noktalar Pamukçuk, sağlıklı bebeklerin %2-5’inde görülen ağız içinde yerleşimli bir mantar enfeksiyonudur. Bulgu vermeyebilir. Bazen ağrı, yanma ve tat duyusunda bozulma yapabilir. Tedavide mantar

15. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu haftalarda bebeğinizin algılarının nasıl güçlendiğine tanık olacağız.

Karın ağrısı

Önemli Noktalar Karın ağrısı çocukluk çağında çok sık karşımıza çıkan ve çok çeşitli nedenlerle oluşabilen bir belirtidir. Üç aydan daha eski başlangıçlı ağrılar kronik (süreğen)

İlişkinize yaratıcılık katın!

Çocuklarımız büyürken sizlere yol arkadaşlığı yapmayı çok önemsiyoruz. Ve biliyoruz ki bir çocuğun üçüncü ebeveyni de aslında anne babasının ilişkisidir. İstedik ki siz ebeveynlik rolünüzü

Bebek arabası seçerken ipuçları

Önemli Noktalar Bebek arabası, bebeğimiz ile gezilerimizi, alışverişlerimizi ve sorumluluklarımızı daha konforlu, rahat ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için gereklidir. Bebeğimizin ay/yaş aralığı, açılıp kapatma