Kidokit Logo

Uçak yolculuğu esnasında nelere dikkat etmeliyiz?

Uçak Yolculuğu ve çocuklar

Önemli Noktalar

Seyahat günü

Seyahat gününüz geldi çattı. Ne büyük keyif. Umarız çok güzel bir yolculuk olur. Yolculuğunuzun kötü bir hatıraya dönmemesinde ön hazırlıklar önemli. Şayet henüz hazırlık aşamasındaysanız “Çocuklarla Seyahat: Seyahat Öncesi Dikkat Etmemiz Gerekenler ve Bavul Hazırlıkları” ve “Bebeğiniz ve Çocuğunuzla Uçak Yolculuğu: Erken Rezervasyonun Önemi ve İpuçları” isimli makalelerimizi okumayı unutmayın. Yola çıkmak üzereyseniz bu makale tam size göre. Unutmayın hazırlıklı olmak stresi azaltacak, aksiliklerin bir kısmı oluşmadan önlenecek, bu yolculuğunuzun keyifli geçmesini sağlayacaktır.

İlk aşamada özellikle hazırlamış olduğunuz el çantasını, çocuğunuzun pasaportunu, kimlik/aşı/doktor bilgilerini yanınıza almayı unutmamanız. Çocuğunuzu yolda oyalayacak birkaç oyuncağı/aktiviteyi, atıştırmalıklarınızı, yedek kıyafetleri, mini ilkyardım çantanızı yanınıza mutlaka alınız. Islak mendil, kağıt mendil, minik torbalar (yolculuklar çocuklarımızda mide bulantılarını yol açar) her zaman yanınızda olmasında fayda gördüğümüz şeyler. .

Umarız uçakta kendinize iyi bir yer ayırtmış ve check-in’inizi önceden tamamlamıştınız. Uçağa geldiğinizde ilk iş çocuğunuzun rahat olduğunu kontrol edin. Kıyafetleri çok sıkmasın, üstünde çok fazla giysi olmasın vs. Uçağın kalkmasına çok varsa hemen yerinize oturup da kemerlerinizi takmayın. Çocuğunuz kemeri takılıp da harket özgürlüğünün uzun sure kısıtlandığını görürse bir süre sonra sıkılır ve kalkış beklediğinizden uzun sürmektedir. Bu sefer esas gerekli olduğunda kemerini çıkarmak isteyeceklerdir. O yüzden önerimiz kemeri uçak havalanmadan hemen önce takmanızdır. Gerekirse hostese durumu açıklayın ve kalkmadan önce mutlaka bağlayacağınızı söyleyin. (Ve tabi ki bağlayın!)

Kabin içi basıncı nasıl engelleriz?

Uçarken önemli sorunlardan biri özellikle kalkış ve iniş sırasında kabin içi basıncında olan değişikliklerden dolayı kulaklarda görülür. Bunu engellemenin en doğal yollarından biri daha fazla yutkunmaktır. Bebekler emerken yutkundukları için bebeklerin kalkış ve inişte emzirilmesi ya da biberonla beslenmesi önerilir. Panik yapmayın; doktorlarımız bebekken bu basıncın bizler gibi yoğun hissedilmediğini belirtmektedirler. En önemlisi sizin stresli olmamanız ve rahat olmanızdır; aksi takdirde çocuklarımız bu stresi hissetmekte ve onlar da huzursuz olmaktadırlar. Daha büyük çocuklar için ise su içirmek, kocaman esneme oyunu oynamak ya da çiklet çiğnemek faydalı olur. Ayrıca uçağa binmeden önce serum fizyolojik ile burun içi temizlenerek tıkanıklıklar giderilirse faydalı olacaktır.

Kulak ağrısının çok fazla olması durumunda ise doktorunuza önceden danışarak (bizim önermediğimiz bir seçenek olsa da) ağrı kesici bir şurubun uygun olup olmadığını sorunuz. Bu tür ilaçların orta kulağın havalanmasını sağlayan östaki borusunun daha kolay açılması sağlayarak dolgunluk hissinin gelişmesini önlediği söylenmektedir.

Güvenlikten su şişesi ile geçmenize izin vermeyeceklerdir. Ancak güvenlikten geçtikten sonra yanınıza mutlaka su almanızı tavsiye ederiz. Yolculuk esnasında bol bol su için. Çocuğunuzun özellikle sevdiği yiyecek/içecekler varsa yanınıza almanız iyi olacaktır. Ayrıca önceden hazırladığınız sağlıklı atıştırmalıkları da ara ara kullanırsınız.

Eğer alt bezi kullanıyorsanız uçağın tuvaletlerini bez değişimi için müsait olacaktır. (Bazen kabin memurlarından yardım istemek işinizi kolaylaştırır) Şayet kullanmıyorsanız ancak çocuğunuz henüz küçükse sık sık tuvalete giderek deneme yapmanızı ve yanınızda her halükarda birkaç alt bezi bulundurmanızı öneririz. Kalkış ve inişlerde ve türbülanslarda bazen uzun süreler tuvalete gitmek mümkün olmayacaktır ve bu durumlarda alt bezi kaslarına yeterince hakim olamayan ve tuvaletlerini tutamayan çocuklarımızın yardımına koşarlar.

Önerimiz bu bilgileri bir kontrol listesi olarak yolculuk öncesinde yazdırmanız ve listeyi tamamladığınıza emin olmanız. Yapılacak küçük hazırlıklar sizi pek çok mutsuz ve huzursuz ortamdan koruyacaktır.

Şimdiden hepinize iyi yolculuklar dileriz.

Yazan: Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Ass. Montessori Internationale

Kidokit Kurucu Ortağı ve Özel Mutlu Panda Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Zeka ve çocuk

İnsan beyni nasıl çalışır?

Önemli Noktalar İnsan beyni eşsizdir ve doğum öncesi dönemde, beynin gelişimi ve büyümesi vücudun geri kalanıyla karşılaştırıldığında muazzamdır. Sinir hücreleri, düşünce, duygu, davranış, hareket ve

Oyun hamuru yapımı

Evde oyun hamuru yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde oyun hamuru yapmanın keyfini çıkarın:)

23. Hafta Hamilelik

23. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 23. hafta dönemine girdiniz. İlerleyen haftalarda bebeğinizin alanı bol olduğundan tekmeleme, yumruklama, omuz atma gibi değişik hareketleri birbirinden

Kumbara

Çocuğunuz için 3 kumbara metodu!

Önemli Noktalar Çocuğunuza üç ayrı kumbara hazırlayacaksınız. Birinci kumbara harcamak, ikinci kumbara biriktirmek ve üçüncü kumbara da paylaşmak için. Bu kumbaralarda görsellik de çok önemli,

El kuklası yapımı

Eski çoraplarınızı değerlendirmek ve çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek için harika bir el kuklası kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Çalışan Anne

Çalışan anne misiniz? Size bazı önerilerimiz var!

Önemli Noktalar Çalışan anneler çocukları ile yeteri kadar vakit geçiremedikleri için endişeli olmaları gayet normaldir. Sosyalleşerek, etkinlikler yaparak, ailece oyunlar oynayarak vb. yükünüzü hafifletebilirsiniz. Çocuklarınızla

Evet hayır oyunu

Evet hayır oyunu siz ebeveynlerin çocukluğuna dair nostaljik bir dikkat-konsantrasyon oyunudur. Yolculuk veya herhangi bir yerde kolayca oynanır. Eğlence garanti..

yapraklar ile resim yapma

Alternatif okullar

Önemli Noktalar Alternatif eğitim bireysel farklılıklara değer verirler ve alternatif okullar yaşarak ve deneyimleyerek öğrenme sürecine dayanırlar. Montessori yaklaşımı ise çocuk merkezli alternatif bir eğitim

Kızıyla oyun oynayan anne

Ebeveynlik tutumları

Okul öncesi eğitimi uzmanı Burcu Erdem Çakar ebeveynlik tutumları üzerine bilgilendiriyor.

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!