44. Hafta gelişim

Kidokit’le yeni bir haftaya birlikte merhaba diyoruz.

Bu haftaya bebeğinizin bilişsel gelişimi ile başlayacağız.

Artık bebeğiniz bilişsel açıdan gelişiminde hız kazanıyor! Aslında o zaten hızla ilerliyordu da sizin gözlemleyebileceğiniz hareket ve davranışları daha bir hız kazanıyor dememiz belki daha doğru. Örneğin önceki bir iki ay 2 parçalı yap-boz parçalarını yerinden çıkarabilirken artık 3-4 parçalı bir yap-boz parçasını yerinden çıkarmasını bekleyebilirsiniz.

Bu dönemler çocuklarımızın keşif dönemleri. Keşif, merkezi sinir sistemini uyaranlarla doyurur. Kafasını ve vücudunu taşıyan kaslardan ve eklem yerlerinden sürekli beyne uyarı gider, bu uyaranlar, vücudunun iki tarafını koordineli bir şekilde kullanmasını sağlar, motor planlama becerisini geliştirir ve görsel algısını güçlendirir.

Çocuklarınızın farklı renk, koku, şekil vb. ile tanışmasını sağlayacak materyaller seçmek farklı duyularını harekete geçirmek açısından çok faydalı olacaktır. Bırakın çocuğunuz farklı objelere dokunsun, koklasın, tatsın, incelesin, eşleştirsin vs. Sihirli Torbalar, hazine sepetleri bu açıdan çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz harika oyunlardır. (Sihirli torba/kutu videolarımızı izlemeyi unutmayın.) 2 haftada bir sihirli torbanın içindeki 1-2 parçayı değiştirin. Her seferinde içindekileri tek tek incelemesine fırsat tanıyın. Objeleri isimlendirin ve işlevlerini söyleyin. “Bak bu bir araba. Arabanın tekerleri dönüyor gibi.”

Bu dönemdeki oyunlarınızda bebeğinize farklı sesleri öğretebilirsiniz. Artık sizi taklit etmeye başlayacaktır. (En azından taklit etmeyi denemeye başlayacaktır. ) (Örneğin; hayvan sesleri, yetişkinlerin ses tonları, yeni sesler vb.) Ayrıca ritmik sesleri ve yüz ifadelerini taklit edebilirler. Ayna karşısında farklı ifadelerle oyunlar oynayabilirsiniz. Yüzünüzle yaptığınız ifadeleri isimlendirebilir; ifadelerin karşılıklarını yavaş yavaş öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Eğer bugüne kadar bebeğinize belli şeyleri gösterip isimlendirdiyseniz, “Bana burnunu göster” dediğinizde muhtemelen göstermeye başlamıştır. Göstermiyorsa da siz tek tek nesneleri gösterip isimlendirmeye devam edin. Bir süre sonra size yanıt vermeye başlayacaktır!

Bebeğinizin rutin doktor kontrollerini yaptırıyor musunuz?

Çocuklarımızın gelişimsel olarak en üst potansiyellerine ulaşabilmeleri için Kidokit uygulamamızda izlediğimiz altı gelişimsel alanın yanı sıra çocuklarımızın fiziksel sağlığının değerlendirilmesi ve desteklenmesi de çok önemlidir. Fiziksel gelişimin değerlendirilmesi izlem ve taramalarla yapılır. İzlem, devamlılık gösteren bir süreçtir. Büyüme ve gelişmeyi uygun periyodlarla değerlendirmek riskli durumları erken saptamayı ve uygun yaklaşımlar geliştirmeyi mümkün kılar.

Fiziksel/bedensel büyümenin değerlendirilmesi

Fiziksel büyümeyi değerlendirirken büyüme kartları kullanılır. Sağlıklı çocukların periyodik alınan antropometrik ölçümleriyle oluşturulan büyüme eğrileri kilo alımı, boy uzaması ve baş çevresi artışı konusunda çocukların hem genel popülasyona göre değerlendirilmesini sağlar hem de düzenli aralıklarla yapılan ölçümlerde boy uzama hızı, kilo alma hızı ve baş çevresi artış hızındaki sorunlar erken saptanabilir. Örneğin kilo ölçümleri sürekli 50. büyüme çizgisinde devam eden bir çocuğun son ölçüm değerleri 25., sonrasında 10. büyüme çizgisine iniyorsa bu durum enfeksiyon hastalığı, beslenme problemi vb. kilo alımını etkileyen bir sorunun varlığına işaret eder. Erken saptanıp müdahale edilen kilo alımı problemlerinde boy uzaması etkilenmez. Ama geç kalınırsa boy uzaması da etkilenir ve çocuk kendi genetik boy potansiyeline ulaşamaz. Özellikle ilk 18 ayda yapılan baş çevresi ölçümleri bize endirekt olarak beyin büyümesi ile ilgili fikir verir. Baş çevresi eğrisinin önce 50, sonraki ölçümde 75, bir sonraki ölçümde 90. büyüme çizgisine çıkması baş çevresinin normalden hızlı büyüdüğünü; hidrosefali, D vitamini eksikliği gibi risk faktörlerinin mutlaka araştırılması gerektiğini düşündürür.

Kidokit uygulamamızda değerlendirme sorularının olduğu bölümde “Persentil” diye bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde bebeğinizin kilo ve boyunun genel popülasyona göre nerede olduğunu görebilir ayrıca farklı dönemlerde hangi persentilde gelişim gösterdiğini takip edebilirsiniz. Bu takipler sayesinde yukarıda belirttiğimiz büyüme çizgilerinde nerede olduğunuzu ve önemli dalgalanmaların olup olmadığını da takip etmeniz mümkün olabilecektir. Ayrıca Kidokit takvim uygulamamızda size belirttiğimiz ‘doktor ziyaretleri’ni ve ‘aşı takvimi’  uygulamalarını izlemeniz ve yapmanız da bebeğinizin sağlıklı büyümesine destek olmanızı sağlayacaktır.

Ailece, sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Montessori’yle matematik mucizesi

Önemli Noktalar Matematik okul hayatında kimi çocuk için eğlence kimisi için ise bir kabustur. Oysa işin sırrı çocuğun matematikle nasıl tanıştığında yatar. Montessori sisteminde çocuğun

2. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Ailenizin yeni üyesi ile ilk haftanız nasıl geçti? Ne kadar muhteşem bir şey değil mi? İnsana gerçekten inanılmaz geliyor.

21. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Bebek hareketleriniz başladı ve bu haftadan itibaren bebeğinizin oynama sıklığı ve hareketlerin hissedilebilirliği artacak. Bu süreçte siz zaman zaman bebeğinizin

Hikaye zarı yapımı

Zar şablonunu Kidokit baskı odasından ulaşabilirsiniz. Zar üzerine şekil çizebilir, resim yapıştırabilir ya da rakamlar yazarak matematik çalışmalarında kullanabilirsiniz.  

Çocuklarda dokunma duyusu gelişimi

Önemli Noktalar Dokunma duyusu taktil duyu olarak da isimlendirilmektedir. Deri en büyük sensöriyel (duyusal) organdır ve basınç, dokunma, çekme, titreşim, ısı vb. durumları algılar. Dokunma

Özgürlük ve sınırlar

Önemli Noktalar Özgürlük, Montessori Psikopedagojisi bağlamında, bir şey yapmak için bilgiyle ve bilgelikle donanma anlamında kullanılmaktadır. Bebeğimiz doğduğunda, bir şeyleri nasıl yapacağını henüz bilmez, bir