Main Menu

Yeni Eklenenler

Ek gıdaya geçiş takvimi

12 Eylül, 2019

İlkokula başlarken…

5 Eylül, 2019

Bize Ulaşın

Çocuğum tenise kaç yaşında başlayabilir?

Shares
Read Carefully

Tenis, aletli spor dalları içinde popülerliği giderek artan ve en fazla tercih edilenlerdendir. Daha bireysel bir spor olduğu için disiplin açısından oldukça faydalıdır. Tüm vücudu çalıştırmakla birlikte genelde dominant kol daha fazla kullanılmakta ve bazen vücudun tek yönlü daha fazla çalışmasına sebep olabilmektedir. (Sağlaklarda sağ bölge; solaklarda ise sol bölge) Bu yüzden çocuğunuz küçük yaşlarda tenise başladıysa jimnastik ve yüzme gibi tüm vücudu bütünsel olarak çalıştıran başka egzersizlerle desteklenmesi faydalı olacaktır. Tenis, çocuklarımıza esneklik ve uyum kazandırır.

Tenis amatörce oynansa dahi sosyalleşme açısından keyifli bir spor dalıdır. Yenilmeye tahammülü olmayan çocukların her zaman kazanamayacaklarını anlamalarını sağlarken; hırsını kontrol edebilen ve bunu pozitife çevirebilen çocukların ise başarılı olabilmelerini sağlar. Uzun ve zorlu bir eğitim süreci gerektirir. Çok hareketli ve sabırsız çocuklar için kolay bir spor değildir ancak bazen eğitici olabilmektedir. Tenis oynarken konsantrasyon önemlidir ve çocuklar stratejik planlamayı öğrenmeye başlarlar.

Tenise başlangıç programları genelde 6 yaş civarında başlamaktadır. Ufak yaşlarda başlamak temel altyapının oluşturulması için faydalıdır. Yurtdışında daha küçük yaşlar için oyunlaştırılmış programlar da mevcuttur. Profesyonel tenisçi olması hedeflenen performans oyuncuları için ise genelde 8 yaş başlangıç yaşı olarak verilmektedir. Performans oyuncusu olmak haftada 5-6 gün ve günde en az 1-2 saat antreman yapmak anlamına gelmektedir. Çocuğunuz tenisi bir performans oyuncusu olarak oynuyorsa 10- 12 yaşlar arasında turnuvalara katılması beklenmektedir.

Çocuklarımızı küçük yaşlarda spora başlattığımızda o sporun çocuğumuza zarar değil fayda sağlaması açısından doğru ekipmanlarla oynamaları önemlidir. Özellikle de bu sporu sık yapıyorlarsa. Tenis oynarken çocuklarımızın yaşına uygun, ne fazla ağır ne de fazla hafif olmayan iyi bir raket seçmek gerekir. Raketin sapı yeterli uzunlukta ve raket ağının gerginliği dengelenmiş olmalıdır ki gereksiz zorlamalara yol açmasın. Aynı şekilde seçilen ayakkabılar da önem taşır. Özellikle de performans oyuncularında ekipmana gerçekten önem verilmelidir ki çocuklarımız bu kadar yoğun çalışma esnasında zarar görmesinler ve gereksiz yere zorlanmasınlar.

Son olarak çocuğunuz hangi sporla uğraşıyor olursa olsun lütfen onu başkalarıyla sürekli kıyaslamayın, kendi başarılarınız olduysa bunları sürekli gündeme getirmeyin ve çocuğunuza kaybetse de kazansa da ınu her zaman destekleyeceğini hissettirin. Şayet çocuğunuzun performans oyuncusu olmasını istiyorsanız bunun hem siz hem de çocuğunuz için oldukça disiplinli ve yüksek bir tempoya hazır olmak anlamına geldiğini de unutmayın.

Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Haber Bülteni

Bültenimize kayıt olun ve bizden haberdar olun.

Kayıt olarak Yasal Metnimizi kabul etmiş sayılırsınız.

Top