Kidokit Logo

Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırmak

Birlikte Oynayan Çocuklar

Önemli Noktalar

Sorumluluk duygusu kazanan çocuk; okul hayatında ve insan ilişkilerinde daha başarılı, kendi kendine yetebilen bir birey olur.

Sorumluluk, çocuğun kendisine verilen görevleri yerine getirmesi, yaptığı bir davranışın olumlu veya olumsuz sonuçlarını kabullenmesidir. Hatta başkalarına saygı göstermesidir. Sorumluluk alma bilinci, genellikle ilk kez ilkokul çağında ödev yapma ve okul başarısı ile ilgili olarak aile gündemine taşınır ve ergenlik dönemiyle birlikte bu konulara aile içi ilişkiler ve verilen sözlerin yerine getirilmesi gibi maddeler de eklenir. Ancak çocuğunuza sorumluluk bilinci kazandırabilmek için okul öncesi dönem itibariyle yaşına ve gelişim düzeyine uygun, istekle yapabileceği görev ve sorumluluklar vermeniz gerekir.

Çocuğunuza sorumluluk bilinci kazandırmak için aşağıdaki 3 temel aşamayı uygulamanız önemlidir.

Bilgilendirme: 

Öncelikle çocuğunuza ondan beklediğiniz davranışları somut olarak belirtin.

Takip: 

Bir davranışın alışkanlık haline gelebilmesi için ona belli bir zaman tanımalısınız. Bu süre içinde istenilen davranışın hangi durumlarda gerçekleşip, gerçekleşemediğini belirlemelisiniz.

Geri bildirim verme: 

Bir süre takip ettikten sonra çocuğunuza olumlu gelişimiyle ilgili geri bildirim vererek davranışın artmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında devamlılığını sağlamak için onu motive etmeniz gerekir.

  • Çocuğunuza kendisinden beklenen sorumlulukları yerine getirdiği zaman başkalarının da onun isteklerine daha duyarlı olacağını göstermek için motive edici olmanız önemlidir. Yalnız bunu maddi ödüller yerine hemen yapılan davranışın ardından çabasını gördüğünüzü vurgulayarak yapmanızı öneririm. Veya birlikte katılım gösterebileceğiniz aktivite yaparak ve sohbetleriniz sırasında çabasını farkında olduğunuzu tekrarlayarak yapabilirsiniz. Beklenen davranışın sergilendiği ve sergilenmediği durumları belirleyip. Engelleyici unsurların neler olabileceğine dikkat etmenizi ve önlem almanızı öneririm.
  • Çocuğunuza aynı anda birkaç farklı konuda sorumluluk kazandırmaya çalışmamanızı öneririm.
  • Çocuğunuzun sorumluluklarını yerine getirmediği durumlar yerine sorumluluğunu yerine getirdiği durumlara daha çok odaklanarak mümkün olduğunca olumlu geri bildirim vermeye gayret göstermenizi öneririm.
  • İlişkinizi tamamen bu sorumluluk eğitimine hapsetmeden zaman zaman hatırlatıcı olmanızı ama sıkıcı hale gelmemenizi öneririm.
  • En önemlisi bunun zaman alacağını aklınızdan çıkarmadan KARARLI ve SABIRLI olmanızı öneririm.

 

Seniha Naşit Gürçağ

Uzman Psikolog, Özel Mutlu Panda Anaokulu

 

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Pamukçuk ve Perleş

Pamukçuk ve perleş

Önemli Noktalar Pamukçuk, sağlıklı bebeklerin %2-5’inde görülen ağız içinde yerleşimli bir mantar enfeksiyonudur. Bulgu vermeyebilir. Bazen ağrı, yanma ve tat duyusunda bozulma yapabilir. Tedavide mantar

Kitap Okuyan Çocuklar

Çocuklar nasıl öğrenirler?

Önemli Noktalar • Çocuklar, doğal öğrencilerdir. • Meraklıdırlar, ilgilidirler, yeni şeyler öğrenmeye çok isteklidirler. • Çocuklarımızla olan ilişkimizde, iletişimimizde ve onlara sağladığımız ortamlarda bilinmesi gereken

Kızıyla oyun oynayan anne

Refleksler

Önemli Noktalar Çocuğun gelişimi, psikolojik, duyusal ve motor parçaların birliği anlamına gelir. Yaşamın başında hareketler, otomatik, ani, özdeş ve belirli uyarıcılara istemsiz yanıtlara refleks denir.

21. Hafta Hamilelik

21. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 21. hafta dönemine girdiniz. Bebek hareketleriniz başladı ve bu haftadan itibaren bebeğinizin oynama sıklığı ve hareketlerin hissedilebilirliği artacak.

Bebeği İle havuç yiyen anne

Yemek konusunda rol model olabilmek…

Önemli Noktalar Masada tüm ailenin birlikte olması ve yemek zamanlarının önemsenmesi düzenli yeme alışkanlığı açısından önemlidir. Protein yani et yemek, süt içmek bizi büyütüyor; karbonhidrat

Annesiyle sarılan kız çocuğu

Çocuk gelişiminde 10 altın kural…

Önemli Noktalar Anton Makarenko UNESCO tarafından modern eğitimin temellerini atan iki pedagog’dan biri olarak tanınır. HT hayat tarafından 4 Nisan 2017 tarihinde “Tüm zamanların en

Parmak boyası yapımı

Evde parmak boyası yapmak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı. Hemen videomuzu izleyin ve evde parmak boyası üretiminin keyfini çıkarın:)

Uzanan Mutlu Çocuklar

Çocuğunuza duygu koçluğu yapmak

Önemli Noktalar • Çocuğunuzun yaşadığı duyguların bazıları olumlu duygular bazıları ise olumsuz duygular olabilecektir. • Bu dönemde çocuğunuzun duygularını reddeden bir tutum sergilemek, çocuğunuzun içinde

34. Hafta Hamilelik

Öncelikle artık gebelikte 34. hafta dönemine girdiniz. Dikkat: Braxton-Hicks kasılmaları (hazırlayıcı kasılmalar) bu haftadan itibaren biraz sıklaşır.  Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler.

Kidokit yazısı

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR KODU TARATIN. UYGULAMAYI HEMEN İNDİRİN

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!