Kidokit Logo

Hamilelikte beslenme – Özel durumlar

Anne Adayı

Önemli Noktalar

Süt İntoleransı (Süt İçemeyen Anne Adayları)

Süt içemiyorsanız bu mutlaka kalsiyumu yetersiz alıyorsunuz anlamına gelmez. Kalsiyum ihtiyacınızı süt ürünlerinden de karşılayabilirsiniz. Peynir, yoğurt veya diğer süt ürünlerini tüketirseniz hiç süt içmeseniz de günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılarsınız.
Bunun dışında diğer bir seçenek de laktozlu süt olabilir. Süte tahammülsüzlük genellikle sütün içinde bulunan laktoz adlı süt şekerini sindirmeye yarayan bağırsaktaki laktaz adlı enzimin yetersizliğinden kaynaklanır. Laktaz içerikli sütler süt içindeki laktozu parçalayarak besleyici özelliklerini değiştirmeden kaliteli besin maddesinden faydalanmanızı sağlarlar.

Süt ya da süt ürünlerinden hiçbirini alamıyorsanız ek kalsiyum takviyesi gerekir.

Adolesan (Ergenlik Döneminde) Gebelik

18 yaşın altında yaşanan gebeliklerde büyüyen bebeğin ihtiyaçları yanında henüz gelişmesini tamamlamamış anne adayının diğer anne adaylarına göre daha fazla miktarda kaloriye/besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları karşılamak için anne adaylarının beslenmelerine özen göstermeleri gerekir. Ayrıca doktorlarının önerdiği demir ve vitamin ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekir.

Kısa Aralıklarla Yaşanan Gebelikler

Gebelik esnasında harcanan besin maddeleri, vücudun demir-vitamin depoları gebelik/lohusalık döneminden sonra tekrar oluşmaya başlar. Ancak bunun için aylarla ifade edilen bir süreye ihtiyaç vardır. Henüz bir gebeliğin etkileri silinmeden yaşanan ikinci bir gebelikte bu nokta dikkate alınmalıdır.

İki gebelik arasında geçmesi gereken en az süre iki yıl olarak önerilmesine karşın, kişinin beslenme durumudur. Genel sağlık durumuyla yakından ilgilidir ve kesin bir rakam verilmesi imkansızdır.

Vejetaryen Anne Adayları ve Gebelikte Beslenme

Vejetaryen diyet uygulayan anne adaylarında problem protein kaynaklarının elde edilmesi için alınması gereken gıdalardır. Ve hemen tümüne yakını hayvansal kaynaklı besin maddelerinden alınması gereken B12 vitaminin yetersiz kalmasıdır. Bu yüzden vejetaryen anne adaylarının dikkatli/planlı bir beslenme programı uygulamaları ve konuyu doktorlarına danışmaları gerekir.

Katı vejetaryen diyet uygulayanların gebelik döneminde en azından süt, süt ürünleri, yumurta gibi protein kaynaklarını almaları önerilir. B12 kaynağını karşılamak için ise vitamin ilaçlarından faydalanmak gerekebilir.

İkiz ve Çoğul Gebelik

İkiz ve diğer çoğul gebelik şekilleri günlük kalori, besin maddeleri ve demir ihtiyacının arttığı durumlardır. Düzenli beslenmeye ek olarak normalden yüksek dozda demir ilaçları ve vitamin ilaçları kullanmak gerekebilir.

Gıda Alerjileri Olanlar

Allerjik olduğunuz ve bu yüzden almadığınız gıdaların listesi uzadıkça gebelikte beslenme konusunda problemler ortaya çıkar. Doktorunuza bu konuyu mutlaka iletmeli ve alternatif besin maddeleri hakkında bilgi almalısınız.

Tıbbi Problemleri ve Sağlık Sorunu Olan Anne Adayları

Diabet, kronik-böbrek, kalp-damar, akciğer, diğer sistemlere ait hastalığı olan anne adaylarında bazı gıdaların alınması sakıncalıdır. Sizi bu hastalık için ve gebeliğinizi izleyen doktorunuz alternatif besin maddeleri hakkında size bilgi vereceklerdir.

Hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bu bölümümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Ve bebeğiniz doğumdan sonra yanınıza getirildi…

Önemli Noktalar Bebeğiniz doğumdan sonra yanınıza getirildiğinde hemen emzirmeye başlamanız önerilmektedir. Göğsünüzden ilk aşamada süt değil de daha yoğun bir sıvının gelebilir, göğsünüzden ilk zamanlarda

Oyun grubu

Oyun grupları ve “evet” ortamı…

Sevgili ebeveynler, bu yazımızda oyun grupları ile ilgili sizlere ipuçları vereceğiz. Tek Başına Oyun Doğumdan yaklaşık iki yaşına kadar olan dönem bebeğiniz için “tek başına

11. Hafta Hamilelik

11. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 11. hafta dönemine girdiniz. Bel ağrısı şikayetleri yaşıyor musunuz? Gebelikte bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri belinizi yanlış

Anne Sütü Üretimi

Bebeğinizin acıktığını nasıl anlarsınız?

Önemli Noktalar Bebeğiniz henüz konuşamasa da şayet ağlama şekillerini iyi dinlerseniz genelde farklı ihtiyaçları için gösterdiği tepkilerin de farklılaştığını gözlemleyebilirsiniz. Bebeklerinin beslenmesine önem veren anneler,

20. Hafta Hamilelik

20. HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Artık gebelikte 20. hafta dönemine girdiniz. Gebeliğin ilk yarısını geride bırakmak üzeresiniz. Artık “karnınız” da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Rahiminizi

Mutlu Aile Tablosu

Kamera analojisi ve emici zihinler

Önemli Noktalar Bebeğiniz sizinle daha fazla iletişime geçtikçe ve algıları güçlendikçe çevresindeki tüm olanları, hareketleri, konuşulanı, tattıklarını, vücut dilini adeta bir sünger gibi emmesine “Kamera

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!