49. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit haftalık buluşmalarımızda bir kez daha birlikteyiz.

Uzun süredir devam eden buluşmalarımızdan biz çok mutluyuz. Umarız siz de bu yolculuktan bizler kadar keyif almışsınızdır.

Eğer yanıtınız evet ise harika çünkü bundan sonrası inanın daha da keyif dolu olacak. Şayet yanıtınız hayır ise ve bu dönem düşündüğünüzden çok daha zor geçtiyse de biraz rahatlayın çünkü inanın bundan sonrası giderek kolaylaşacak. Özellikle iki yaşı da geride bıraktığınızda hele ki bizimle olan yolculuğunuzda tavsiyelerimizi de yerine getirmeye çalışıyorsanız inanın çok daha keyifli bir döneme giriyor olacaksınız.

Çevre düzenlemesinde yeni bir aşama…

Şayet bebeğiniz yürümeye başladıysa artık odanızda sizler için yeni bir düzenleme tavsiyemiz olacak. Bu öneriyi genelde 12 aydan 36 aya kadar uygulayabileceğiniz bir öneri gibi düşünebilirsiniz. Ancak bebeğiniz henüz yürümediyse bu düzenlemeyi sonraya saklamanız daha doğru olacaktır. Yeni oda düzenlemenizle ilgili tavsiyelerimiz için lütfen www.kidokit.com’ da sizler için hazırladığımız “Hazır çevre ve bebek odası düzenlemeleri” isimli yazımızı ve konu ile ilgili diğer yazılarımızı okumayı unutmayın.

Gözlem ve değerlendirme…

Bu hafta sizden evinizde bebeğinizle bazı aktiviteleri yapmanızı ve bu aktiviteler esnasında bebeğinizi gözlemlemenizi isteyeceğiz. Bu minik aktivite ve testler sadece farkındalık yaratmak için. Bir kere daha üzerine basarak söylüyoruz ki her çocuk kendi başına bir bireydir ve farklı alanlardaki gelişim hızları farklılık gösterir. Ayrıca her çocuğun öğrenme şekli ve hızı da birbirinden farklıdır. Ancak, ilk olarak Erik Erikson tarafından tanımlanan epigenetik kuramının da belirttiği üzere, gelişimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için her dönemin kendi içindeki gereksinim, sorun ve görevler açısından uygun zamanda tamamlanması önemlidir. Piaget bilişsel gelişim kuramında da bu durumu vurgulamaktadır. İşte bu yüzden bu tür kontroller çocuğunuzun hangi yönlerden ileride olduğunu hangi yönlerden ise desteğe ihtiyacı olduğunu gösterir. Onlara ihtiyaç ve ilgilerine göre oyunlar, aktiviteler ve ekipmanlar sunma fırsatını tanır. Kısaca bu testimizin amacı da bundan ibaret olacak. Bu ve benzeri testleri belli dönemlerde yapmanızı isteyeceğiz ve sonuçlarına göre bazı alanlara daha fazla odaklanma ihtiyacınız varsa o alanlarla ilgili önerilerde bulunacağız.

Değerlendirme soruları- Kilometre taşları

Aslında Kidokit uygulamamızda her dönem sonrası size sunduğumuz sorular bu gelişim adımlarını test edebilmek için harikadır. Nitekim bu sorularla o yaş dönemindeki çocukların genelde yapabildiği özellikler sıralanmış; özellikle başka gelişim alanlarını da etkileyen ve bu yaşta mutlaka yapılması beklenen davranış ya da hareketler “red flag” ya da kırmızı uyarı olarak adlandırılmıştır. Dolayısı ile bu sorular çocuklarınız için önemli kilometre taşlarını kapsar ve bu sorulara yanıtlarınız sizin için ve bebeğiniz için oldukça büyük önem taşır.

Nasıl gözlem yapmalıyız?

Gözlem çocuklarınızı tanımanız adına çok önemlidir. Ayrıca bazılarınız için günler çok yavaş geçiyor olsa da bir süre sonra zamanın ne kadar hızla akıp gittiğine ve minik bebeğinizin ne kadar hızlı büyüdüğüne inanamayacaksınız. O yüzden size tavsiyemiz hem iyi gözlemler yapmanız hem de bu gözlemlerle ilgili mümkünse notlar tutmanız. İyi bir gözlem yapmanın inceliklerini öğrenmenizin faydası olacağını düşündüğümüz için www.kidokit.com internet sitemizde Gözlem yapmak” isimli bir yazı hazırladık. Umarız hoşlanırsınız.

Güzel bir hafta geçirmenizi dileriz.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Bulantı-kusma

Önemli Noktalar Kusma, mide içeriğinin fizyolojik yolunun tam tersi yönünde, karın kaslarının kasılması ve yemek borusu mide arasındaki kapakçığın açılması sonucu ağızdan geri çıkmasıdır. Bulantı

Hamilelikte beslenme – Özel durumlar

Önemli Noktalar • Süt intoleransı olan anne adayları kalsiyum ihtiyacınızı süt ürünlerinden de (yoğurt, peynir vb.) karşılayabilirsiniz. • Gebelik esnasında harcanan besin maddeleri ve vücudun

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.  

Besin alerjileri

Önemli Noktalar Ağız yoluyla alınan besin veya besin katkı maddelerine karşı vücutta gelişen olumsuz reaksiyonlar besin alerjisi olarak tanımlanabilir. En sık besin alerjisi görülen dönem

Beyinde kablolaşma: Miyelinleşme

Çocuk, rahimde tüm yaşamda ihtiyaç duyulandan çok daha fazla nöron üretir.  Nöronlar aktivite ile desteklenmediği ya da sürekli olarak kullanılmadıklarında, doğum sonrası nöral budama gerçekleşir.

Lohusalık dönemini için ipuçlarımız

Önemli Noktalar Lohusa döneminde zorluklarının farkında olun ve eşinizden, annenizden, bakıcınızdan ya da bu dönemi birlikte geçirdiğiniz herhangi bir kişiden yardım isteyin. Bu dönemde duygusal

Aşırı korumacılığın sonuçları

Önemli Noktalar Aşırı korumacı ebeveynler son dönemde “helikopter ebeveynler” olarak da adlandırılmaktadır. Çocuğun doğal büyüme potansiyelinin baskı altına alınmasına neden olur. Çocuğun risk almasını ve